Jump to content

Cennet ve Cehennem

Recommended Posts

Kur'an'da anlatılan kavimlerin helâkında ve genel olarak Tevrat anlatımlarında dikkat edilmesi gereken çok önemli bir benzerlik var. Halk / halek yoktan var etme / üreme anlamlarına gelirken; helâk vardan "topyekün" yok olma anlamına gelir. Dolayısıyla her iki kitapta da yok olan kavimler topyekün yok olmuşlardır. Oysa Kur'an'da ölümden sonra yaşam inancı varken TEVRAT'TA ÖLÜMDEN SONRA YAŞAM YOKTUR! CENNET YOKTUR, CEHENNEM DE YOKTUR. Bütün ödül ve cezalar dünyadadır...

Mez.30: 2 Ya RAB Tanrım, Sana yakardım, bana şifa verdin.

Mez.30: 3 Ya RAB, beni ölüler diyarından çıkardın, Yaşam verdin bana, ölüm çukuruna düşürmedin.

Mez.30: 4 Ey RAB'bin sadık kulları, O'nu ilahilerle övün, Kutsallığını anarak O'na şükredin.

Mez.30: 5 Çünkü öfkesi bir an sürer, Lütfu ise bir ömür; Gözyaşlarınız belki bir gece akar, Ama sabahla sevinç doğar.

Kaçınılmaz son?

Mez.49: 16 Korkma biri zenginleşirse, Evinin görkemi artarsa.

Mez.49: 17 Çünkü ölünce hiçbir şey götüremez, Görkemi onunla mezara gitmez.

Mez.49: 18 Yaşarken kendini mutlu saysa bile, Başarılı olunca övülse bile.

Mez.49: 19 Atalarının kuşağına katılacak, Onlar ki asla ışık yüzü görmeyecekler.

Mez.49: 20 Bütün gösterişine karşın anlayışsızdır insan, Ölüp giden hayvanlar gibi.

İyilerin ödülü?

Yşa.33: 10 RAB diyor ki, "Şimdi harekete geçeceğim, Ne denli yüce ve üstün olduğumu göstereceğim.

Yşa.33: 11 Samana gebe kalıp anız doğuracaksınız, Soluğunuz sizi yiyip bitiren bir ateş olacak.

Yşa.33: 12 Halklar yanıp kül olacak, Kesilip yakılan dikenli çalı gibi olacak.

Yşa.33: 13 "Ey uzaktakiler, ne yaptığımı işitin, Ey yakındakiler, gücümü anlayın."

Yşa.33: 14 Siyon'daki günahkârlar dehşet içinde, Tanrısızları titreme aldı. "Her şeyi yiyip bitiren ateşin yanında Hangimiz oturabilir? Sonsuza dek sönmeyecek alevin yanında Hangimiz yaşayabilir?" diye soruyorlar.

Yşa.33: 15 Ama doğru yolda yürüyüp doğru dürüst konuşan, Zorbalıkla edinilen kazancı reddeden, Elini rüşvetten uzak tutan, Kan dökenlerin telkinlerine kulak vermeyen, Kötülük görmeye dayanamayan,

Yşa.33: 16 Yükseklerde oturacak; Uçurumun başındaki kaleler onun korunağı olacak, Ekmeği sağlanacak, hiç susuz kalmayacak.

Kötülerin cezası?

Eyüp.18: 5 "Evet, kötünün ışığı sönecek,Ateşinin alevi parlamayacak.

Eyüp.18: 6 Çadırındaki ışık karanlığa dönecek,Yanındaki kandil sönecek.

Eyüp.18: 7 Adımlarının gücü zayıflayacak,Kurduğu düzene kendi düşecek.

Eyüp.18: 8 Ayakları onu ağa götürecek,Kendi ayağıyla tuzağa basacak.

Eyüp.18: 9 Topuğu kapana girecek,Tuzak onu kapacak.

Eyüp.18: 10 Toprağa gizlenmiş bir ilmek,Yoluna koyulmuş bir kapan bekliyor onu.

Eyüp.18: 11 Dehşet saracak onu her yandan,Her adımında onu kovalayacak.

Eyüp.18: 12 Gücünü kıtlık kemirecek,Tökezleyince, felaket yanında bitiverecek.

Eyüp.18: 13 Derisini hastalık yiyecek,Kollarıyla bacaklarını ölüm yutacak.

Eyüp.18: 14 Güvenli çadırından atılacak,Dehşet kralının önüne sürüklenecek.

Eyüp.18: 15 Çadırında ateş oturacak*fe*,Yurdunun üzerine kükürt saçılacak.D Not 18:15 "Ateş oturacak" ya da "Hiç bir şey kalmayacak."

Eyüp.18: 16 Kökleri dipten kuruyacak,Dalları üstten solacak.

Eyüp.18: 17 Ülkede anısı yok olacak,Adı dünyadan silinecek.

Eyüp.18: 18 Işıktan karanlığa sürülecek,Dünyadan kovulacak.

Eyüp.18: 19 Ne çocuğu ne torunu kalacak halkı arasında,Yaşadığı yerde kimsesi kalmayacak.

Eyüp.18: 20 Batıdakiler onun yıkımına şaşacak,Doğudakiler dehşet içinde bakacak.

Eyüp.18: 21 Evet, kötülerin yaşamı işte böyle son bulur,Tanrı'yı tanımayanların varacağı yer budur."

Dualar ne için?

Tevrat'ta Eyüp peygambere ayrılan bölümü okursanız çok daha iyi görebilirsiniz. Zebur ise başlı başına - belki de yeryüzündeki en güzel - dualardan oluşmuştur. Üstelik bu dualar bir çobanın değil, bir kralın, Davut'un, dualarıdır.

Dualar insanın kendisini avutmasına yarar. İnsanlar tanrısına / tanrılarına yakarıp durur; "bana iyilik ver, çünkü ben iyiyim". "Kötülere da kötülük ver". "Bazıları zengin olmuş, sefa içinde yüzüyor ve bununla övünüyorlar ama gideceğimiz nihai yer aynı değil mi; ölüler diyarı!"

CENNET & CEHENNEM

O gün, onları Mısır'dan çıkaracağıma, kendileri için seçtiğim en güzel ülkeye, süt ve bal akan ülkeye götüreceğime söz verdim.

(Hezekiel, 20:6)

Süt ve bal akan nehirler Kur'an'da aynen geçer:

MUHAMMED SURESİ: 15 Sakınanlara vaat olunan cennetin durumu şöyledir: Orada, bozulmayan sudan ırmaklar; tadı bozulmayan sütten nehirler, içenlere lezzet sunan bir şaraptan nehirler, süzme bir baldan oluşan nehirler var. Ve orada kendileri için her türlü meyvenin yanında, Rablerinden bir de bağışlanma var. Bu nimetler içindekiyle, uzun süre ateşte kalıp da içirildiği sıcak su tarafından bağırsakları parçalanan kimse aynı olur mu?

Tevrat'ta cennet nerede?

Yar.2: 7 RAB Tanrı Adem'i topraktan Yarattı ve burnuna yaşam soluğunu üfledi. Böylece Adem yaşayan varlık oldu.

Yar.2: 8 RAB Tanrı doğuda, Aden'de bir bahçe dikti. Yarattığı Adem'i oraya koydu.

Yar.2: 9 Bahçede iyi meyve veren türlü türlü güzel ağaç yetiştirdi. Bahçenin ortasında yaşam ağacıyla iyiyle kötüyü bilme ağacı vardı.

Yar.2: 10 Aden'den bir ırmak doğuyor, bahçeyi sulayıp orada dört kola ayrılıyordu.

Yar.2: 11 İlk ırmağın adı Pişon'dur. Altın kaynakları olan Havila sınırları boyunca akar.

Yar.2: 12 Orada iyi altın, reçine ve oniks bulunur.

Yar.2: 13 İkinci ırmağın adı Gihon'dur, Kûş* sınırları boyunca akar.

Yar.2: 14 Üçüncü ırmağın adı Dicle'dir, Asur'un doğusundan akar. Dördüncü ırmak ise Fırat'tır.

Yar.2: 15 RAB Tanrı Aden bahçesine bakması, onu işlemesi için Adem'i oraya koydu.

Yar.2: 16 Ona, "Bahçede istediğin ağacın meyvesini yiyebilirsin" diye buyurdu,

Yar.2: 17 "Ama iyiyle kötüyü bilme ağacından yeme. Çünkü ondan yediğin gün kesinlikle ölürsün."

Kur'an'da cennet nerede?

TEVBE SURESİ: 72 Allah, mümin erkeklerle mümin kadınlara, altından ırmaklar akan cennetler vaat etmiştir. Sürekli kalacaklardır orada. Adn cennetlerinde de tertemiz barınaklar vaat etmiştir. Allah'ın bir hoşnutluğu ise hepsinden büyüktür. İşte budur o büyük başarı/o büyük kurtuluş.

Daha somut bir ayet:

BEYYİNE SURESİ : 8 Onların, Rableri katındaki ödülleri, altlarından ırmaklar akan Adn cennetleri/temiz-bereketli bahçelerdir. Sürekli kalacaklardır orada. Allah onlardan razı olmuştur, onlar da O'ndan razı olmuşlardır. İşte bu, içi ürpererek Rabbine saygı duyan kişi içindir.

İşte böyle... Tevrat'ta Yahudilere vaat edilen ülke / ülkeler (?) Kur'an'da cennete çevrilmiş; gidenin (ölenin) geri dönmediği (yok olduğu), ölenleri yutan ve doymak bilmeyen ölüler diyarıysa cehenneme çevrilmiştir. Kanlı-canlı birer insan olarak tasvir edilen melekler ve şeytanların yerini gözle görülemeyen varlıklar almış...

Cenneti uzaklarda aramayın, çünkü burnumuzun dibinde. Belki Kürdistan haritası dedikleri şey de bu toprakların kendilerine vaat edildiğine inananların onu elimizden almak için planladıkları bir senaryodan ibaret... Cehennemdense kaçış yok...

DİPNOT: Cennet'in yeri ile ilgili daha detaylı bir araştırma için bkz. Dr. Hikmet Kıvılcımlı'nın bir yazısı: Cennet Nedir ve Nerededir?

Sitelerde Paylaş

(HÛD suresi 108. ayet)

Elmalılı Sade. 2 Mutlu olanlar ise cennettedirler. Orada gökler ve yer durdukça duracaklar, ancak Rabbinin diledikleri başka. (Bu) ardı arası kesilmeyen bir ihsan olacak.

bu ayet yeterli!.. yıllardır ıdda edıyordum, öyle cennet yok!.. hepsi bu dünyada diye....

sanırım cennetci ve cehennemci kesim bu sureyi atladılar veya ben yanlıs anlıyorum !...

beni aydınlatırmısınız?

saygılar.........

Sitelerde Paylaş
(HÛD suresi 108. ayet)

Elmalılı Sade. 2 Mutlu olanlar ise cennettedirler. Orada gökler ve yer durdukça duracaklar, ancak Rabbinin diledikleri başka. (Bu) ardı arası kesilmeyen bir ihsan olacak.

bu ayet yeterli!.. yıllardır ıdda edıyordum, öyle cennet yok!.. hepsi bu dünyada diye....

sanırım cennetci ve cehennemci kesim bu sureyi atladılar veya ben yanlıs anlıyorum !...

beni aydınlatırmısınız?

saygılar.........

Sözde Kur'an'da çelişki yok ya... Cennet bir ayette Adn bahçeleri oluyor, bir ayette cennetler şeklinde çoğul kullanılıyor, bir diğerinde göklerde olduğu işaret ediliyor vs... Bu ayetse Hud suresinde. Diğer ayetlerle birlikte bakacak olursak:

103 Âhiret azabından korkan için bunda elbette ki bir ibret vardır. O, insanları bir araya getiren bir gündür. Görülesi bir gündür o!

104 Biz onu, sadece belirli bir süre için erteliyoruz.

105 O geldiği gün hiçbir benlik, O'nun izni olmadan söz söyleyemez. Onların bir kısmı bahtsız, bir kısmı mutludur.

106 Bahtsızlığa düşenler ateş içindedir. Çok ıstıraplı bir soluyuş ve hıçkırışları vardır orada.

107 Rabbinin dilemesi hariç, gökler ve yer durdukça onlar orada hep kalacaklardır. Rabbin, dilediğini öyle bir yerine getirir ki!...

108 Mutluluğa erdirilenlere gelince, onlar cennettedirler. Rabbinin dilemesi hariç, gökler ve yer durdukça onlar, hep orada kalacaklardır. Kesintisiz bir lütuf olarak...

Mealde zaman çekimiyle ilgili bir sorun var sanırım. "Cennettedirler" gelecek zaman olarak algılanabilir. Zaten genel olarak cennet de cehennem de ölümden sonraki ödül ve ceza mekanları olarak gösterilir. Burada da pek farklı görünmüyor.

Sitelerde Paylaş
Çok ilginç. Var mı gerçekten bu çukurlar? :blink:

Evet var, ayrıca cennetin içinde bir kilise var, internetten mersin cennet cehennem diye araıtırsan resimnlerini bulursun.

İşin ilginç tarafı cennete inerken merdivenlerin yanlarındaki ağaçlara bez, iplik bağlanır, bu tür inanış sizinde bildiği gibi göktanrı dininden kalan rituellerdir. Oradaki yörükler bu ve buna benzer ritüelleri devam ettirmektedir.

Sitelerde Paylaş

Sahiden de varmış yahu!

Cennet Çöküğü:

Bir yeraltı deresinin yolaçtığı kimyasal erozyonla tavanın çökmesi sonucu meydana gelmiş büyük bir çukurdur. Elips biçimindeki ağız kısmı çapları 250 m ve 110 m olup derinliği 70 metredir. Çökük tabanının güney ucunda 200 m uzunluğunda ve en derin noktası 135 m olan büyük bir mağara girişi ve bu mağaranın ağzında küçük bir kilise vardır.

Kilisenin giriş kapısı üzerindeki 4 satırlık kitabede, bu kilisenin V.yy'da Paulus adında dindar bir kişi tarafından Meryem Ana'ya ithafen yaptırılmış olduğu yazılmaktadır.

Cennet çöküğünün içine her biri oldukça geniş 452 basamaklı taş bir merdivenle inilir. Kiliseye 300. basamakta varılır. Kiliseden sonraki mağaranın bitim noktasında mitolojik bir yeraltı deresinin sesi duyulur.

Cehennem Çukuru:

Cennet çöküğünün 75 m kuzeyindeki Cehennem çukuru da Cennet çöküğü gibi oluşmuştur. Ağız çember çapları 50 m ve 75 m, derinliği 128 metredir. Kenarları içbükey olduğu için içerisine inmek mümkün olmamaktadır.

Mitolojiye göre Zeus, alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon'u buradaki bir kavgada yendikten sonra, onu Etna Yanardağı'nın altına sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem çukurunda hapsetmiştir.

Bu yaz bana Mersin yolu göründü öyleyse. Cehennemin dibine gideceğim! :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

Başlığı hareketlendirelim o zaman:)

Tevrat'ta Adem'in atıldığı Aden bahçesi( cenneti) olsa gerek.Kuran buna ADN cenneti der..Yani tevratın bahçe dediği cennet..Zaten Kuran'dada cennet bahçe anlamında gibi görünüyor..

Cehenneme gelince o biraz karışık:)

BEN HİNNOM vadisi ve İncil'de kudüsteki ölülerin yakıldığı çukura cehennem denmiş..

Şu bir gerçekki hepsinde göklerin egemenliği tanrının egemenliği Allah katı gibi varvasyonlarla ahiret olgusu mevcut..Ama Tevrat ve İncil'e göre Cennet Cehennem olgusu yine dünyada gibi Kuran'a göre ise karmaşık belirsiz..

Esenlik.

tarihinde sokrates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dün bir tane yobazla tartıştım bana aynen şöyle dedi:::

eğer iyilik yaparsan namaz kılarsan oruç tutarsan vs........ cennete gidersin

peki dedim cennette ne var:

cevap::72 huri üstelikte her ilişkiye girdiğinde bakire tadı alıyorsun

güldüm kahkaha attım

vay canına o zaman allah kahrolası bir playboy yada p.venk dedim böyle bir şey olabilirmi!!!!

pis sapıklar

Sitelerde Paylaş

güldüm kahkaha attım

vay canına o zaman allah kahrolası bir playboy yada p.venk dedim böyle bir şey olabilirmi!!!!

pis sapıklar

yuh harbıden oyle mı dedi :s o harbı yobaz sole ona dını mını bıraksın adamın yaklaşıma bak ya :S

Sitelerde Paylaş

not: bunlar motorcu profesörümüzden alıntı.. cehennemide inceleyeceğiz..nokta..

kim şöyle böyle yaparsa cennetten 70 yıl yürüme mesafesi uzaklaşır..iyide kardeşim ben 70 yıl yürürsem aynı istikamette ,gene aynı yere gelmem mi yavv..??

şunlarda ayrıyeten ilginç ve harbiden ilgi çekicidir

Cennet ehlinin vücudu kılsız, yüzü sakalsız, gözleri sürmelidir, gençlikleri zail olmaz (tükenmez), elbiseleri eskimez. [(Tirmizi), Kütüb-i Sitte-14, s. 451/6]

Ona giren nimete mazhar olur, eziyet görmez, ebediyet kazanır, ölümle karşılaşmaz. Elbisesi eskimez, gençliği kaybolmaz. [(Tirmizi), Kütüb-i Sitte-14, s. 451/6]

elbisesi eskimez mi..? eskisin kardeşim.. yokmu cennette tekstil üzerine iş yapan

Ya Resulullah! Allah Teala'nın: 'İri gözlü hurilerdir' (Vakıa Suresi, 22) sözünü bana anlat" dedim.

"Onlar beyaz tenli, iri gözlü, kara kuşun kanatları gibi sürmelidir" dedi.

"Ya Resulullah! Allah'ın: 'sanki o kadınlar birer yakut ve mercandır' (Rahman Suresi, 58) ayetini anlat" dedim.

"Onlar el değmemiş sedefteki inci gibi güzeldirler" dedi.

"Ya Resulullah! Allah'ın: 'O cennetlerde iyi ahlaklı güzel kadınlar vardır' (Rahman Suresi, 70) ayetini anlat" dedim.

"Onlar çok güzel huylu ve güzel yüzlüdürler" buyurdu.

şahadet getiresim geldi yav.. neyse..

Ya Resulullah! Allah'ın: 'Onlar, toz konmamış yumurta gibidirler' (Saffat Suresi, 49) ayetini anlat" dedim.

"Onlar yumurtanın zarı gibi beyaz ve naziktirler" dedi.

ve..ve ..bu iletinin jübilesi

... Hurilerden her kadının üzerinde yetmiş kat elbise vardır ki birinin rengi diğerinde yoktur. Keza kendisine diğerinde bulunmayan yetmiş çeşit renkli koku verilir. Hurilerden her kadın için, inci ile süslenmiş kırmızı yakuttan yetmiş taht, her taht üstünde yetmiş döşek, her döşek üzerinde koltuk vardır. Hurilerden her kadın için ihtiyacı ve hizmeti için yetmiş bin hizmetçi kız ve yetmiş bin hizmetçi erkek vardır. Her hizmetçinin beraberinde, içinde çeşitli yemek bulunan altından tepsiler vardır ki müminlerden biri öbüründe önceki kapta bulamadığı tadı, lezzeti bulur... [Tezkireti'l Kurtubi, s. 333/591]

Sitelerde Paylaş

571-- 632 yıllarında yaşamış biri için iyi hayal gücü..

cehennem için muhammed neler demiş.. bakıyoruz.. hemde motorcu ordenaryus profesör doktorumuzun sitesinden,

Kimin tartıları hafif kalırsa. Artık onun da anası (son durağı) "haviye"dir (uçurum). Onun ne olduğunu (mahiyetini) sana bildiren nedir? O, kızgın bir ateştir. (Kaaria Suresi, 8-11)

işte bu bizi ilgilendiriyor.. ve mükemmel benzetme..,

O gün, yalanlayanların vay haline. Kendisini yalanladığınız (azab)a gidin. Üç dala ayrılmış bir gölgeye gidin. Ne gölge altında barındırır, ne (yakıcı) alevden korur. Gerçekten o, sanki her biri saray olan bir kıvılcım saçar. Her biri, sanki sapsarı erkek deve sürüleri gibidir. (Mürselat Suresi, 28-33)

yüzüne özel bakım yapan varmı bu forumda.. bakın motorcu başefendi nasıl not düşmüş:

Azabın bir başka yönü de, özel olarak yüzlerinin yakılmasıdır. İnsanı kibirlendiren, bu kibirle kendisini müstağni görmesini sağlayan vücudunun en önemli yeri yüzüdür. Çünkü yüz kişiye ayrı bir fert olma özelliği kazandırır. "Ben" diye tanımlanan varlığın en belirgin göstergesidir. Güzellik ve çirkinlik kavramlarının en yoğun olarak toplandığı bölgedir. İnsanlar, gazetelerde ya da televizyonda yüzü ileri derece yanmış birisinin görüntüsüne rastladıklarında, şiddetli bir acımayla karışık ürperti hissederler.

bu katranın mazisini ben 100 yıllık falan sanıyordum.. ham petrol ve katranı cehenneme abromovic temin ediyor olmasın..

Giyimleri katrandandır, yüzlerini ateş bürümektedir. (İbrahim Suresi, 50)

motorcu çok uzun yazmış.ilginç alıntıları koydum..

ama yazı çok uzun devam ederiz şimdilik nokta..

Sitelerde Paylaş
Cennet ehlinin vücudu kılsız, yüzü sakalsız, gözleri sürmelidir, gençlikleri zail olmaz (tükenmez), elbiseleri eskimez. [(Tirmizi), Kütüb-i Sitte-14, s. 451/6]

Ona giren nimete mazhar olur, eziyet görmez, ebediyet kazanır, ölümle karşılaşmaz. Elbisesi eskimez, gençliği kaybolmaz. [(Tirmizi), Kütüb-i Sitte-14, s. 451/6]

elbisesi eskimez mi..? eskisin kardeşim.. yokmu cennette tekstil üzerine iş yapan

... Hurilerden her kadının üzerinde yetmiş kat elbise vardır ki birinin rengi diğerinde yoktur. Keza kendisine diğerinde bulunmayan yetmiş çeşit renkli koku verilir. Hurilerden her kadın için, inci ile süslenmiş kırmızı yakuttan yetmiş taht, her taht üstünde yetmiş döşek, her döşek üzerinde koltuk vardır. Hurilerden her kadın için ihtiyacı ve hizmeti için yetmiş bin hizmetçi kız ve yetmiş bin hizmetçi erkek vardır. Her hizmetçinin beraberinde, içinde çeşitli yemek bulunan altından tepsiler vardır ki müminlerden biri öbüründe önceki kapta bulamadığı tadı, lezzeti bulur... [Tezkireti'l Kurtubi, s. 333/591]

Elbise mi? Niye ki? Cennette elbise ne işe yarayacak acaba?

Sitelerde Paylaş

güldüm kahkaha attım

pis sapıklar

Cennet fantezilerinin haddi hesabı yok. Mesela şöyle bir şey duydum: Allah insanları acıyı da tatlıyı da katmer katmer hissedecek şekilde yeniden yaratacak. Haliyle cennettekiler cinsellikten - dünya yaşamına nazaran - bilmem kaç bin kat daha fazla haz alırken ateş cehennemdekilerin canları bilmem kaç bin kat daha fazla yakacak, acı çektirecek.

Sitelerde Paylaş
  • 8 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...