Jump to content

Hangi Kuran Gerçek ?

Recommended Posts

Abi verdiğin örneklere bak, kim bunlar ya? Erenköy cemaati, Nesil grubu falan...

İstediğini okusunlar. Her marjinalin ne yaptığını mı cımbızlayacağız? Adna Hoca da her gün karı çıkartıyor ekranlara...

Senin marjinal dediklerin müslüman alemini oluşturuyor. Birileri de senin gibiler için marjinal diyebilir.

Sen kimin mealine işte en doğrusu budur diyorsun ve bunu neye dayanarak söylüyorsun?

Sitelerde Paylaş

arapça / ibranice yazılış

Elif /alef(ibranice) ; ilk (arapça/ibranice) / ebced 1

lam/lamad(lamed) : "öğrenme" / ebced 30

mim/ mem ; ek / ebced 40

Ilk öğrenme manasına gelebilir sanırım?

Bu ayrı konu..

Bu ve buna benzer ifadelerin Türkçe çevirisi yok..Demek ki bu ifadelerin bir manası yok..Allah nasıl oluyor da,hiçbir manası olmayan ifadeleri kitabına koyuyor?

Bu soruların cevapları yok işte..

Kuran'la ilgili şunu da belirtmek lazım..

Turan Dursun ve Erol Sever'in ifade ettiği gibi,7 tane farklı şekilde yazılmış Kuran varmış ama bugün elimizde tek çeşit Kuran var..

Nerede diğer 6 Kuran?

Bakın bu sorunun da cevabı yok..

İslam öyle BOKTAN bir dindir ki,sorduğunuz sorulara bir cevap veremez size..Müslümanlar anca dansöz gibi kıvırırlar..Ağızlarının içinden konuşurlar..

Sitelerde Paylaş

Yahu neresi romantik, sevgi mi var, sempati mi var? Doğadan, kuşlardan mı bahsediyor? Dümdüz, kupkuru bir yazı...

Türkçe meal tabii ki okunmalı.

CEVAP

Meal okumanın zararı, faydasından çok fazladır. Hattâ faydası zararının yanında solda sıfırdır....

Iki cevap da dogru mu?

Sitelerde Paylaş

CEVAP

Meal okumanın zararı, faydasından çok fazladır. Hattâ faydası zararının yanında solda sıfırdır....

Iki cevap da dogru mu?

Ya arkadaş, kim diyor bunları? Gene Türkiye gazetesinden mi alıntıladın, Çarşamba cemaatinden mi...

İnsan okumadığı şeyi kendisine nasıl rehber edinecek?

Bir tek şunu anlarım: Son on yıllarda bir "Kuran Müslümanlığı" modası türedi, doğru. Çünkü İslam'a ait normlar çoğunlukla Kuran'dan değil, hadislerden ve içtihatlardan gelir.

Bizim sosyete Müslümanları da, başörtüsü Kuran'da öyle değil, Kuran'da namazın tarifi yok, Kuran'da bilmem ne yazmıyor diye diye başladılar light bir Müslümanlık geliştirmeye. (Bunların karşısında da, rahle-i tedristen yetişmiş, klasik öğreticiler zümresi var.)

Geçen, benim de bir arkadaşım soruyordu: "Farzların tek tek Kuran'da yazması gerekiyor, di mi?" (Bizi kandırmışlar yani, daha önce de Avrupalı olabilirmişiz.)

Yani şöyle düşünüyormuş: Kuran'ı açtın: Sayfa 1: Bölüm: Namazın Şartları: A) Dışındakiler: a) Hadesten Taharet.... Yok böyle bir şey.

Eğitimde, temel İslami bilgilere ilmihal'den başlanır, Kuran'dan değil. Burası doğru.

Bir ülkenin hukuk sistemi anayasadan oluşmaz. Kanunlar, tüzükler, yönetmelikler, kararlar, mahkeme içtihatları vs. vardır ve esas günlük hukuku da bunlar oluşturur. Bunun gibi bir şey.

Senin soruna gelirsek: bir avukatın takip ettiği dava ile ilgili alt düzey kuralları-kararları göz ardı ederek bütün argümanlarını anayasaya aykırılık üzerinden oluşturması yanlıştır (böyle avukatlar gerçekten var, bilhassa siyasi davaları takip eden militan avukatlar böyle yapar genellikle.)

Ama bu, avukatın anayasa okumamasını gerektirmez.

Bir Müslüman'ın, fıkıh usulünü göz ardı ederek kafasına göre hüküm çıkarmak için Kuran'a abanması, yanlıştır.

Ama Kuran okumayın, sadece hocaların cüzlerini okuyun demek ondan da büyük yanlıştır.

Son bir husus: Müslümanların genelinin böyle bir problemi yok. Benim evimde onar küsür ciltlik iki büyük tefsir (yani yorum), dört-beş tane meal (yani tercüme), onaltı ciltlik bir büyük hadis külliyatı, iki de ilmihal var. Hepsini okuyorum. Bazen yeterli gelmiyor, farklı tefsirleri de okuyorum internetten. İnsanların çoğu da, bu boyutta olmasa da, hangi kaynağa nerede atıf yapacağını bilerek okur, iyi-kötü. Bu konuda öyle yaygın bir kafa karışıklığı yok.

Sağlıcakla.

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

Kuran yalan yanlış dolu içeriğiyle kendine inanmak isteyenlere keleklik yapan,onları yüz üste bırakan,onları dinden bir betiktir.Kuran kendi islamlarının müslümanı olan gayrimüslimlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.Kendi islamının müslümanı olan bir gayrimüslim olmak oldukça kolaydır.Kuranın işine gelmeyen tek bir yanlışını,saçmalığını benimseyebileceğin bir biçime getirmen yeterlidir bunun için.Bu eğip bükmelerin,taklaların,kuranı bilime uydurmaların nedeni işte yapılan bu kelekliktir.İnanacakları bir dini olsun isteyen,kendilerini duygusal nedenlerden ötürü kandıran beyinler bu gerçeği kabul etmeseler de,ortada olan budur.İşte bu keleklik yüzündendir ki ortada birden fazla Kuran bulunmaktadır.Her anlam değişikliği başka bir Kuranın ortaya çıkmasına neden olur.Ama sorarlarsa Kuran değişmedi,bozulmadı dersiniz.

Sitelerde Paylaş

Kuran yeteri kadar bir zamandan beri çok az değişmiştir. Öncesini bilemeyiz. Ama yeterli bir zamandan beri öyle çok fazla değişme olmadığı belli. Protokuran niteliğindeki risaleler yok edilmiş. Kuran'a belli bir statiklik sağlanmış.

Tabii bunun nedeni, okunmasının ibadet sayılması. Bu varsayım olmasa değişirdi. Bunun bir tılsım, harfi değişse bozulacak bir büyü gibi ele alınması korunmasını sağlamıştır. Belli bir zamana gelindiğinde de artık eskilerini toptan imha edip yeni bir Kuran yazma olanağı kalmamıştır. Çünkü yaygınlaşmıştır. Eskilerin tamamını toplayıp imha etmek olanaksızdır.

Sitelerde Paylaş

Bu mălum kitabı yazılırken ve daha sonra çoğaltılırken, birden fazla kişinin mıncıkladığı aşikar.

Hatta bir kaç sene evvel bununla ilgili matematiksel bir araştırma yapılmıştı. Çıkan sonuç müslümanlar açısından tam bir felaket olmasına rağmen, kimin umrunda misali, müslümanların umursayacağını pek zannetmiyorum. Beyinler programlanmış bir kere. İnformatikçi olarak gayet iyi bilirim, verlerin silinip yeniden yüklenmesinin ne kadar zahmetli olduğunu. :D

Yapacak birşey yok.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, kavak yazdı:

Bu mălum kitabı yazılırken ve daha sonra çoğaltılırken, birden fazla kişinin mıncıkladığı aşikar.

Hatta bir kaç sene evvel bununla ilgili matematiksel bir araştırma yapılmıştı. Çıkan sonuç müslümanlar açısından tam bir felaket olmasına rağmen, kimin umrunda misali, müslümanların umursayacağını pek zannetmiyorum. Beyinler programlanmış bir kere. İnformatikçi olarak gayet iyi bilirim, verlerin silinip yeniden yüklenmesinin ne kadar zahmetli olduğunu. :D

Yapacak birşey yok.

Rica etsem o matematiksel araştırmanı bana göstere bilirmisiniz? Böyle şeyleri kendimde biriktiriyorum da :)

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, Kivi yazdı:

Rica etsem o matematiksel araştırmanı bana göstere bilirmisiniz? Böyle şeyleri kendimde biriktiriyorum da :)

Araştırmayı şahsen yaptığımı söylemedim ancak 2013 yılında Fransız mühendisin bu yöndeki matematiksel çalışmaları var. 

Aşağıdaki bağlantıdan sonuçlarının önemli bir kısmını okuyabilirsiniz, hatta orada kaynakları da bulabilirsiniz.

On 18.09.2017 at 21:02, kavak yazdı:

Mesela Fransız mühendisi J.-J. Walter bu kitaba matematiksel açıdan yaklașmıș. Ordu ve istihbarat kurumlarının da yaygın olarak kullandığı "Analysis of Text Data" (ATD) metodunu uyarlamıș. Çıkan sonuca göre bu eserde ortalama 50 farklı yazarın parmağı var. 

Kaynak:

https://philosophia-perennis.com/2017/05/28/der-koran-aus-mathematischer-sicht/

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kavak yazdı:

Araştırmayı şahsen yaptığımı söylemedim ancak 2013 yılında Fransız mühendisin bu yöndeki matematiksel çalışmaları var. 

Aşağıdaki bağlantıdan sonuçlarının önemli bir kısmını okuyabilirsiniz, hatta orada kaynakları da bulabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim :) hemen şimdi okuyacağım 

Sitelerde Paylaş
On ‎10‎.‎07‎.‎2018 at 19:48, kavak yazdı:

İnformatikçi

Format sonrası format öncesi bilgiler harddiskten alttan okunabilir mi? En fazla yüzde kaçlık bir kazanım olabilir? Kaç format öncesi bilgi hâlâ durabilir? Bu konuda diskli ve katı hal bellekler farklı mıdır? 

Belki danışma ücreti gerektirecek sorular ama şimdiden teşekkürler.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, democrossian said:

Format sonrası format öncesi bilgiler harddiskten alttan okunabilir mi? En fazla yüzde kaçlık bir kazanım olabilir? Kaç format öncesi bilgi hâlâ durabilir? Bu konuda diskli ve katı hal bellekler farklı mıdır? 

Belki danışma ücreti gerektirecek sorular ama şimdiden teşekkürler.

Okunabilir, ne kadar okunabildiği üzerine ne kadar bilgi yazıldığına göre değişir. Bizde format genelde eski işletim sistemini silip üzerine yeni işletim sistemi kurmaya deniyor ama aslında harddiski tekrar biçimlendirmektir yani format aslında bilgileri silmez, sadece bilgilerin tutulduğu dosya tablosunu siler yeni bir dosya tablosu oluşturur, bilgiler olduğu gibi harddiskte durur, sadece normal programlarla bu bilgileri göremeyiz, özel programlar gerekir. Format sonrası harddiske bilgi kaydedildikçe eski bilgilerin kurtarılması zorlaşır bazıları ise imkansız hale gelir.

Klasik hdd ile ssd arasında fark yoktur, ikisinden de bilgi kurtarılır. Getdataback, r-studio, EeaseUS Data recovery Wizard gibi programlarla eski bilgiler kurtarılabilir.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, sağduyu yazdı:

bazıları ise imkansız hale gelir.

İşte ne durumda ve ne kadar imkansız, onu soruyorum. Ona kadarki kısmı biliyorum zaten. O zaman şöyle daha açık sorayım: 

Formatı attık. Harddiski sildik ve yeniden yazılım yükledik. Sonra da diski son kapasitesine kadar yeniden doldurduk. Film, belge, her şey yükledik ve disk tamamen doldu. 

Sorduğum, alttaki bilgiyi okuyacak bir yol var mı. Disk tamamen dolduğuna göre eski bilgi altta kaldı, üzerine yeni bilgi yazıldı. O alttaki bilgi okunabilir mi?

Acaba disk doldu derken tam sıfır yeni kullanılmış bir disk gibi doldu olmuyor da eski bilginin tamamen üzerine yazamadan doldu mu görünüyor? Sanırım böyle oluyor ve eski bilgiyi disk dolu dediği anda bile okumak olanaklı. Tamamını okumak elbette olanaksızdır ama bu durumda ulaşılabilecek en iyi kurtarma oranını merak ediyorum.

HDD ile SSD arasında fark olmadığını bu söylediğim tam dolu disk durumunda da söyleyebilir misin? Sanki hdd den daha fazla kurtarma yapılır gibi geliyor bana. Silinmiş manyetik izleri görmenin bir yolu olabilir diye düşünüyorum. Bu tabii yazılımla filan olacak iş değil, harddiskin çok hassas aletler olan bir laboratuvara alınması lazım. Disklerin sökülüp çok duyarlı incelenmesi lazım.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, democrossian said:

İşte ne durumda ve ne kadar imkansız, onu soruyorum. Ona kadarki kısmı biliyorum zaten. O zaman şöyle daha açık sorayım: 

Formatı attık. Harddiski sildik ve yeniden yazılım yükledik. Sonra da diski son kapasitesine kadar yeniden doldurduk. Film, belge, her şey yükledik ve disk tamamen doldu. 

Sorduğum, alttaki bilgiyi okuyacak bir yol var mı. Disk tamamen dolduğuna göre eski bilgi altta kaldı, üzerine yeni bilgi yazıldı. O alttaki bilgi okunabilir mi?

Acaba disk doldu derken tam sıfır yeni kullanılmış bir disk gibi doldu olmuyor da eski bilginin tamamen üzerine yazamadan doldu mu görünüyor? Sanırım böyle oluyor ve eski bilgiyi disk dolu dediği anda bile okumak olanaklı. Tamamını okumak elbette olanaksızdır ama bu durumda ulaşılabilecek en iyi kurtarma oranını merak ediyorum.

HDD ile SSD arasında fark olmadığını bu söylediğim tam dolu disk durumunda da söyleyebilir misin? Sanki hdd den daha fazla kurtarma yapılır gibi geliyor bana. Silinmiş manyetik izleri görmenin bir yolu olabilir diye düşünüyorum. Bu tabii yazılımla filan olacak iş değil, harddiskin çok hassas aletler olan bir laboratuvara alınması lazım. Disklerin sökülüp çok duyarlı incelenmesi lazım.

Harddiski formattan sonra tamamen doldurursan eski bilgiler geri gelmez çünkü eski bilgilerin üstüne yazılmış olur. Eski bilgi altta kalmaz, yeni bilgiler direk eski bilgilerin üstüne yazılır. Eski bilgilerin adını görebilirsin ama içeriği değişmiş olur. Mesela word belgesi içinde garip karakterler olan bir dosyaya dönüşür, resimler ve videolar açılmaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...