Jump to content

Ateistim ama kafamdaki sorulara da cevap arıyorum! Gelin !

Recommended Posts

Selam.

Ateistim. şu sorulara kafa yoruyorum:

- teizm tamam. %100 zaten hikaye, herhangi bir yaratıcı neden %100 olamaz diyorsunuz? Öyle demeyenler de var ama onları agnostik olmakla suçluyorsunuz. her şeye gücü yetmeyen mükemmel olmayan ne bileyim bir işi sonucu bu big bangi oluşturan bir yaratıcı neden olamasın?

-Hawking big bangin hızı değişse genişleyemeden çökerdi demiş. Bu dincilerin dediği "inanılmaz denge" olamaz mı?

-İnsan neden güzeldir? Başı boş evrimleşmekdik mi? Neden güzellik oluştu. Bir kadının kaşı gözü kulakları neden güzeldir?

- Cinsel organlar neden sinirlerle doludur? Neden seks yaparken haz duyarız? Bunun evrimi nasıl olmuştur? Bu neyin gereksinimi olmuş ki bu şekilde evrimleşmiş?

-Birisini sevmek aşık olmak gerçek midir? İnsanın kendisini kandırması mıdır? Aşk gerçek ise böyle bir duygu nasıl oluşmuştur?

-Neden kaşlar ve kirpikler vardır? Görünüş olarak da estetik. Ter insanın gözüne damlasa öldürmezdi? Kaşsız olanlar öldü kaşlılar kaldı doğal seçilimle hep kaşlılar oldu demek mi bunun cevabı? Ama kaş olmasa bir canlı ölmez ki. En fazla acı çeke çeke terden yaşar.

- Kızlık zarı nasıl oluştu? Kızlık zarı olmadan bebekler enfeksiyon kapabilir. Ama bu zar nasıl oluştu? Evrimi nasıl? ( kızlık zarı isminden hoşnut değilim ama latince ismini anımsayamadım)

-ve genel olarak, olan şeyler neden böyle? Mesela neden dudaklar çok güzel ve kırmızı? Neden çirkin değil? Neden güzellikler var? Çirkinlik yok mu demeyin, var ama güzelliği soruyorum zaten çirkinlik olması sorun değil başı boş bir evrim süreci ise eğer, bir yamaçtan yuvarlanmak gibi düşünürsek evrimimizi, bi şekilde hayatta kalmayı başarabilen et parçaları olmamız gerekmiyor muydu? Adriana lima nasıl bu kadar güzel özet olarak.

daha aklıma gelirse sorarım.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 305
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bende senin sorduğun soruların benzerini kendime sorarak bir yaratıcıya inanmaya karar verdim. Allah'a inanmıyorum. Allah deyince aklıma yobazlık geliyor.

Daha önce İslama 19 mucizesi gibi şeylerden dolayı kendimi inanmaya zorladım. Bu biraz at gözlüğü ile bakmak gibi oldu, birçok tutarsızlığı görmeyip inanmak gibi.

Fakat bir yerden sonra düşünmeyi bırakamadım ve Allah denen varlığın hikayelerden başka bir verisi olmadığı sonucuna vardım.

Tasarımcı konusuna gelirsek, bana göre bir tasarımcı var. Fakat tasarımcıya inanmayanlara hak veriyorum çünkü tasarım tasarımcıdan daha alt seviyededir. Bundan dolayı tasarımcının bir tasarımcıya ihtiyaç duyması gerekir. Bu mantık bizi buna götürüyor.

Dünyada bir düzen var ama saçma bir düzen var. Tasarımcı garip ve ruh hastalığı taşımadığı söylenemez. Tasarımlar bu yönde.

Bir hamam böceği gördüğümde içimden küfür edesim geliyor mesela, diğer yandan bir muhabbet kuşuna bakınca hoşuna gidiyor insanın.

Sitelerde Paylaş

Bende senin sorduğun soruların benzerini kendime sorarak bir yaratıcıya inanmaya karar verdim. Allah'a inanmıyorum. Allah deyince aklıma yobazlık geliyor.

Daha önce İslama 19 mucizesi gibi şeylerden dolayı kendimi inanmaya zorladım. Bu biraz at gözlüğü ile bakmak gibi oldu, birçok tutarsızlığı görmeyip inanmak gibi.

Fakat bir yerden sonra düşünmeyi bırakamadım ve Allah denen varlığın hikayelerden başka bir verisi olmadığı sonucuna vardım.

Tasarımcı konusuna gelirsek, bana göre bir tasarımcı var. Fakat tasarımcıya inanmayanlara hak veriyorum çünkü tasarım tasarımcıdan daha alt seviyededir. Bundan dolayı tasarımcının bir tasarımcıya ihtiyaç duyması gerekir. Bu mantık bizi buna götürüyor.

Dünyada bir düzen var ama saçma bir düzen var. Tasarımcı garip ve ruh hastalığı taşımadığı söylenemez. Tasarımlar bu yönde.

Bir hamam böceği gördüğümde içimden küfür edesim geliyor mesela, diğer yandan bir muhabbet kuşuna bakınca hoşuna gidiyor insanın.

Yani sen diyorsun ki IQ'su benden daha dusuk bir tasarimci var? :D
Sitelerde Paylaş

Yani sen diyorsun ki IQ'su benden daha dusuk bir tasarimci var? :D

Yok hayır, bir robot tasarlayan insan, robottan üstün ise o insan robottan daha çok tasarımcıya ihtiyaç duymalı. Bu açıdan bakınca, tanrı bir tasarımcıya ihtiyaç duyuyor.

Sitelerde Paylaş

Selam.

- teizm tamam. %100 zaten hikaye, herhangi bir yaratıcı neden %100 olamaz diyorsunuz? Öyle demeyenler de var ama onları agnostik olmakla suçluyorsunuz. her şeye gücü yetmeyen mükemmel olmayan ne bileyim bir işi sonucu bu big bangi oluşturan bir yaratıcı neden olamasın?

-Hawking big bangin hızı değişse genişleyemeden çökerdi demiş. Bu dincilerin dediği "inanılmaz denge" olamaz mı?

-İnsan neden güzeldir? Başı boş evrimleşmekdik mi? Neden güzellik oluştu. Bir kadının kaşı gözü kulakları neden güzeldir?

- Cinsel organlar neden sinirlerle doludur? Neden seks yaparken haz duyarız? Bunun evrimi nasıl olmuştur? Bu neyin gereksinimi olmuş ki bu şekilde evrimleşmiş?

-Birisini sevmek aşık olmak gerçek midir? İnsanın kendisini kandırması mıdır? Aşk gerçek ise böyle bir duygu nasıl oluşmuştur?

-Neden kaşlar ve kirpikler vardır? Görünüş olarak da estetik. Ter insanın gözüne damlasa öldürmezdi? Kaşsız olanlar öldü kaşlılar kaldı doğal seçilimle hep kaşlılar oldu demek mi bunun cevabı? Ama kaş olmasa bir canlı ölmez ki. En fazla acı çeke çeke terden yaşar.

- Kızlık zarı nasıl oluştu? Kızlık zarı olmadan bebekler enfeksiyon kapabilir. Ama bu zar nasıl oluştu? Evrimi nasıl? ( kızlık zarı isminden hoşnut değilim ama latince ismini anımsayamadım)

-ve genel olarak, olan şeyler neden böyle? Mesela neden dudaklar çok güzel ve kırmızı? Neden çirkin değil? Neden güzellikler var? Çirkinlik yok mu demeyin, var ama güzelliği soruyorum zaten çirkinlik olması sorun değil başı boş bir evrim süreci ise eğer, bir yamaçtan yuvarlanmak gibi düşünürsek evrimimizi, bi şekilde hayatta kalmayı başarabilen et parçaları olmamız gerekmiyor muydu? Adriana lima nasıl bu kadar güzel özet olarak.

- Ateist Agnostik meselesi o kadar önemli bir konu değil bilime inanılıyorsa(bilim dışı bilgileri geçersiz sayarak) gerisi önemli değil.

-Onların bahsettiği gibi bir denge yok yani mutlak bir denge. Evrenin dengesi daima ancak yeterli seviyededir. Big Bang öncesi ile ilgili hemen hiç bilgi yok sadece tahminler var. Big Bang öncesi kaç Big Bang oldu tek evren bu mu belirsiz sorular. Aynı Hawking devamlı mini Big Bangler olduğuna dair ciddi bir teori geliştirmiştir(Hawking Işıması)

- Devamlı en güzel bulduklarınla çiftleşmek istiyorsun çünkü.

- Tam olarak bilmiyorum ama insanın cinsel birleşmelerinin başarı şansı çok yüksek değil bir ilgisi olabilir.

- Gerçektir ama ulvi bir mesele değil. Cinsellikle alakalı.

- Aynı soruyu sormuşsun.

Başka soruların varsa veya tatmin olmadıkların belirtebilirsin. Bazı maddeleri çok daha iyi bilenler olacaktır kendi bilgim ve birazda kısıtlı zamanımda hızlıca yazıverdim iyi forumlar.

Sitelerde Paylaş

Selam.

Sorduğun sorular oldukça basit cevabı olan şeyler. Sırayla elimden geldiğince yardımcı olayım.

-Çünkü bu Tanrı Big bang'den çok daha detaylı bir açıklama gerektirir. Evreni yaratabilecek güçte olan bir varlık evrenden daha karmaşıktır, evren kendiliğinden olamıyorsa yaratıcısı hiç olamaz.

-Hızı değişse inanılmaz muğlak ve hatalı bir ifade. Big Bang'in hızını ölçebilen olmuşmu ki, hızı çok az değişse içe çökerdi denebiliyor? Ayrıca senin bu örnek verdiğin mantıkla düşünsek bile diyelimki big bangin sabit belli bir 'hızı' var, peki bu hızın üstüne çıkarsan ne olur? içine çökmez değilmi. Yani bu hızdan yüksek olan tüm değerler evreni oluşturmaya yeter eğer bu mantıkla düşünürsek bile.

-İnsan güzel değildir. En azından çevreme bakıyorum ve insanların dış görünüşü hakkında tek yorumum: kuyruksuz maymun. Kadınların kulağı filanda güzel değildir, şempanze kulağının aynısıdır. Kaş kirpik filan demişsin bunları şempanzelerle kıyaslayamıyorum çünkü şempanzelerin kaş kirpik evrimleştirmek için bir nedeni yoktu. Kaş kirpik düzlük araziye çıkan insanlara gerekliydi, güneşle sürekli temas halinde bulunup terledikleri için gözlerini korumayı sağladı(kaş) kirpik ise göze toz kaçmasını önledi ki buda ormanlarda yaşayan ve pek rüzgara maruz kalmayan şempanzeler için gereksiz bir detay.

-bu cevabı en basit soru herhalde, sadece insanın cinsel organları değil çoğu hayvanın cinsel organları sinirlerle doludur, cinselliği daha çok arzulayan bireylerin genleri sonraki kuşağa aktarılır, cinsellikten zevk almazsan cinsellik için çaba göstermezsin çünkü.

-aşk yoktur, cinsel çekim vardır. Senin aşk olarak zannettiğin güzel bir kadın gördüğünde tutulmansa ona karşı koruma ihtiyacı duymandan ibaret. Bu olayı daha sonra merak edersen detaylı anlatırım.

-doğal seçilim sadece hayatta kalabilenler lehine çalışmaz, böyle olsa tavuskuşunun kuyruğu evrimleşmezdi en başta. Kirpik ve kaş evrimleştirebilen avcılar başarılı oldular, daha fazla yemek getirdikleri için dişiler tarafından tercih edilmişlerdir muhtemelen. Bu bile kaş kirpiğin evrimi için yeterli bir mekanizma illa evrimleştiremeyenlerin ölmesi gibi bir zaruret yok.

-kızlık zarı oldukça basit bi yapı. İnsan dışında bir çok memelide de var. Bu yüzden evrimleşmesi zor değil. Bu konuyu araştırıp detaylarını sonra iletebilirim.

-Olan şeyler neden böyle, çünkü senin kafandaki gibi olmadığı için. Dudaklar neden kırmızı, kan damarları ve sinirler yüzeye yakın olduğu için; ama zenci dudağı kırmızı filan olmadığı gibi kendi ten renklerinden daha siyahtır. Kan damarları beyaz ten üzerinde dudağa pembe bir görünüm verirken siyah ten üzerinde daha koyu bir görüntü vermiştir. Aksi olsa sıkıntı olurdu zaten. Kadınlar şu ana göre senin güzellik algın içinde bile çok 'çirkin' olsalardı ve sen böyle bir dünyaya gözlerini açsaydın yine bu çirkinlerden bazılarına güzel diyecektin :) çünkü güzellik rekabetle ilintili bir kavramdır, farklılık varsa güzellik çirkinlik vardır. Ha eğer hepimiz fabrikasyon robot gibi aynı biçimde olsaydık, ancak o zaman güzellik çirkinlikten bahsedemezdik. Umarım faydalı olmuştur, iyi forumlar.

-

Sitelerde Paylaş

Birbirinden zaman ve mekan olarak tamamen bagimsiz iki materyalin bir biriyle iliskili olmasi düsündürücü olsa gerek...

Bir yerde bulunan bir kilidi bambaska bir yerde bulunan bir anahtarin acmasi gibi...

Iste evren ve canlilar bu kompleks iliski icerisindeler...

Biri otekini tamamlar ama tesaduf-rastgele olusum mantigiyla bunu izah etmek mumkun olmazsa gerek...

Iste ateistim ama kafama takilanlar var bu yuzden dillendiriliyor...

Ateist olundugu surece bu karisiklik devam edecektir...

Yok arkadas benim kafam karisik degil diyen ateistler de buyursun sorulari mantikli bir sekilde izah etsin...

tarihinde Dotttore tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Selam.

1. dışında, tipik evrim soruları. Sorularınız teizm-ateizm çizgisinde değil, evrim hakkında bilgi ve düşünce eksikliğinden kaynaklanan sorular. Bunları konuyla ilgili sitelerde araştırabilirsiniz.

Hepsinin temel ve kısa yanıtı: hayatta kalıp, çiftleşmeyi kolaylaştıran/arttıran özellikler eğer genetiklerse, birey hayatta kalıp üreyebildiği için, çocuklarına aktarılabilir. Bu özellikler, zaman içinde, milyarlarca kere deneme yanılma ile damıtılarak, bugünkü belirgin hallerini almışlardır. Bundan çokbinlerce yıl sonra da, bugün hiç önemli olmayan bazı farklılıklarımız, aşırı biçimde ayrışmış ve dkkat çekici hale gelmiş olabilir.

1. soru içinse:

tanrı olmayan herhangi bir yaratıcı fiziksel evrenin dışında ise, bu durumda bu yaratıcıdan hiçbir şekilde haberdar olamayız, çünkü evren ile her türlü etkileşim, kaynağı belirsiz eneriji fazlalığı yaratacaktır. Evrende enerji toplamı 0dır. Dolayısı ile, fiziksel evren ile hiçbir şekilde iletişmeyen bir yaratıcıdan haberdar olunması mümkün olmadığı için, tanrısal varlıklar olasılığı, insanlar tarafından uydurulmuş inançtan başka bir şey değildir.

yaratıcı, fiziksel evrenin içinde ise, maddedir. Yaratıcı, maddeyse, ancak kendi kendisini yaratmış olmalıdır, diğer türlü, yine bir başkası tarafından yaratılmış olması olasılığı ve bu başkasının da evrenin içinde ya da dışında olması olasılıklarına göre ya mümkünsüzlüğü ya da sonsuz bir döngü içine girilmesi söz konusudur.

Teizmin tanrısı ise açık biçimde olasılık dışıdır. Teizm tanrısı mükemmeldir. Mükemmel olan, tamdır; ihtiyacı olmayan, eksiği olmayandır. İhtiyacı olmayan, yaratamaz; çüknü yaratma, ihtiyaç doğrultusundadır. Teizmin tanrısı, muhtaç olmadığı için yaratamaz. Yaratamayan tanrı da her şeye yeten ve tam olan değildir.

Sitelerde Paylaş

Birinci soruyu soralim

1-Evrenin en kompleks yapisi beyindir...

Beyin, ateist mantikta tesadufi surecler sonucunda olusmustur...

Once evren sonra yerkuremiz, sonra canlilik ve insan beyni...

Beynin ortaya koydugu bir urunu dusunelim, mesela "saat"...

Bir yerde bulunan saatin tesadufen olusmasina herhalde hic kimse olasilik tanimiyordur...

O zaman soruyoruz peki o saati meydana getiren beyin nasil tesadufi surecler sonucunda olustu?

Sitelerde Paylaş

Birinci soruyu soralim

1-Evrenin en kompleks yapisi beyindir...

Beyin, ateist mantikta tesadufi surecler sonucunda olusmustur...

Once evren sonra yerkuremiz, sonra canlilik ve insan beyni...

Beynin ortaya koydugu bir urunu dusunelim, mesela "saat"...

Bir yerde bulunan saatin tesadufen olusmasina herhalde hic kimse olasilik tanimiyordur...

O zaman soruyoruz peki o saati meydana getiren beyin nasil tesadufu surecler sonucunda olustu?

:D cehalet diz boyu, tamam da, kafanız da zaten hiç çalışmıyor.

Size defalarca dedik ki: sizin sandığınız gibi tesadüfler sonucu oluşan bir şey yoktur. Günün birinde durduk yerde beyin diye bir şey çıkmamıştır. Bunlar, varlıkların, hayatta kalmalarını ve çoğalmalarını kolaylaştıran özelliklerin, bir sonraki nesile aktarılırken geçirdiği değişikliklerle bugün kadar gelen, birikimli yapılardır.

Size bunu söylediğimiz halde, tesadüfler sonucu oluştuğuna inandığımızı söylüyorsunuz. Bu, aptallıktan veya müslümanlıktan kaynaklanıyor.

Madem saatten örnek veriyorsunuz, evrimi saatten anlatalım. Kafanız gene saatçiye takılacaktır ya, en azından evrim kısmını anlarsanız bu bile yeterli.

İlkin zaman ölçümü için güneş, ay vardı. İnsanların daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyması ile, gölgeleri kullanan güneş saati vb yapılar ortaya çıktı. Daha sonra, su saati, kandil-mum saatleri gibi kısa süreleri ölçmeye yarayan saatler kullanıldı. Sonraları astronomik yarı mekanik saatler, yine daha gelişmiş su ve kum saatleri kullanıldı. Mekanik saatler ortaya çıktıktan sonra, bunlar ilerleyen teknoloji ile daha ufaldılar, daha hatasızlaştılar ve günümüze kadar geldiler. Son yüzyılda elektronik cihazlar, mekanik olanların yerini aldılar ama mekanik ve yarı mekanik-elektronik cihazlar da kullanılmakta.

Saatin evrimi, yukardaki gibidir. Saatin evrim sürecinde, günün ihtiyacına uygun olmayan saatler, silinip gitmiş, ihtiyaca yanıt verenler kullanılmaya ve geliştirilmeye devam etmiş, saati daha tutarlı, daha tercih edilir kılan özellikler, bir sonraki nesil tasarımlara da aktarılmış, daha iyileştirilmiş, geliştirilmiştir. Bu süreç, doğal evrim sürecine çok benzerdir.

Ya saatçi? Siz hele bir saati anlayabilin de, oraya da geliriz.

Sitelerde Paylaş

bir akil insan...

Nickde akil yazilmasiyla bu is olmuyor...

Akilli oldugunu gosterebilmeli insan...

Aksi halde celişkili bir durum ortaya cikmis olur, sende ki durum gibi...

Vay efendim kimse tesaduf demiyor, zorunluluk diyor, rastgele diyor filan(:

Kim her ne diyorsa bu soruya cebap vermis olmuyor ki...

Senin cevabin gibi sacmaliklar dokuluyor ortaya sadece...

Yok efendim modern saatin olusumu icin once ay-gunes saati, sonra kum saati ve neticede modern saatler...

Guzel de bu gelisim ve degisim beynin iradesi sonucunda olustu, ortada bir irade var...

Anlamasan da tekrar soruyorum, beynin urunleri kendiliginden olusamiyor ama beyin tesadufi surecler sonucunda nasil olusabiliyor...

Evrim ile cevap verme sacmaligina girme, evrim canlilikla baslar, canliligin şu gunku duruma nasil geldigini izah etmeye calisir...

Beynin olusmasi bigbangdeki ilk andan olustugu ana kadar gecerli olan tum surecler goz önune alinarak aciklanabilir...

Ve bir ateist tum bu surecin kendiliginden oldugunu kabul eder...

Kendiliginden bir beyin olusabilir ama kendiliginden bir saat olusamaz...

Yoksa saat beyinden daha mi kompleks(:

Sitelerde Paylaş

bir akil insan...

Nickde akil yazilmasiyla bu is olmuyor...

Akilli oldugunu gosterebilmeli insan...

Aksi halde celişkili bir durum ortaya cikmis olur, sende ki durum gibi...

Vay efendim kimse tesaduf demiyor, zorunluluk diyor, rastgele diyor filan(:

Kim her ne diyorsa bu soruya cebap vermis olmuyor ki...

Kimsenin ne dediğini anlamıyorsanız, neyi soruyorsunuz tam olarak? Anlayamayacak durumdaysanız, sorarak neye ulaşacaksınız?

Senin cevabin gibi sacmaliklar dokuluyor ortaya sadece...

Yok efendim modern saatin olusumu icin once ay-gunes saati, sonra kum saati ve neticede modern saatler...

Guzel de bu gelisim ve degisim beynin iradesi sonucunda olustu, ortada bir irade var...

Anlamasan da tekrar soruyorum, beynin urunleri kendiliginden olusamiyor ama beyin tesadufi surecler sonucunda nasil olusabiliyor...

Hangi tesadüfi süreçler?

Size diyoruz ki: a değil, b

diyorsunuz ki: tamam da, neden a?

Görüldüğü üzere, beyin sandığınız kadar matah bir şey değil; sizde de var ya, süngerden daha işlevli görünmüyor.

Size önce saati anlayın, saatçiye sonra geliriz dedik; ama gene irade, minare diye atlamışsınız. Kafanız almıyor müslüman. Yapacağınız: açıp, evrim üzerine bir iki yazı okumak; bunu bile yapmaktan acizsiniz, size yedirilen masalları kusup duruyorsunuz: yok saatçiymiş de, iradeymiş de...

Evrimi geçtik, uyduruk kitabınızı bile okumuyorsunuz ki; beyin dediğiniz kompleks yapının zırva kitabınızda geçmediğini, düşünen, hisseden organın kalp sanıldığını bilmiyorsunuz. Çıkıp burada saatçi, onu tasarlayan diye beyin üzerine atıp tutuyorsunuz. Arkadaş, önce uyduruk kitabınızda beyin geçecek ki, ondan sonra çıkıp da allah tasarladı diye atıp tutacaksınız, hiç değilse kıytırık da olsa bir dayanağınız olacak. Allah sandığnız arabın beyinden haberi yok, neyi tasarlıyor soytarı?

Cehalet ve aptallık bir aradayken müslümanlık kaçınılmaz oluyor.

Sitelerde Paylaş

Çok fazla soru... Bu başlığı gazete köşesi yapıp gündelik yazmak gerek ki yanıtlayayım. O yüzden hepsini bir anda yanıtlayamam. Ama sırayla gidelim, baştan başlayayım:

Yaratıcı olamaz, çünkü bizim yaratılmamızdan sorumlubir yaratıcı olsaydı, onun yaratılmasından sorumlu bir yaratıcı da olması gerekirdi, onun da, onun da... Üstelik yaratan, yarattığından daha karmaşık bir yapıda olması gerekir. Biz bilgisayarı yarattık, ondan daha karmaşık yapıdayız gibi... Böyle bir yaratma zincirinin giderek daha karmaşık yaratıcılara doğru gitmesi olanaksızdır.

Gerçek bu değil, gerçek evrimdir. Yani en basit bir başlangıçtan karmaşığa doğru gelinmesi. En karmaşıktan basite doğru gelinemez.

Yaratıcının olamayışının nedeni bu. Bunda bir tartışma olmazsa diğer sorulara geçerim.

Sitelerde Paylaş

Yalnız şunu belirteyim, bir yaratıcı olabilir demek agnostizm değildir. Bir yaratıcı olabilir demek, teizmdir. Teistler de tanrının varlığından emin olamazlar çünkü. Tanrı olmayan, hayal edilen bir şey... Olduğu ancak varsayılabilir. O yüzden tanrı olabilir demek teizmdir.

Agnostizm tanrı olabilir demez. Tanrının olup olmadığı bilinemez der. Aynı kapıya çıkar diyeceksiniz ama değil. Bilinemez demek, hiç bir fiziksel özelliği ve etkileşimi olmayan, yaratma da buna dahildir, bizimle hiç bir alakası olmayan bir şeyin olup olmadığı hakkında bir önesürüm yapılamaz demektir. Agnostizm budur. Tanrıyı dışlamanın ateizmden başka bir yoludur. Yoksa öyle tanrı ola da bilir filan demek değildir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...