Jump to content

KURANI KİMSE DOĞRU ANLIYAMIYORSA SORUN KURANDADIR

Recommended Posts

2 hours ago, Engse Hohol said:

İsa'nın annesi Meryem'in, aynı zamanda kendinden yaklaşık 1100 yıl önce yaşamış Musa ve Harun'un da kız kardeşi olma durumu şöyle açıklanıyor; "Ey Fatih'in torunları" deyince nasıl ki biz FSM ile dede ile torun ilişkisi kurmaksızın muhattap olabiliyorsak, allah da meryem 28nc ayetinde "ey harun'un kızkardeşi" derken aynı amacı gütmüş ama beceremediği için karışıklığa sebep olmuş. 

"Uhte" arapçada bir kabilenin mensubu içinde kullanılır. ayrıca Kur'anda da bu vardır Araf 28 uhteha

Beni İsrailin Meryemi Musaya değilde "Ey harunun hemşiresi" diye Harun'a izafe etmesinin sebebi şudur.

"Tora"ya göre Fazilette Harun Musa'dan geri durumda olduğu içindir.

Beni İsrail ilk öne Meryem'a çirkinlik izafe ediyorlar. Bu cirkinliği izafe ettikten sonra onu Musa'ya İzafe etmek istemedilier Harun'a izafe ettiler çünkü "Tora"da: "Harun daima ikinci planda kalan biri olup. Mısırdan çıkışdan sonra da buğzağı yapıpmın da etkin rol oyanayan biri olup bundan dolayıda (Rabbin helak emek istediği) biridir."  Dolayısıyla "çirkin iş yaptın" diyenler: "Meryem'i de (Ey harunun hemşiresi) diyerek Harun'a izafe etmişlerdir

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 75
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

36 minutes ago, Dindarr said:

onlar hıristiyan oldukları için böyle şeyler yapmış olabilirler diye şüphelenmemek benim acımdan  mümkün değil

Turandursun forumunda hristiyan ne gezer Dindarr, saçmalama.
Kurgusal islam dini neyse kurgusal hristiyan dini de o... 
Toplum mühendisliği yapmak için eşit seviyede yalan ve ortak coğrayada uydurulmuş 2 din. 

Sitelerde Paylaş
Just now, Engse Hohol said:

Turandursun forumunda hristiyan ne gezer Dindarr, saçmalama.
Kurgusal islam dini neyse kurgusal hristiyan dini de o... 
Toplum mühendisliği yapmak için eşit seviyede yalan ve ortak coğrayada uydurulmuş 2 din. 

Sürekli yeni ahiti malta luka markos yuhanna incillerini övüyorlar farkında değil misin? 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Tatarka yazdı:

Meryemin kardeşi harun mudur? .Bu konu hakkinda bilginiz var mi? Harun ile hz Musa kardeş mi? Bu konu cok kafami karistirdi. Kac meryem var? Ne biçim bir kitap bi kuran; ne dedigi anlasilmiyor.ordan oraya atliyor. Bu konu ile ilgili bir yaziniz var mi? Saygilar.

Buyur en doyurucu yazı.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çok da haksızlık etmeyelim. Kuran'ın ne dediğini 1400 yıl sonra, türkler anlamaya başlamıştır....;

Meğerse kuran köleliği kaldırmış, kadına eşit haklar tanımış, insanlığa barış getirmiş, çocuklarla evliliği yasaklamış ve her inanca eşit mesafede olmayı öğretmiş?

Dinin insanlığa getirdiği bütün zulümler, haksızlıklar boşuna yaşanmış, ve boşuna yaşanmaya devam edecekmiş. kuran aslında tam tersini diyormuş !

Evet aslında burdaki müslümanlar bunu söylüyor.

Ne dediği belli olan bir kitapla ilgili görüş ayrılığı olsa bile, islamdaki kadar olamaz. Onlarca mezhebin ortaya çıkışı ve birbirini yalanlaması zaten kuran'ın nasıl bir kitap olduğunu bize anlatmaktadır.

Sitelerde Paylaş

Kuranın anlaşılmadığı doğrudur ve bunun sebebinin zaten kendisinin toplumlar ve çağlar üstü olduğu iddiasına sahip olmamasında görüyorum. Muhtemelen peygamber kendi dininin bu kadar büyüyeceğini düşünmedi. Bir ayet dışında ölümü sonrası ile ilgili hiçbişey yok kuranda. O sadece kendi yaşadığı zamanda, anlık olarak karşılaştığı sorunları yazdı kuranda. Kendisinin vefatından hemen sonra inananlarının ayrılığa düşmesi ve dinin bu sorunları çözememesi zaten hizipleşmenin yolunu açtı. 

Biz kuranı çağlar ve toplumlar üstü gördüğümüz için anlaşılmamasını eleştiriyoruz. Ben hiç öyle düşünmüyorum. 

Sitelerde Paylaş

Kuranin anlasilmamasinin en onemli sebebi kitabi derleyenlerin ciddi anlamda okuma yazma yeteneginin olmamasi. Cok ciddiyim. Ilkokul 3-4. sinif ayarinda, daha yukarisi degil. Dogru duzgun egitimli bi kisinin yazaacgi ayarda degil. Bi yerde bi hikaye duyuyorlar, arap imparatorluguna uyarlamak icin kasiyorlar, ortaya iskenderin hikayesi(zulkaynern) gibi anlasilmasi imkansiz bisey cikiyor. Sonrada bunu bi Allah bilir diye takiliyorlar.  Kurandan onceki kaynaklara bakinca, hikaye apacik ortada. Bu elemanlar ozet geciyor, ama hikayyede cok hakim olmadiklari icin direk sacmasapan bisey ortaya cikiyor. 

Bence ortada bir kitap yok, piyasadaki hikayeleri derlemis adamlar, donemin siyasi durumuna gorede pragmatik karar veriyorlar. Egitimleride zayif oldugu icin daldan dala, konudan konuya atlayan bi kitap cikmis. Mesela egitimli bir adam kitabi yazarken konu butunlugunu korur, Isayi anlatirken aralara alakasiz seyler koymaz. Bu kitabi derleyenlerin anlam butunlugunu koruma derdi yok. Anlam butunlugunu gectim, tutarli olmak gibi bir derdi bile yok. Aha buyrun.

Maide 47: 

İncil ehli Allah'ın onda indirdiği ile hükmetsin. Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler fasıkların ta kendileridir.  

Maide: 51: 

Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah zalimler topluluğunu doğruya iletmez.  

Bu kitabin bir tane yazari olsa, ayni anda maide 47 ve 51'i siralayamaz. Cunku biri cikip derki, eee incil ehli incille takilsin diyorsun, sonrada yahudi ve hritsyanlari dost edinme diyorsun. Madem bunlar incille dogru yolda, biz niye bunlarla dost olmuyoruz diye normal insan dusunur?  Mesela bu Maideyi yazdiklarinda musluman olmayanlari ne yapacaklari konusunda karar verememisler. Kendi hallerine birakalim fikri var. Bunlari dograma, kesme , oldurme gibi bir anlayislari ilk asamada yok. Bi yandanda bunlari kendi haline birakirsak bizim muslumanlari kafalama ihtimalleri var diye 51'i koyuyorlar. Ama adamlar aradaki tutarsizligin farkinda degiller. Normal egitimli bir adam buradaki absurdlugu farkeder, bunlar arapcayi ilk yazan, okuyan nesil oldugu icin daha ne yazdiklari konusunda bile zayiflar.

Hadi bunlarin ilk yazarlari cahil. Su kurani okuyan haci hoca tayfasi bu absurdlukleri nasil farkedemiyor, benimde anlamadigim nokta bu. Yani 1-2 tane olsa, pas gecseler anlayacagim, hadi insandir, goremedi diyecegim, ama kitabin tamami boyle yahu. Adam bi ayette soylediginin tam tersini onu takip eden ayette soyluyor, ve bunu kurani okuyan tipler anlamiyor. Bence bu din adamlari cok ahlaksiz. Bal gibi cogu tezgahin farkinda. Para icin yapiyorlar bu yavsakligi. 

tarihinde skander tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Din olgusu ilk şehir devletlerinden beri siyasal malzeme olmuştur.

Mezopotamya'daki Eski toplumlarda tahıllar kentin tapınağında toplanırmış. Dİn ile günlük hayat arasında fark gözetilmezmiş. Örneğin Mısır Firavunu aynı zamanda bir Tanrı'dır. Hitit kralları da öldükten sonra Tanrı olurlarmış. Geç Roma'da da İmparator kilisenin yönetimini kendi üzerine almıştır.

- İslam tarihini ben buna bir karşı çıkış olarak algılıyorum. Örneğin Musa Tanrı-Firavuna baş kaldırmaktadır. Erken islamda ise üç halifelik vardır (Kordoba, Kahir, Bağdat). Yani o dönem açısından gayet "Laik" bir yaklaşım vardır. Çok da iyi bilmediğim "kerbela" olayı gibi ciddi siyasi çatışmalar da olmuştur. Ama bence İslamda teokrasi en çok 19yy'da gelişmiştir. O dönemde İslamın nasıl bir araç olabileceği anlaşılmış fakat başarılı olunamamıştır. 80'lerden, 90'lardan itibaren ise Sudi Arabistan, İran gibi ülkelerin elinde resmen silah olup çıkmıştır.

- Yobazlık konusu da bütün dinlerde var. Hindistan'a bir bakın, kölecilik, kast sistemi, kadın hakları ihlalleri, kız çocuklarını öldürme, ne ararsan var.

Dinin en büyük sorunu, özellikle İslam dininde, yetkisi olmayan fakat konuşmayı çok seven insanlar olmasıdır. "İmam" sıfatına sahip cahilin önde gideni insanlar vardır. Ben olsam Üniversite bitirmeyene "İmam" sıfatı vermem. Siyasal islamı komple yasaklarım, yakışıksız davranışları da yasa ile cezalandırırım. Mesela kızını okula göndermeyeni hapse atıp kızları devlet korumasına alırım.

- Tabi bunları söylüyoruz ama yetiştirme yurtlarında neler oluyor onu da biliyoruz. Gelişmemişlik ciddi bir sorundur ama "gelişmek istememe" ondan beterdir. Hepimizi Amerika gelip ıslah edecek hali de yok. Yani cumhuriyetin kazanımları ile iligili bir sorunumuz var. Buna da dikkat etmek durumundayız. Hatta Kenan Evren vs. gibi olaylara rağmen böyle bir görev halen var.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, leonardo18 yazdı:

Din olgusu ilk şehir devletlerinden beri siyasal malzeme olmuştur.

Mezopotamya'daki Eski toplumlarda tahıllar kentin tapınağında toplanırmış. Dİn ile günlük hayat arasında fark gözetilmezmiş. Örneğin Mısır Firavunu aynı zamanda bir Tanrı'dır. Hitit kralları da öldükten sonra Tanrı olurlarmış. Geç Roma'da da İmparator kilisenin yönetimini kendi üzerine almıştır.

- İslam tarihini ben buna bir karşı çıkış olarak algılıyorum. Örneğin Musa Tanrı-Firavuna baş kaldırmaktadır. Erken islamda ise üç halifelik vardır (Kordoba, Kahir, Bağdat). Yani o dönem açısından gayet "Laik" bir yaklaşım vardır. Çok da iyi bilmediğim "kerbela" olayı gibi ciddi siyasi çatışmalar da olmuştur. Ama bence İslamda teokrasi en çok 19yy'da gelişmiştir. O dönemde İslamın nasıl bir araç olabileceği anlaşılmış fakat başarılı olunamamıştır. 80'lerden, 90'lardan itibaren ise Sudi Arabistan, İran gibi ülkelerin elinde resmen silah olup çıkmıştır.

- Yobazlık konusu da bütün dinlerde var. Hindistan'a bir bakın, kölecilik, kast sistemi, kadın hakları ihlalleri, kız çocuklarını öldürme, ne ararsan var.

Dinin en büyük sorunu, özellikle İslam dininde, yetkisi olmayan fakat konuşmayı çok seven insanlar olmasıdır. "İmam" sıfatına sahip cahilin önde gideni insanlar vardır. Ben olsam Üniversite bitirmeyene "İmam" sıfatı vermem. Siyasal islamı komple yasaklarım, yakışıksız davranışları da yasa ile cezalandırırım. Mesela kızını okula göndermeyeni hapse atıp kızları devlet korumasına alırım.

- Tabi bunları söylüyoruz ama yetiştirme yurtlarında neler oluyor onu da biliyoruz. Gelişmemişlik ciddi bir sorundur ama "gelişmek istememe" ondan beterdir. Hepimizi Amerika gelip ıslah edecek hali de yok. Yani cumhuriyetin kazanımları ile iligili bir sorunumuz var. Buna da dikkat etmek durumundayız. Hatta Kenan Evren vs. gibi olaylara rağmen böyle bir görev halen var.

Ya harbiden buna inanıyor musun sen? İslam'da laiklik falan yoktur. Kuran'ın hükümleri hayatı ilgilendirir,hayatı kapsar ve sıkıştırır, o hükümlerin içinden toplum içindeki insan sıyrılamaz. Kuran köktenci yorumlara sahiptir ve örnek aldığı kitapsa Tanah dediğimiz Yahudi Kutsal kitabı'dır. Kuran Allah'ın hükmünü yani Kuran'ın hükmünü insanın tecrübesine tercih etmiştir yani 1400 yıl önce ne uygulandıysa bu korunmuş ve değişime ayak uyduramadığı için de bu tür bir vahşet dini haline gelmiştir.Her dinde vahşet yoktur din sayılır mı pek emin değilim ama Budizm'de yoktur vahşet, İncil'de de yoktur(sadece İncil'de Tanah değil) . Yani ana metin olan Kuran bu kadar anti laik iken sizin tozpembe görüş açınızın pek bir önemi yok.

tarihinde Tanah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, leonardo18 said:

Tüm insanlığa gönderildiği iddia edilen bir din hakkında konuşmak için bir de yetki belgesi mi almak gerekiyor? 

İslam'ın ve diğer dinlerin asıl sorunu yalandan ibaret olmalarıdır. Din satıcılarının üniversite diploması olması neyi değiştirecek? Yalanı gerçek mi yapacak? Mesela İslam'a göre çocuklarla evlenmek serbesttir, erkeklerin çok kadınla evlenmesi serbesttir, bunu ha ilkokul mezunu anlatmış, ha üniversite mezunu. Ne değişecek ki? İslam hakkında konuşan kişi üniversite mezunu olunca bu durum yok mu olacak?

İslam zaten siyasal bir dindir, insan hayatına karışan dinlerin siyasal olmaması mümkün mü?

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, Tanah yazdı:

Ya harbiden buna inanıyor musun sen? İslam'da laiklik falan yoktur. Kuran'ın hükümleri hayatı ilgilendirir,hayatı kapsar ve sıkıştırır, o hükümlerin içinden toplum içindeki insan sıyrılamaz. Kuran köktenci yorumlara sahiptir ve örnek aldığı kitapsa Tanah dediğimiz Yahudi Kutsal kitabı'dır. Kuran Allah'ın hükmünü yani Kuran'ın hükmünü insanın tecrübesine tercih etmiştir yani 1400 yıl önce ne uygulandıysa bu korunmuş ve değişime ayak uyduramadığı için de bu tür bir vahşet dini haline gelmiştir.Her dinde vahşet yoktur din sayılır mı pek emin değilim ama Budizm'de yoktur vahşet, İncil'de de yoktur(sadece İncil'de Tanah değil) . Yani ana metin olan Kuran bu kadar anti laik iken sizin tozpembe görüş açınızın pek bir önemi yok.

Evet inanıyorum: Dinin toplumsal hayatla iç içe ve birleşik olması erken toplumların özelliğidir. Toplumlar geliştikçe bu birliktelik gevşer, sonra tamamen ortadan kalkar. Bu sefer de din resmen bir çeşit iktidar aracı haline gelir.

- Toz pembe filan değil. Sen hasta olunca, cin çıkartması için köyün şamanına mı gidiyorsun? Ya da camiye gidip dua mı ediyorsun?

Ben diyorum ki dinin yeri felsefe, siyaset, bilim filan değildir. Dinin yeri dindir. modern toplumda bu böyledir. Bundan çıkan adamın siyasi hırsları vardır.

19 dakika önce, sağduyu yazdı:

Tüm insanlığa gönderildiği iddia edilen bir din hakkında konuşmak için bir de yetki belgesi mi almak gerekiyor? 

İslam'ın ve diğer dinlerin asıl sorunu yalandan ibaret olmalarıdır. Din satıcılarının üniversite diploması olması neyi değiştirecek? Yalanı gerçek mi yapacak? Mesela İslam'a göre çocuklarla evlenmek serbesttir, erkeklerin çok kadınla evlenmesi serbesttir, bunu ha ilkokul mezunu anlatmış, ha üniversite mezunu. Ne değişecek ki? İslam hakkında konuşan kişi üniversite mezunu olunca bu durum yok mu olacak?

İslam zaten siyasal bir dindir, insan hayatına karışan dinlerin siyasal olmaması mümkün mü?

- Bütün dinler tüm insanlığa gönderildi. Bir tek Yahudilik hem bir ırk hem bir din olarak anlaşılıyor (ki bence gayet de saçma bir şey). Din değiştirmek isteyince seni almayacak din var mı?

- Doğrudur/yalandır. Bu konu dine inananı/inanmayanı ilgilendirir. Ben sadece dinin din dışı konularda yeri olmadığını savunuyorum. Dinin örneğin bence felsefede bile yeri yoktur. Dİn dindir, felsefe felsefedir.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, leonardo18 yazdı:

Evet inanıyorum: Dinin toplumsal hayatla iç içe ve birleşik olması erken toplumların özelliğidir. Toplumlar geliştikçe bu birliktelik gevşer, sonra tamamen ortadan kalkar. Bu sefer de din resmen bir çeşit iktidar aracı haline gelir.

- Toz pembe filan değil. Sen hasta olunca, cin çıkartması için köyün şamanına mı gidiyorsun? Ya da camiye gidip dua mı ediyorsun?

Ben diyorum ki dinin yeri felsefe, siyaset, bilim filan değildir. Dinin yeri dindir. modern toplumda bu böyledir. Bundan çıkan adamın siyasi hırsları vardır.

- Bütün dinler tüm insanlığa gönderildi. Bir tek Yahudilik hem bir ırk hem bir din olarak anlaşılıyor (ki bence gayet de saçma bir şey). Din değiştirmek isteyince seni almayacak din var mı?

- Doğrudur/yalandır. Bu konu dine inananı/inanmayanı ilgilendirir. Ben sadece dinin din dışı konularda yeri olmadığını savunuyorum. Dinin örneğin bence felsefede bile yeri yoktur. Dİn dindir, felsefe felsefedir.

Yalnız senin din hakkında hiç bilgin yok kusura bakma o kadar yüzeysel bir çıkarım ki bu din aslında muhteşemmiş insanlar onu kullanmış öyle mi?Dveam et böyle bulamazsın bu forumda böyle gerici bir düşünce.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, leonardo18 yazdı:

Tüm insanlığa gönderildi(!) . İnsan kurban etmeli dinler de mi, kim gönderdi onu Allah'ın okeydeki eşi tanrı Zubumbu mu?

tarihinde Tanah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, leonardo18 yazdı:

Bunları aynı kişi gönderdiyse, hangi dinin doğru olduğuna karar verememiş mi...?

Size göre tanrı bile, hangi dini insana göndereceğine karar verememişken, insandan nasıl bu konuda sağlıklı karar almasını bekleyebilir?

Bu din açısından düşünürsek, tarihte ve günümüzde, sakallı cübbeli sarıklı veya din sömürücüsü kim varsa islamın sahipleri onlardır.

"Kurana yanlış anlam veren kafir olur" diye hadis bile var.

Yani diyorlarki....; "din bize ait. o yüzden sadece biz yorumlarız !"

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Mindsurfer yazdı:

Bunları aynı kişi gönderdiyse, hangi dinin doğru olduğuna karar verememiş mi...?

Size göre tanrı bile, hangi dini insana göndereceğine karar verememişken, insandan nasıl bu konuda sağlıklı karar almasını bekleyebilir?

Bu din açısından düşünürsek, tarihte ve günümüzde, sakallı cübbeli sarıklı veya din sömürücüsü kim varsa islamın sahipleri onlardır.

"Kurana yanlış anlam veren kafir olur" diye hadis bile var.

Yani diyorlarki....; "din bize ait. o yüzden sadece biz yorumlarız !"

Öyle diyecekler tabi. Ama ben öyle bir eğitim sistemi istiyorum ki, çocuklar bile bu tür adamları bir görüşte tanısınlar.

- Her konuda her türlü hadis var. Hiçbiri kanıt değil. Zaten öyle olması hedeflenmiştir.

- İşte bütün mesele cübbeli/sarıklıların toplumda yer edinebilmeleri, herkes gibi çalışıp kendilerine yakışan bir biçimde geçimlerini sağlayabilmeleridir.

- Fettulah Gülen bile artık dinler arasında anlayışı/işbirliğini savunuyor. Ki islam'In özünde de böyle bir hoşgörü kültürü olduğu söylenilir.

- Hep söylediğimi söyleyeceğim: Senden başkası buna karar veremez ki. Hangi dinin/felsefenin geçerli olduğuna ben zaten kendim karar veririm ya da çoğu insanın yaptığı gibi ailede kültürde ne varsa ona yönelirim.

Burada varsa felsefi hata vardır. Ama toplumsal hata yoktur. Toplumsal hata birilerinin insanların dini zaaflerini kendi çıkarı için kullanmasıdır.

Bu Kürt meselesi ile aynı şeydir. Halkın PKK konusunda da duygusal olduğunu biliyorlar. Sürekli PKK'dan girip halkı diledikleri gibi yönlendiriyorlar. BU zaafları kapatmamız lazım.

Sitelerde Paylaş
58 minutes ago, leonardo18 said:

Buna ancak senin gibi salaklar inanır. Yahu sen daha din nedir git, onu öğren, din denince aklına sadece arap ve yahudi zırvaları geliyor demek ki. Dünyada sürüyle din var.

7 yy cahil arapları bu din tüm insanlara gönderildi dedi diye bu zırvalıklar gerçek mi oluyor yani?

Sen ne dedin şimdi? 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...