Jump to content

Kur'an'da Sayısal Mucizeler

Recommended Posts

• İleti 207
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Gerek kalmadı.. İnternet sağolsun.. Birisi http://aloomeroohani.com/ adresine bir ebced hesap makinası koymuş.. Başka birisi de http://cims.clayton.edu/whong/tools/BigNumberOpt.htm adresine büyük sayılar için hesap makinası koymuş.. http://www.linguanaut.com/english_arabic.htm adresinde de örnek Arapça cümleler var.. Bütün yapılması gereken sabırla Arapça cümleleri Ebced penceresine kopyalayıp hesaplatmak, sonra da formüle göre üretilen sayıyı 19'a böldürüp kalan var mı diye bakmak..

İşte buyurun yarım saatte iki örnek buldum:

عيد ميلاد سعي - Doğum günün kutlu olsun ve

ما مهنتك - Ne iş yapıyorsun?

Birincisi formüle göre 70110243404105306174860970101011 'e karşılık geliyor ve 19 ile kalansız bölünüyor, ikincisi de 40112403545054006207 ediyor ve yine kalansız 19'a bölünüyor..

İşte Halep, işte arşın!

bravo decide.

tebrik ederim.

bu konuda yapılması gerekeni yaptın.

eğer verdiğin örnek, şartımızı sağlıyorsa, bundan böyle kimse ağzını "sayısal mucize" den açamayacak.

afferim sana decide.

fakat malesef yazdığı 2 örnek "besmele" deki şartı sağlamıyor.

Çünki besmele "19" harf olduğu için, "19" un tam katı şartını sağladı. Senin birinci cümlen "11" harfli. Eğer bu cümlenin rakamsal değeri "11" in tam katını sağlasaydı olabilirdi.

Ya "19" harfli bir cümle kurup, "19" un tam katını aramalıyız; veyahut kurduğumuz cümle kaç harf ise, o sayının tam katını sağlamalıyız.

Ben bu noktada da seni bağlayıcı tutmuyorum. İstediğin kadar harf içerebilir kuracağın cümle.

"19" gibi, iki haneli asal bir sayı olsun yeterli benim için. Toplam kaç harf kullandıysan, onun tam katını sağlamalıdır.

Arapça olması şart değil. türkçe veya başka istediğin herhangi bir dilde olabilir. harflere kendin sayısal değer atayabilirsin. Yani, A=1, B=2 gibi.

Gördüğün gibi, sınırsız olanaklarla sizleri serbest bırakıyorum.

Yok mu başka matematikten anlayan. Sizin iddianıza göre ÜMMİ olan bir Zat kadar dahi matematikten anlamıyor musunuz ?

HODRİ MEYDAN.

tarihinde 2kere2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

elimizdeki mushaf üzerindeki sayımlar sonucu ortaya çıkan sayısal mucizeleri inkar etmek mümkün değil.

aşağıda vereceğim rakamlar, hali hazırda hepimizin evinde okunan mushaflar esas alınarak çıkartılmıştır.

besmele 19 harftir. 19 rakamı, katları zor yakalanan asal sayılardandır.

Kur'an 114 sure olup; 114 sayısı 19'un tam katıdır.

Kur'an'da besmele toplam 114 defa tekrar eder. 19'un tam katıdır.

Burada hayret verici bir detayı zikredeceğim; Bütün suereler besmele ile başlar. Sadece tevbe suresinin başında besmele yoktur. Eğer, tevbe suresinin başında da besmele olsaydı, besmelenin toplam tekrar sayısı 115 olacaktı ve 19'un tam katı sağlanmayacaktı. Acaba, ümmi bir zat, bunu hesap ederek mi tevbe suresinin başında besmeleyi okumamıştır. Yahut, sadece bir tesadüf müdür bu ?

Yine elimizdeki mushaftaki ayetleri saydığımızda, Kur'an'ın 6346 adet ayetten oluştuğunu görüyoruz. 6346=19 * 334 olup, yine 19'un tam katıdır. Eğer, 1 ayet eksik veya fazla olsaydı elimizdeki mushafta, bu 19'un tam katını sağlamayacaktı.

Çok daha harika şeyler de var;

Örnek olarak, başlangıcı "yasin", "kef,ha,ya,ayn,sad" , "nun", "kaf" olan ve "hurufu mukatta" olarak anılan sureler var. Bunları her kuran okuyan bilir. mesela, bakara suresi "elif,lam,mim" diye başlar. Bu şekilde başlayan surelerde de, 19 mucizesi kendini aşikar gösteriyor.

Yasin, suresindeki "ya" ve "sin" harflerini, elimizdeki mushafta oturup sayarsak karşımıza şu sonuç çıkar:

"ya" harfi 237 defa, "sin" harfi 48 defa tekrar edip, toplamı 285 eder. 285 sayısı 19'un tam katıdır.

Diğer hurufu mukatta ile başlayan surelerde de bu kural geçerli. Örneğin, Meryem suresi "kef" "ha" "ya" "ayn" "sad" ile başlar. bu suredeki bu harfleri sayarsak;

kef :137 defa

ha : 175 defa

ya : 343 defa

ayn : 117 defa

sad : 26 defa

toplam = 798 eder. Bu sayı da 19'un tam katıdır.

Şimdi, çok daha hayret verici bir sayısal mucizeden bahsedeceğim.

KAF suresi de, diğer hurufu mukatta gibi başlayan surelerdendir. Ve "KAF" harfi ile başlar. Bu suredeki KAF harflerinin toplam sayısı da yine 19'un tam katını verir. Fakat burada akılları hayrette bırakan bir detaydan bahsedeceğim, şöyle ki;

Tüm Kur'an'da lut kavminden bahsederken "kavm-i lut" tabiri kullanılır. Bu kural sadece "KAF SURESİ"nde bozulur. Sadece KAF SURESİ nde, lut kavminden bahsederken "ihvan-ı lut" tabirini kullanır. Eğer bu surede "kavmi lut" tabiri tercih edilseydi, KAF harflerinin toplam sayısı 19 un tam katını sağlayamayacaktı. Kasıtlı bir şekilde Lut Kavmi için; "kavmi lut" yerine "ihvan-i lut" tabirinin kullanıldığı, bu işlerden azıcık anlayan insanlar için aşikar görülüyor.

Bunlar Kur'an'ın sayısal alandaki mucizelerinden sadece bir kaç tanesidir. Her alanda mucizeleri olan Kur'an, bu asırda bilgisayar ve sayısal ilimlerin revaçta olduğu bu zamanda sayısal mucizelerini göstermiştir. 13 asır boyunca, insanların bu mucizelerden habersiz olması, bu mucizelerin yokluğu anlamına gelmez. Bu mucizeler hep vardı, fakat farkedilmemişti. Kimbilir şu an dahi farkedilmeyen nice mucizeleri, ilerleyen asırlarda ortaya çıkabilir. Bilgisayar teknolojisinin ilerlediği bir zamanda bu mucizelerin ortaya çıkması oldukça hoş ve güzeldir. Tabi iman etmek isteyen insanlar için.

Sitelerde Paylaş

arap alfabesindeki harfler, aynı zamanda "rakam" olarakta arap tarihinde kullanılmıştır. Kur'an'dan önce, arap edebiyatında, arap harfleri aynı zamanda "sayı" olarakta kullanılıyordu. Arap diline ait bu özelliği kuran ihmal etmemiş ve bu özelliğe ait çok sayıda mucizeler göstermiştir kur'an.

elif harfi=1

be harfi=2

nun harfi =50

ğayn harfi =1000

vs...

şeklinde, arap harflerinin, o dile ait olarak aynı zamanda rakamsal değeri de vardır.

arap edebiyatı binlerce yıllık edebiyatlarında bu özelliği kullanmışlardır. merak edenler arap edebiyat tarihini okuyabilirler.

şimdi sıkı durun.

besmeleyi oluşturan harfleri, harf numaraları ve rakamsal değerleri ile birlikte sırasıyla yazalım:

1.harf be= 2

2.harf sin= 60

3.harf mim= 40

4.harf elif= 1

5.harf lam= 30

6.harf lam= 30

7.harf he= 5

8.harf elif= 1

9.harf lam= 30

10.harf ra= 200

11.harf ha= 8

12.harf mim= 40

13.harf nun= 50

14.harf elif= 1

15.harf lam= 30

16.harf ra= 200

17.harf ha= 8

18.harf ye= 10

19.harf mim= 40

bu rakamları yan yana sırasıyla yazarsak;

2 1 60 2 40 3 1 4 30 5 30 6 5 7 1 8 30 9 200 10 8 11 40 12 50 13 1 14 30 15 200 16 8 17 10 18 40 19

işte bu 62 haneli kocaman sayı; 19 sayısının tam katıdır.

artık yorum sizin.

Sitelerde Paylaş

"3" nolu iletideki örneği anlayanlar için bir ilave daha.

"3" nolu iletideki elde ettiğimiz sayı şöyleydi:

2 1 60 2 40 3 1 4 30 5 30 6 5 7 1 8 30 9 200 10 8 11 40 12 50 13 1 14 30 15 200 16 8 17 10 18 40 19

besmele 4 kelimeden oluşur. bu kelimeler; isim, allah, rahman ve rahim. ve bu kelimeler sırasıyla; 3,4,6 ve 6 harften oluşur.

"3" nolu iletideki örnekte, kelimelerin bittiği yere, kelime numaralarını eklersek;

21602403 1

1430530657 2

183092001081140125013 3

11430152001681710184019 4

şeklinde yazarsak, elde edeceğimiz sayı şöyle olur:

21602403 1 1430530657 2 183092001081140125013 3 11430152001681710184019 4

gözlerinize inanamayacaksınız belki ama, 66 haneli bu kocaman sayı da "19" un tam katıdır.

matematikten anlamayanlar lütfen bu başlığa cevap yazmasınlar ve kendilerini küçük düşürmesinler.

Sitelerde Paylaş

bilgi olması için, diğer başlıkta bu konuya bir cevap yazıldı.

o cevabı da buraya eklemekte fayda görüyorum.

konunun anlaşılması için:

QUOTE(deicide @ May 21 2008, 08:01 PM)

Gerek kalmadı.. İnternet sağolsun.. Birisi http://aloomeroohani.com/ adresine bir ebced hesap makinası koymuş.. Başka birisi de http://cims.clayton.edu/whong/tools/BigNumberOpt.htm adresine büyük sayılar için hesap makinası koymuş.. http://www.linguanaut.com/english_arabic.htm adresinde de örnek Arapça cümleler var.. Bütün yapılması gereken sabırla Arapça cümleleri Ebced penceresine kopyalayıp hesaplatmak, sonra da formüle göre üretilen sayıyı 19'a böldürüp kalan var mı diye bakmak..

İşte buyurun yarım saatte iki örnek buldum:

عيد ميلاد سعي - Doğum günün kutlu olsun ve

ما مهنتك - Ne iş yapıyorsun?

Birincisi formüle göre 70110243404105306174860970101011 'e karşılık geliyor ve 19 ile kalansız bölünüyor, ikincisi de 40112403545054006207 ediyor ve yine kalansız 19'a bölünüyor..

İşte Halep, işte arşın!

bu mesaja benim verdiğim cevap:

bravo decide.

tebrik ederim.

bu konuda yapılması gerekeni yaptın.

eğer verdiğin örnek, şartımızı sağlıyorsa, bundan böyle kimse ağzını "sayısal mucize" den açamayacak.

afferim sana decide.

fakat malesef yazdığı 2 örnek "besmele" deki şartı sağlamıyor.

Çünki besmele "19" harf olduğu için, "19" un tam katı şartını sağladı. Senin birinci cümlen "11" harfli. Eğer bu cümlenin rakamsal değeri "11" in tam katını sağlasaydı olabilirdi.

Ya "19" harfli bir cümle kurup, "19" un tam katını aramalıyız; veyahut kurduğumuz cümle kaç harf ise, o sayının tam katını sağlamalıyız.

Ben bu noktada da seni bağlayıcı tutmuyorum. İstediğin kadar harf içerebilir kuracağın cümle.

"19" gibi, iki haneli asal bir sayı olsun yeterli benim için. Toplam kaç harf kullandıysan, onun tam katını sağlamalıdır.

Arapça olması şart değil. türkçe veya başka istediğin herhangi bir dilde olabilir. harflere kendin sayısal değer atayabilirsin. Yani, A=1, B=2 gibi.

Gördüğün gibi, sınırsız olanaklarla sizleri serbest bırakıyorum.

Yok mu başka matematikten anlayan. Sizin iddianıza göre ÜMMİ olan bir Zat kadar dahi matematikten anlamıyor musunuz ?

HODRİ MEYDAN.

Sitelerde Paylaş

O kadar saçma bir şey söylüyorsunuz ki? Sizi matematikten geçiren adama saymask lazım, size değil..

>>> Ya "19" harfli bir cümle kurup, "19" un tam katını aramalıyız; veyahut kurduğumuz cümle kaç harf ise, o sayının tam katını sağlamalıyız.

19 Harfli her cümle, 19'un katı olacaktır. BU bu kadar basitken bu nasıl bir sayıklamadır..

Senni derdin, dahası zırvalığın şu. Hangi harfin ne olduğu, kaç olduğu nerden çıkıyor?

Aha sana 198 tane harf..

Sen salağın birisisin

Tam 19 harf, say bak ve gör.. Şimdi oturalım hesap edelim. Her harfin ASCII değerini alıyoruz, o beğenmediğin bilgisayarlar bunu pek çabuk halleder:

Python 2.4.1 (#2, Aug 25 2005, 18:20:57)

[GCC 4.0.1 (4.0.1-2mdk for Mandriva Linux release 2006.0)] on linux2

Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.

>>> d = "Sensalaginbirisisin"

>>> n = 1

>>> for i in range(0, 19):

... n = n * ord(d)

...

>>> n

25578453767477704757215108408293750000000L

>>> n = n * 1000

>>> n / 19

1346234408814616039853426758331250000000000L

Eğer, sonuç 19'un tam katı olmasa, bu sayının son üç hanesi "000" olmazdı. Buyur işte sana.. Harflere dilediğin değer ver, sonuç değişmez. Her defasında 19'un katı olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Bir insanın önüne bir pösteki (kıllı hayvan derisi) atıp, Bunun kıllarını say deseniz, bu insan ne yapar.

-Niçin sayayım?

-Kıl sayısında mucize var!

-Nasıl bir mucize?

-Sen hele say. ben sonra söylerim.

Adam başlar saymaya

Diyelim ki n sayısı,

Bu sayı kaç rakamlı?

Diyelim ki 17

Bu 17 rakamlı sayı, hem 17 ye tam olarak bölünebilecek, Hem de içerdiği rakamlara harf karşılığı verilecek ve böylece oluşacak kelime veya cümle anlamlı olacak.

Bu bir matematik problemi.

Böyle bir rakam bulunabilir.

Hatta birkaç çeşidi bile bulunabilir. Hiç bulunmayabilir de.

Peki bunun mucize neresinde.

Bir tek örneği olup, başka örneğinin olmaması onu mucize yapar mı?

Sevgili 2kere2 nin başka bir örneği yoktur evrende.

Hatta hiçbir şeyin aynısı yoktur evrende. Her şey mucize midir?

Her şey mucize ise mucize olmayan, sıradan olan nedir?

Gelelim öne sürülen pöstekiye.

Bu pösteki kuran

Ne ile yazılmış? Harflerle

Mucize diye öne sürülen iddia ne?

Bir takım kelimeler, harfler, heceler, 19 ve bunun katlarını veriyor.

Başlangıç noktası ne? Besmele

Arapçası nasıl.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRAHİM

Türkçe kaç harften oluşmuş? 23

Her harfe bir sayı vereceksin, ortaya çıkan sayı 23 e bölünecek.

Diyelim ki bölündü. Bu yetmedi.

Oturup kurandaki harfleri, heceleri, kelimeleri sayacaksınız. Dökümünü çıkaracaksınız. 23 ve 23 ün katlarını veren kelimeler, heceler, cümleleri çıkaracaksınız. Ontane cim, elli tane lam, yetmiş tane gayn. vs vs toplanınca 23 katlarını verdiğini göreceksiniz.

Şimdi bu 23 sayısı mucizevi bir sayı mı oldu? Mucizevi olunca ne işe yarardı. 23 deyince her kapı açılıyor, her isteğimiz oluyor, her derdimize derman mı buluyoruz?

Sonuç olarak; bu hesapların için giren, bu hesaplarla günlerini geçiren, bu hesaplardan isteğe bağlı sonuçlar çıkaran ve bu sonuçlarda mucize arayan akıllı mıdır? Aptal mıdır?

bu hesaplardan mucize çıkar mı?

çıksa ne olur, çıkmasa ne?

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

diğer başlıktaki mesajları da buraya taşımanız, iyi niyetli bir hareket.

fakat, her şey karmakarışık oldu.

bir mesajımda "3 nolu ileti" yazmışım. şimdi o "3 nolu ileti" değil.

mümkünse, diğer başlıktan taşınan tüm mesajlar silinsin. ben zaten ilgili olanlardan alıntılar yapmıştım.

Sitelerde Paylaş
diğer başlıktaki mesajları da buraya taşımanız, iyi niyetli bir hareket.

fakat, her şey karmakarışık oldu.

bir mesajımda "3 nolu ileti" yazmışım. şimdi o "3 nolu ileti" değil.

mümkünse, diğer başlıktan taşınan tüm mesajlar silinsin. ben zaten ilgili olanlardan alıntılar yapmıştım.

Niye bizden kötü niyet bekliyorsun; ateistiz diye mi? Ne biçim bir önyargı bu... :angry: Bu site gerçekler anlaşılsın diye var bir şeylerin üstünü örtmek için değil... Bir şeylerden korksak çekinsek zaten burada ne işimiz var...

Sitelerde Paylaş
Bir tek örneği olup, başka örneğinin olmaması onu mucize yapar mı?

bir nokta gözden kaçtığı için, bu tip yanlış değerlendirmeler yapılıyor.

bu tarz bir eleştiri, ben şu şekilde bir iddia ile ortaya çıksaydım, haklı olurdu.

eğer ben farzı muhal deseydim ki :

arapça olacak,

19 harf olacak

4 kelime olacak,

ve bu şekilde elde edeceğimiz sayı; 19'un tam katı olacak.

benim istediğim bu şekilde bir cümle olsaydı, haklı olurdunuz.

fakat ben diyorum ki;

arapöa olması şart değil, dünyada mevcut dillerden hepsi kabulümdür.

19 harf olması şart değil. 2 haneli, asal sayı olsun kabul ederim.

Hatta ben diyorum ki; harflere kendin sayısal değerler atayabilirsin. A=1, B=2 gibi. bunu dahi kabul ediyorum.

ister 4 kelime olsun, ister 5 kelime hiç farketmez.

tamamen özgürsün.

seni bağlayan tek şey, kurduğun cümlenin toplam harf sayısıdır. bu sayı 2 haneli asal bir sayı olduktan sonra, gerisinde tamamen özgürsün.

bütün bunlardan sonra bana yukarıdaki tarzda bir eleştiri yapmaya hakkınız yok.

Sitelerde Paylaş
Niye bizden kötü niyet bekliyorsun; ateistiz diye mi? Ne biçim bir önyargı bu... :angry: Bu site gerçekler anlaşılsın diye var bir şeylerin üstünü örtmek için değil... Bir şeylerden korksak çekinsek zaten burada ne işimiz var...

iyi niyetli bir hareket olduğunu söyledim.

lütfen dikkatli okuyun.

Sitelerde Paylaş

>>> seni bağlayan tek şey, kurduğun cümlenin toplam harf sayısıdır. bu sayı 2 haneli asal bir sayı olduktan sonra, gerisinde tamamen özgürsün.

Buyur sana işte öyle tonla cümle:

Sapık muhammedin kulu

19 Harf. 3 kelime. ASCII değerlerinin çarpımı 19'un tam katı. Daha ne istiyorsun?

Bu zırvalıktaki en büyük sorun, Tevbe suresinin son iki ayetinin işi bozuyor olmasıdır. Bu durum hakkındaki yorumlarını alsak daha elle tutulur olacak..

Sitelerde Paylaş

Alsında sana sorulacak şey şu:

>>> İman, insanı insan eder. Belki insanı sultan eder. Öyle ise, insanın vazife-i asliyesi, iman ve duadır.

Küfür, insanı gayet âciz bir canavar hayvan eder.

İman eden canavarlar hakkında, mesela şu hakkında ne düşündüğün:

pic-hands-cut-quote.jpg

Veya, tecavüze uğradığı için bir kadını taşlayarak öldüren canavarlar hakkında..

Sitelerde Paylaş
fakat ben diyorum ki;

arapöa olması şart değil, dünyada mevcut dillerden hepsi kabulümdür.

19 harf olması şart değil. 2 haneli, asal sayı olsun kabul ederim.

Hatta ben diyorum ki; harflere kendin sayısal değerler atayabilirsin. A=1, B=2 gibi. bunu dahi kabul ediyorum.

ister 4 kelime olsun, ister 5 kelime hiç farketmez.

tamamen özgürsün.

seni bağlayan tek şey, kurduğun cümlenin toplam harf sayısıdır. bu sayı 2 haneli asal bir sayı olduktan sonra, gerisinde tamamen özgürsün.

bütün bunlardan sonra bana yukarıdaki tarzda bir eleştiri yapmaya hakkınız yok.

Sevgili 2kere2 yanlış anlama yok. Sende meseleyi anlamama var. Sonuç itibariyle herhangi bir şart koyuyorsun. Ve bu şartların yerine getirilmesini istiyorsun. Ve bu istekler konuyu matematik problemine dönüştürüyor.

Asıl söylemek istediğimi gözden kaçırıyorsun.

Bir kez daha söylüyorum. Öne sürdüğün isteklere uygun bir şeyler bulunur, problemin çözününce ne olacak.

MUCİZE, KERAMET, bu işlemlerin neresinde saklı.

Bu işlemlerin pösteki saymaktan farkı, ayrıcalığı, önemi nerede?

Rakamlarda keramet aramak akıllı insanların işi değildir.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
BİSMİLLAHİRRAHMANİRAHİM

Türkçe kaç harften oluşmuş? 23

Her harfe bir sayı vereceksin, ortaya çıkan sayı 23 e bölünecek.

Diyelim ki bölündü. Bu yetmedi.

Oturup kurandaki harfleri, heceleri, kelimeleri sayacaksınız. Dökümünü çıkaracaksınız. 23 ve 23 ün katlarını veren kelimeler, heceler, cümleleri çıkaracaksınız. Ontane cim, elli tane lam, yetmiş tane gayn. vs vs toplanınca 23 katlarını verdiğini göreceksiniz.

Şimdi bu 23 sayısı mucizevi bir sayı mı oldu? Mucizevi olunca ne işe yarardı. 23 deyince her kapı açılıyor, her isteğimiz oluyor, her derdimize derman mı buluyoruz?

bkz: http://www.imdb.com/title/tt0481369/

Hz. Jim Carrey (S.A.V)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...