Jump to content

Nasıl Rüya görürüz ?

Recommended Posts

Yaa, demek öyle. Peki şuan senin benim zihnimin ürünü olmadığını nereden bileceğim? Benden bağımsız hareket etmene değil mi? Rüyamdada olan buydu. Benden bağımsızdı. :-)

Zec.

Senden bağımsız değildi o senin yanılsaman.

Rüya senin yönetmenliğini yaptığın, oyuncularını (kuklalarını) seçtiğin, konuşturduğun ve oynattığın bir filmdir.

Barış.

Sitelerde Paylaş

Rüya insanın kendisini sınadığı bir sahnedir.

Seninle konuşan da, sana vuran da, seni öldürmek isteyen de, senin öldürmek istediğin de senin kendine kurduğun oyundur. Senin sınavın. Kendini sınarsın rüyanda. Bu sınamada yardımcı karakterlere ihtiyacın vardır bunlar ya çevrendeki insanlardandır, ya gelcekte göreceğin biridir (bu ikincisi genel değil bana ve benim gibilere özel durum) ya da bilinçaltının ta kendisi.

Aslında rüyadaki herkes sensin. Veya senin yerinde olmak istediğin kişilerindir.

Hepsi sensin, rüyanda seni dövme isteyen de, seninle konuşan da, düşmekte olan uçağın içindeki de, uçağın kendisi de. Yaatığın yeri uçak olarak algılarsın herhalde bu da algıların tam çalışmamasından kaynaklanır :]

Çünkü her şey senin algıladıklarını kaydetmenle başladı...

Sitelerde Paylaş
bilinçaltının ta kendisi.

Aslında rüyadaki herkes sensin. Veya senin yerinde olmak istediğin kişilerindir.

Hepsi sensin, rüyanda seni dövme isteyen de, seninle konuşan da, düşmekte olan uçağın içindeki de, uçağın kendisi de.

peki, "sen" kimsin?

rüyanın, kişinin kendisinden kaynaklandığı ya da

bilinçaltı denen olgunun, kişinin çocukluğundan geçmişinden falan kaynaklandığı,

hiç de pozitif kesinliğe dayanamamış freud sonrası psikolojisinin argümanlarıdır.

bunlar mantığımıza basitçe uygun geldiği için böyle kabul ediyoruz. ama kanıtlanmış bir teori ya da kanun yok.

Sitelerde Paylaş
peki, "sen" kimsin?

rüyanın, kişinin kendisinden kaynaklandığı ya da

bilinçaltı denen olgunun, kişinin çocukluğundan geçmişinden falan kaynaklandığı,

hiç de pozitif kesinliğe dayanamamış freud sonrası psikolojisinin argümanlarıdır.

bunlar mantığımıza basitçe uygun geldiği için böyle kabul ediyoruz. ama kanıtlanmış bir teori ya da kanun yok.

Ben algıladıklarım kadarım onlar da insan duyularına tam güvenilemeyeceğinden ben hiç bir şeyim...

Sitelerde Paylaş
Ben algıladıklarım kadarım onlar da insan duyularına tam güvenilemeyeceğinden ben hiç bir şeyim...

evet, işte freudseverler gibi "algıladıklarımızdan ibaret" olsaydık, hiç gibi bir şey olabilirdik, şükür ki değiliz / bence...

Aslında yine freud'un dediği gibi algılarımız ve kaydettiklerimiz dışında bilinçaltı diye bir olgu daha var..

problem: bilinçaltı geçmişte algıladıklarımızın bir derlemesinden ibaret mi, yoksa bambaşka bişeyler mi var işin içinde...

Sitelerde Paylaş
evet, işte freudseverler gibi "algıladıklarımızdan ibaret" olsaydık, hiç gibi bir şey olabilirdik, şükür ki değiliz / bence...

Aslında yine freud'un dediği gibi algılarımız ve kaydettiklerimiz dışında bilinçaltı diye bir olgu daha var..

problem: bilinçaltı geçmişte algıladıklarımızın bir derlemesinden ibaret mi, yoksa bambaşka bişeyler mi var işin içinde...

İnsan ne kadar algılarsa o kadar fakındalığındadır bir çok şeyin o da doğayı anlamlı kılandır zaten.

Peki algılarımızdan ibaret değilsek neyiz?

Bilinç altı konusu da bir türlü ortak karara varılamayan bir konu bence de...

Sitelerde Paylaş

Ben astral seyahat yaptığını zanneden ya da lucid rüyaları garip bir biçimde tarif edenlere bir şey söylemek istiyorum:

Beyin sizin benliğinizden ayrı olarak kabul edilebilecek bir şey değildir. Beyninize komut gönderemezsiniz. Beyin düşünsel anlamda vücuttaki tek karar merkezidir. Algılarınızın tüm değerlendirmeleri beyinde yapılır. O yüzden rüyanızda gezdiğiniz sokakta kendinizi uyanıkken gördüğünüzü ancak ve ancak zannedebilirsiniz. Bunun da çok basit açıklamaları var. Tıpkı halk arasında karabasan olarak bilinen durumlarda olduğu gibi beyninizin tamamen uyanık pozisyona geçememesinden kaynaklanan bir durumdur. Beyninizin ön kısmındaki korteks kararlar almaya ve uygulamaya devam etmenizi sağlarken hala uyur pozisyonda oluşunuzdur.

Karabasan olayı ise motor sinir hücrelerinin aktive edilememesinden kaynaklanan bir durumdur. Beyniniz büyük ölçüde uyanık durumdadır ama ellerinize kollarınıza emirleri iletemediğiniz için kıpırdayamazsınız. Eğer çok ağır bir biçimde geçiriyorsanız panik yaparsınız. Adrenalin salgılamaya başlar beyninizin olağandışı biçimde çalışmasına neden olursunuz. Ağır bir şok geçiriyor olduğunuzdan sanrılar görmeniz mümkündür.

Rüyalar aslında o kadar da gizemli şeyler değil. Psikiyatri ve psikoloji bilmi el ele vererek rüyalarla ilgili pek çok gizemi aydınlatmış, aydınlatmaya da devam etmektedir. Rüyalara bakarak metafiziksel sonuçlar çıkarmakla vakit kaybetmeyin.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

uzun süredir rüya görmedim ve rüya görmeyen insanların ölümü anladığını sanıyorum bilinç yoksa ''ben''lik te yoktur bilinci sağlayan organ beyin işlevini yitirirse yine aynı sonuca varırız her uykumda ölüme dalarmış gibi uyuyorum ve uyanıyorum arada ne ben varım ne algı sadece yokluk e tabi arada bazen görürüm ehuehu oda erkek olmamdan kaynaklı ,) zuahaha

Sitelerde Paylaş
Bende pek rüya gördüğümü söyleyemem

ama üstüne çok yoğun şekilde kaldığım olaylarla ilgili

3-5 kare fotoğrafmış gibi rüya gördüğüm olur :S

konusunu hatırlarım ama nasıl gerçekleştiğini unuturum

farklı birşey :S

aslında rüya sandığınız gibi tesadüf değil zaten üzerinde düşündüğüm konu hakkında gördüm demeniz tesadüf olmadığını gösterir.

aslında rüyaların çeşitleri vardır. saadık rüya. bu tür rüya gördüğünüz şeyleri gündüz aynı şekliyle görürsünüz.

birde karışık rüya vardır.buda aklı ile çok meşgul olduğu şeyler khakkındadır.buda yusuf 44 Rüya dediğin şey karmakarışık hayallerdir. Biz ise böyle karışık hayallerin yorumunu bilemeyiz. süresinde dediği gibidir.

birde tevilli rüya vardır.buda tevile muhtacdır. mesela genelde düşman olan birini yılan şeklinde görmek,köpek tarafından ısırıldığını görmek kötü bir arkadaş tarafından zarara uğratımlmak manasına gelmek gibi.bunlarda teville bilinir.

Zindana onunla birlikte iki delikanlı daha girdi. Birisi dedi ki: "Rüyada kendimi şarap sıkarken gördüm". Öteki de dedi ki: "Ben de başımın üstünde ekmek taşıdığımı, kuşların da ondan yediğini gördüm. Bize bunun yorumunu haber ver. Çünkü biz seni iyilik edenlerden görüyoruz."

- Yusuf dedi ki: "Size yiyecek olarak verilecek bir yemek gelmeden önce onun tabirini size bildiririm. Bu, Rabbimin bana öğrettiği ilimlerdendir. Çünkü ben Allah'a inanmayan ve ahireti inkâr eden bir kavmin dinini terkettim." yıusuf 36,37

"Ey benim zindan arkadaşlarım! Biriniz efendisine yine şarap sunacak. Diğeri de asılacak, kuşlar başından yiyecekler. İşte öğrenmek istediğiniz iş böylece halloldu yusuf 41,

Bir gün melik (hükümdar) dedi ki: "Ben rüyamda yedi cılız ineğin yedi semiz ineği yediğini ve yedi yeşil başakla yedi kuru başak görüyorum. Ey ileri gelenler! Siz rüya tabir edebiliyorsanız benim bu rüyamın tabirini bana bildirin." yusuf 43,

"Ey Yusuf, ey doğru sözlü! Bize şunu hallet: Yedi semiz ineği, yedi cılız inek yiyor. Ve yedi yeşil başakla diğer yedi kuru başak. Umarım ki, o insanlara doğru cevap ile dönerim, onlar da (senin kadrini) bilirler."

- Dedi ki: "Yedi sene eskisi gibi ekeceksiniz, biçtiklerinizi başağında bırakınız, biraz yiyeceğinizden başka. "

- "Sonra onun arkasından yedi kurak sene gelecek, önceki biriktirdiklerinizin biraz saklayacağınızdan başkasını yiyip bitirecek."

- "Sonra da onun arkasından yağışlı bir sene gelecek ki, halk onda sıkıntıdan kurtulacak, (üzüm, zeytin gibi mahsülleri) sıkıp faydalanacak." YUSUF 46,49

Sitelerde Paylaş

Eski Mısırda köleliğin olmadığı şu anda artık biliniyor. Kaldı ki yahudilere ait kızıldenize yakın yerleşim bölgeleri kazılar neticesinde bulunmuştur. Yahudiler muhtemelen hiç bir zaman Memphis ( =Luxor ) 'te uzun zaman bulunmadılar. O yüzden 'Yusuf şu rüyayı , Musuf bu müyayı görmüş ' gibi masallar kuranda tevratta değil , muranda mevratta bile olsa bu zırvaların hepsi şu anda kadük.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...