Jump to content

Kuran'da evlilik ve olgunluk / Nisa 6

Recommended Posts

Zi'lkade, Zi'lhicce, Recep senenin aylari degil

"eŞHuR"dur yani dolunaylar, GÖKTEKi aylar.

Buna dikkat çekmemin nedeni

nebi eger Haziran, Temmuz, Agustos gibi "senenin aylari"ndan söz ediyor olsaydi

o cümleyi gerçekten söylemis olabilirdi.

Muhammed nebiden önce ve nebi sagken Arapçada

"dolunay"a ŞeHR deniyordu ama senenin 12'de biri anlamindaki AY anlamina gelmiyordu bu kelime

görünen o ki şehr kelimesinin anlami nebiden sonra çarpitilmis.

Muhammed nebiden önce ve nebi sagken

senenin 12'de biri anlamina gelen kelime YERH idi (güney agzinda VERH).

Kanit için bkz

1.yerh-i temmuz, Rakuş mezar yazisi, alttan dördüncü satir (http://www.islamic-awareness.org/History/Islam/Inscriptions/raqush.html)

2.verhen zibeten, Ebrehe kitabesi, satir iii (http://www.mnh.si.edu/epigraphy/e_pre-islamic/fig04_sabaean.htm)

Araplar kendilerine özgü bi takvim yapmamislar;

hangi yabancilarla is yaptilarsa onlarin atkvimlerini kullanmislar.

Kevser Basar'in CAHiLiYE DÖNEMiNDE NESî UYGULAMASI baslikli yüksek lisans tezinde belirttigine göre, özellikle şu iki takvimi kullanmislar:

1.Ay-günes takvimi

2.Yildiz takvimi

Ay-günes takvimi

kamerî yili esas aliyor ama günes yilina uyarlanmistir

yani YIL: 365 gün.

Yildiz takvimi ise buçlara dayali yil sistemini esas aliyor.

Buna göre YIL

27'si 13 gün,1'i 14 gün uzunlugunda 28 "menzil"dir

yani YIL: yine 365 gün.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 230
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ay-günes takvimi-Lunisolar Calendar

The Hebrew, Buddhist, Hindu, Kurdish, Bengali, and Tibetan calendars, as well as the traditional Chinese, Japanese, Vietnamese, Mongolian and Korean calendars, plus the ancient Hellenic, Coligny, and Babylonian calendars are all lunisolar. Also, some of the ancient pre-Islamic calendars in South Arabia followed a lunisolar system

https://en.wikipedia.org/wiki/Lunisolar_calendar

Antik cagda bir cok milletler tarafindan kullanilan takvim türü

Bence gözünde bunu fazla büyütüyorsun,

Anlamadigim...

Allahin, Kuranda yazan, "gercek" ve "tanrisal" takvimini müslümanlar ne zaman kullanmis?

Kim degistirmis?

Niye?

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu arap godu yalayıcılarının arapların allahı, muhammedi, kuranı uydurdukları o godlarını yalayabilmek için domalmak şöyle dursun, amuda bile kalkabilecekleri burada açıkça görülmüş. İlla allahı, muhammedi, kuranı uyduran o mübarek godu yalayacaklar.

Bu yaladığımız god tertemiz, çok mübarek, bunu yalayan cennete gider diye kendilerini ve bizi kandırabilmek için yapmayacakları şaklabanlık yok bunların.

Hayır muhammedin idrarı mis gibiydi, cariye içti şimdi cennette diye mide kaldıran iğrenç söylemleri olan bir rezili dinleyen yığın yığın botun olduğu bir dinden ne hayır gelebilir ki! Bu salağı huşu içinde dinleyen bu kadar ahmak olması bir utanç! Dünyanın neresinde olsa bu yüz kızartıcı, yerin dibine geçirici bir utançtır. Bu kadar çok embesil nasıl bir araya gelip bu kadar bir topluluk oluşturabilir? Bu bir utanç, bir skandal. Kepazelik bu!

Üstelik bu bitin yavşağı kadar insan olmayan embesilin tapınağında idyotlara tükürükler saçarak ötmesi yetmiyor, bu soytarıyı bir de ekranlara çıkarıyorlar sanki bir bit yavşağı kadar bir insanmış gibi! Kepazelik yani, rezalet boğazı aştı, bok çukuruna döndü ortalık!

Bunlar muhammedin bokunu da pasta gibi yedirir, bunların godlarından çıkmayacak bir safsata olabilir mi, yoktur. İğrençler... Daha dünyada böyle iğrenç bir şey kaldı mı ben bilmiyorum.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

...calendars are

all lunisolar.

Lunisolar: ay-günes

KIŞ gelince "Dondum Allah!" dermis adamin biri,

yaz gelince "Yandim Allah!"

"Amaaan sen de..." demisler, hep sikayet hep sikayet.

Adam: Bahara bisey dedik mi?

Ay-günes takvimine bisey dedik mi?

*

Allah'in Kuran'da yazdigi

gerçek ve "tanrisal" takvim diye bisey yok,

takvimlerini yapmak insanlarin kendi isi.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayır bu müslümler iyice kafayı yedi. Biri ekranlarda dansöz oynatır, televizyon pavyonu işletir, biri ahmakça saçma sapan yok muhammedin boku idrarı mis gibiydi diye mide kaldırır, biri gider nerde sapık sadist katil var, ellerine silah para tutuşturup sınır geçişleri serbest, gidin diğer mezhepten olanları kesin diye gönderir, biri hırsız tamam çalıyor ama allah diye çalıyor, allah için çalıyor, çaldığı paraları allah yolunda harcıyor diye akıl durduracak mazeretler öne sürer...

Kimse de yahu bu kaçıklar ne bot yiyor böyle, bu nasıl bir kepazeliktir, bu nasıl bir rezalettir demiyor! Bu müslümlerin hepsi tımarhanelik. Hepsi keçilerin tamamını kaçırdı. Ama sorun şu ki bunları sığdıracak tımarhane yok. O yüzden hepsi ortalıkta geziyor.

Sitelerde Paylaş

Arastirdiniz,

candan kutlarim.

O hadle "muharem"i de arastirdiniz

çünkü YASAK anlamindaki "haram"dan geliyor muharrem

yani 4 "haram ay"in dördü de muharrem.

Ilginç olan şudur:

Kuran'in,

yerine göre, eŞHuR ya da ŞuHûR dedigi dolunaylar

o dolunaylarin mevsimsel niteliklerine göre isimler almislar

yani baslangiçta vakten SABiT idiler.

Örnegin Şehru Ramazân.

Ramazân asiri SICAK demek. SICAK dolunay diye taninmis bu dolunay çünkü kavurucu YAZ sicaklarini haber veriyor.

Yine örnegin Zi'lhicce HAC VAKTi demek.

YAZ mevsimidir hac vakti, SABiT.

Çünkü Mekke'nin TiCARî HACLAR anlamindaki panayirlari ve DiNî HAC

3 yaz dolunayi + 1 son bahar dolunayidir.

Kanit: örnegin, Kureys sûresi. O sûrede Kureys'in KIŞIN ve ilkbaharda ticaret kervanlariyla uzak ülkelere yaptiklari yolculuklardan söz ediliyor. Yani Kureys Mekke'de yok bu iki mevsimde. Dini HAC ve onunla es zamanli olan panayirlar eger vakten KAYSA idi ve bu iki mevsime de denk gelseydi Kureys onlara katilip ticaretini yapamaz ve açliktan ölürdü. Kureys'siz Mekke halki olmaz. Mekke panayirlari Mekke halkinin biricik ekmek teknesiydi.

Yine örnegin Zi'lkade... Savas degil OTURMA VAKTi demek Zi'lkade. Panayir vakti, SABiT. Panayirlara gelen insanlar kendilerini güvende hissetsinler diye savas yasak; savasilmayacak, oturulacak.

RECEP te öyle, ki SAYGI anlamina geliyor. Baris ortamina saygi gösterilecek. Savas "haram"dir. O "haram"a riayet edilecek.

Iste

4 haram dolunay bunlar.

Vakten SABiT.

*

Veda hutbesinde Muhammed nebinin agzindan çiktigi öne sürülen "Sene 12 (dolun)aydir" cümlesini buna göre degerlendirin.

Nebinin bunu söylemis olmasi mümkün degil.

Çünkü kocaman bi yalandir, Allah'in elçisine iftira.

Bakar misiniz cümlede geçen Zi'lkade, Zi'lhicce, Recep

senenin aylari degil "eŞHuR"dur ayni gökteki aylar.

Gökteki aylardan sene olmaz. Kamerî yilcilarin yaptigi gibi biz yaptik oldu denirse NESî küfrüne batilir, mevsimler yok sayilip zulümler edilir, örnegin av hayvanlarina...

Tevbe 36

Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu, Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin. Fakat Allah’a ortak koşanlar sizinle nasıl topyekûn savaşıyorlarsa, siz de onlarla topyekûn savaşın. Bilin ki Allah, kendine karşı gelmekten sakınanlarla beraberdir.

uzatmayın diye şunu da ekleyelim.

iddete eş şuhûri: ayların sayısı (adedi)
inde allâhi isnâ aşere: Allah'ın katında on iki
şehren: ay

kuranınız sizi açıkça yalanlıyor.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tevbe 36

Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir....

uzatmayın diye şunu da ekleyelim.

kuranınız sizi açıkça yalanlıyor.

..."aylarin sayisi onikidir"deki "ay"in Arapça metindeki karsiligi "şehr"dir.

Şehr nedir, önce bunu bilecegiz ki sizin alintiladiginiz çeviri dogru mu yanlis mi bilelim.

Siz biliyor musunuz şehr nedir?

Türkçemizde

gökteki aya da takvimdeki aya da ay deniyor,

Tek kelime.

Oysa Arapçada

takvimdeki ay "yerh"dir, gökteki ay şehr.

Iki ayri kelime.

Kamerin

en küçük görüntüsü nasil "hilal" ise

en dolu görüntüsü de "şehr"dir.

ŞEHR "dolunay"dir,

çogulu: şuhûr

Buna göre

dogru çeviri şöyle olabilir:

dolunaylarin sayisi onikidir

iddeteş şuhûr isné aşere şehr

Buraya kadar söylediklerimi anladiysaniz

lütfen basinizi kaldirip gökteki dolunaylari SAYIN.

Dolunayi her gördügünüzde cebinize 1 sarilira atarak yapabilirisniz bunu.

Bir yilda bakin kaç altin biriktireceksiniz yani dolunaylarin sayisi kaç imis...

O zaman

ayetin neden söz ettigini

anlayacaksiniz.

Sitelerde Paylaş

O zaman siz arkeolojiyi bos verin,

yerh konusundaki arkeolojik bulgulari yok sayin,

benim "yerh"den söz ettigimi unutun.

YERH yok. YOK yerh, tamam?

Gökteki aylarin "hilal"lerini sayin

çünkü kamerî yilin aylari onlardir, ramazân ayi geldi mi diye insanlar ramazân hilalini görmeye çalistiklarina göre, bundan eminsiniz.

Lütfen SAYIN... ve görün hilallerin (aylarin) sayisi ne imis.

Arkeolojiyi bos verdiniz ama belki "gökbilimi"ni bos vermezsiniz;

kâle alir misiniz gökbilimini, "NASA"nin takvimlerini filan?

Cevabiniz evetse şu takvime bakarak ta sayabilirsiniz hilalleri

http://www.timeanddate.com/calendar/?year=2015&country=4

Dolunaylarin sayisini bulmak isterseniz takvimdeki içi bos "O"lari sayacaksiniz,

onlar "dolunay"lari temsil ediyor. Kaç dolunay var?

Hilallerin sayilarini bulmak için içi dolu "O"lar yeni aydir, ondan bir gün sonrasi hilal,

içi dolu "O"lari sayin, siyah "O"lari. Kaç hilal yani kaç ay var?

Sitelerde Paylaş

Bilader sen ne zırvalıyorsun? İslamı yaratan cahil çöl yağmacıları güneş takvimi kullandı mı kullanmadı mı, mevzu bu... Yoksa güneş takvimi geç dönem taş devrinden beri hem de çok iyi elbette biliniyor. Bu bilgi kanıtlıdır. Çünkü Britanya'da geç taş devrinde güneş baz alınarak dev bir takvim olan taş anıt Stonehenge inşa edilmiştir. Senin salak cahil çöl yağmacılarından kalan ne var, o da gerçekten onlardan kaldıysa yamuk yumuk dört duvar, öpmek için birbirlerini ezdikleri bir kara taş, taşladıkları biri küçük biri büyük iki mermer parçası! Geri zekalılardan kaldığı o da iddia edilen sadece bu zırvalar. Salaklar duvarlarını bile yapamamışlar, duvar ölçüleri arasında metreyi aşan farklar var. Yamuk yumuk bir ucube yapı.

Zaten bu kadar önceden bilinen bir şeyi bu cahil çöl yağmacılarının bilmeyişi utanç verici olan. Bu utançtan sıyrılabiliyor musun, sen ona cevap ver. Ben sana söyleyeyim, hiç bir şey seni bu utançtan kurtaramaz. Bu cahil çöl yağmacıları güneşe bakıp takvim yapmayı bilmiyorlardı. Bu geri cahiller ay'a bakıyorlardı.

Hayır yani iddianı kanıtlaman o kadar basit ki, kuran'da göstereceksin yerh kelimesi ay anlamında nerde geçiyor.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gökteki aylari temsilen

DOLUNAYLARIN ("ŞEHR"LERiN) SAYISI

Parantez içindeki aylarda 2 dolunay var.

Bkz

http://www.timeanddate.com/calendar/?year=2011&country=4

Yillar....kaç tane

2011...12

2012...13 (Agu)

2013...12

2014...12

2015...13 (Tem)

2016...12

2017...12

2018...13 (Ocak)

2019...12

2020...12

...

Tevbe 36'da "Dolunaylarin sayisi 12'dir" deniyor,

Tevbe 37'de "Ötelemek küfürde artistir" denerek bir yasak getiriliyor.

Ikisi birlikte okundugunda

söylenen nedir?

Sitelerde Paylaş

..."aylarin sayisi onikidir"deki "ay"in Arapça metindeki karsiligi "şehr"dir.

Şehr nedir, önce bunu bilecegiz ki sizin alintiladiginiz çeviri dogru mu yanlis mi bilelim.

Siz biliyor musunuz şehr nedir?

Türkçemizde

gökteki aya da takvimdeki aya da ay deniyor,

Tek kelime.

Oysa Arapçada

Iki ayri kelime.

Kamerin

ŞEHR "dolunay"dir,

Buna göre

Buraya kadar söylediklerimi anladiysaniz

lütfen basinizi kaldirip gökteki dolunaylari SAYIN.

Dolunayi her gördügünüzde cebinize 1 sarilira atarak yapabilirisniz bunu.

Bir yilda bakin kaç altin biriktireceksiniz yani dolunaylarin sayisi kaç imis...

O zaman

ayetin neden söz ettigini

anlayacaksiniz.

Hasan bey, yanıtımın alt kısmında şu vardı; bir daha yapıştırayım:

siz de diyorsunuz ki : gökteki aya şehr denir.

Muhammed de diyor ki, dolunayların sayısı 12dir.

Bu muhammed dediğiniz haydut, aynı zamanda gerizekalı mı ki durduk yerde ayların sayısını söylüyor. Peki neye göre 12 diyor bu haydut?

Durduk yerde dolunayların sayısı 12dir diye neden söyler bir insan? Sakın ha, takvim sistemi dolunaylara göre olduğu için olmasın?

Hasan bey, başından beri şunu yapıyorsunuz:

Bir ayetin anlamını söylüyoruz. Hayır o ayette falanca sözcüğü geçer o da bu demektir diyorsunuz. Tartışmayı sözcüklerin anlamlarına kaydırıyorsunuz ve güya aksi bir şey savunuyormuş gibi, direttikçe diretiyorsunuz. En sonunda kaça kaça geldiğiniz nokta, en başında bizim söylediğimiz nokta oluyor.

Muhammed eşkiyası, size göre de dolunayların sayısı 12dir demiş.

Bunu hem kuranda yapmış, hem de veda hutbesinde.

Şunu diyordunuz yukarda:

Veda hutbesinde Muhammed nebinin agzindan çiktigi öne sürülen "Sene 12 (dolun)aydir" cümlesini buna göre degerlendirin.

Nebinin bunu söylemis olmasi mümkün degil.

Çünkü kocaman bi yalandir, Allah'in elçisine iftira.

Kepazeliğe bakın ki, yukarda bunu söylüyorsunuz:

Oysa Arapçada

Iki ayri kelime.

Kamerin

ŞEHR "dolunay"dir,

Buna göre

Şimdi saklamaya çalıştığınız noktayı açıklayın bakalım: bu haydut muhammed neden dolunayların sayısı 12dir diyor? Neden dolunayların sayısı 2437829034762034 değil? Muhammed hangi süre içindeki dolunayların sayısının 12 olduğunu söylüyor?

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Degerli bir_akil_insan kardesim,

Benim gördügüm o ki müzakere etmeye, ettirmeye çalistigim konular

din adina sürdürülen uygulamayi kökten degistirecek derecede ciddidir;

baska bazi forumlarda buna göre kabul gördü ve layik oldugu ciddiyetle müzakere edildi.

Müzakerenin burda da yapilmasina ben ihtiyaç duydum, buraya onun için geldim.

ama bu forumda tavirlar çok farkli. burada öncelik anlamaktan ziyade tepkisel suçlamada, sövüp saymada.

Anliyorum, bedeller ödenmis ki bedel ödetme hakki kullaniliyor

ama beni bi yere vardirmaz bu. Forumu birakmam en iyisi olacak. Ayriliyorum.

Bu açiklamayi

eger ayrildigimin fakina varan olursa...

onlar için yaptim.

Sitelerde Paylaş

Hasan Akcay,

Amacın ne anlayamıyorum. Kuranin (sözde) güneş yılından bahsetmesi (19cularin 365 "gün"iddiasini desteklemekten başka) ne işe yarayacak?

Kuran böyle bir takvimi destekliyorsa müslümanlar neden bunu kabul etmedi? Veya neden değiştirmiş olabilirler?

Bir iddiada bulundun ama içini dolduramadin.

İstersen düşüncelerini yazabilirsin, ben meraklı birisiyim, okurum ;-)

Sitelerde Paylaş

Degerli bir_akil_insan kardesim,

Benim gördügüm o ki müzakere etmeye, ettirmeye çalistigim konular

din adina sürdürülen uygulamayi kökten degistirecek derecede ciddidir;

baska bazi forumlarda buna göre kabul gördü ve layik oldugu ciddiyetle müzakere edildi.

Müzakerenin burda da yapilmasina ben ihtiyaç duydum, buraya onun için geldim.

ama bu forumda tavirlar çok farkli. burada öncelik anlamaktan ziyade tepkisel suçlamada, sövüp saymada.

Anliyorum, bedeller ödenmis ki bedel ödetme hakki kullaniliyor

ama beni bi yere vardirmaz bu. Forumu birakmam en iyisi olacak. Ayriliyorum.

Bu açiklamayi

eger ayrildigimin fakina varan olursa...

onlar için yaptim.

Sen bu müzakeyeyi yanlış sitede yapıyorsun, git bunu diğer müslümanlara ve özellikle bu dinin mucidi araplara anlat.

Sitelerde Paylaş

Bir kuran'da şurada "yerh" kelimesi geçiyor deyip gösteremedi!

Hayır bu bilgi çağında, bilginin bir tıkın ucunda olduğu çağda insan kerizlemeye kalkışmak nasıl bir ahmaklıktır! Bunun iddiasını görünce hemen google'da arattırdım. Hayır böyle bir kelime çıkmıyor bile! Şeyh mi demek istediniz diye soruyor! Başka arama motorlarına arattırdım, kuran sitelerinde kuranda bu kelime geçiyor mu diye, yok, geçmiyor!

E be bilader bu salak bu kadar mı salak! Altını dolduramayacağın iddiaya niye kalkışıyorsun be! Böyle bir şey olsa, şehr diye takvim aylarına demiş olmasa, takvim aylarına yerh demiş olsa, bunun kuran'da geçmesi gerekirdi. Geçmiyor, demek ki takvim aylarına şehr demiş. Bu kadar açık.

Sitelerde Paylaş
Solar- (günes), Lunisolar- (ay-günes), Lunar- (ay) takvim türleri vardir. Antik cagda genelde ay-günes takvimleri kullaniliyordu, Babil, Yunan, Romalilar gibi. Iran ve Misir ise günes takvimi kullaniyordu. Romalilar Julius Cesarin günes takvimini kullanmaya basladiktan sonra, batida ay-günes takvimi agir agir kullanilmaz oldu. Sasani Imparatorlugu Irana hakim olduktan sonra orda "eski" Iran takvimi kullanilir oldular.

5. ve 6. yyda Arap Yarimadasi, Roma-Bizans ve Sasasin imparatorlugunun fazla etkisi altinda degildi, Araplar ve Yahudiler hala Babilden miras kalan ay-günes takvimini kullaniyorlardi.

Babillilerde günler günes batisiyla basliyordu, hilalin görülmesiyle yeni ay basliyordu ve bir yil 12 aydi, her 2-3 yilda bir artik ay vardi.

Ve bir yilda 6 tane "cift ay" vardi. 7. yyda Araplarda bu 6 cift aydan sadece ücü kalmisti.

1-Safar I ﻝﻭﻻﺍ ﺮﻔﺻ Safar al-awwal - Muharrem

2-Safar II ﻰﻧﺎﺜﻠﺍ ﺮﻔﺻ Safar ath-thani - Safer

3-Rabi I ﻝﻭﻻﺍ ﻊﻴﺑﺭ Rabi' al-awwal - Rebiyülevvel

4-Rabi II ﻰﻧﺎﺜﻠﺍ ﻊﻴﺑﺭ Rabi' ath-thani - Rebiyülâhir

5-Cumada I ﻰﻠﻮﻠﺍ ﻯﺩﺎﻤﺟ Cumada l-ula - Cemaziyülevvel

6-Cumada II ﻪﻴﻧﺎﻠﺍ ﻯﺩﺎﻤﺟ Cumada th-thaniyya - Cemaziyülâhir

7-Radshab ﺐﺟﺭ Radshab - Recep

8-Shaban ﻥﺎﺒﻌﺷ Sha'ban - Şaban

9-Ramadan ﻥﺎﻀﻣﺭ Ramadan - Ramazan

10-Shawwal ﻝﺍﻮﺷ Shawwal - Şevval

11-Dhulqada ﻩﺪﻌﻘﻟﺍ ﻭﺫ Dhu l-qa'da - Zilkade

12-Dhuhidsha ﻪﺠﺤﻟﺍ ﻭﺫ Dhu l-hidschdsha - Zilhicce

Bagzi Arap bilimadamlari ay isimlerinin önceleri ayrica mevsimler oldugunu söylüyorlar(di).

Muharrem-Sonbahar,

Cemaziyülevvel-Kis,

Recep-Ilkbahar

Ama her nasilsa bir degisiklik olmus ve aylarin(mevsimlerin) yeri degismis.

Muhammed zamaninda Recep sonbahardi,

Safar-1 Nisan gibi ilkbahardaydi ve Muharrem diye degistirildi. Muharrem ise önceleri "artik ay"in ismiydi.

12 ﻪﺨﺤﻟﺍ ﻭﺫ Dhu l-hidscha - Zilhicce

ﻡﺍﺮﺤﻟﺍ ﺮﻬﺷﻟﺍ ash-shahr al-haram (artik ay-Muharrem)

1 ﻝﻭﻻﺍ ﺮﻔﺻ Safar al-awwal - Safar I (Muharrem oluyor)

2 ﻰﻧﺎﺜﻠﺍ ﺮﻔﺻ Safar ath-thani - Safer

3 ﻝﻭﻻﺍ ﻊﻴﺑﺭ Rabi' al-awwal - Rebiyülevvel

4 ﻰﻧﺎﺜﻠﺍ ﻊﻴﺑﺭ Rabi' ath-thani - Rebiyülâhir

Muhakkak ki; Allah’ın kitabında (ifade edildiği üzere) ayların adedi, Allah’ın indinde semaların (göklerin) ve yerin yaratıldığı gün (zaman) 12’dir (12 olarak dizayn edilmiştir). Onlardan dördü haram (aylar)dır. Bu (dîn), kayyum olan dîndir. Artık onların içinde (o aylarda) nefslerinize zulmetmeyin. Onların hepinizle savaştığı gibi müşriklerin hepsiyle savaşın. Ve biliniz ki, muhakkak Allah, takva sahipleri ile beraberdir.

(Haram ayları) terketmek (ertelemek) ancak küfürde artıştır. Kâfirler onunla saptırılır. Allah’ın haram ettiği şeyin (haram ayların) adedinin (müddetinin) uyması için onu (tehir edilen, ertelenen ayı) bir yıl helâl sayarlar ve onu (tehir edilen, ertelenen ayı) bir yıl haram sayarlar. Böylece Allah’ın haram ettiği şeyi helâl sayarlar. Onların kötü amelleri onlara süslendi (güzel gösterildi). Ve Allah, kâfir kavmi hidayete erdirmez. TEVBE 36-37

Bu ayet Muhammede hicri 10. yilda iner. Buraya kadar "haram ayi" diye (tekil) konusan Allah burda "haram aylari" diyor ama bu ayri konu.

Anlamadigim...

Simdi Allah "günes takvimine gecin" demek istiyorda insanlar yanlis anlayip ay takvimine mi geciyor?

Yoksa Muhammed dogru anlayip (Allahin istedigi) ay-günes takvimine geciyorda müslümanlar sonradan mi degistiriyor?

Araplar zaten ay-günes takvimi kullaniyor ama Allah bunu (sizin dediginiz gibi) "artik aysiz" günes takvimine baglamak istemis ama kimse anlamamis veya yanlis mi anlamis?

"Müslümanlar icin ay takvimi Allahin dogasal düzenidir,

bir zamanlar bütün insanlar bu düzene göre yasarlardi

ama sonralari Araplar Yahudilere uydu ve bir "artik ay"i soktular."

diye yazar Biruni.

Acaba bu yüzden mi Hasan Akcaya icin bu takvim isi cok önemli geliyor...

beni ama heycanlandirmiyor...

Bilemiyorum!

Bir tanri (Allah) icin ha yazin hacca gitmissin, oruc tutmussun ha kisin, he 4. ayda ha 5. ayda... ne fark eder, kulun elinden geleni yapmis... daha ne yapsin?

Allah Ay takvimi- günes takvimi gibi seylerle ugrasacagina Ramazan ayinin ay Mekkede görüldügü zaman mi yoksa oturdugum sehirde görüldügü zaman mi baslayacagini yazsaydi daha iyi olmazmiydi? :)
tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Allah Ay takvimi- günes takvimi gibi seylerle ugrasacagina Ramazan ayinin ay Mekkede görüldügü zaman mi yoksa oturdugum sehirde görüldügü zaman mi baslayacagini yazsaydi daha iyi olmazmiydi? :)

Allah

yilin 12 aya bölünmesiyle ilgilenmiyor ki 12 ayli yili esas alan ay-günes takvimiyle ugrassin.

Yili bölmek insanlarin bilecegi is; ister 12 aya bölerler ister 28 menâzile,

yeter ki yil dünyanin günesi bi kez dolanmasiyla belirlenip 365 küsur gün olsun.

Ramazan ayinin ay Mekkede görüldügü zaman mi yoksa oturdugum sehirde görüldügü zaman mi baslayacagi...

"Şehru ramazân"daki ŞEHR

29.5 gün uzunlugundaki ay degil

dolunaydir.

2:185'te o dolunaya tanik olanlar onu savmlasinlar deniyor.

o halde insanlar her nerde iseler

ona orda tanik olacak,

onu orda oruç tutarak anacaklar.

Oruç

ramazân dolunayina tanik olunduktan sonra baslar,

bir insanin el parmaklari kadar gün sürer.

Sitelerde Paylaş

Oruç

ramazân dolunayina tanik olunduktan sonra baslar,

bir insanin el parmaklari kadar gün sürer.

bu oruç yıl içerisinde dönüp duruyor.....

çünkü ay takvimine göre ayarlanmış.....

aslında cuma namazları da ay takvimine göre ayarlıdır....

neden cuma namazlarınız hafta içerisinde dönüp durmuyor ?

günümüzde miladi takvime göre 08.ocak.2016 cuma idi mesela.....sizin takvime göre de yine aynı tarihe mi denk geliyor cuma günü _?

Sitelerde Paylaş

ŞEHR 2 anlama geliyor

a. 29.5 gün (Bkz 9:2)

b.dolunay (Bkz 9:36).

şehrlerin iddeti oniki şehrdir.

iddet eş-şuhûr isné aşere şehr

IDDET süre demek

Iddet, bosanan kadinin esiyle irtbatinin tamamen kesilmesi için dinen beklemesi gereken süredir.

(Diyanet'in Talâk 1'e düstügü not)

Tevbe 36'daki "şehr"in dolunay oldugunun kaniti:

2014'te

1 Ocak'tan itibaren dolunaylari saymis olsaydiniz

sayi 12'yi bulunca YIL bitecekti.

çünkü takvimin her bir ayinda 1 şehr vardi.

Bkz

http://www.timeanddate.com/calendar/?year=2014&country=4

Bu yil

1 Ocaktan itibaren dolunaylari sayarsaniz

YIL, sayi 12'yi bulunca degil 13'ü bulunca, bitecek

çünkü Temmuz'da 2 dolunay var.

Oysa yillarin uzunlugu hep ayni, 365 gün.

Peki ama nasil oluyor da

hem 12 şehr = 365,

hem 13 şehr = 365 gün sürüyor?

Eger

şehr 29.5 gün anlamina gelseydi

12 şehr = 354 gün ederdi,

13 şehr = 383.5 gün.

Hayir, burdaki şehr "dolunay"dir.

354 gün yeterli sayida gün alarak 365'e çikiyor, ki iddettir, iddet SABiT;

383.5 gün ise yeterli sayida gün vererek 365'e iniyor, iddet SABiT.

Dolunaylarin sayisi degiserek bazan 12 bazan 13 oluyor

ama süre anlamindaki iddeti hep AYNI = 365 gün = 1 yil.

(15-5= 10 gün verir) ß 05 Oca 2015 Ara 25 à(15-6= 9 gün verir), 10+9= 19, 384–19 = 365

(24-15= 9 gün alir) ß 24 Oca 2016 Ara 14 à (17-15= 2 gün alir) 9+2= 11, 354 + 11 = 365

Tevbe 36'nin anilan bölümü

şöyle tercüme edilebilir:

Dolunaylarin süresi 12 dolunaydir

iddet eş-şuhûr isné aşere şehr.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...