Jump to content

Müslüman bilim adamları geyiği

Recommended Posts

Tabi ki öyle..O zamanki müslümanlarla,şimdiki müslümanların alakası yok ama sonuçta hepsi kendisini müslüman diye tanıtıyor..İşte bu noktada söyleyebilecek birşeyimiz yok..Kişi ben müslümanım diyorsa,gerisi teferruattır..

Günümüzde Türkiye'de yaşayan bir müslüman kadın şöyle;

Bir elinde sigara

Bir elinde telefon

Kafasında başörtüsü

Götünde kot pantolon

:)

Bu müslümanlarla,antik Yunan'ın eserlerini arapçaya çevirip bilim yapmaya çalışan müslümanlar tabi ki çok farklılar..

Yanii, günümüz Müslümanları onların mirasına konamazlar. Ha Azteklerde bir din bulunmuş tesadüf adı İslam olmuş ha onlar Müslüman olmuş benim için değişen bir şey yok. Çünkü incelersen Mutezile herhangi bir dinin içerisinde bulunabilecek bir mezhep. Kaynağı İslam veya diğer dinlerin izleri değil Yunan felsefesi.

Sitelerde Paylaş

Yanii, günümüz Müslümanları onların mirasına konamazlar. Ha Azteklerde bir din bulunmuş tesadüf adı İslam olmuş ha onlar Müslüman olmuş benim için değişen bir şey yok. Çünkü incelersen Mutezile herhangi bir dinin içerisinde bulunabilecek bir mezhep. Kaynağı İslam veya diğer dinlerin izleri değil Yunan felsefesi.

Bugünkü Chp nasıl Atatürk'ün mirasına konuyorsa,bugünkü müslümanlar da Farabi'nin veya İbni Sina'nın mirasına konuyorlar..

Evet,Yunan'a kadar gidiyor bu konu..Doğru söylüyorsun..

İslam'ın gnostisizmle alakası çok büyük..Bu konuda kafa yoruyorum açıkcası..Gnostisizm ile ilgili bir yazı da yazacağım burada..

Sitelerde Paylaş
  • 4 months later...

Tamam işte bu adamların müslüman oldukları ne malum? Müslüman olsalar bile islam ile ne alakası var başarılarının?

Batı ülkelerinde de Hristiyanlığın bilime katkısı diyerek Newton'u Mendel'i hristiyan bilim adamları diye anlatıyorlar mı mesela?

Başta misyonerler olmak üzere bazı Hristiyanlar bugün birçok çoğunluğu Hristiyan ülkenin bilimde/sanatta/uygarlıkta ilerde olmasını,vatandaşlarının çağdaş bir yaşam sürmesini,kültür seviyelerinin yüksek olmasını vb.Hristiyanlık lehine argüman olarak kullanırlar.

Sitelerde Paylaş

O "müslüman" bilim insanları , bugün dogdukları o ülkelerde barınabilir mi ?

Bence barinamaz, ya batıya sığınırlar ya da kendi ülkelerinde katledilirler. Onları bırak Mevlana ve yunus bile bugün Anadolunun ortasında barınamaz.

İslamın altın çağı denen o orta çağda , Avrupa cadı yakarken, mezhep savaşları yaparken Ortadoğu bilim yapıyordu, bugün ise durum tamamen tam tersi , Ortadoğu din savaşı yaparken batı bilim yapıyor. Bugün bunun sebebi batı'nin hristiyanlıgı mı ? Hayır , refah seviyeleri çok yüksek ve bilime bütçe ve zaman ayirabiliyorlar.

Ortaçağda da Ortadoğunun refah seviyesi çok yüksekti ve bilimle ugrasabiliyorlardı.

Bunun dinlerle falan bi alakası yok

Ömer Hayyam bugün ülkesi iran'a ışınlansa sırf ismi ömer olduğu için bile katledilebilir

Sitelerde Paylaş

Bugünkü Chp nasıl Atatürk'ün mirasına konuyorsa,bugünkü müslümanlar da Farabi'nin veya İbni Sina'nın mirasına konuyorlar..

Evet,Yunan'a kadar gidiyor bu konu..Doğru söylüyorsun..

İslam'ın gnostisizmle alakası çok büyük..Bu konuda kafa yoruyorum açıkcası..Gnostisizm ile ilgili bir yazı da yazacağım burada..

nolan zaten bu miraslarada konan kişiler gene entel olan müslümanlar malesef çoğu müslümanın halifelikten başka şuan için derdi olduğunu zannetmiyorum.direk hilafet sistemine yoğunlaşmışlar gözleri başka birşey görmüyor sadece onun için hayatlarını adamışlar.

dolayısıyla şuan bile nasadan tutup zaman yolcuğunu bulan bir müslüman bilim adamı çıksa bile müslüman dünyasının çok takacağını sanmıyorum şuan için islam dünyasının tek hedefi var halifelik.

Sitelerde Paylaş

Müslümanların bilime katkıları alkolü bulmaları ve birkaç yıldıza isim vermeleridir. Daha çok kendilerinden önce gelen Yunan ve Roma düşünürlerinin kitaplarını okumuş ve onlara kendi fikirlerini de katarak tekrar yorumlamış olmalarıdır.

Modern bilimin temellerini atanlar, özellikle felsefe alanında, eski Yunanlılardır.

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslümanların bilime katkıları alkolü bulmaları ve birkaç yıldıza isim vermeleridir. Daha çok kendilerinden önce gelen Yunan ve Roma düşünürlerinin kitaplarını okumuş ve onlara kendi fikirlerini de katarak tekrar yorumlamış olmalarıdır.

Modern bilimin temellerini atanlar, özellikle felsefe alanında, eski Yunanlılardır.

Yanlış..Bende ''modern bilimin temelini atanlar Babil'lilerdir'' dersem,ne diyeceksin bana?

Hiçbir şey diyemezsin..Çünkü bu mantık doğru değil..

Müslümanlar,modern bilimin temelini atmadılar ama müslümanların modern bilime katkıları yadsınamaz..

Tercüme çalışması,başlıbaşına çok büyük bir olgudur ve bu olgu,modern bilimin doğuşu sayılan rönesansın en önemli nedenleri arasında gösterilir..

Sitelerde Paylaş

Yanlış..Bende ''modern bilimin temelini atanlar Babil'lilerdir'' dersem,ne diyeceksin bana?

Hiçbir şey diyemezsin..Çünkü bu mantık doğru değil..

Müslümanlar,modern bilimin temelini atmadılar ama müslümanların modern bilime katkıları yadsınamaz..

Tercüme çalışması,başlıbaşına çok büyük bir olgudur ve bu olgu,modern bilimin doğuşu sayılan rönesansın en önemli nedenleri arasında gösterilir..

Doğru. Katılıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...