Jump to content

Askerlik hakkında

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba,

Askerliğimi kısa dönem yapmak için açıktan işletme okuyodum ama kararımı değiştirdim şimdi askere gitmek istiyorum.

Sebebini ise şöyle açıklayayım. 3 ay önce kadar diz bölgemi kırdım bi kazada şimdi kırık kaynadı yürüyebiliyorum fakat hala bazı problemler var topallayarak yürüyorum koşamıyorum. Fizik tedavi ile belki birkaç ayda iyileşebilir iyileşmeme ihtimali de var iyileşmez ise ameliyat gerekiyor. Yani kafadan bir altı ay adam akıllı iyileşemem diye düşünüyorum. Bu durumda beni askere almaları mümkün mü? Açıkçası askerliğimin daha iyi geçmesi için fazla yormamaları için bu halde raporla askerlik yapmak istiyorum. İstiyorum ama git iyileş öyle gel diyeceklermiş gibime geliyor. Bi bilgisi olan var mı? Amacım rapor alıp evde yatmak değil. rapor ile askerliğimi basit bi şekilde yapmak istiyorum sadece nöbet ya da masabaşı bi iş gibi.

Sitelerde Paylaş

Zaten askerlik mıntıka ve nöbetten ibaret.Askere gittiğinde rahatsızlığın ile ilgili spor yapamaz raporu alırsın spordan yırtarsın.

Peki sence mantıklı bir hareket mi yaptığım? Gerçekten yorumlarınız önemli çünkü alacağım karar önemli. 2 sene açıktan okuyup üstüne bi de kısa dönem normal halde askerlik yapmak mı yoksa direkt 1 sene raporlu askerlik yapmak mı. Bir de şöyle bir sorum var. Mesela usta birliğine geçtikten sonra ameliyat olmak istiyorum diyip rapor alabilir miyim? evimde yatmak için. alabilirsem en fazla ne kadar süre askerliğimden düşer?

tarihinde ellectra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bana sorarsan ne yap et kısa dönem yap.Ne kadar rahat olursan ol o zaman geçmiyor.Ben çok rahat askerlik yaptım.Gündüz vakti bile koğuşta 4-5 saat uyuduğum zamanlar oldu ama zaman o kadar zor geçti ki en çok sıkıntıyı bu yönde yaşadık. Diğer soruna gelirsek sanırım eğer askerde ameliyat olursan birlik içinde raporlu olduğun günler askerlikten düşüyor.1 ay birliğin dışında hava değişimi hakkın var.Ameliyat oldun diyelim doktordan rica ettin birşeyler yaptın 10 gün hastahanede yattın bu askerliktan sayılıyor.15 gün de hava değişimi alsan 25 gün askerliktan gidiyor.Aynı şeyi birkez daha tekrarlayabilirsin veya 15 gün raporda alabilirsin ama birliğinde sıkıntı yaşamana neden olabilir rapor ve 2. hava değişimi.En güzeli eğer yaş çok geçmediyse kısa dönem yapmak.

Sitelerde Paylaş

bana sorarsan ne yap et kısa dönem yap.Ne kadar rahat olursan ol o zaman geçmiyor.Ben çok rahat askerlik yaptım.Gündüz vakti bile koğuşta 4-5 saat uyuduğum zamanlar oldu ama zaman o kadar zor geçti ki en çok sıkıntıyı bu yönde yaşadık. Diğer soruna gelirsek sanırım eğer askerde ameliyat olursan birlik içinde raporlu olduğun günler askerlikten düşüyor.1 ay birliğin dışında hava değişimi hakkın var.Ameliyat oldun diyelim doktordan rica ettin birşeyler yaptın 10 gün hastahanede yattın bu askerliktan sayılıyor.15 gün de hava değişimi alsan 25 gün askerliktan gidiyor.Aynı şeyi birkez daha tekrarlayabilirsin veya 15 gün raporda alabilirsin ama birliğinde sıkıntı yaşamana neden olabilir rapor ve 2. hava değişimi.En güzeli eğer yaş çok geçmediyse kısa dönem yapmak.

Yaş bakımından sıkıntım yok da iki sene boyunca sürekli askerlik stresi olacak üstüne bir de aöf'ün sınav stresi olacak. gerçi okulu 2 senede bitirebilecek miyim onu da bilmiyorum. Dediklerini anladım. Gerisi benim keyfime kalmış o zaman. Yazıcı falan olursam sıkılmam diye düşünüyorum ki bilgisayar bilgim de iyidir baya. Bakıcaz artık düşüneyim biraz daha. Yardımın için çok teşekkür ederim

Sitelerde Paylaş

İyileş, okulu bitir kısa dönem yap. Sakat bir vücut askerde insanı rezil perişan ediyor. Ben yaşadım bunu şahsen, sağ dizden olduğum ameliyatlar askerde bana çok sıkıntı yaşattı. Askeri hastaneye defalarca gittim geldim ama vicdanen yaptığım askerliği kendime yediremiyorum. Her hastaneye gidişim başkalarına fazladan nöbet yüküydü. Bizim bölükteki asker sayısının azlığı yüzünden nöbetler zor dönüyordu öyle ki her askerin günlük 8 saat 10 saat hatta inan bana 12 saat nöbet tuttuğuna tanık oldum. Tabi hastaneden sonra yazılan nöbetleri tuttum bu yönde kimsenin hakkına girmedim ama diğer askerlerin sabah mıntıkası yaptığı günün diğer saatlerinde de ya eğitim yada angarya işler yaptığı sırada orada olmamam onlara karşı vicdanımı hep rahatsız etmiştir.

Askerin az olduğunu söyledim. Bu yüzden yeni dönem askerlerin gelme zamanında komutan bölükte az asker olduğunu bu yüzden çok asker göndermelerini üstlerine söylemiş. Her neyse askere katılma oranı da yetersiz sanıyorum sadece 12 kişi geldi ve 6 sı sakat olarak gelmiş. Kiminde lif kopması var kiminde kalp yetmezliği kiminde başka rahatsızlıklar. Adamlar devamlı hastaneye gidiyor. Tüm sevincimiz kursağımızda kalmıştı. Kardeşim madem sakatsın neden geliyorsun? Seni adamdan sayıp asker gönderildi diye asker de talep edemiyorsun. Gideceğin birliğin hem askerlerine hemde komutanlarına kötülük yapmış olursun. Tecil hakkını fes edip gidiyorsun ya senin bu niyetini de anlarlar ki askerde nefret edilen adam olursun. Hayatının en kötü anıları askerlik anıların olur.

Sitelerde Paylaş

İyileş, okulu bitir kısa dönem yap. Sakat bir vücut askerde insanı rezil perişan ediyor. Ben yaşadım bunu şahsen, sağ dizden olduğum ameliyatlar askerde bana çok sıkıntı yaşattı. Askeri hastaneye defalarca gittim geldim ama vicdanen yaptığım askerliği kendime yediremiyorum. Her hastaneye gidişim başkalarına fazladan nöbet yüküydü. Bizim bölükteki asker sayısının azlığı yüzünden nöbetler zor dönüyordu öyle ki her askerin günlük 8 saat 10 saat hatta inan bana 12 saat nöbet tuttuğuna tanık oldum. Tabi hastaneden sonra yazılan nöbetleri tuttum bu yönde kimsenin hakkına girmedim ama diğer askerlerin sabah mıntıkası yaptığı günün diğer saatlerinde de ya eğitim yada angarya işler yaptığı sırada orada olmamam onlara karşı vicdanımı hep rahatsız etmiştir.

Askerin az olduğunu söyledim. Bu yüzden yeni dönem askerlerin gelme zamanında komutan bölükte az asker olduğunu bu yüzden çok asker göndermelerini üstlerine söylemiş. Her neyse askere katılma oranı da yetersiz sanıyorum sadece 12 kişi geldi ve 6 sı sakat olarak gelmiş. Kiminde lif kopması var kiminde kalp yetmezliği kiminde başka rahatsızlıklar. Adamlar devamlı hastaneye gidiyor. Tüm sevincimiz kursağımızda kalmıştı. Kardeşim madem sakatsın neden geliyorsun? Seni adamdan sayıp asker gönderildi diye asker de talep edemiyorsun. Gideceğin birliğin hem askerlerine hemde komutanlarına kötülük yapmış olursun. Tecil hakkını fes edip gidiyorsun ya senin bu niyetini de anlarlar ki askerde nefret edilen adam olursun. Hayatının en kötü anıları askerlik anıların olur.

Yorumun için teşekkür ederim ne demek istediğini anlıyorum ama olaya sadece diğer arkadaşlara ayıp etmiş olurum diye bakarsam benim koca 2 buçuk senem gitmiş olacak okulla birlikte o da minimum yani. bu şekilde ise bir senem gidecek maksimum. Hem zaten arkadaşlara çok yük olacağımı da düşünmüyorum nöbetimi paşalar gibi tutarım ağır iş olmadığı sürece yaparım. yazıcı olma ihtimalim de var. Ben bu savaş çıkacakmış gibi dönemde kısa dönem yerine uzun dönem yapmayı tercih etmişim onlar daha karlı bence :) hani kısa dönem yapacak olsam sakat gitsem baya ayıp olur ama ben kısa döneme uzun dönemi tercih ediyorum. Buraya da dikkatini çekerim.

Sitelerde Paylaş

Meselâ sen şubeye gittin ve durumunu izah ettin. Şu anki durumda seni GATA'ya sevk ederler. Heyetin kararı da çok yüksek ihtimal ertesi yıla bırakma olur.

Refleks07'nin söylediklerine göre sakat sakat giden varmış. Askerlik şubesine gidip sormam mı gerekiyor net bir cevap için? Belirli bi kanunu yok mu bu işin?

Sitelerde Paylaş

Yorumun için teşekkür ederim ne demek istediğini anlıyorum ama olaya sadece diğer arkadaşlara ayıp etmiş olurum diye bakarsam benim koca 2 buçuk senem gitmiş olacak okulla birlikte o da minimum yani. bu şekilde ise bir senem gidecek maksimum. Hem zaten arkadaşlara çok yük olacağımı da düşünmüyorum nöbetimi paşalar gibi tutarım ağır iş olmadığı sürece yaparım. yazıcı olma ihtimalim de var. Ben bu savaş çıkacakmış gibi dönemde kısa dönem yerine uzun dönem yapmayı tercih etmişim onlar daha karlı bence :) hani kısa dönem yapacak olsam sakat gitsem baya ayıp olur ama ben kısa döneme uzun dönemi tercih ediyorum. Buraya da dikkatini çekerim.

Sitelerde Paylaş

Yorumun için teşekkür ederim ne demek istediğini anlıyorum ama olaya sadece diğer arkadaşlara ayıp etmiş olurum diye bakarsam benim koca 2 buçuk senem gitmiş olacak okulla birlikte o da minimum yani. bu şekilde ise bir senem gidecek maksimum. Hem zaten arkadaşlara çok yük olacağımı da düşünmüyorum nöbetimi paşalar gibi tutarım ağır iş olmadığı sürece yaparım. yazıcı olma ihtimalim de var. Ben bu savaş çıkacakmış gibi dönemde kısa dönem yerine uzun dönem yapmayı tercih etmişim onlar daha karlı bence :) hani kısa dönem yapacak olsam sakat gitsem baya ayıp olur ama ben kısa döneme uzun dönemi tercih ediyorum. Buraya da dikkatini çekerim. ................................................................................................................Bence mntikli dusunmussun. Askerlikde duygusalliga yer yok cunku her durumda somurulen yine sen olacaksin. Benim askerlik yaptigim donemdede senin durumunda kantin sorumlusu bir abimiz vardi. Askerligini nerdeyse tedavisi icin git gelle gecirdi. Bolukde bulundugu zamanlardada kantinle ilgileniyordu. Kantine malzeme geldiginde yanina tasimasi ve yerlestirmesi icin askerde veriliyordu. Bilgisayarla aranda iyiyms office dende anliyorsan ve klavyende orta halliyse bu askerlik denilen sacmaligi masa basinda bitirirsin. Sana simdiden gecmis olsun

tarihinde aero tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben kısa dönemdim. Nöbetimiz 4 saatti. Ve nöbet dinlenmesi yoktu (yani nöbetin 12-4 arasi ise sabah yine en geç 6'da kalkmış olmak zorundaydık). Her gece de nöbet vardı. Sonuçta rahattı ama günde 5 saat uyuyacağımız zaman sevinip sonra halimize gülüyorduk. O yüzden uyanık saatler normal hayata göre çok daha fazla olduğu için, o 6 ay 10 ay gibi geliyordu (başı ve sonu yavaş, ortası çok hızlı geçti). Tabii aynı durum 15 aylıklar için de vardı. Onlara da herhalde 25 ay gibi gelmiştir.

Yani sivilde 6 ay uyku saatleri daha çok olduğu için hızlı geçiyor.

Einstein relativiteyi nereden öğrendi sanıyordunuz?

NOT: Yalnız şu anda terör var. O yüzden kısa dönem daha güvenli olabilir.

tarihinde Yer Su tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Askerlikten kurtulmanın bir yolu yok mu beyler?

Bazı yöntemler var fakat siciline işlediği için ilerde problem yaşayabilirsin. örneğin pasif gay olduğunu söyleyip gerekli inandırıcı nedenler sunup kişilik testini uygun yanıtlarsan çürük raporu alabiliyorsun. yurt dışında yaşayabilirsin. askerlik yapmamanın yolları var ama bedeli hafif olan bir şey yok yani. yoksa herkes kaçardı

Sitelerde Paylaş

Refleks07'nin söylediklerine göre sakat sakat giden varmış. Askerlik şubesine gidip sormam mı gerekiyor net bir cevap için? Belirli bi kanunu yok mu bu işin?

Sakat gitme diye bir şey yok, durumunu söylediğin müddetçe. Askerlik muayenesinde ben dizimden üç kez ameliyat olduğumu söylemedim. Eğer bunu söyleseydim önceki emar çekimlerimi v.s gösterseydim belki daha farklı şeyler olabilirdi. Ayağım gayet sağlamdı fakat askerdeki koşullardan sanıyorum usta birliğinin 60-70. günlerinde dizimde yoğun kireçlenme başladı. Sonrasında askerlik benim için çileye dönüştü. Bizim bölüğe sakat gelen askerlere gelince, Onların kendi durumlarını önceden bildirmedikleri gayet net, aynı benim gibi gelmişler benden tek farkları ben 60-70 gün boyunca hiç sağlık şikayetim olmadı normal sorunsuz askerdim sonrasında dizim ciddi sıkıntılar çıkarınca komutanlara bacağımın durumunu anlatmıştım, onlar ise geldikleri ilk gün anlattılar. Muayene denen şey yüzelsel bir şey, yüzeysel olmayan tek şey ciğer röntkeninin çekilmesi tüberküloz var mı diye. Haricinde sen hastalığını söylemedikçe oradakilerde bilmiyor. Yoksa mümkünatı var mı kalbinde ritim bozukluğu olan birini öylece askere gönderecekler? Ya da lifi kopmuş birini? Muayenede bunu söylersen arkadaşın dediği gibi Gata'ya falan gönderebilirler, yada iyileşince gel deyebilirler ama söylemediğin müddetçe sağlam muamelesi görürsün. Gideceğin birliğe sağlık bilgilerinde sağlam olduğu şeklinde yer alır. İşte haksızlığı da tam bu noktada yapmış oluyorsun.

tarihinde Refleks07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sakat gitme diye bir şey yok, durumunu söylediğin müddetçe. Askerlik muayenesinde ben dizimden üç kez ameliyat olduğumu söylemedim. Eğer bunu söyleseydim önceki emar çekimlerimi v.s gösterseydim belki daha farklı şeyler olabilirdi. Ayağım gayet sağlamdı fakat askerdeki koşullardan sanıyorum usta birliğinin 60-70. günlerinde dizimde yoğun kireçlenme başladı. Sonrasında askerlik benim için çileye dönüştü. Bizim bölüğe sakat gelen askerlere gelince, Onların kendi durumlarını önceden bildirmedikleri gayet net, aynı benim gibi gelmişler benden tek farkları ben 60-70 gün boyunca hiç sağlık şikayetim olmadı normal sorunsuz askerdim sonrasında dizim ciddi sıkıntılar çıkarınca komutanlara bacağımın durumunu anlatmıştım, onlar ise geldikleri ilk gün anlattılar. Muayene denen şey yüzelsel bir şey, yüzeysel olmayan tek şey ciğer röntkeninin çekilmesi tüberküloz var mı diye. Haricinde sen hastalığını söylemedikçe oradakilerde bilmiyor. Yoksa mümkünatı var mı kalbinde ritim bozukluğu olan birini öylece askere gönderecekler? Ya da lifi kopmuş birini? Muayenede bunu söylersen arkadaşın dediği gibi Gata'ya falan gönderebilirler, yada iyileşince gel deyebilirler ama söylemediğin müddetçe sağlam muamelesi görürsün. Gideceğin birliğe sağlık bilgilerinde sağlam olduğu şeklinde yer alır. İşte haksızlığı da tam bu noktada yapmış oluyorsun.

Şimdi ben hafif topallayarak askerlik başvurusu yapsam herhangi bir şikayetim olduğunu bildirmesem beni kabul edecekleri kesinmidir? diğer muayaneler sırasında topalladığımı farkedip bacağını da muayane etmemiz gerek demezler mi? Daha sonra ilk haftadan komutana dizimde problem olduğunu söylesem komutanın tepkisi en fazla ne olur? ya da burdan normal bir hastaneden spor yapamaz raporu alıp yanımda askere götürsem ve komutana onu göstersem. böyle bir şey mümkün mü

tarihinde ellectra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...