Jump to content

Bir ateist neden krematoryum ister?

Recommended Posts

Cesedin, dînî geleneklere göre gömülünce, o dîne, hizmet etmiş oluyorsun; yâni aslında yokolmasını istediğin bir unsuru, giderayak, dahâ da güçlendiriyorsun.

Dini yaşarken yok edememişken, öldükten sonra yok edebileceğini veya zarar verebileceğini düşünmek de sıkıntılı.

Sitelerde Paylaş

Ben ateistim ve öldükten sonra bu organik yığının hangi kimyasal süreçleri atlatacağı beni pek endişelendirmiyor. Öldükten sonra çöp kutusuna da atacaklarını bilsem bana pek dokunmaz. Fakat neden krematoryumda yakılmak istiyorsunuz? Toprakta çürümek, yakılmak, nehre atılmak vb. seçeneklerden herhangi birini daha cazip kılan nedir?

Öldükten sonra cesedine ne olacağını umursaman inançlı yada inançsız olmanla ilgili değil.

Zaten teistler de öldükten sonra ruhun bedenden ayrıldığına inanıyor, yani onlar için de önemli olmaması gerekir.

Cesedin nasıl yokedileceği, nasıl saklanacağı konusu inançtan bağımsızdır aslında.

Duygusal bir sorundur. İnsan duyguları gelişmiş bir hayvan olduğu için öldükten sonrasını da umursar.

Bunu anlayabilmek için uzun zaman tanıdığın birinin cesedini görmek gerekir. Duyguları, düşünceleri ve karakteri olan bir insan -öldükten sonra tamamen bir hiç. Ama o beden hala ona ait. Cesede baktığında onun bir hiç olduğunu düşünemiyor insan. O tanıdığı hatırladığı karakterin ölü hali olarak görüyor.

Bu durumda kendi ölümünü de düşünemesi imkansız.

Çocukken bulduğumuz ölü hayvanlara hepimiz çomakla dürtmüş, bir kaç teme atmış, havaya fırlatıp yere çarpışını izlemşizdir.

Tamamen ''hiç'' muamelesi... Bütün buları birilerinin sizin cesedinize yaptığını düşündüğünüzde öldükten sonra ne olacağınızı yine de umursayamıyorsanız, siz zaten şimdiden ölmüşsünüz demektir.

Sitelerde Paylaş

Delikanlı adamdı, son ana kadar kaleyi iyi korudu ama nihayetinde golü yedi muhabbetleri.

:lol:Çok ucuz numaralara başvuruyorsun. Bu manevralarınla gerçekten beni sinirlendireceğini mi sanıyorsun? Hiç boşa umutlanma. Sen giderken ben çoktan dönmüştüm. Böyle cırmalamaktan vazgeç. Bunlar ucuz numaralar. Cesedime namaz kılınmasını filan istemem. İstediklerini yapabilirler ama namaz mamaz kılıp dua mua etmesinler. Çünkü ben ateistim. Bunu anlamanın bu kadar zor olması olağan değil. Öküz altında buzağı arıyorsun ama buzağı ineğin altında. Yani doğal, olması gereken yerde.

Şöyle düşünelim. Ölüm döşeğindeyim ve oğlan diyor ki, "baba naapalım? Hâla ateist misin? Öldüğünde hoca çağırayım mı?" Ben de şöyle diyorum: "Ne hocası len? Tabii ki hâla ateistim. Ölmek var dönmek yok." Elbette böyle diyeceğim. "Ülen sen çağır şu hocayı neme lazım yine de" mı diyeyim?

Mevzu bu... Mevzuyu hiiiç başka yerlere taşıyıp da beni sinirlendirebileceğini filan umma...

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...
On 01.12.2015 at 16:36, Coriolis yazdı:

Ben ateistim ve öldükten sonra bu organik yığının hangi kimyasal süreçleri atlatacağı beni pek endişelendirmiyor. Öldükten sonra çöp kutusuna da atacaklarını bilsem bana pek dokunmaz. Fakat neden krematoryumda yakılmak istiyorsunuz? Toprakta çürümek, yakılmak, nehre atılmak vb. seçeneklerden herhangi birini daha cazip kılan nedir?

Ben dikine gömülmek isterim.

screw-in-coffin-diagram.jpg

http://www.therealscrew-incoffin.com

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

İlginç paylaşımlar üzerine bi katkıda benden bulunsun dedim.

Yıllar önce ateistler neden müslüman mezarlığına defnediliyor, neden camiden kaldırılıyor. niçin krematoryum istemiyorlar  veya kadavra olarak  bağışta bulunmuyorlar diyerek konu açtığım zaman ateistlerden  gelen açıklamalar;

a) Bizde vergi veriyoruz imam eşşek gibi bizi de yıkamalı,

b) ateist olduğumu eş dost duyup ailem rencide olacak,

c) organ ve doku  bağışı yapayım ancak  bi müslümana denk gelirse rahatsız olurum v.b. absürt  ifadeler ile karşılaştım.

Sadece bir beyefendi krematoryum talepleri olduğunu ancak karşılanmadığını nazik bir üslupla aktardı. Ben de hem ateistler için hem müslümanlar için en uygun seçeneğin bu olduğunu belirttim.

ancak ateist vatandaşların bir kısmı gerçek kimliklerini ölünce bile belli etmek istemiyorlar kısmen anlaşılabilir bir durum iken bazılarında gizleme olayının yaşanılmış travmalar yerine ateizmi alternatif din olarak gören ve tebliğ yapan bağlılarınca  taktik planlamaların deşifre olma ihtimali olduğu hissi uyanmaktadır. İşin daha da ilginci ölüm sonrası ruhtan ve rahatsız olmaktan dem vuruyorlar. Bir ilginç noktada inanan insanları nefret duygusu ile ötekileştiren  ateistler organ ve doku bağışına gelince hemen  nefret moduna geçebiliyor. Anlaşılan o ki ülkemizdeki ateistler halen bilimsel ateizm yerine duygusal ateizmdeler ve gizli gizli inanmaya devam ediyorlar ve sevgi açıklamaları kendi oluşturdukları din  müntesiplerine ait.

Yakılma ve bedeniniz üzerinde tasarruf sizin hakkınız, sizinle aynı mezarlıkta komşu olmayı istememek bizim  hakkımız.

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, sadık said:

İlginç paylaşımlar üzerine bi katkıda benden bulunsun dedim.

Yıllar önce ateistler neden müslüman mezarlığına defnediliyor, neden camiden kaldırılıyor. niçin krematoryum istemiyorlar  veya kadavra olarak  bağışta bulunmuyorlar diyerek konu açtığım zaman ateistlerden  gelen açıklamalar;

a) Bizde vergi veriyoruz imam eşşek gibi bizi de yıkamalı,

b) ateist olduğumu eş dost duyup ailem rencide olacak,

c) organ ve doku  bağışı yapayım ancak  bi müslümana denk gelirse rahatsız olurum v.b. absürt  ifadeler ile karşılaştım.

Sadece bir beyefendi krematoryum talepleri olduğunu ancak karşılanmadığını nazik bir üslupla aktardı. Ben de hem ateistler için hem müslümanlar için en uygun seçeneğin bu olduğunu belirttim.

ancak ateist vatandaşların bir kısmı gerçek kimliklerini ölünce bile belli etmek istemiyorlar kısmen anlaşılabilir bir durum iken bazılarında gizleme olayının yaşanılmış travmalar yerine ateizmi alternatif din olarak gören ve tebliğ yapan bağlılarınca  taktik planlamaların deşifre olma ihtimali olduğu hissi uyanmaktadır. İşin daha da ilginci ölüm sonrası ruhtan ve rahatsız olmaktan dem vuruyorlar. Bir ilginç noktada inanan insanları nefret duygusu ile ötekileştiren  ateistler organ ve doku bağışına gelince hemen  nefret moduna geçebiliyor. Anlaşılan o ki ülkemizdeki ateistler halen bilimsel ateizm yerine duygusal ateizmdeler ve gizli gizli inanmaya devam ediyorlar ve sevgi açıklamaları kendi oluşturdukları din  müntesiplerine ait.

Yakılma ve bedeniniz üzerinde tasarruf sizin hakkınız, sizinle aynı mezarlıkta komşu olmayı istememek bizim  hakkımız.

Herkesin vergi verdiği sosyal bir hukuk devletinde öldükten sonra aynı mezarlığa defnedilmek istememek gibi bir hakkınız zaten yok. Absürt olan bu hakkı kendinde bulmak.

Büyücülerden, cinlerden, şeytanlardan gerçekmiş gibi bahsettikten sonra aklı ve mantığı utanmazca tekeline aldığını sanmaya sebebiyet veren de herhalde bunu her fırsatta dile getiren dinin ta kendisi. Dinin gayet normal insanlarda kişilik bozukluklarına sebebiyet verdiğinin açık net bir ispatı da bu malesef.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...