Jump to content

Buhari'ye iman eden ateistler

Recommended Posts

örneğin kurana göre dünya yuvarlak mi düz mudur?

Kur'anı Türkçe olarak okudum, hem de birkaç kişiden. Bu okumaların hiçbirinde dünyanın bir planet olarak şekline dair açık bir ibare görmedim. Ha bir kısım müslüman bir sözcüğün yuvarlaklığı ifade ettiğini söylüyor... Hoş dünyanın yuvarlak olduğu ilk kez iskenderiye de M.Ö bulunmuştur. Kur'anda düpedüz fiziki şeklini tasvir edecek biçimde yuvarla dese de bu bir mucize değildir. (Aslında dünya yuvarlakta değildir ya)

tarihinde Tengiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 324
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İlginç bir şekilde ateistlerin islam dinini sünni hadis kitaplarını esas alarak eleştirdiğini gördüm. Bu da demek oluyor ki hadis kitaplarında yazanlara inanıyor yani iman ediyorsunuz. Peki Buhari'nin 600.000 hadis topladığını iddia ettiğini biliyor musunuz ? Düşünün bakalım bir insan o kadar hadisi toplamak için kaç yıl yaşamalı.

Evet imkansız. Bir insanın o kadar hadisi toplaması matematiksel olarak imkansız. Güvenilir kaynak, referans olarak görüp islamı eleştirdiğiniz kitabın yazarının iddiası 'fiziksel' olarak doğru olamaz. Hadis kitaplarını işaret ederek yaptığınız tüm eleştirileri çöpe atabilirsiniz.

Buharinin bütün hadisleri doğrudur..
Sitelerde Paylaş

Ancak bir müslüman 9 yaşında evlilikle ile ayın yarılması olayını aynı kefeye koyar.

Faydalandığınız kaynaklar aynı.

Tutarlı bir zihnin hepsini kabul etmesi gerekiyor.

Örneğim ben hiçbirini kabul etmiyorum.

Siz bir ediyorsunuz bir etmiyorsun. Dansözlük yani.

İnsanların eleştirilerinize itibar etmesini istiyorsanız DANSÖZLÜĞÜ bırakacaksınız.

Bırakacaksınız ki insanlar sizi SAMİMİ bulup size kulak versin.

Sitelerde Paylaş

Tam olarak iman ettikleri söylenemez.

Sadece işlerine gelen kısımlarına iman ederler.

9 yaşında evlilik ve benzeri şeylerin söylendiği hadislere iman ederler.

Fakat aynı kaynaktan gelen ayın yarılması ve benzeri mucizevi söylemleri içeren hadislere iman etmezler.

:)

hahahaha neden acaba

Sitelerde Paylaş

iman etmek ne demek ? Veya emin olmak ? Bu yanlış anlaşılmaya uğramayayım diye daha ilk iletimde dedim ki

boku temizlemeye çalışıyorsun...ama olmuyor...daha üstüne tüy dikiyorsun....

iman etmek emin olmakmıdır ?

emin olmak bilmek demektir....bilmek ise somut delile dayanır....

git bişiler öğren öyle gel yahu !!

Sitelerde Paylaş

boku temizlemeye çalışıyorsun...ama olmuyor...daha üstüne tüy dikiyorsun....

iman etmek emin olmakmıdır ?

emin olmak bilmek demektir....bilmek ise somut delile dayanır....

git bişiler öğren öyle gel yahu !!

İman etmek inanmak demektir, illahi bir doğaüstüne iman etmez ya da inanmazsınız. Ben derim ki "bu kaynağın güvenilirliğine inanıyorum" ya da "iman ediyorum".

Türkçe bilmiyorsunuz o yüzden okuduğunuzu anlamıyorsunuz ama bu senin şahsına özgü değil, bizim millet cahildir.

Sitelerde Paylaş

Nedense butun kabak hep Buhari'ye patliyor, halbuki daha bunun Tirmizi'si, Muslim'i .....vs'si var. Bir ateist olarak elbette hicbiri umurumda degil. Yalniz dogum yerim Turkiye ve bu bolgede uygulanan Islam sahih hadislerle yazilmis Kuran tefsirleri uzerine insa edilmis. Kilinan namazdan, tutulan oruca, evlenmekten bosanmaya, diyanetin fetvalarindan, Ismail aga cemaatininkine kadar hepsi sunni anlayis uzerine kurulu ve aralarinda cok ufak nuans farklari var.

Simdi ateist kalkip da mevcut dini degistirip baska bir din yarattiktan sonra onu mu elestirsin? Kutub-i Sitte'yi, Kuran tefsirlerini, mufredatta ve Imam Hatip liselerinde okutulan butun din kitaplarini sanki ateistler yazmis gibi sacma salak bir tartisma yapiliyor.

Ateisttler cevrelerindeki, yani yillarca baskisi altinda kaldiklari dinleri elestiriyorlar. Turkiye'deki ateistler buranin dinini, Amerika'daki ateistler de oranin dinini. Yoksa kim ipler 19'cu Edip Yuksel tarikatini. Onun dogru duzgun cemaati mi var? Fetvalarini takan mi var? Kitaplarini okulda okutan mi var?

Biz simdi Turk okullarina, camilerine, Kuran kurslarina, cemaatlerine, kisaca Turkiye'nin her alanina nufuz etmis dini birakalim da senin gibi sabanlarin fantezileriyle mi ugrasalim? Efenim????

tarihinde Put tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yoksa kim ipler 19'cu Edip Yuksel tarikatini. Onun dogru duzgun cemaati mi var? Fetvalarini takan mi var? Kitaplarini okulda okutan mi var?

Edip Yüksel'in bildiğim kadarıyla bir tarikatı, cemaatı yok. O tür şeylerden de hiç hazetmiyor.

Biz simdi Turk okullarina, camilerine, Kuran kurslarina, cemaatlerine, kisaca Turkiye'nin her alanina nufuz etmis dini birakalim da senin gibi sabanlarin fantezileriyle mi ugrasalim? Efenim????

İyi, al eline bir kağıt kalem ve buhari de geçen ifadeleri git imam hatiplere, kuran kurslarına ve cami çıkışındaki insanlara sor. Pedofili hakkında ne düşünüyorsunuz diye... Bak bakalım hadis kitabındaki zihniyet ile sokaktaki insanın zihniyeti aynı mı ? Sonra oradan kalk "fantezim" olmayan ve gerçekten var olan Anadolu alevilerinin yanına git ve sor, hangi hadis kitaplarına iman ediyorlarmış. Senin sokaktan ne haberin var ?

Kutub-i Sitte'yi, Kuran tefsirlerini, mufredatta ve Imam Hatip liselerinde okutulan butun din kitaplarini sanki ateistler yazmis gibi sacma salak bir tartisma yapiliyor.

Hiç de öyle bir tartışma yapılmıyor. Tartışma şu; nasıl olur da fiziki ifadeleri safsata olan bir kitap ile tüm islam dünyasını eleştirebilir ve aynı kefeye koyabilirsiniz !

tarihinde Tengiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İlginç bir şekilde ateistlerin islam dinini sünni hadis kitaplarını esas alarak eleştirdiğini gördüm. Bu da demek oluyor ki hadis kitaplarında yazanlara inanıyor yani iman ediyorsunuz. Peki Buhari'nin 600.000 hadis topladığını iddia ettiğini biliyor musunuz ? Düşünün bakalım bir insan o kadar hadisi toplamak için kaç yıl yaşamalı.

Evet imkansız. Bir insanın o kadar hadisi toplaması matematiksel olarak imkansız. Güvenilir kaynak, referans olarak görüp islamı eleştirdiğiniz kitabın yazarının iddiası 'fiziksel' olarak doğru olamaz. Hadis kitaplarını işaret ederek yaptığınız tüm eleştirileri çöpe atabilirsiniz.

Bunlara inanan müslümanlar var, buharinin eleştirilmesi onların inançlarına eleştiridir, buhariye inanmıyorsanız o sizin bileceğiniz iş; ateistler buhariye iman ettiği için değil onun içeriğine inananlar olduğu için buhariden örnek verirler. Yetti mi?

Sitelerde Paylaş

İyi, al eline bir kağıt kalem ve buhari de geçen ifadeleri git imam hatiplere, kuran kurslarına ve cami çıkışındaki insanlara sor. Pedofili hakkında ne düşünüyorsunuz diye... Bak bakalım hadis kitabındaki zihniyet ile sokaktaki insanın zihniyeti aynı mı ? Sonra oradan kalk "fantezim" olmayan ve gerçekten var olan Anadolu alevilerinin yanına git ve sor, hangi hadis kitaplarına iman ediyorlarmış. Senin sokaktan ne haberin var ?

Sen bir kere Kutub-i Sitte'den bihabersin. Orada gecen ve sahih hadis olarak tefsirlere girmis hadislerin cogu sadece Buhari'ye degil ayni zamanda da Muslum, Tirmizi ve vs'ye de ait. Git hadislerin altina tek tek bak. Buhari en meshuru diye ona salca olmussun.

Gelelim senin sacmalamalarina; evet sokaktaki zihniyetin kendi dini kitaplarindan haberi yok, zaten olunca cogu dinden cikiyor. Yalniz onlara dinlerini ogreten hocalar ve kitaplarin yazarlari bunlari biliyor ve kitaplarina koyuyorlar. Bizim isimiz de o inandiklari ama okumadiklari kitaplardaki pislikleri ve sapikliklari kendilerine gostermek ve dinden ozgur olamalarini saglamak. Bu seni neden gersin ki?

Anadolu aleviligini isin icine kattiktan sonra senin sadece gerizekali bir provakator oldugunu dusunuyorum. Anadolu aleviliginin sunni Islam ile ne alakasi var ki salak gibi konuya dahil edip, konuyu dagitiyorsun? Anadolu aleviligi bu ulkede bir baski unsuru mu? Kitaplari okullarda mi okutuluyor? Tarikatlari develetin icine mi siziyor? Gunluk hayatimizin her alanina mudahele mi ediyor? Seriat tehlikesi mi iceriyor? Adam yerine konup tartisilacak biri degilsin ve benden de bir daha cevap alamayacaksin.

tarihinde Put tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Fark eder. Bundan sonra Buhariyi referans gösterip islamı eleştiremezsiniz.

Bal gibi de eleştiririm Buhari Reformist Müslümanlardan daha güvenilir bir kaynaktır hadisler ve sünnet olmadan nah anlarsınız Kuran'ı.Namazın nasıl kılıncağını,zekatın kaçta birinin verileceğini, Peygamberin ne zaman peygamber olup ne zaman öldüğünü sünnetten değil de Kuran'dan öğrenebilirmişsin gibi salak salak konuşma.

Sitelerde Paylaş

Edip Yüksel'in bildiğim kadarıyla bir tarikatı, cemaatı yok. O tür şeylerden de hiç hazetmiyor.

Hiç de öyle bir tartışma yapılmıyor. Tartışma şu; nasıl olur da fiziki ifadeleri safsata olan bir kitap ile tüm islam dünyasını eleştirebilir ve aynı kefeye koyabilirsiniz !

Böyle koyarım, İslam Dünyası kokuşmuştur. bazı reformist uyanıkların 1400 yıllık geleneği hiçe sayıp ''Gerçek İslam bu değil islam çok cici bir şey aslında'' demesi zerre kadar bir şeyi değiştirmez.

tarihinde aykırıteolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Faydalandığınız kaynaklar aynı.

Tutarlı bir zihnin hepsini kabul etmesi gerekiyor.

Örneğim ben hiçbirini kabul etmiyorum.

Siz bir ediyorsunuz bir etmiyorsun. Dansözlük yani.

İnsanların eleştirilerinize itibar etmesini istiyorsanız DANSÖZLÜĞÜ bırakacaksınız.

Bırakacaksınız ki insanlar sizi SAMİMİ bulup size kulak versin.

Dansözlük değil saf gidip de ayın yarılmasını kabul etemyecem elbette onu ben de uydururum fakat birebir hayatıyla ilgili olan kısımları birçok kaynakta geçiyorsa ve gerçekten de herhangi bir mucize gibi saçmalık içermiyorsa kabul ederiz.Ayrıca Muhammed'in yaşadığı bile meçhulken nerden öğrendin yaşadığını hangi yılda yaşadığını saf?

Sitelerde Paylaş

Kur'an. Bu kadar basit. Ha ama eğer arapça bilmiyorsan eleştirin amatör olmaya mahkumdur. Ben çıkıp William Shakespeare'i eleştirsem ama ingilizce bilmesem ne dersiniz ? Yanlış çevirilerden kaçınmak için tek çare çok iyi arapça öğrenmektir. Kendini müslüman addeden herkes kur'ana iman etmektedir o halde bu insanların hepsini ancak kur'anla eleştirebilirsin. Profesyonel eleştiriler içinse dönemin arapçasını çok iyi bilmen lazım. Ciddi iş böyle yapılır.

Salak bu zaten Kuran'ın yanlış olduğun kanıtlar. Hiç tartışmaya bile gerek yok ben bütün insanlığa gelmiş bir kitabı öğrenmek için bile bu kadar götümü yırtacaksam bu din doğru olamaz.Kendi iddiasıan ters.o kadar safsın ki.

Sitelerde Paylaş

Hem cahil,hem ukala..Hiç çekilmez böyle insanlar..Bu cehaletle karşılaştıkça,benim karnıma ağrılar giriyor..

Şu laflara bir bak ya..

Şimdi bu müslümana hakaret etmeden nasıl birşeyler yazılabilir?

Hakikaten zor iş bu..

Bir akpliye kuvvetler ayrılığını anlatmak kadar zor..

Adama soruyorum,''hiç hayatında kitap okudun mu?''

''Yooo'' diyor ama sıkı akpli..Ben buna kuvvetler ayrılığından nasıl bahsedeyim?

Bu ukala müslümana da ben şimdi nasıl hadisleri anlatabilirim?

Anlatsakta anlamaz ki..!

Neyse..

Öncelikle ATEİST İMAN ETMEZ..Bunu anlatamadık ki size,tutup bu konuları anlatalım..

Ateistin zihninde inanmak,inanmamak,iman etmek gibi şeyler yoktur..Ateist kafasındaki tüm gerçek dışı mitolojileri silgi ile siler gibi silmiştir..Tamamen berrak bir zihin yani..Çocuk zihni gibi..

Bu bakımdan ateistin iman ettiğini veya iman etmediğini söyleyen birisi ya cahildir,ya da kötü niyetli..

Ateist için islam veya hristiyanlık birdir..Ayet ve hadislerin bir olduğu gibi..Ben şimdi dini eleştirmek adına,istediğim dini baz alıp eleştirimi yaparım..Canım nasıl isterse..

İslam'ı da eleştirmek için ister ayetleri baz alırım,ister hadisleri..İster sünnilerin eylemlerini baz alırım,ister şiilerin..

Bu özgürlüğümüzü de anlamanız lazım..

Ateistlerin sadece bir dinle veya bir fırka ile takıntılı olduğunu kafanızdan çıkarmanız lazım..

Biz tüm dinlere/mitolojilere sktr çekmiş insanlarız..Ne sünnisinden bahsediyorsun sen?

İslam'ın özünü bilmiyorsunuz..Edille i şeriyyeyi mesela..Önce bunları bileceksiniz,sonra ateistlere laf atacaksınız..

Aslında size şunu hatırlatmak lazım..Siz bir kulsunuz/kölesiniz..Hiçbir söz hakkınız yok..Hiçbir şekilde dininize laf edemezsiniz,eleştiremezsiniz,kendi kafanıza göre yorumda bulunamazsınız..Mutlaka mezhep imamınıza(kitaplara) ve diğer imamlarınıza(bir bilene) danışmanız lazım..Kendi kafanıza göre ASLA hareket edemezsiniz..

Bu basit şeyleri bile bilmiyorsunuz,sonra da ''ateistler şöyle/böyle'' filan..

Buhari nereden toplamış bunları filan..Laf mı bunlar?Sen Buhari kim bilmiyorsun..Yazın google'a ve biraz okuyun ya..Herşeyi biz mi anlatacağız?

O kadar hadis sana tuhaf geliyor diye birşey olamaz..Sen bir birey değilsin ki,Buhari'yi filan eleştirebilesin..Kimsin sen?

Bu konular yüzlerce yıl evvel kapanmış ve mezhepler/fırkalar/ayetler/hadisler net olarak ortaya konmuş..1000 sene evvel olsaydı,belki bu lafları edebilirdin ama şimdi edemezsin..İslam buna izin vermez çünkü..

Özünde ayet ve hadis aynı şeydir..Bunu da bilmiyorsun..Bazı hadisleri inkar etmek seni KAFİR yapar..Bu işler çocuk oyuncağı değil..

Anla diye şöyle birşey yazıyım..Özünde abdest ve teyemmüm aynı şeydir..Sonuçta bu bir temizlik/hazırlık..Ayet ve hadislerde böyledir..ASLA AMA ASLA bu iki olguyu ayıramazsın..Ben hadisleri kabul etmiyorum,bana sadece ayetler yeter diyemezsin..Ben ayetleri kabul etmiyorum,bana hadisler yeter de diyemezsin..Ayet ve hadisler bir bütündür ve bu konu tartışmaya açık filan da değildir..

Abdulaziz Bayındır ve Edip Yüksel gibi ÇAKALLAR çoğalacak..Çünkü hadisleri 21.yüzyılda insanlara anlatamazsınız..KORKUNÇ şeyler var çünkü..Kuran'daki öldürün/kesin söylemlerinden daha korkunç,daha akılalmaz şeyler..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuran'daki bazı hükümler hadislerden daha ağırdır zatenAlın Nebe 33'ü bilmeyen bir hadis inkarcısı Reformist safa gösterin hadisler uydurma diye bu ayeti reddeder.Sonra Kuran'dan bu derseniz afallar ha tamam bu o dönemin şeysine göre der bu kadar saf bunlar.

tarihinde aykırıteolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tamam, biz hepsini çöpe atalım da inanırlar atabilecek mi?

Buhari babamızın oğlu değil, biz de din inanırı değiliz. Müslüman kişiler onu ve onun gibi büyük birkaç masalcıyı çok önemseyip referans aldığı için eleştiriyoruz. Yoksa biz onların deli saçması masallar olduğunu sizden daha iyi biliyor ve hayatımızda yer vermiyoruz.

Hadisler ve Kur'an arasında bizim için en küçük bir fark yok ancak Müslümanlar için hadisler, Kur'an'dan daha önemli ve ciddiye alınması gereken referans.

Bundan daha önemlisi...

Hadisleri İslam'dan çıkarırsanız Kur'an tümüyle ve yüzde yüz çöker.

İslam tarihi dediğiniz şeyin bütün kaynağı o beğenmediğiniz hadislerdir. Kur'an'a bakarsak Muhammed kimdir, nerede doğmuş ve yaşamıştır, ne zaman peygamber olmuştur, hangi savaşları ne zaman yapmıştır, eşleri kimlerdir ve kaç tanedir, çocukları var mıdır vb bütün bilgileri edinebileceğiniz tek yerdir hadis külliyatı. Veya siyer dedikleri külliyat. Siyer zaten Kur'an'la uyumlu olduğuna karar verilmiş hadislerin oluşturduğu külliyat. Sonuç olarak hadis işte.

Kısaca, bir İslam inanırı için hadisleri reddetmek İslam ve Muhammed hakkındaki bütün gerçekleri reddetmekle eşdeğerdir, Buhari de en güvenilir hadis aktarıcılardan biri olduğu için önemlidir. Ateist için değil, inanır için değerlidir. Yoksa ateist n'apsın Buhari'yi, Tırmızi'yi filan...

Sitelerde Paylaş

Bunlara inanan müslümanlar var, buharinin eleştirilmesi onların inançlarına eleştiridir, buhariye inanmıyorsanız o sizin bileceğiniz iş; ateistler buhariye iman ettiği için değil onun içeriğine inananlar olduğu için buhariden örnek verirler. Yetti mi?

Ney yetti mi ? :)

ateistler buhariye iman ettiği için değil onun içeriğine inananlar olduğu için

İMAN ETMEK = İNANMAK

Ben falanca kitabın sahihliğine iman ediyorum.

Ben Ayşe'nin iyi bir hanımefendi olduğuna iman ediyorum.

Ateistler, buhariyi esas alıp hadislerine iman ediyor.

...

Sadece siz değil, genel olarak konuştuğu dili bilmeyen cahil bir milletiz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...