Jump to content

Etoburların eti harammışşşş?

Recommended Posts

İbrâhîmî d^nlerin tümünde, etoburların, haram olduğu hükmü var; en azından, ben, öyle biliyorumdur.

Peki ya su ürünleri?

Et yemeyen balık türü var mıdır?

Balıklar, etburlar etobur olmalarına karşın, neden haram değildir.

Konu açılmışken; etobur olmayan diril yoktur!

İsterseniz, size bir sır vereyim.

Serbest gezen tavuk yumurtası yemeyeniniz, var mı? Bu tavukların, hem yumurtaları, hem de eti, çok değişik lezzetlidir. (Nasıl da özledim!)

Sizin, devâsâ bir kümesiniz olduğunu düşünün. 3 tavuğa düşen alanın, 1 metrekare olduğunu varsayın. Bu kadar travuğu, çayırlara ve tarlalara salmak, olanaksızdır. Ama serbest gezen tavuk yumurtası ve eti yemek mi istiyorsunuz?

Onlara, her gün bir öğün, bolca kan ve diğer mezbâhâ atıklarını verin. Doyasıya kan içecek, doyasıya, et yiyeceklerdir.

Enfes yunmurtalar yiyeceksiniz. Size de, bolca âfiyet diliyorum.

Peki; kanatlı hayvanların tümü, etobur olduklarına göre, etleri ve yumurtaları, neden haram değildir?

Not: Atlar ve sığırlar bile etoburdur. Yalnızca çok küçük miktarda et tükletirler.

Sitelerde Paylaş

İbrâhîmî d^nlerin tümünde, etoburların, haram olduğu hükmü var; en azından, ben, öyle biliyorumdur.

Peki ya su ürünleri?

Serbest gezen tavuk yumurtası yemeyeniniz, var mı? Bu tavukların, hem yumurtaları, hem de eti, çok değişik lezzetlidir. (Nasıl da özledim!)

Sizin, devâsâ bir kümesiniz olduğunu düşünün. 3 tavuğa düşen alanın, 1 metrekare olduğunu varsayın. Bu kadar travuğu, çayırlara ve tarlalara salmak, olanaksızdır. Ama serbest gezen tavuk yumurtası ve eti yemek mi istiyorsunuz?

Onlara, her gün bir öğün, bolca kan ve diğer mezbâhâ atıklarını verin. Doyasıya kan içecek, doyasıya, et yiyeceklerdir.

Peki; kanatlı hayvanların tümü, etobur olduklarına göre, etleri ve yumurtaları, neden haram değildir?

Not: Atlar ve sığırlar bile etoburdur. Yalnızca çok küçük miktarda et tükletirler.

Bunu daha önce duymamıştım teşekkürler...

Bu arada abi sen vejeteryan mısın?

Sitelerde Paylaş

Bunu daha önce duymamıştım teşekkürler...

Bu arada abi sen vejeteryan mısın?

Vejetaryenlik, evrime terstir. Bilimin dışına çıkmak, benim kitabımda yoktur.

Türk mutfağında, çoğunlukla, sığır etine başvururum. Avrupa mutfağında ise, genellikle, domuz etinden yararlanırım.

Arasıra ise, kanatlı hayvanlara yönelirim.

Ama her hayvan, "insânî" koşullarda öldürülmeli.

Sitelerde Paylaş

Neymiş o insani koşullar ?

Hem öldüreceksin hem de insani olacak, öyle mi ?!

Doğrusu "hayvani koşullar" olmalıydı !

Veganizmi savunacak gibi bir haliniz mi var yoksa kişisel olarak mı bir problem yaşıyorsunuz? Daha önce hiç veganlığı savunan bir ateist görmemiştim; merakım bu yüzden.

Sitelerde Paylaş

Peki ya su ürünleri?

Yalnız asıl hükmü biraz araştırınca aslında yenilmemesi gerektiği söyleniyor. Şöyle ki;

Necaset yiyen hayvan

Sual: Necaset yemiş olan hayvanı yemek caiz midir?

CEVAP

Tezek ve başka necis şeyleri yiyen hayvanın eti kokarsa yemesi mekruhtur. Temiz şeyle beslenip, pis kokusu kalmazsa caiz olur.

Necaset yemiş olan tavuk, koyun ve sığırı hemen kesip yemek mekruhtur. Tavuğu 3, koyunu 4, sığır ve deveyi 10 gün hapsetmek, yani necaset yedirmeyip temiz gıdayla beslemek gerekir. Şafii’deyse deve 40, sığır 30, koyun 7, tavuk 3 gün hapsedilir.

kaynak: (bkz.)

Sitelerde Paylaş

İnsan dogal yasamdan binlerce yil once ayrildi. Bu sebeple hala yok dogamizin geregi et yemeliyiz yok et olmadan yasayamayiz palavralari atmayi birakmali. İnsanligin bir ust versiyonuna gecmesi ancak eti canlidan degil labaruatuar da hucreden cogaltmalidir. 100 gram et icin bir cana kiymak etik degil.

Sitelerde Paylaş
Bu, islamın nadiren doğru denkgetirdiği hükümlerden biridir; Etoburlardan soyu tükenme tehlikesi yaşayan birçok hayvan var.

Ayrıca kedi köpek gibi hayvanların kesilmesi, çiftlik hayvanlarına benzemez

Bence günümüzde artık hiçbir hayvan kesilmemeli. alternatif protein kaynakları var.

Burda, sorun daha çok haram ifadesinde; ''haram'' demek birşeyi açıklamıyor. insanın anlayacağı şekilde sebebini anlatabilmek önemli.

Dini yazanlar için bunun geçerli bir sebebi olduğunu zannetmiyorum.

Sitelerde Paylaş

İnsan dogal yasamdan binlerce yil once ayrildi. Bu sebeple hala yok dogamizin geregi et yemeliyiz yok et olmadan yasayamayiz palavralari atmayi birakmali. İnsanligin bir ust versiyonuna gecmesi ancak eti canlidan degil labaruatuar da hucreden cogaltmalidir. 100 gram et icin bir cana kiymak etik degil.

Sen 2050 ve sonrası a gittin galiba. Yapay et üretildi de haberimiz mi yok

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Veganizmi savunacak gibi bir haliniz mi var yoksa kişisel olarak mı bir problem yaşıyorsunuz? Daha önce hiç veganlığı savunan bir ateist görmemiştim; merakım bu yüzden.

Ne o, onlarɩn neyi savunup neyi savunmayacaklarɩna dair bir rehberleri mi vardɩ da, biz mi bilmiyoruz !. :)

Aynɩ cümlede hem öldürmekten hem de „insani koșullardan“ bahsetmek abesle iștigaldir bence.

“Bu koșullar neyin nesi ?“ diye sordum, ama tɩk yok.

Sorunuza gelince; et yemiyorum, bol bol otlanɩyorum. Buna vegan mɩ yada vejeteryan mɩ dersiniz, ona Siz karar verin. İçimde Sizin „Ama otlar da canlɩ!“ der gibi bir his var. Eh, uçan spagetti canavarɩ bizi böyle yaratmɩș; yapacak bir șey yok.

Aslɩnda biraz var bence; en azɩndan hemcinslerimizi katletmeden pekala sağlɩklɩ bir sekilde yașayabiliriz.

Benim elimden bu kadarı geliyor ...

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...