Jump to content

Ateistim ama kafamdaki sorulara da cevap arıyorum! Gelin !

Recommended Posts

:D cehalet diz boyu, tamam da, kafanız da zaten hiç çalışmıyor.

Size defalarca dedik ki: sizin sandığınız gibi tesadüfler sonucu oluşan bir şey yoktur. Günün birinde durduk yerde beyin diye bir şey çıkmamıştır. Bunlar, varlıkların, hayatta kalmalarını ve çoğalmalarını kolaylaştıran özelliklerin, bir sonraki nesile aktarılırken geçirdiği değişikliklerle bugün kadar gelen, birikimli yapılardır.

Size bunu söylediğimiz halde, tesadüfler sonucu oluştuğuna inandığımızı söylüyorsunuz. Bu, aptallıktan veya müslümanlıktan kaynaklanıyor.

Madem saatten örnek veriyorsunuz, evrimi saatten anlatalım. Kafanız gene saatçiye takılacaktır ya, en azından evrim kısmını anlarsanız bu bile yeterli.

İlkin zaman ölçümü için güneş, ay vardı. İnsanların daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyması ile, gölgeleri kullanan güneş saati vb yapılar ortaya çıktı. Daha sonra, su saati, kandil-mum saatleri gibi kısa süreleri ölçmeye yarayan saatler kullanıldı. Sonraları astronomik yarı mekanik saatler, yine daha gelişmiş su ve kum saatleri kullanıldı. Mekanik saatler ortaya çıktıktan sonra, bunlar ilerleyen teknoloji ile daha ufaldılar, daha hatasızlaştılar ve günümüze kadar geldiler. Son yüzyılda elektronik cihazlar, mekanik olanların yerini aldılar ama mekanik ve yarı mekanik-elektronik cihazlar da kullanılmakta.

Saatin evrimi, yukardaki gibidir. Saatin evrim sürecinde, günün ihtiyacına uygun olmayan saatler, silinip gitmiş, ihtiyaca yanıt verenler kullanılmaya ve geliştirilmeye devam etmiş, saati daha tutarlı, daha tercih edilir kılan özellikler, bir sonraki nesil tasarımlara da aktarılmış, daha iyileştirilmiş, geliştirilmiştir. Bu süreç, doğal evrim sürecine çok benzerdir.

Ya saatçi? Siz hele bir saati anlayabilin de, oraya da geliriz.

Eline aklına sağlık çok güzel yazmışın.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 305
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bir akil insan...

Nickde akil yazilmasiyla bu is olmuyor...

Akilli oldugunu gosterebilmeli insan...

Aksi halde celişkili bir durum ortaya cikmis olur, sende ki durum gibi...

Vay efendim kimse tesaduf demiyor, zorunluluk diyor, rastgele diyor filan(:

Kim her ne diyorsa bu soruya cebap vermis olmuyor ki...

Senin cevabin gibi sacmaliklar dokuluyor ortaya sadece...

Yok efendim modern saatin olusumu icin once ay-gunes saati, sonra kum saati ve neticede modern saatler...

Guzel de bu gelisim ve degisim beynin iradesi sonucunda olustu, ortada bir irade var...

Anlamasan da tekrar soruyorum, beynin urunleri kendiliginden olusamiyor ama beyin tesadufi surecler sonucunda nasil olusabiliyor...

Evrim ile cevap verme sacmaligina girme, evrim canlilikla baslar, canliligin şu gunku duruma nasil geldigini izah etmeye calisir...

Beynin olusmasi bigbangdeki ilk andan olustugu ana kadar gecerli olan tum surecler goz önune alinarak aciklanabilir...

Ve bir ateist tum bu surecin kendiliginden oldugunu kabul eder...

Kendiliginden bir beyin olusabilir ama kendiliginden bir saat olusamaz...

Yoksa saat beyinden daha mi kompleks(:

Harbiden cehaletin sınırı yok. pekiyi evrim yalan ben anlamam evrimden ama okuduğumda evrimi kuranı evrim bana daha ahlaklı daha güzel geliyor. kurana bakarsak ademle hava birlikte oldular ondan sonra ne oldu kardeş kardeş kardeşi becerdi öylemi ne kadar güzel yuh.

Sitelerde Paylaş

Selam.

Ateistim. şu sorulara kafa yoruyorum:

- teizm tamam. %100 zaten hikaye, herhangi bir yaratıcı neden %100 olamaz diyorsunuz? Öyle demeyenler de var ama onları agnostik olmakla suçluyorsunuz. her şeye gücü yetmeyen mükemmel olmayan ne bileyim bir işi sonucu bu big bangi oluşturan bir yaratıcı neden olamasın?

-Hawking big bangin hızı değişse genişleyemeden çökerdi demiş. Bu dincilerin dediği "inanılmaz denge" olamaz mı?

-İnsan neden güzeldir? Başı boş evrimleşmekdik mi? Neden güzellik oluştu. Bir kadının kaşı gözü kulakları neden güzeldir?

- Cinsel organlar neden sinirlerle doludur? Neden seks yaparken haz duyarız? Bunun evrimi nasıl olmuştur? Bu neyin gereksinimi olmuş ki bu şekilde evrimleşmiş?

-Birisini sevmek aşık olmak gerçek midir? İnsanın kendisini kandırması mıdır? Aşk gerçek ise böyle bir duygu nasıl oluşmuştur?

-Neden kaşlar ve kirpikler vardır? Görünüş olarak da estetik. Ter insanın gözüne damlasa öldürmezdi? Kaşsız olanlar öldü kaşlılar kaldı doğal seçilimle hep kaşlılar oldu demek mi bunun cevabı? Ama kaş olmasa bir canlı ölmez ki. En fazla acı çeke çeke terden yaşar.

- Kızlık zarı nasıl oluştu? Kızlık zarı olmadan bebekler enfeksiyon kapabilir. Ama bu zar nasıl oluştu? Evrimi nasıl? ( kızlık zarı isminden hoşnut değilim ama latince ismini anımsayamadım)

-ve genel olarak, olan şeyler neden böyle? Mesela neden dudaklar çok güzel ve kırmızı? Neden çirkin değil? Neden güzellikler var? Çirkinlik yok mu demeyin, var ama güzelliği soruyorum zaten çirkinlik olması sorun değil başı boş bir evrim süreci ise eğer, bir yamaçtan yuvarlanmak gibi düşünürsek evrimimizi, bi şekilde hayatta kalmayı başarabilen et parçaları olmamız gerekmiyor muydu? Adriana lima nasıl bu kadar güzel özet olarak.

daha aklıma gelirse sorarım.

- teizm tamam. %100 zaten hikaye, herhangi bir yaratıcı neden %100 olamaz diyorsunuz? Öyle demeyenler de var ama onları agnostik olmakla suçluyorsunuz. her şeye gücü yetmeyen mükemmel olmayan ne bileyim bir işi sonucu bu big bangi oluşturan bir yaratıcı neden olamasın?

Cevap;

Varlık ile yokluk arasında bir olgu. Varlık aslında tekillik ile başlar.tekilliği bilim formunda bulabilirsiniz. Bir durumun tek oluşu,etkilenmemesi ve etkilememesi demektir.

Bir tanrı varsa parçasıyızdır. Ki bu durumda kendiside yoktan var olmak zorunda. Ayrıca bizim varlığımiz tanrının tekilliğini ortadan kaldırır.

-Hawking big bangin hızı değişse genişleyemeden çökerdi demiş. Bu dincilerin dediği "inanılmaz denge" olamaz mı?

Cevap;Olamaz. Entropi kaos kanunudur. Evren kaosa mahkumdur. Evrenin sonu büyük parçalanma/yırtılma ile zaten olacaktır. Ayrıca evrenin oluşumundan günümüze ışık hızı artıyor.

-İnsan neden güzeldir? Başı boş evrimleşmekdik mi? Neden güzellik oluştu. Bir kadının kaşı gözü kulakları neden güzeldir?

Cevap; insan kendi cinsine göre güzel görünür. Bir maymun için pek çekici olduğumuz söylenemez.

- Cinsel organlar neden sinirlerle doludur? Neden seks yaparken haz duyarız? Bunun evrimi nasıl olmuştur? Bu neyin gereksinimi olmuş ki bu şekilde evrimleşmiş?

Cevap; soyunu devam ettiren canlı turu hayatta kalır. Evrim söz devamı için cinsel organlara haz duyusu ile ilişki isteği oluşturur. Bu şekilde türün hayatta kalması sağlanır.

-Birisini sevmek aşık olmak gerçek midir? İnsanın kendisini kandırması mıdır? Aşk gerçek ise böyle bir duygu nasıl oluşmuştur?

Cevap; aşk hormonal bir sorundur. Seratonin hormonu etkisi. Hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur.

-Neden kaşlar ve kirpikler vardır? Görünüş olarak da estetik. Ter insanın gözüne damlasa öldürmezdi? Kaşsız olanlar öldü kaşlılar kaldı doğal seçilimle hep kaşlılar oldu demek mi bunun cevabı? Ama kaş olmasa bir canlı ölmez ki. En fazla acı çeke çeke terden yaşar.

Cevap ;homo sapiens zaten kıllı bir canlıydı , küresel buz devirleri bittikten sonra insan evrimine devam etti. Kaş ve kirpikler gözü dış etkenlerden korur. Göz canlının dış dünya ile en önemli bağlantılarindan birisidir.görme yetisini yitirdikçe yaşama şansınız azalır.

- Kızlık zarı nasıl oluştu? Kızlık zarı olmadan bebekler enfeksiyon kapabilir. Ama bu zar nasıl oluştu? Evrimi nasıl? ( kızlık zarı isminden hoşnut değilim ama latince ismini anımsayamadım)

Cevap; homo sapiens öncesi insan türünde cinsel organ .temizliği pek bulunmamaktadır . Özellikle dişilerde vajinal enfeksiyonlara bağlı ölümler olmaktaydı. Kızlık zarı evrimde vajinal enfeksiyonlardan korunmanin önemli yollarından birisidir.

-ve genel olarak, olan şeyler neden böyle? Mesela neden dudaklar çok güzel ve kırmızı? Neden çirkin değil? Neden güzellikler var? Çirkinlik yok mu demeyin, var ama güzelliği soruyorum zaten çirkinlik olması sorun değil başı boş bir evrim süreci ise eğer, bir yamaçtan yuvarlanmak gibi düşünürsek evrimimizi, bi şekilde hayatta kalmayı başarabilen et parçaları olmamız gerekmiyor muydu? Adriana lima nasıl bu kadar güzel özet olarak.

Cevap; evrim yaşamak ve soy devamına odaklı bir süreçtir. Bu süreçte avantaj sağlayanlarin soyları devam eder. (Örnek; kuşlar için hızlı uçmak yaşamak ve yiyecek bulmak için avantajdır. Yiyecek bulanlar yaşar ve soylarinı devam ettirir. Ancak hızlı uçarken görmek kuşa daha fazla avantaj sağlayacaktır vb.)

daha aklıma gelirse sorarım.

Cevap; bekleriz:)

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Birinci soruyu soralim

1-Evrenin en kompleks yapisi beyindir...

Beyin, ateist mantikta tesadufi surecler sonucunda olusmustur...

Once evren sonra yerkuremiz, sonra canlilik ve insan beyni...

Beynin ortaya koydugu bir urunu dusunelim, mesela "saat"...

Bir yerde bulunan saatin tesadufen olusmasina herhalde hic kimse olasilik tanimiyordur...

O zaman soruyoruz peki o saati meydana getiren beyin nasil tesadufi surecler sonucunda olustu?

Zaten soru baştan hatalı. Evrenin en kompleks yapısı beyin filan değildir, daha gözlemlediğimiz topu topu 2 gezegen var: mars ve dünya. 2 gezegeni gözlemleyip en az 2 kattrilyon gezegen bulunduran evrendeki en kompleks yapıyı nasıl saptadınız? bence asıl soru bu.

Sitelerde Paylaş

Selam.

Ateistim. şu sorulara kafa yoruyorum:

...........

Tanrının bir mitolojik figür olduğunu anladığınız anda,kainatın içinde veya dışında bu mitolojik figürün etkin olamıyacağını anlamış olursunuz..Yani ''Kainatı pamuk prenses yarattı'' demekle,''kainatı tanrı yarattı'' demek aynı şeydir..

Tanrı diye birşey olamaz..%100 yani..%99 derseniz ateist olamazsınız..Kafanızdan tamamen bu mitolojiyi silip atmalısınız..İşte o zaman ateist olabilirsiniz..

Bu ''inanılmaz denge'' söylemlerinin arkasına,herkesin kendi tanrısını yerleştirdiğini unutmayın..Bugün arabın paçasından tutanlar kainatı işaret edip ''Allah'' diyorlarsa,bundan 4000 sene önce mezopotamyadaki bazı toplumlarda kainatı işaret edip ''Enlil'' diyorlardı..

Yani değişen birşey yok..Tanrı denilen uyduruk kavram,hep bilinmezin,hep karanlığın,hep gizemin,hep güzelliğin arkasına yerleştirilmiştir..Bugün büyük patlamanın öncesine herkes kendi tanrısını koyuyor..Çünkü başka koyacak bir yerleri kalmadı..Tamamen bilinmezin arkasına tanrılarını saklamak zorundalar..Çünkü bilinen kainatın kafalarındaki tanrı tasavvurlarına zıt oldukları anlaşıldı..

Sitelerde Paylaş

önüne gelen ateistim diyor.

Kafası karışık ateist olmaz.

Ateist kafasındaki tüm sorulara cevap bularak ateist olur..

Kim , hem ateistim hem kafam karışık diyorsa başka bir şeydir..

Kafasından tasarımcıyı atamayanın kendine şu soruyu sorması gerekir.

Basit bir şeyin arkasında tasarımcı arıyorsam,bu basit şeylerden daha kompleks olması gereken tasarımcı

nasıl oluştu..

tarihinde strong tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrının bir mitolojik figür olduğunu anladığınız anda,kainatın içinde veya dışında bu mitolojik figürün etkin olamıyacağını anlamış olursunuz..Yani ''Kainatı pamuk prenses yarattı'' demekle,''kainatı tanrı yarattı'' demek aynı şeydir..

Tanrı diye birşey olamaz..%100 yani..%99 derseniz ateist olamazsınız..Kafanızdan tamamen bu mitolojiyi silip atmalısınız..İşte o zaman ateist olabilirsiniz..

Bu ''inanılmaz denge'' söylemlerinin arkasına,herkesin kendi tanrısını yerleştirdiğini unutmayın..Bugün arabın paçasından tutanlar kainatı işaret edip ''Allah'' diyorlarsa,bundan 4000 sene önce mezopotamyadaki bazı toplumlarda kainatı işaret edip ''Enlil'' diyorlardı..

Yani değişen birşey yok..Tanrı denilen uyduruk kavram,hep bilinmezin,hep karanlığın,hep gizemin,hep güzelliğin arkasına yerleştirilmiştir..Bugün büyük patlamanın öncesine herkes kendi tanrısını koyuyor..Çünkü başka koyacak bir yerleri kalmadı..Tamamen bilinmezin arkasına tanrılarını saklamak zorundalar..Çünkü bilinen kainatın kafalarındaki tanrı tasavvurlarına zıt oldukları anlaşıldı..

işte onlara agnostik diyorsunuz siz. ama ben tarnyıa inanmıyorum? Ama nasıl %100 yok denebilir ki? Efe aydal da böyle düşünüyoor. O da ateist oldugunu söylüyor güzel de savundugu şeyler var.

isimleri farklı olabilir her toplum bir isim takmış işte. ORtk bir yaratıcıda birleşiyorlar.

tanrının masal kahramanı oldugunu öğrendim .ama ya insanlar doğru bir hikaye düşünmüşse?

Sitelerde Paylaş

işte onlara agnostik diyorsunuz siz. ama ben tarnyıa inanmıyorum? Ama nasıl %100 yok denebilir ki? Efe aydal da böyle düşünüyoor. O da ateist oldugunu söylüyor güzel de savundugu şeyler var.

isimleri farklı olabilir her toplum bir isim takmış işte. ORtk bir yaratıcıda birleşiyorlar.

tanrının masal kahramanı oldugunu öğrendim .ama ya insanlar doğru bir hikaye düşünmüşse?

şimdi sistemi inceleyerek gidelim isterseniz.

Tanrı nedir?

Sitelerde Paylaş

şimdi sistemi inceleyerek gidelim isterseniz.

Tanrı nedir?

Tanrı genel olarak inanılan biçimde her şeye gücü yeten her şeyi bilen tek kelime ile mükemmel olan yaratıcı ilah.

Bana göre ise, insanların korkularından dolayı, güçsüzlüklerinden, bilmediği şeylerden dolayı ortaya attıkları sorulardan kaçma yöntemi ile oluşmuş bır kavram

Sitelerde Paylaş

Tanrı genel olarak inanılan biçimde her şeye gücü yeten her şeyi bilen tek kelime ile mükemmel olan yaratıcı ilah.

Bana göre ise, insanların korkularından dolayı, güçsüzlüklerinden, bilmediği şeylerden dolayı ortaya attıkları sorulardan kaçma yöntemi ile oluşmuş bır kavram

konuya bilimsel ve fizik ile yaklaşalım.

Bizim varlığımiz tanrının tekilliğini ortadan kaldırır .

Zira tek demek fiziksel olarak etkilenmemesi,etkilememesi demektir.

Sitelerde Paylaş

tam anlayamadım.

basit bir soru.

Önümüzde bilyeler var. Her bilye kendi rengi ile etkileşime giriyor (çekiyor, çarpıyor,dokunuyor vs)

Kırmızı bilye için mavi bilye bu durumda varmi dır ?

Cevap basit; yoktur. Çünkü kırmızı bilye mavi bilyeyi etkilemez etkilenmez.

İşte sorun burada başlıyor. Bir durumun sizi etkilemesi demek sizden etkilenmesi demektir. Bir durum başka bir durumu etkiliyorsa ortamda tekillik yoktur.

Sitelerde Paylaş

basit bir soru.

Önümüzde bilyeler var. Her bilye kendi rengi ile etkileşime giriyor (çekiyor, çarpıyor,dokunuyor vs)

Kırmızı bilye için mavi bilye bu durumda varmi dır ?

Cevap basit; yoktur. Çünkü kırmızı bilye mavi bilyeyi etkilemez etkilenmez.

İşte sorun burada başlıyor. Bir durumun sizi etkilemesi demek sizden etkilenmesi demektir. Bir durum başka bir durumu etkiliyorsa ortamda tekillik yoktur.

beynim yandı

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...