Jump to content

Buhari'ye iman eden ateistler

Recommended Posts

Bu arada hala dinli mi, dinsiz mi olduğunu belirtmedin? Neden hangi safta olduğunu açıklamaktan kaçınıyorsun?

Benim büyüdüğüm yerde insanların dini sual edilmez çünkü ayıptır. Şimdilerde avam kesim "müslümanız elhamdülillah" der ve elini göğsüne koyar ki biz bunlara "görmemiş" deriz. İnsanların inançları onların özel hayatlarıdır, sual edilmez çünkü AYIPTIR! Ha adam çıkar dinini, inancını beyan eder o da kendi bileceği iştir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 324
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Müslümanlar bu hadislere itibar ettiği sürece bu hadisler ateistlerce kullanılır.

Her müslüman itibar etmiyor. Hadislerin yalan olduğunu düşünen çook müslüman var. Öyle yeni dönemde çıkanlar da değil sadece mesala anadolu alevilerinin hiç hadis kitabı yoktur ve kendilerini müslüman adderler. Yanısıra buhariyi sahih kabul etmeyen diğer islami inanç formları da vardır, başka hadis kitaplarına inanırlar. Demek ki buhari üzerinden bütün müslümanları dolayısıyla genelleme yapıp islamı eleştiremezsiniz. Eleştirebileceğiniz kesim ancak sünnilerdir.

Konu; buhariye iman eden yani inanan ateistler.

tarihinde Tengiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilmemezlikten gelip sorayım

600.000 hadis toplaması için bir günde (8 saat uyuduğunu düşünürsek) kaç hadis toplaması lazım ki 10 yılda 600.000 hadis toplayabilsin ? İddia senin, basit bir hesap makinesini eline alıp hesaplayabilirsin.

365*10 yıl = 3650 gün x 24 saat = 87600 saat x 60 dakika = 5 256 000 dakika - 1 752 000 dakika (uyku) = 3 504 000 dakika hadis okuması ve derlemesi için gereken süre

5 dk da bir hadis yazsa

toplamda 700800 hadis eder.

bu zaatın ortalama 40 yıl yaşadığını ve bu zamanın yarısını hadisle uraşarak harcadığını var sayalım....

20 yılda 1 401 600 hadis yazardı !!!!

Sitelerde Paylaş

Benim büyüdüğüm yerde insanların dini sual edilmez çünkü ayıptır. Şimdilerde avam kesim "müslümanız elhamdülillah" der ve elini göğsüne koyar ki biz bunlara "görmemiş" deriz. İnsanların inançları onların özel hayatlarıdır, sual edilmez çünkü AYIPTIR! Ha adam çıkar dinini, inancını beyan eder o da kendi bileceği iştir.

Yahu alt tarafı neye inandığını ya da inanmadığını söyleyeceksin, kırk dereden su getirdin. Burası görüşleri inançları açıklama, savunma ve eletirme forumu. Burada her şey sorulur, öyle ayıp gibi savunmalara sığınılmaz.

İslam'ı ve Kuran'ı canla başla savunmana bakarak müslüman olduğunu söyledim sen de müslüman olduğumu nereden biliyorsun dedin. Ee, nesin peki dediğim de kıvırdıkça kıvırmaya başladın. Bu kıvırma işi dinlilerde genetik bir özellik galiba, dinle ortaya çıkar bir karakter özelliği.

Sitelerde Paylaş

365*10 yıl = 3650 gün x 24 saat = 87600 saat x 60 dakika = 5 256 000 dakika - 1 752 000 dakika (uyku) = 3 504 000 dakika hadis okuması ve derlemesi için gereken süre

5 dk da bir hadis yazsa

toplamda 700800 hadis eder.

bu zaatın ortalama 40 yıl yaşadığını ve bu zamanın yarısını hadisle uraşarak harcadığını var sayalım....

20 yılda 1 401 600 hadis yazardı !!!!

Evet 5 dakikada bir hadis yazsa yani UYDURSA...

Bak ne güzel bir şey değil mi matemaitk. Rakamlar kendini anlatıyor.

Peki ya Buhari iddia ettiği gibi hadis toplamak için tek tek muhattaplarını bulup, bunlarla birebir konuşuyor ve her dediklerini kaydediyorsa ? O zaman 5 dakikada bir hadisi bulup kaydetme imkanı var mı ? Mantıklı düşünelim, yok. 1 saatte 1 hadis bulmak bile uçuk bir rakam ve diyelim bu adam uyumadığı bütün saatlerde 16 saat boyunca 16 tane hadis buluyor. (1 saatte bir muhattap bulup bunu kaydetmekten ve bunu aralıksız yapmaktan bahsediyoruz !). O zaman 100 küsür sene bu adamın durmadan aynı şeyi yapması lazım ki 600.000 hadis toplasın.

Sitelerde Paylaş

Evet 5 dakikada bir hadis yazsa yani UYDURSA...

Bak ne güzel bir şey değil mi matemaitk. Rakamlar kendini anlatıyor.

Peki ya Buhari iddia ettiği gibi hadis toplamak için tek tek muhattaplarını bulup, bunlarla birebir konuşuyor ve her dediklerini kaydediyorsa ? O zaman 5 dakikada bir hadisi bulup kaydetme imkanı var mı ? Mantıklı düşünelim, yok. 1 saatte 1 hadis bulmak bile uçuk bir rakam ve diyelim bu adam uyumadığı bütün saatlerde 16 saat boyunca 16 tane hadis buluyor. (1 saatte bir muhattap bulup bunu kaydetmekten ve bunu aralıksız yapmaktan bahsediyoruz !). O zaman 100 küsür sene bu adamın durmadan aynı şeyi yapması lazım ki 600.000 hadis toplasın.

maalesef adamım...öyle bir şey olması mümkün değil....

çünkü hadisler de tıpkı kuran gibi uydurmadır zaten....insan uydurması....yahut bir ekip uydurması....

muhammet diye biri zaten yaşamadı ki bizzat ağzından duymuş birileri olsun da - buhari de gidip onlardan öğrenip de kaydetsin/yazsın ???

elbet uydurdular....

sabah akşam oturup kuran da uydurdular - buhari hadisleri de uydurdular....

biz bunun böyle olduğunu biliyoruz....ama siz bilmiyorsunuz...fark burda.!!!!!!!!!!

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahu alt tarafı neye inandığını ya da inanmadığını söyleyeceksin, kırk dereden su getirdin. Burası görüşleri inançları açıklama, savunma ve eletirme forumu. Burada her şey sorulur, öyle ayıp gibi savunmalara sığınılmaz.

İslam'ı ve Kuran'ı canla başla savunmana bakarak müslüman olduğunu söyledim sen de müslüman olduğumu nereden biliyorsun dedin. Ee, nesin peki dediğim de kıvırdıkça kıvırmaya başladın. Bu kıvırma işi dinlilerde genetik bir özellik galiba, dinle ortaya çıkar bir karakter özelliği.

Peki madem bu kadar ısrar ediyorsunuz

Ben tanrı var mı yok mu pek ilgilenmiyorum. İlgi alanıma girmiyor. Eğer bir yaratıcı varsa ve insanların iyilik yapması, paylaşması gerektiğini farz koşmuşsa bu farza gönülden iman ediyorum. Onun dışında benim zavallı bir kul olarak yaratıcı için yapabilecek bir şeyim de yok demektir. Sınav dünyasındaysak ve sınanıyorsak tabiatın şartları ve elimizdekilerle sınanıyoruzdur. İyilik yapmak (iyiliğin ontolojisi üzerine tartışmak lazım tabi bu çok ucu açık bir ibare oldu, ama burası yeri değil bu tartışmanın) ve iyi bir insan olmak bir tanrı için kafi olmalı. Ben doğru işler yapan iyi bir insan olmak için mücadele veriyorum. Tanrının varlığı ya da yokluğu için değil, kendi felsefemin, egoizmimin ürünü bu. Yarın öldüm ve diyelim tanrı var ve hesaba çekildim... eğer Tanrı bana "niye 5 vakit eğilip kalkmadın niye benim için 1 ay oruç tutmadın" minvalinden soru soracaksa Tanrı benim dedemden daha anlayışsız bir şey demektir ki bu da tanrının varlığınu sorgulatır hale getirir. Öte yandan şayet iyi insan olabilme mücadelemde başarılı olduysam da sınavı geçtim, gerisi kebap demektir. Ha tanrı yoksa da öldün bitti o kadar işte n'olacak ? Benim fikrim bu. Oturup tanrının varlığına yokluğuna dair fikir yürütmüyorum, yalnızca ve yalnızca vicdanıma iman ediyorum.

Sitelerde Paylaş

sen aslında olmayan bir adamın - muhammedin - dinini nasıl var sayabiliyor ve savunabiliyorsun ?

KOMİK DEĞİL Mİ ???

Bir kez, sadece bir kez... bahsettiğin şeyleri var olabileceğine dair bir şeyler yazdım mı?

tarihinde Tengiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İlginç bir şekilde ateistlerin islam dinini sünni hadis kitaplarını esas alarak eleştirdiğini gördüm. Bu da demek oluyor ki hadis kitaplarında yazanlara inanıyor yani iman ediyorsunuz. Peki Buhari'nin 600.000 hadis topladığını iddia ettiğini biliyor musunuz ? Düşünün bakalım bir insan o kadar hadisi toplamak için kaç yıl yaşamalı.

Evet imkansız. Bir insanın o kadar hadisi toplaması matematiksel olarak imkansız. Güvenilir kaynak, referans olarak görüp islamı eleştirdiğiniz kitabın yazarının iddiası 'fiziksel' olarak doğru olamaz. Hadis kitaplarını işaret ederek yaptığınız tüm eleştirileri çöpe atabilirsiniz.

Tam olarak iman ettikleri söylenemez.

Sadece işlerine gelen kısımlarına iman ederler.

9 yaşında evlilik ve benzeri şeylerin söylendiği hadislere iman ederler.

Fakat aynı kaynaktan gelen ayın yarılması ve benzeri mucizevi söylemleri içeren hadislere iman etmezler.

:)

Sitelerde Paylaş

Bir kez, sadece bir kez... bahsettiğin şeyleri var olabileceğine dair bir şeyler yazdım mı?

hararetle savunuyorsun.....yahut her halta itiraz ediyorsun....

bu durum onların varlığını kabul ettiğini gösterir...aksi halde umursamazdın...

bana ne buhariden - bana ne muhammetten der geçerdin.

ama sen ne yapıyorsun ?? bak bakalım yazdıklarına ??

he aynı soruyu bize soracak olursan da cevabını peşinen vereyim.....

biz bunları sizlerin VAR olarak kabul edip - burnumuza sokmanız yüzünden ...saçmalıklarınızı yüzünüze çarpmak için VARMIŞ gibi ele alıp değerlendirip yazıyoruz...

kapiş ?

Sitelerde Paylaş

Peki madem bu kadar ısrar ediyorsunuz

Ben tanrı var mı yok mu pek ilgilenmiyorum. İlgi alanıma girmiyor. Eğer bir yaratıcı varsa ve insanların iyilik yapması, paylaşması gerektiğini farz koşmuşsa bu farza gönülden iman ediyorum. Onun dışında benim zavallı bir kul olarak yaratıcı için yapabilecek bir şeyim de yok demektir. Sınav dünyasındaysak ve sınanıyorsak tabiatın şartları ve elimizdekilerle sınanıyoruzdur. İyilik yapmak (iyiliğin ontolojisi üzerine tartışmak lazım tabi bu çok ucu açık bir ibare oldu, ama burası yeri değil bu tartışmanın) ve iyi bir insan olmak bir tanrı için kafi olmalı. Ben doğru işler yapan iyi bir insan olmak için mücadele veriyorum. Tanrının varlığı ya da yokluğu için değil, kendi felsefemin, egoizmimin ürünü bu. Yarın öldüm ve diyelim tanrı var ve hesaba çekildim... eğer Tanrı bana "niye 5 vakit eğilip kalkmadın niye benim için 1 ay oruç tutmadın" minvalinden soru soracaksa Tanrı benim dedemden daha anlayışsız bir şey demektir ki bu da tanrının varlığınu sorgulatır hale getirir. Öte yandan şayet iyi insan olabilme mücadelemde başarılı olduysam da sınavı geçtim, gerisi kebap demektir. Ha tanrı yoksa da öldün bitti o kadar işte n'olacak ? Benim fikrim bu. Oturup tanrının varlığına yokluğuna dair fikir yürütmüyorum, yalnızca ve yalnızca vicdanıma iman ediyorum.

Madem tanrı ile dinle ilgilenmiyorsun, neden İslam aleyhine bir eleştiri olduğunda hemen onu savunmaya koşturuyorsun? Sana ne? Sana mı kaldı bu ilkel, rezil ve sapkın dini savunmak?

Buhariye iman ateistler ne demek? Eğer müslüman değilsen nasıl bir mantıkla böyle bir söyleyebiliyorsun?

Sitelerde Paylaş
hararetle savunuyorsun.....

2 kere 2 eşittir 5 dersen yanlış derim. Hararetle de savunurum.

yahut her hltaa itiraz ediyorsun....

Mantıklı itiraz ediyorum ve böyle adamları zor bulursunuz, kıymetini bilmeniz lazım.

bu durum onların varlığını kabul ettiğini gösterir...aksi halde umursamazdın...

Başka bir konuda hararetli bir şekilde Kur'an ayetleriyle bigbang'i açıklamaya çalışan bir kişiyi itiraz etmiştim o halde belki ateist olmalıyım ? Hayvan haklarını da umursuyorum ! Üstü üstüne bir erkek olmama karşın radikal feminizmin doğru olduğuna kanaat getiriyorum. Artık bunları yazdım diye aklınızda nasıl bir portre belirir bilmem...

biz bunları sizlerin VAR olarak kabul edip - burnumuza sokmanız yüzünden ...saçmalıklarınızı yüzünüze çarpmak için VARMIŞ gibi ele alıp değerlendirip yazıyoruz...

Her müslüman itibar etmiyor. Hadislerin yalan olduğunu düşünen çook müslüman var. Öyle yeni dönemde çıkanlar da değil sadece mesala anadolu alevilerinin hiç hadis kitabı yoktur ve kendilerini müslüman adderler. Yanısıra buhariyi sahih kabul etmeyen diğer islami inanç formları da vardır, başka hadis kitaplarına inanırlar. Demek ki buhari üzerinden bütün müslümanları dolayısıyla genelleme yapıp islamı eleştiremezsiniz. Eleştirebileceğiniz kesim ancak sünnilerdir.

Başka birine attığım mesajı aynen buraya yapıştırıyorum.

Sitelerde Paylaş

Fakat aynı kaynaktan gelen ayın yarılması ve benzeri mucizevi söylemleri içeren hadislere iman etmezler.

Ancak bir müslüman 9 yaşında evlilikle ile ayın yarılması olayını aynı kefeye koyar.

Sitelerde Paylaş

Madem tanrı ile dinle ilgilenmiyorsun, neden İslam aleyhine bir eleştiri olduğunda hemen onu savunmaya koşturuyorsun? Sana ne? Sana mı kaldı bu ilkel, rezil ve sapkın dini savunmak?

Buhariye iman ateistler ne demek? Eğer müslüman değilsen nasıl bir mantıkla böyle bir söyleyebiliyorsun?

http://static2.businessinsider.com/image/5672cd122340f826018b654a/michael-moore-writes-open-letter-protesting-donald-trump-we-are-all-muslim.jpg

Kısacası; yanlışı ikaz edip doğrusunu demek için konunun ehemiyeti yoktur.

Gördüğümü söylüyorum. Eğer çıkıp desen ki "Sünni islama göre aişe 6 yaşında evlenmiştir o halde sünni islam pedofiliyi hak görür"... tamam anlarım. Ama sadece sünni islamı değil bütün müslümanları aynı kefeye koyarak doğrudan onların "peygamber" kabul ettiği Muhammed'e küfürler ediliyor ve referansı ise Buhari. Demek ki buhariye iman edip yani inanıp bu eleştiriler yapılıyor.

Sitelerde Paylaş

Evet, güzel bir eleştri. Bir hadis kitabının sahihliğine iman eden ateistler var çok garip.

Sitelerde Paylaş

2 kere 2 eşittir 5 dersen yanlış derim. Hararetle de savunurum.

Mantıklı itiraz ediyorum ve böyle adamları zor bulursunuz, kıymetini bilmeniz lazım.

Başka bir konuda hararetli bir şekilde Kur'an ayetleriyle bigbang'i açıklamaya çalışan bir kişiyi itiraz etmiştim o halde belki ateist olmalıyım ? Hayvan haklarını da umursuyorum ! Üstü üstüne bir erkek olmama karşın radikal feminizmin doğru olduğuna kanaat getiriyorum. Artık bunları yazdım diye aklınızda nasıl bir portre belirir bilmem...

Başka birine attığım mesajı aynen buraya yapıştırıyorum.

biz sadece sünnileri eleştirmiyoruz..yahut sadece belli bir mezhebi eleştirmiyoruz....

İSLAMI eleştiriyoruz....

bunu önce bi kafana sok...

bu yüzden de - yeri gelince buhari - yeri gelince tırmızi - yeri gelince ebu-davut vs.vs.vs. hadislerini ortaya koyuyoruz....

çünkü bunların hepsi de İSLAMIN içerisinde var...

kapiş ?

kaldı ki buharinin bir çok hadisine diğer mezhepler de inanır ve kabul ederler....çünkü benzer hadisleri hem buharide - hem tırmızide - hem ebu-davud da - hem vs.vs.vs. bir çoklarında bulabilirsin...

Sitelerde Paylaş

O çok dediğin müslüman sayısı 1.5 milyarda kaç? Ya da 1400 yıllık İslam tarihindeki tüm müslümanlar içindeki sayısı kaç?

3-5 tane kendini aydınlanmış müslüman sanan ama aslında diğerlerinden daha ahmak olanlar dışında kimler hadislere itibar etmiyor?

Ayrıca hadislere bütün müslümanlar itibar ediyor, sadece bazı müslümanlar bazı hadislerin varlığını gösterince başlıyorlar ben hadislere itibar etmiyorum diye kıvırmaya.

Sitelerde Paylaş

biz sadece sünnileri eleştirmiyoruz..yahut sadece belli bir mezhebi eleştirmiyoruz....

İSLAMI eleştiriyoruz....

bunu önce bi kafana sok...

bu yüzden de - yeri gelince buhari - yeri gelince tırmızi - yeri gelince ebu-davut vs.vs.vs. hadislerini ortaya koyuyoruz....

çünkü bunların hepsi de İSLAMIN içerisinde var...

kapiş ?

kaldı ki buharinin bir çok hadisine diğer mezhepler de inanır ve kabul ederler....çünkü benzer hadisleri hem buharide - hem tırmızide - hem ebu-davud da - hem vs.vs.vs. bir çoklarında bulabilirsin...

3. kez bunu buraya yapıştırıyorum daha da atmam.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...