Jump to content

Buhari'ye iman eden ateistler

Recommended Posts

Senin zannın ve sadece bir kesimin kabul ettiği hadisler bunu söylüyor ama ayet

Evlenme yaşına eriştiklerinde yetimleri sınayın. Onlarda olgunluk görürseniz kendilerine mallarını verin.

diyor. Dolayısıyla;

6-9 yaşındaki bir kişi kendi ekonomik özgürlüğünü elde edecek sorumluluğa erişmediği için bu kişiyi velisi "acaba bu olgun mudur değil midir?" diye düşünmez bile. Ancak ÖYLE BİR YAŞA gelecek ki (EVLENME ÇAĞI) adam "bu çocuk o olgunluğa gelmiş mi bir bakayım" diyebilsin.

Bu konuda aynı şeyleri evirip çevirip tekrar yazıyorum.

Konu zaten Buhari'ye iman eden ateistlerdi, ben buharinin fiziksel bir hakikatten bahsettiğine inanmıyor sen ise bana Buhariyle referans getiriyorsun. Şimdi anladınız "buhariye iman eden ateist" nasıl oluyormuş ?

Adam allah masal, muhammed yalancı diyor... Sen gelmiş amanda buhariye inanıyor bunlar diye sayıklyıorsun geri zekalı...

,

Boş ver sen bunları, sen ananın islama göre amsatan olmaya zorunlu olması hakkında neler düşünüyorsun, bundan bahset. Bakalım buhariyi karıştırmadan çıkabilecekmisin bu işin içinden?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 324
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evlenme yaşına eriştiklerinde yetimleri sınayın. Onlarda olgunluk görürseniz kendilerine mallarını verin.

Eğer bu ifadede, evlenme yaşının, bireye kendi ekonomik özgürlüğüne sahip olabilmesi için koyulmuş olası bir çıta olduğunu göremiyorsun yeter ! Daha benimle tartışma. Seni, kendi başına bırakıyorum.

"ADAMA BAK, EVLENME YAŞINA GELMİŞSE BELKİ OLGUNLUĞA DA ERİŞMİŞTİR. EĞER O OLGUNLUKTAYSA MALINI VER"

Eğer bunu anlamıyorsan, yeter, gerçekten bıktım.

Bir diğer mesajına hakaretlerini dizip bir şeyler zırvala. Eğer yeni bir şey yumurtlamayacaksan sana artık yanıt yok. Git istersen bir konu aç ve bu ifadeden şunu mu anlıyorsunuz yoksa bunu mu diye diğer ateist arkadaşlarına sor.

la dangalak....

kuranda bu ifadenin geçtiği ayet hangi ayettir ?

göster derhal...gösteremiyorsan o geviş getiren çeneni kapa!!!

Sitelerde Paylaş

Senin zannın ve sadece bir kesimin kabul ettiği hadisler bunu söylüyor ama ayet

diyor. Dolayısıyla;

6-9 yaşındaki bir kişi kendi ekonomik özgürlüğünü elde edecek sorumluluğa erişmediği için bu kişiyi velisi "acaba bu olgun mudur değil midir?" diye düşünmez bile. Ancak ÖYLE BİR YAŞA gelecek ki (EVLENME ÇAĞI) adam "bu çocuk o olgunluğa gelmiş mi bir bakayım" diyebilsin.

Bu konuda aynı şeyleri evirip çevirip tekrar yazıyorum.

Konu zaten Buhari'ye iman eden ateistlerdi, ben buharinin fiziksel bir hakikatten bahsettiğine inanmıyor sen ise bana Buhariyle referans getiriyorsun. Şimdi anladınız "buhariye iman eden ateist" nasıl oluyormuş ?

Geri zekalı, dangalak, dünyadan bihaber ahmak, moron...

Sen 4. mehmet kaç yaşında padişah olup, koskoca imparatorluğu emanet ettiler, haberin var mı?

Tutan kamon kaç yaşında firavun oldu?

Hadi iskoç kraliçesi Mary'nin 6 günlükken kraliçe olduğunu bilmeyebilirsin belki.

Şabalak, sen hangi devirden bahsediyorsun, öyle "Yahu bu kız 7 yaşında, aklı ermez" falan denecek? Ebleh, ahmak ve moronluktan, tarihe falan baktığın yok ki...

Sitelerde Paylaş

Geri zekalı, dangalak, dünyadan bihaber ahmak, moron...

Sen 4. mehmet kaç yaşında padişah olup, koskoca imparatorluğu emanet ettiler, haberin var mı?

Tutan kamon kaç yaşında firavun oldu?

Hadi iskoç kraliçesi Mary'nin 6 günlükken kraliçe olduğunu bilmeyebilirsin belki.

Şabalak, sen hangi devirden bahsediyorsun, öyle "Yahu bu kız 7 yaşında, aklı ermez" falan denecek? Ebleh, ahmak ve moronluktan, tarihe falan baktığın yok ki...

Eh işte ondan sonra bana diyorsunuz öyle böyle

Alın size ateist, ergen, 14 yaşında liseli genç kız tripli biri. Daha adam lafa başlaman küfürle başlıyor. Ne beklersin bu çocuğun zeka seviyesinden ? Hani büyüyünce bir şey çıkar mı bundan ? Çıkmaz.

İskoç kraliçesi Mary 6 yaşında iktisadi özgürlüğünü kazanacak olgunluğa eriştiği için alıp tahta çıkarmışlardır !!! Tamam.

Ben diyorum Kur'an da evlilik çağı ifadesi ekonomik özgürlüğü kazabilecek olgunlukla eş tutulmuştur adam diyor 6 günlük çocuğu tahta çıkardılar. Eee napacaklardı genç arkadaşım ? Taht boş kalırsa istikrar düşer, soylu kandan birinin başa gelmesi devlet istikrarı için zaruridir. Keyiften değil zaruriyetten tahtlara çocukların çıkartıldığı olmuştur. Bu onların o olgunlukta olduklarını değil, monarşi de devlet kademesinin işleyişini gösterir.

Ne diye yazıyorsam yani hiç işte zaman kaybı sanki çocuk laf anlayacak.

Sitelerde Paylaş
la dangalak....

kuranda bu ifadenin geçtiği ayet hangi ayettir ?

göster derhal...gösteremiyorsan o geviş getiren çeneni kapa!!!

Aynı zihniyet ha, daha lafını söylemeden küfür ediyor. Aynı bildiğin liseli çocuk kafası, bildiğin kendimi lise sıralarıma dönmüş hissediyorum buralarda dolaşırken :)

Söylemeyeceğim, eski tartışmalarda ayet no'su ve ayetin kendisini koydum. Ara bul delikanlı ya da genç kız arkadaş.

Sitelerde Paylaş
Adam allah masal, muhammed yalancı diyor... Sen gelmiş amanda buhariye inanıyor bunlar diye sayıklyıorsun geri zekalı...

,

Boş ver sen bunları, sen ananın islama göre amsatan olmaya zorunlu olması hakkında neler düşünüyorsun, bundan bahset. Bakalım buhariyi karıştırmadan çıkabilecekmisin bu işin içinden?

Gerizekalı, aptal, ahmak, bok... püüü püüü tü pis kaka. Hadi sen sidiğini duvar dibine yetiştir, seninle yarışmayacağım. (Gerizekalı, ahmak, tüü kaka :) )

Sitelerde Paylaş

Eh işte ondan sonra bana diyorsunuz öyle böyle

Alın size ateist, ergen, 14 yaşında liseli genç kız tripli biri. Daha adam lafa başlaman küfürle başlıyor. Ne beklersin bu çocuğun zeka seviyesinden ? Hani büyüyünce bir şey çıkar mı bundan ? Çıkmaz.

İskoç kraliçesi Mary 6 yaşında iktisadi özgürlüğünü kazanacak olgunluğa eriştiği için alıp tahta çıkarmışlardır !!! Tamam.

Ben diyorum Kur'an da evlilik çağı ifadesi ekonomik özgürlüğü kazabilecek olgunlukla eş tutulmuştur adam diyor 6 günlük çocuğu tahta çıkardılar. Eee napacaklardı genç arkadaşım ? Taht boş kalırsa istikrar düşer, soylu kandan birinin başa gelmesi devlet istikrarı için zaruridir. Keyiften değil zaruriyetten tahtlara çocukların çıkartıldığı olmuştur. Bu onların o olgunlukta olduklarını değil, monarşi de devlet kademesinin işleyişini gösterir.

Eee, ya ne yapacaklar moron, kızın amını erkenden satmak varken, niye gidip bir de beslesinler? Bilmiyor musun, islam dininde kadınların amlarını satmaları zorunludur.

Devlet kadamesinin işleyişi dediğin şeyde belli işte. Böyle kıvırta kıvırta, apaçık yazılı olan kuranı götünüzün keyfine göre eğip büke büke bir hal oluyorsunuz. Bu kadar kıvırmayla, tüdanya dan shakira'ya hepsine taş çıkarttınız sadece.

Senin demenle olmuyor bunlar moron. Kuranda evlilik çağı diye bir şey yok, bir bebekle dahi evlenilmesine mani olan hiç bir şey yok. Boyuna eğip büküp, utanmaz, arlanmaz, şerefsizce bunu sayıklıyorsunuz? Değer mi, cennette üç beş tomurcuk memeli huri ile düzüşmek için, nedir lan bu, bu kadar şeyinize düşkünlüğünüz?

Sitelerde Paylaş

Gerizekalı, aptal, ahmak, bok... püüü püüü tü pis kaka. Hadi sen sidiğini duvar dibine yetiştir, seninle yarışmayacağım. (Gerizekalı, ahmak, tüü kaka :) )

Hassiktir ordan, sibop...

Sen anan dahil, tüm müslüman kadınların amlarını satmalarının zorunlu olduğu hakikatini inkar mı ediyorsun? Bak dinden çıkar, küfre gidersin, allah seni tomurcuk memeli huriler yerine, cehennemin ateşine gark eyler ha, ona göre...

Sitelerde Paylaş

Bold yaptığım yeri düzeltmek lazım.

Kur'an'da evlilik çağı ifadesi ekonomik özgürlüğü kazanabilecek olgunlukla eş tutulmamıştır. O ayet, "evlenme çağına gelince mallarını verin ama iyice izleyin, gözlemleyin, yeterince olgunlaşmamışsa vermeyin" der. Yani evlilik için uygun yaşa gelmiş olması tek başına referans değil. Malını yönetmek evliliği yönetmekten daha önemli, bundan da kötüsü evlilik için mal yönetecek olgunluğa erişmiş olmak gerekmiyor. Ayet diyor bunu.

Çarpıtma lütfen.

6 günlük bebek, devletin başı boş kalmasın diye sembolik de olsa tahta çıkarılabiliyorsa, o yaştaki bebekle evlenilebilir de.

Bahane bulmak zor değil. Kadın ve kızlar savaşta ganimettir diyorsa bir din, o dinin mensubu özellikle gider öldürür ki karısına kızına el koyup hemen oracıkta çadıra çeksin ve tecavüz etsin.

Mantığı anlar mısın bilmiyorum ama deneyeyim dedim.

Sitelerde Paylaş

Eee, ya ne yapacaklar moron, kızın amını erkenden satmak varken, niye gidip bir de beslesinler? Bilmiyor musun, islam dininde kadınların amlarını satmaları zorunludur.

Devlet kadamesinin işleyişi dediğin şeyde belli işte. Böyle kıvırta kıvırta, apaçık yazılı olan kuranı götünüzün keyfine göre eğip büke büke bir hal oluyorsunuz. Bu kadar kıvırmayla, tüdanya dan shakira'ya hepsine taş çıkarttınız sadece.

Senin demenle olmuyor bunlar moron. Kuranda evlilik çağı diye bir şey yok, bir bebekle dahi evlenilmesine mani olan hiç bir şey yok. Boyuna eğip büküp, utanmaz, arlanmaz, şerefsizce bunu sayıklıyorsunuz? Değer mi, cennette üç beş tomurcuk memeli huri ile düzüşmek için, nedir lan bu, bu kadar şeyinize düşkünlüğünüz?

Küfürleri gördükten sonra devamını okumadım delikanlı. Burada "kim sövmüş" diye soranlar alsın bu ergenin mesajlarını okusun.

Sitelerde Paylaş

Bold yaptığım yeri düzeltmek lazım.

Kur'an'da evlilik çağı ifadesi ekonomik özgürlüğü kazanabilecek olgunlukla eş tutulmamıştır. O ayet, "evlenme çağına gelince mallarını verin ama iyice izleyin, gözlemleyin, yeterince olgunlaşmamışsa vermeyin" der. Yani evlilik için uygun yaşa gelmiş olması tek başına referans değil. Malını yönetmek evliliği yönetmekten daha önemli, bundan da kötüsü evlilik için mal yönetecek olgunluğa erişmiş olmak gerekmiyor. Ayet diyor bunu.

Çarpıtma lütfen.

6 günlük bebek, devletin başı boş kalmasın diye sembolik de olsa tahta çıkarılabiliyorsa, o yaştaki bebekle evlenilebilir de.

Bahane bulmak zor değil. Kadın ve kızlar savaşta ganimettir diyorsa bir din, o dinin mensubu özellikle gider öldürür ki karısına kızına el koyup hemen oracıkta çadıra çeksin ve tecavüz etsin.

Mantığı anlar mısın bilmiyorum ama deneyeyim dedim.

Yahu bir evlenme çağır var mı ? VAR

O evlenme çağı kişinin olgunlaşmış olabilmesi için OLASI BİR SINIR MI? EVET !

DEMEK Kİ EVLENME ÇAĞI OLASI BİR OLGUNLUK ZAMANI OLMALIDIR ! 9 yaşında çocuk kendi ekonomik özgürlüğünü kazanabilecek çağa gelmemiştir dolayısıyla EVLENME ÇAĞI gelmiş olamaz.

6 yaşında bebek sembolik olarak değil, gerçekten çıkartılıyor. Devlet istikrarı yani stability denen bir mevzu vardır. Koltuk boşalırsa "isyan dalgası" çıkar. Muhalifler "meşru bir kimse tahtta yok" propagandası ile iç savaş çıkarmasın diye değil 6 günlük 6 saatlik bile olsa tahta çıkartırlar. İmparatorluğun şanı arttıkça imparatorun yüzünü gören kimse de pek kalmaz. 60 yaşında da olsa 6 günlükte olsa devlet işlerini devlet kademesi görür, padişahın işi bürokrasi değildir !

Ben bahane mi üretiyorum şimdi ? Devletin zaruriyetinden ötürü tahta çıkarılmış çocukları gelmiş "bunlar rüşd müydü tahta çıkardılar" diye bana argüman olarak getiriyorsun. Hayır, onlara rüşd oldukları için değil zaruriyetten ötürü taht verilmiştir. Bunu bana sormana bile gerek yoktu, biraz düşünsen sen bile anlardın.

Sitelerde Paylaş

O kim bilmiyorum ama hakikaten, ahlakı yaratan insan endüstirisi değil midir ? Tıpkı dinler gibi ? Ahlakın varlığına inanmak zorunda değilsin. Mesala gidip ensest ilişkiye girsen ve bunu yaparken kondom kullansan sorun ney ? Biyoloji buna müsaade ediyor, neticede sakat çocuk doğma ihtimali de yok. Hem oedipus kompleksini araştırısan buna karşı psikolojik arzularımız olduğunu da öğrenirsin. "Kafayı üşütmüş" deyip meseleyi kesip atmak işin kolay tarafı, bu yazdığım bir önerme yani mantıksal düşünce örneğidir. Niye kafayı üşütmek olsun ?

Mesala inançlı biri çıkar der ki "Rabbim yasakladı, yapamam". Adam Rabb'in var olduğuna inanıyor ama senin ahlakın var olduğuna inanman için bir sebebin var mı ? Halbuki ahlakı, etik kuralları da uyduran bizler değil miyiz ?

Müslüman olmadığını söyleyen biri olarak bu sorunu kendin yanıtlar mısın lütfen?

Madem ahlakı yaratan bizleriz, kondom kullanınca eciş bücüş çocuklarımız olmasını ihtimalini ortadan kaldırma şansına sahibiz ve oedipus kompleksine göre psikolojik eğilimimiz de var, neden ensest yapmıyoruz?

Sen kendin yanıtla. Merak ettim.

Sitelerde Paylaş

DEMEK Kİ EVLENME ÇAĞI OLASI BİR OLGUNLUK ZAMANI OLMALIDIR ! 9 yaşında çocuk kendi ekonomik özgürlüğünü kazanabilecek çağa gelmemiştir dolayısıyla EVLENME ÇAĞI gelmiş olamaz.

6 yaşında bebek sembolik olarak değil, gerçekten çıkartılıyor. Devlet istikrarı yani stability denen bir mevzu vardır. Koltuk boşalırsa "isyan dalgası" çıkar. Muhalifler "meşru bir kimse tahtta yok" propagandası ile iç savaş çıkarmasın diye değil 6 günlük 6 saatlik bile olsa tahta çıkartırlar. İmparatorluğun şanı arttıkça imparatorun yüzünü gören kimse de pek kalmaz. 60 yaşında da olsa 6 günlükte olsa devlet işlerini devlet kademesi görür, padişahın işi bürokrasi değildir !

Ben bahane mi üretiyorum şimdi ? Devletin zaruriyetinden ötürü tahta çıkarılmış çocukları gelmiş "bunlar rüşd müydü tahta çıkardılar" diye bana argüman olarak getiriyorsun. Hayır, onlara rüşd oldukları için değil zaruriyetten ötürü taht verilmiştir. Bunu bana sormana bile gerek yoktu, biraz düşünsen sen bile anlardın.

Geri zekalı, kaç kere söyleyeceğiz sana, kuran ve hatta hadise göre, evlenme çağı diye bir şey yok. Götünden ayet meali uydurup, bununla gene götünden evlenme çağına varıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Küfürleri gördükten sonra devamını okumadım delikanlı. Burada "kim sövmüş" diye soranlar alsın bu ergenin mesajlarını okusun.

Hah işte, yaşadığınız hakikat, küfür, hakaret, sövme saydığınız şeyin ta kendisi. Bokun, rezilliğin içinde yaşıyorsunuz, size de lan boka batmışsınız, çıkın hadi diye elini uzatana "amanda küfrediyor" diye sayıklıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Yeter saçmaladığın be. Karşında salak yok senin. Ondan sonra küfrediyorlar diye zırlıyorsun.

İslam'da eşek kadar kadınların bile ekonomik özgürlüğü yok, evlilik çağına referans olarak mı ekonomik özgürlük arayacaklar?

Kızlar için evlilik çağının tek genel referansı var, o da adet görmek. 9 yaşında girdiyse 9 yaşında evlenilir. Ama 13 yaşına geldi ve hala adet görmediyse de evlenilir çünkü memeleri filan çoktan çıktığı için yeterince büyümüştür o. Bugün hala bu yaştaki çocuklar evlendirilir, sen kalkmış ekonomik özgürlük falan diyorsun.

Kadın İslam'da erkeğin malıdır ve yaşı küçük de olsa açıkça satın alınır. Satın alınan bir malın da ekonomik özgürlüğü olamaz haliyle.

Git Müslümanlara anlat sen bu yalanlarını.

Sitelerde Paylaş

Seviyeli arkadaş

Sondan başlayacağım, çünkü çok ciddi bir ofsayta düşmüşsün. Bir insana müslüm demekte hiç bir sakınca olamaz. Adı müslüm olanlara ebeveynleri bunu kötü niyetle mi isim olarak vermişler? Saçmalama... Kuran'da müslüman diye bir kelime yoktur, ama "muslim" vardır. Bu Arap telaffuzlu bir kelime olduğu için Türkçede müslüm denilir. Arapça u'lar Türkçede ü okunur. Ses uyumu dolayısıyla da i de ü olur. Şimdi anladın mı Türkçeyi de kuranı da senden iyi bildiğimi. Benim kullandığım sözcük, senin önerdiğin müslüman sözcüğünden daha kurani. Buradan bir şey tutturamadın. Gelelim diğer konulara.

Ben senin annene küfreden ahlaksız pisliğe hak ettiği lafı söyledim. Sen ise onun lafı ile beni yargılamaya kalkışıyorsun. Bana ne onun sövmesinden? Bu beni niye bağlasın? Bana havladı demek için hiç bir gerekçen yok. Ürüyen asıl sensin bu durumda. İt gibi, ürüyorsun. Üstelik benim söylemediğim sözlerden ötürü bana ürüyorsun.

Bunu da geçersek gelelim kuran'da çocuk evliliği var mı yok mu meselesine. Bu konuda kimin ne dediği beni hiç bağlamaz. Ben açarım kuran'ı bakarım. Filan dedi falan dediye bakmam. İsterse bu ateist olsun. Biz ne ateistler gördük, senin anana söven gibi ateistleri adam yerine bile koymuyorum. Ateist oldum demekle olunacak iş değildir.

Kuran'da apaçık şekilde çocuk evliliğinden bahseder. Nisa adı verilmiş bölümün 127. pasajında nikahlanmak istenen yetim "vildan" kızlardan açıkça bahsedilmektedir. Vildan apaçık çocuk demektir. Bunda en küçük şüphe yoktur. Burada küçük yetim kızları nikahlayacak olan adamlar fetva istiyorlar. Normal kadınlara mehir veriyoruz, bunlara da mı vereceğiz diye. Yanıt olarak da hayır olarak ne yaparsanız olur deniyor. Yani sıfır mehir olmaz, verin üç beş kuruş diyor.

Bu ayet utanç verici olduğu için mealcilerce kasten yanlış tercüme edilerek yetimlere miraslarını verin diye aktarılmaktadır. Ayette böyle bir ifade ise yoktur. Kitapta yazanı verin derken mehir kastedilmektedir. Çünkü söz konusu olan nikah...

Bu ayetten apaçık anlaşılıyor ki islamda çocuk nikahlamanın var olduğu ayet ile sabittir. Zaten talak adı verilmiş bölümde de henüz adet olmamış kadınları boşamaktan bahseder. Müslümlerin bunu hasta olduğu için adet olmayan kadınlara filan yormaları yalandır, dolandırıcılıktır. Burada bahsedilen adet görme yaşına gelmeden nikahlanmış çocuklardır.

Sitelerde Paylaş

Zaten talak adı verilmiş bölümde de henüz adet olmamış kadınları boşamaktan bahseder. Müslümlerin bunu hasta olduğu için adet olmayan kadınlara filan yormaları yalandır, dolandırıcılıktır. Burada bahsedilen adet görme yaşına gelmeden nikahlanmış çocuklardır.

Zaten "hiç" lafını koymaları da bir çelişki.

Çünkü; örneğin, bir kız çocuğu 10 yaşına kadar "hiç" adet görmemiş olur.

Sitelerde Paylaş

Kuranın nisa suresi 6.ayeti bu konuya kilidi vuruyor AMMA islama karsi olanlar bir acik aramaktan kacinmiyolar dimi. Ne diyo nisa 6 yetimleri nikah çağına kadar deneyin. nedir nikah çağı olgunlasmadır hem bedenen hem fiziken gelismedir. Rüsd dür. Peki talak suresinin 4.ayetinde bahsedilen adet girmeyen kişiler kimdir? onlar bir hastalıktan dolayı adet göremeyen sanssız bayanlardır dimi. hatta gogıla yazın bòyle bir hastalik olduğunu goreceksiniz ya. yalan söylicek halimiz yok :)

Sitelerde Paylaş

Kuranın nisa suresi 6.ayeti bu konuya kilidi vuruyor AMMA islama karsi olanlar bir acik aramaktan kacinmiyolar dimi. Ne diyo nisa 6 yetimleri nikah çağına kadar deneyin. nedir nikah çağı olgunlasmadır hem bedenen hem fiziken gelismedir. Rüsd dür.

Yani kurana göre evlilik çağına gelmemiş fakat mallarını yönetebilecek çağda?

Peki talak suresinin 4.ayetinde bahsedilen adet girmeyen kişiler kimdir? onlar bir hastalıktan dolayı adet göremeyen sanssız bayanlardır dimi. hatta gogıla yazın bòyle bir hastalik olduğunu goreceksiniz ya. yalan söylicek halimiz yok :)

Kadınlar konusunda senden fetva isterler. De ki: "Onlara ilişkin fetvayı size Allah veriyor. (Bu fetva,) Kendilerine yazılan (hakları veya miras)ı vermediğiniz ve kendilerini nikahlamayı istediğiniz yetim kadınlar ve zayıf çocuklar (hakkında) ile yetimlere karşı adaleti ayakta tutmanız konusunda size Kitap'ta okunmakta olanlardır. Hayır adına her ne yaparsanız, şüphesiz Allah onu bilir. -Nisa/127

1. ve yesteftûneke : senden fetva (bilgi) istiyorlar

2. fî en nisâi : kadınlar hakkında

3. kul : de

4. allâhu : Allah

5. yuftî-kum : size fetva veriyor

6. fî-hinne : onlar hakkında

7. ve mâ : ve şey

8. yutlâ : tilâvet olunan, okunup açıklanan

9. aleykum : size

10. fî el kitâbi : kitapta

11. fî yetâme : yetimler hakkında, konusunda

12. en nisâi : kadınlar

13. elletî : ki onlar

14. lâ tu'tûne-hunne : onlara vermiyorsunuz

15. : şey

16. kutibe : yazıldı, farz kılındı

17. lehunne : onlar, onlara, onlar için

18. ve tergabûne : ve rağbet ediyorsunuz, arzuluyorsunuz, istiyorsunuz

19. en tenkihû-hunne : onları nikâhlamanız

20. ve el mustad'afîne : ve zayıf olanlar, aciz olanlar

21. min el vildâni : çocuklardan

22. ve : ve

23. en tekûmû : ikame etmeniz, hakkıyla, gereği üzere yerine getirmeniz

24. li el yetâmâ : yetimler için, yetimlere

25. bi el kıstı : adalet ile

26. ve mâ : ve şey, ve ne

27. tef'alû : yaparsınız

28. min hayrin : hayırdan, hayır olarak

29. fe : o taktirde

30. inne : muhakkak

31. allâhe : Allah

32. kâne : oldu, ...dır

33. bi-hî : onu

34. alîmen : en iyi bilen

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...