Jump to content

Allah Zaman ve Mekandan Münezzeh mi?

Recommended Posts

Hep duyarız "Allah zaman ve mekandan münezzehtir." diye. Peki bu ifade Kuran'ın hangi ayetinde geçmektedir?

Müslümanlar bu iddialarını desteklemek için aşağıdaki ayetleri ileri sürerler:

Zuhruf/82. Göklerin ve yerin Rabbi, Arş’ın da Rabbi olan Allah, onların nitelendirmelerinden münezzehtir (uzaktır).

İsra/43. O (Allah), onların söylediklerinden Sübhan'dır (münezzehtir) ve Üstün'dür, Yüce'dir, Büyük'tür.

Oysa bu ayetlerde münezzeh diye çevirdikleri kelime olan sübhan, yüceltmek, övmek, ihtişam, görkem anlamlarına gelmektedir.

Ki diyelim münezzeh yani uzak yani bağımsız anlamına gelsin, hiç bir ayette zaman ve mekandan bağımsızlıktan söz edilmez, tam tersine Allah'ın yanında da zaman olduğundan, olaylardan belli bir zaman sonra haberdar olduğundan ve mekanından bahsedilir.

Mesela aşağıdaki ayetlerde:

Hacc/47. Bir de senden acele azap istiyorlar. Hâlbuki Allah asla va’dinden caymaz. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir.

Mearic/4. Melekler ve Ruh (Cebrail) ona süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir.

Secde/5. Gökten yere kadar bütün işleri Allah yürütür. Sonra bu işler, süresi sizin hesabınızla bin yıl olan bir günde O’na yükselir.

Hud/7. O, hanginizin amelinin daha güzel olacağı konusunda sizi imtihan için, henüz Arş'ı (yani tahtı) su üstünde iken gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratandır. Böyle iken “Ölümden sonra şüphesiz diriltileceksiniz” desen, inkârcılar “Mutlaka bu, apaçık bir büyüdür” derler.

Taha/5. Rahmân arşın (tahtın) üzerine istiva etti. (yani oturdu, aynı seviyeye geldi.)

Mümin/7. Arş’ı (yani Allah'ın tahtını taşıyanlar) ve onun çevresinde bulunanlar (melekler) Rablerini hamd ederek tespih ederler.

Hakka/17. Melekler onun kıyılarındadır. O gün Rabbinin Arş’ını, bunların da üstünde sekiz taşıyıcı taşır.

Mulk/16. Göktekinin sizi yere geçirivermeyeceğinden emin mi oldunuz? (O zaman) bir de bakarsınız yeryüzü şiddetle çalkalanıyor.

Mulk/17 Yahut göktekinin, üzerinize taş yağdıran rüzgâr göndermeyeceğinden mi emin oldunuz? O zaman, uyarım nasılmış bileceksiniz!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Münezzeh olan Allah, Şeytan'la neden tartışmaya giriyor?

Şeytanın seviyesine inecek bir durumu mu var? Yoksa münezzeh mi?

Münezzeh olan Allah, İnsanların davranışlarını bu kadar önemseyip neden sınav yapıyor?

İnsanların davranışlarından münezzeh mi? Yoksa onlar Allah'ı sinirlendiriyor mu?

Sitelerde Paylaş

Beyler Allah için inanın,her yere yazdım facebook a Twitter a ve sözlüklere. Kimse inanmadı bi ustune dalga geçtiler. Sözlüklerden de atıldım,3 senedir kullandığım hesaplar gitti, daha ne olsun. işte bu yüzden de inanmalisiniz, sizi kurtarmak istiyorum. Darbe olacak,2 şubat günü saat 3.40 gibi. Olaylardan 1 hafta önce yeni bir bomba daha patlatilacak, bundan önceki bombalar gizli kapaklı darbeyi meşrulaştırmak için yapıldı. Darbe hazırlıkları yapiliyor,son bir bomba daha patlatilacak, nerde olacağını bilmiyorum ama olacağını biliyorum.1 hafta sonra da darbe gerceklestirilecek.

Bunlar gizli kalmamalı, sizi vatandaşları dusunuyorum.Yol yakınken kaçın,ya da evinizde temizlik yapin. internette yazdığınız her şey kayıt altına alınıyor. Burda yazdiklariniz, sosyal medyada yazdiklariniz her şey ama her şey. Onları silin diyeceğim ama artık çok gec. Siyasi gorusunuze ters şeyler de yazın siyasi gorusunuzu içeren entryler yazdığınız kadar. Böylece trolluk yaptığınız gibi gorunur, size tavsiye.

Sorusu olanlar varsa cevaplayacam ama kaynak sormayon. Buyrun.

Sitelerde Paylaş

Beyler Allah için inanın,her yere yazdım facebook a Twitter a ve sözlüklere. Kimse inanmadı bi ustune dalga geçtiler. Sözlüklerden de atıldım,3 senedir kullandığım hesaplar gitti, daha ne olsun. işte bu yüzden de inanmalisiniz, sizi kurtarmak istiyorum. Darbe olacak,2 şubat günü saat 3.40 gibi. Olaylardan 1 hafta önce yeni bir bomba daha patlatilacak, bundan önceki bombalar gizli kapaklı darbeyi meşrulaştırmak için yapıldı. Darbe hazırlıkları yapiliyor,son bir bomba daha patlatilacak, nerde olacağını bilmiyorum ama olacağını biliyorum.1 hafta sonra da darbe gerceklestirilecek.

Bunlar gizli kalmamalı, sizi vatandaşları dusunuyorum.Yol yakınken kaçın,ya da evinizde temizlik yapin. internette yazdığınız her şey kayıt altına alınıyor. Burda yazdiklariniz, sosyal medyada yazdiklariniz her şey ama her şey. Onları silin diyeceğim ama artık çok gec. Siyasi gorusunuze ters şeyler de yazın siyasi gorusunuzu içeren entryler yazdığınız kadar. Böylece trolluk yaptığınız gibi gorunur, size tavsiye.

Hmmm.

Şimdi efendim 2 Şubat günü saat 03.40´ta güneş sistemimizin bütün gezegenleri aynı hizada secde edecekler.

Tabii ki sadece bununla kalmayacak...

Nil nehri kızıla boyanacak...

Güneş batıdan doğacak...

Dünyadaki bütün eşekler anırmaya başlayacaklar...

Daha neler, neler ...

Kaynak sorarsanız, vallahi gücenirim.

Hadi kolay gelsin !

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

12 gün geçmiş kehanetinden bu yana. Ee olmadı bir şey? Ayrıca kim darbe yapacak?

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Allah zaman ve mekandan münezzeh değildir, allah'ın mekanı, allah'ın adresi vardır. Muhammet'in burak ve refref adlı kısrakları ile yaptığı isra ve miraç yolculuğu, allah'ın nerede barındığına salık veren yararlı bir savdır. müslümanlar miraç öyküsüne büyülü, olağanüstü baktıkları için arapların kurguladığı allahı tanımlayamamaktadırlar. yardımcı olmak adına aşağıdaki betiz mekan konumu için işgörür olabilir.

ddd12.jpg

Muhammet, allah'ın kendisi ile arş'ın 8.katında yüzyüze görüştükten sonra müslümanlar için farzı ayn yükümlülükleri başladı. bunu tüm islami kaynaklar yazıyor. hatta muhammetin "allah benimle görüştü ve el sıkıştı, elini 2 omuzum arasına koydu" hadisi de vardır. yani allahın mekanı, allahın nerede ikamet ettiği bilinmektedir. müslümanlar durakalmışlar böyle, allahı mekandan münezzeh, arınık göstermek için herbir hadise, ayete kinaye mecaz ironi yakıştırması yapıyorlar, aslında kaygılarında çırpınıyorlar... kendisini kasmadan özgürce islam dinini sorgulayan her kişi, allahı nesneleştiren en temel kaynakçaları, islamın önerdiği fıkıhta siyerde kur'an da bulabilmektedir.
Sitelerde Paylaş

ben bu allah zamandan ve mekandandan münezzehtir lafını hiç anlamam...

Havsalam almıyor...

Eskiden beri kendimde bir şey farkettim...

Bu benim üstün özelliğim yani süper gücüm şeysi diyebilirim...

Ben bir şeyi anlayamıyorsam o şeyde bir yanlışlık vardır...

Evet benim süper gücüm bu...

Yanlış olanı anlayamamak...

Pek matah bir güç gibi durmasa da bazı durumlarda işe yaradığı oluyor...

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Allah mekan olarak, hakkında hiç anlatısı olmadığı diyarlarda bulunamacağına göre dünyalıdır. Gönderdiği peygamberlerin kendisiyle karşılıklı bilgi alış-verişine giriştiği sebebi nüzul olayları, siyasi denge kurma ve toplumsal yönetim sistemi oluşturmaya meyilli oldukları ve bu amaçla ayetlerde yazıldığı apaçık bunu destlemektedir.

Sitelerde Paylaş

Allah zamandan ve mekandan münnezehtir. Ama zaman(lar) ve mekan(lar) allahtan münezzeh değildir demek

Allah cisim olmadığından zamanı ve mekanı yoktur. o yüzden heryer de ve her zamanda Allah vardır.

Hısiristiyanlıkta ki gibi bir şeyle kayıtlı değildir. heryerdedir..

O yüzden kimseye yüzü suyu dökme kendini küçük görme kimseye tapma ne kadar büyük olursa olsun

zira Allah senden de tecelli eder Gamon :D zavallı Hıristiyanlık (ot boko şuna buna Allah diye tapımak ne demektir ya)

Zamanlar ve mekanlar Allahtan münezzeh değil demek: zamanlar ve mekanlar cisimler Allahsız kendi kendineVarlıkta duruyorlar demek değildir..

Arş Mana ile dolu İnsanın Gönlüdür.

İnsanın hakikati Dünyada değildir Semavatın fevkinde arştadır.. İnsan her bir şahısta serayan eden bir mefhumdur şahısların çoğalmasıyla çoğalmaz İnsanın Hakikati tüm şahısları kontorol altında tutandır. İnsanın gönlüde Semavatın fevkinde olan arştadır.

Allahı arşı istiva etmesi demek Hazreti İnsanın gönülünü istva etmesi demektir.

Allah nuru nasıl sevamat ve arzı kaplamış ise.. Sevmatın fevkindeki arşın (İnsanın gönlünüde) istiva etmiştir anlatbiliyoooooom mu? allah kahretmesin fışkırıyor bilgi benden :D

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah, zaman ve mekandan münezzehtir....Zaman ve mekan yaratılmış kavramlardır...Gerçekte zaman diye bir kavram yoktur.......

ben bu allah zamandan ve mekandandan münezzehtir lafını hiç anlamam...

Zaten anlasan şaşardım..........

Sitelerde Paylaş

Allah'ın zaman ve mekandan munezzeh oldugunun bilimsel kaniti da yapildi. Hawking tarafindan (Hawking 2013 yilinda Kanal D muhabiri Aysegul Ekincinin roportajinda Allah'in varligini kabul etti)

Hawkingin 5 maddelik teorik delilinin 3. Maddesine gore zaman ve mekan sonradan olmustur. Yani big bangdan once zaman ve mekan kavrami yoktur.

Ikinci olarak Einstein tarafindan ortaya atilan zamanin izafiyet teoremine gore de bu mumkundur. Zira ayda vakit dunyanin 4 te 1 hizinda akiyor. Kara deliklerin oldugu samanyolu galaksisinin merkezinde zaman hizi dunyanin 50 000 de 1ine kadar dusuyor. Buradan zamansizlik yani ebedi hayat anlasilabilir.

Sitelerde Paylaş

Allah'ın zaman ve mekandan munezzeh oldugunun bilimsel kaniti da yapildi. Hawking tarafindan (Hawking 2013 yilinda Kanal D muhabiri Aysegul Ekincinin roportajinda Allah'in varligini kabul etti)

Hawkingin 5 maddelik teorik delilinin 3. Maddesine gore zaman ve mekan sonradan olmustur. Yani big bangdan once zaman ve mekan kavrami yoktur.

Ikinci olarak Einstein tarafindan ortaya atilan zamanin izafiyet teoremine gore de bu mumkundur. Zira ayda vakit dunyanin 4 te 1 hizinda akiyor. Kara deliklerin oldugu samanyolu galaksisinin merkezinde zaman hizi dunyanin 50 000 de 1ine kadar dusuyor. Buradan zamansizlik yani ebedi hayat anlasilabilir.

Ama sizin put Kuran'da hiç ben zamandan ve mekandan münezzehim falan demiyor. Benim yanımda 1000 yıl bir gün gibidir, benim tahtım sular üstündedir, tahtımı da 8 melek taşır diyor.

Sizlere mi inanalım, putunuza mı?

Bu 7. yy araplarının zırvalarından bilimsel, işe yarar bir bok çıkaracağım diye kıçınızı yırtmanız dışardan o kadar komik görünüyor ki. Yahu kalbi düşünme organı sanan zır cahillerin yazdığı boktan bir kitaptan bir şeyler alacağını ancak sizin gibi ahmaklar düşünür.

Sitelerde Paylaş

Bakmakla gormek farkli sey. 14 asir onceden evrenin genislemesinden haber veriyor. Bunun bilinmesi icin hubble teleskopunun bulunmasi lazimdi. Ve bu ayet ispat edildi.

Insanin anne karnindaki uc asamasi nudka mudka ve alakadan bahsediyor. Bunun bilinmesi icin ultrason cihazinin bulunmasi lazimdi. Ve bu ayet ispat edildi.

Daglarin yurumesinden haber veriyor. Ve bunun bulutlar gibi oldugunu soyluyordu. Bunun bilinmesi icin uzaya uydu gonderilmesi gerekiyordu ve dunyanin donusuyle daglarin hareket ettigi ispatlandi

Bitkilerin erkek ve disi oldugundan haber veriyor. Bunun bilinmesi icin botanik bilimine ve botanikcilere ihtiyac vardi. Ve bu ayet ispatlandi

Bulutlarin agir olmasindan haber veriyor. Guncel bilgilerle bir kumuloninbus firtina bulutunda tam 300 000 ton su vardir ve bu ayet ispatlandi

Iki denizin birlesim noktalarinin karismadigindan haber veriyor. Osinografi bilimi ve Kaptan Kustonun calismasiyla denizlerin karismadigi yani bu ayet ispat edildi

Ruzgarlarin tasiyici olmasindan bahsediyor. Ve yapilan arastirmalarla ruzgarlarin olusturdugu aeresollerle tasima islemi yaptigi goruldu ve bu ayet ispat edildi.

Zerre ve zerreden daha kucuk seylerden bahsediyor. Ve bunun icin mikroskop lazim. Ve mikroskopla zerre yani atom ve zerreden daha kucuk seyler elektron proton notron atom alti parcaciklar vs. gozlendi ve bu ayet ispat edildi.

Goruldugu gibi mikroskobun, teleskobun, osinografinin, botanigin, embriyolojinin, biyolojinin, fizigin, kuantum fiziginin, astrofizigin, kimyanin... vs. daha nice bilimsel bulgu ve olgularin zerre miktar olmadigi ya da cok az oldugu donemlerde bu bilgilerden HANGI GUC bahsedebilir??? Bize gore Alemlerin Rabbi olan Allah size gore ne??? Bu kadar harika bilgiler bir insan tarafindan yazilabilir mi??? Bu da gosteriyor ki Kuran Alemlerin Rabbi olan Allahdan bize indirilmis mukaddes bir kitaptir

Sitelerde Paylaş

Bakmakla gormek farkli sey. 14 asir onceden evrenin genislemesinden haber veriyor. Bunun bilinmesi icin hubble teleskopunun bulunmasi lazimdi. Ve bu ayet ispat edildi.

Insanin anne karnindaki uc asamasi nudka mudka ve alakadan bahsediyor. Bunun bilinmesi icin ultrason cihazinin bulunmasi lazimdi. Ve bu ayet ispat edildi.

Daglarin yurumesinden haber veriyor. Ve bunun bulutlar gibi oldugunu soyluyordu. Bunun bilinmesi icin uzaya uydu gonderilmesi gerekiyordu ve dunyanin donusuyle daglarin hareket ettigi ispatlandi

Bitkilerin erkek ve disi oldugundan haber veriyor. Bunun bilinmesi icin botanik bilimine ve botanikcilere ihtiyac vardi. Ve bu ayet ispatlandi

Bulutlarin agir olmasindan haber veriyor. Guncel bilgilerle bir kumuloninbus firtina bulutunda tam 300 000 ton su vardir ve bu ayet ispatlandi

Iki denizin birlesim noktalarinin karismadigindan haber veriyor. Osinografi bilimi ve Kaptan Kustonun calismasiyla denizlerin karismadigi yani bu ayet ispat edildi

Ruzgarlarin tasiyici olmasindan bahsediyor. Ve yapilan arastirmalarla ruzgarlarin olusturdugu aeresollerle tasima islemi yaptigi goruldu ve bu ayet ispat edildi.

Zerre ve zerreden daha kucuk seylerden bahsediyor. Ve bunun icin mikroskop lazim. Ve mikroskopla zerre yani atom ve zerreden daha kucuk seyler elektron proton notron atom alti parcaciklar vs. gozlendi ve bu ayet ispat edildi.

Goruldugu gibi mikroskobun, teleskobun, osinografinin, botanigin, embriyolojinin, biyolojinin, fizigin, kuantum fiziginin, astrofizigin, kimyanin... vs. daha nice bilimsel bulgu ve olgularin zerre miktar olmadigi ya da cok az oldugu donemlerde bu bilgilerden HANGI GUC bahsedebilir??? Bize gore Alemlerin Rabbi olan Allah size gore ne??? Bu kadar harika bilgiler bir insan tarafindan yazilabilir mi??? Bu da gosteriyor ki Kuran Alemlerin Rabbi olan Allahdan bize indirilmis mukaddes bir kitaptir

Bu zırvalara inandığına göre göründüğünden daha malmışsın.

Araf/179. Andolsun biz, cinler ve insanlardan, kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen birçoklarını cehennem için var ettik. İşte bunlar hayvanlar gibi, hatta daha da aşağıdadırlar. İşte bunlar gafillerin ta kendileridir.

Kalbi düşünme organı sanan cahil arapların senin gibi malları keklemek, sömürmek için yazdığı boktan bir kitaptan neler de çıkarmışsınız.

Sitelerde Paylaş

Hawking hala ateist. :) Düzeltelim de.

Sizin şu Allah Samanyolu galaksisinin merkezindeki KARADELİK olmasın. Bir çok yönleri uyuyor kendisine. Cebrail'in yolculuk süresi de uyuyor.

Sitelerde Paylaş

Allah, zaman ve mekandan münezzehtir....Zaman ve mekan yaratılmış kavramlardır...Gerçekte zaman diye bir kavram yoktur.......

aynen kardeşim. Bazıları, Allah için maddesel anlamlar çıkarmaya çalışıyorlar,saçmalıyorlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...