Jump to content

kitabın yarısına iman...

Recommended Posts

36 minutes ago, kavak said:

Ne demek istedigimi hiç anlamamıșsınız ya da ben anlatamadım. Benim degil, Sizin mantığınızla bir farzı misal gösterdim. 

Bir Tanrının olmasını ısrarla isteyen sizsiniz ve onun adaletli olmasını içtenlikle arzu ediyorsunuz.

Aslında insanlar bir takıma tam bu zihniyetle kendilerine Tanrı(lar) yaratmıșlardır. Hepsi kendi ürünleridir.

Ben de Size kendi mantığınızla, arzu ettiğiniz iyi bir Tanrının olmadığını göstermeye çalıștım.

tamam öyle olsun...

çevremizde adaletsizlikler var öyleyse adil ve iyi bir tanrı yok diyorsunuz...

bunun üzerine daha çok konuşuldu başka yerlerde ama tekrar edelim...

çevremizde kötülüğün var olması tanrının kötü olduğuna ....

çevremizde iyiliğin var olması tanrının iyi olduğuna....

yeterli bir kanıt mıdır...

bence değildir...

iyilik ve kötülüğün var olabildiğine kanıttır...

yani bizlere özgürlüğün verildiğine dilersek iyi dilersek kötü olabildiğimize...

zaten böyle olmayan durumda yani iyilik yada kötülüğün tamamen yasaklandığı durumda kimsenin iyiliğinde kötülüğünden ve de adaletten bahsedilemez...

adaletten bahsedilebilmesi için iyi ve kötünün birlikte serbestçe var olabilmesi gerekir...

yani çevremizde gördüğümüz kötülükler tanrının yok olduğuna ya da adaletsiz olduğuna değil onun iyiliği de kötülüğü de serbest bıraktığı yani özgürlüğü sunduğu anlamına gelir...

özgür iradesi olmayıp sadece iyilikler yapabilen varlıklar olsaydık acaba biz gerçekten iyi olur muyduk...

kötülük yapmak istediğimiz halde yapamıyoruz yahut kötülüğü isteyemiyoruz bile diyelim ki...

hiç kötü bir iş yapmayan robotlardan ne farkımız kalırdı...

ya da tam tersi...

hiç iyi bir şey yapamayan yapmayı isteyemeyen bireyler olsaydık acaba o zaman da bize kötü denilebilir miydi...

bakınız işte bu da bir akıl yürütme ve sizin ulaştığınız sonuca çıkmadı...

şimdi zahmet olmaz ise size sorduğum şu soruya nezaketen bir cevap alabilir miyim...

tanrı iyi ise bizim kötülük yapmamızı ister mi...

Sitelerde Paylaş
  • 10 months later...
  • İleti 187
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allaha iman et,daha doğrusu atalarınca islama inanmaya programlanarak allaha iman ettiril.

Allaha atfedilen Kuranın tüm içeriğine katılmak zorunda bırakıl.

Kuranda tek bir şeyi eleştirme,tek bir şeyi yanlış bulma hakkın olmasın.

İslamı sorgulayarak seçmemiş ol.İslam sorgulanarak,araştırılacak seçilebilir bir şey de değil tabi.Kuranı okuyup,Kuranda hiçbir yanlış,çelişki,eksik olmadığı sonucuna ulaşmak,kuran ayetlerini doğrulayıp,kuranın içeriğinden de allahın varlığına ulaşıp,kanıtlamak gibi bir durum söz konusu bile olamaz.Öyleyse ne yapacaksın iman edeceksin,başka yol yok.

İslama inanmayan olursa da,ortada inkar edilen bir gerçek,doğru olmadığı halde ayetleri inkar ediyorsunuz,gerçeği yalanlıyorsunuz kafirler,diyip yaftala.

Sonra da pişkin pişkin seçim senin,özgür iraden var de.He bunu diyen de atalarının dinine inanmaya programlanmış,iman putuna tutsak edilmiş.Dini kendi bile seçmemiş.

Şu açık ki iman aşırı düzeyde pişkinliğe,küstahlığa neden olmaktadır.Sen o kadar sorgularsın,incelersin,atasının dini islama inanmaya programlanmış,sorgulama,kuşkuya düşme hakkı elinden alınmış,aklı dumura uğratılmış zombi gelir sana akıl verir.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Üstelik de Kuran'da "biz ataların dinine tabi oluyoruz dediler. Ya ataları doğru yolu bulamamışlarsa" yazar! :lol: Hırsızın mert olanı, sadece onu mu, şunu da çaldım şunu da dermiş! :D  

Aynı; putlara seslenseniz cevap vermezler, bir şey isteseniz yerine getirmezler dediği gibi! Ha yani heeey allah! dedin de buyur, ne var? dedi. İki ekmek yollasana dedin. Hay hay, oldu bil dedi! :0_80cbc_37a71a73_L:

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, democrossian yazdı:

Üstelik de Kuran'da "biz ataların dinine tabi oluyoruz dediler. Ya ataları doğru yolu bulamamışlarsa" yazar! :lol: Hırsızın mert olanı, sadece onu mu, şunu da çaldım şunu da dermiş! :D  

Aynı; putlara seslenseniz cevap vermezler, bir şey isteseniz yerine getirmezler dediği gibi! Ha yani heeey allah! dedin de buyur, ne var? dedi. İki ekmek yollasana dedin. Hay hay, oldu bil dedi! :0_80cbc_37a71a73_L:

Müslümanlar bu ayeti paylaşıp,atalarınca başka dinlere inanmaya programlanmış,atalarının dinine inandırılmış kişileri eleştirirken,onları akılsızlıkla yaftalarken,kendilerinin de atalarınca atalar dini islama inanmaya programlandıklarını hiç düşünmezler.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, democrossian yazdı:

Şu anda dünyada atalar dini olmayan tek bir din bile yok! Bu demektir ki dinsiz olmak farz, direk allahın kesin emri!

Evet,tüm müslümanlar Allahın buyruğuna uysunlar ve atalar dini islamın kutsal betiği kurana eleştirel bir gözle baksınlar.İman edip,Kuranın tüm içeriğine katılmak zorunda kalmak olmaz şimdi.Ya Kuranda yanlışlar,çelişkiler,eksikler,kabul edilemez düşünce,eylem ve uygulamalar varsa?

Sitelerde Paylaş

Yani şimdi kıyamete kadar geçerli bir kitap yazacak olan bir allah, oturur bir düşünür. Ben atalar dinine uymakla bunları eleştireceğim, benim dinim yeni çıktı ya hani, o bakımdan ama... 

Lakin bir zaman sonra bu da yeni inmiş bir şey değil, atalardan menkul bir şey olacak! Ataların dini kapsamına bu da girecek! O zaman kıyamete kadar geçerli olmasını planladığım bir kitaba bunu yazmamalıyım!

Fakat işte nerde o fikrimin ince gülü... İnsanların çoğu cehenneme dolacak illa, ben dilemeden kimse iman edemez, yani bu demek ki ben insanları işkence etmek için yaratmış bir psikopatım diyen bir allah bu! Normal bir kafası olsa zaten böyle bir laf etmezdi! Hatta bunun güya cennete birilerini koyması da cehennemdekilerin işkencesini katmerlemek için! Yani bu bildiğin tam bir psiko manyak!

Sitelerde Paylaş
  • 5 months later...
  • 8 months later...
11 minutes ago, Nuri Kara said:

Nasıl yani?

Açık değil mi...

Tanrıya inanan ve bağlı bir topluluğu en kolay yönetme hatta sömürme yöntemlerinden biri ...

Şu işi yapmamızı Tanrı emrediyor ayette geçiyor dedin mi itiraz yolu kalmıyor...

Adam aklına vicdanına sorsa aslında itiraz edecek ama Tanrı böyle birşey söylemez de diyemiyor...

Aslında tanrının isteği olmayan bir şeyi tanrının emrini yerine getiriyorum kitapta böyle yazıyor çünkü diye yaptirabiliyorsun...

Sitelerde Paylaş
26 minutes ago, kirec said:

Kitabı değiştirmek açıkça bir sahtekarlık dürüst olmayan yani kötü bir iş...

Ama özgür irade verilmiş ise kötülük yapılmasına engel olunamaz demektir...

Madem kitap değiştirilebilir ise ne anlamı kalıyor kitap göndermenin?

Özgür irade istediğini yapmaksa o zaman Allah neden insanları inanıp şunu yaparsan huri veririm, inanmayıp yapmazsan sonsuza kadar yakarım diyor, bu özgür iradeye müdahele etmek değil mi?

Sitelerde Paylaş

Doktorlar da aman şeker kırmızı et fazla tüketmek damarları tıkar  hastalık yapar der üç beyazdan uzak durun der ama her kes yine canı istediğini yiyip içmekte

ama tabiblerin dediklerini idrak eden az bir kısımda bunu ciddiye alır sabreder kendini kısıtlar her şeyi yemez sağlıklı kalır diğerlerinde hastalık zuhur eder

yani Allah zaten peygamberine sen zorlayıcı değil sadece öğüt vericisin der

Kur'an zaten öğütür nasihattır aynen oktorların nasihatleri gibi isteyen uyar isteyen uymaz

yani doktor şöyle dese et yiyeni hapise atarım demiyor zaten uymayan kendine kötülüğü yapıyor cezasını çekiyor

tabib der ki şunları yesen sağlıklı kalırsın şunları yersen damarın tıkanır tansiyonun çıkar inme olur felç gelir filan 

yani nasihatte hem müjde hem de ikaz uyarı vardır  şöyle yaparsan sağlıklı şöyle yaparsan hastalıklı olursun 

bu terbiyede esastır zaten.

Allah ta der ki kendinizi cehennem odunu haline getirmeyin cennete layık olun der

aslında kişi kendi cennet ve cehennemi seçiyor iradesi ile yoksa kimse onu zorla atmıyor.

bazı doktorlar diyor ki sigara içene bakmam muayene etmem der

zira kişinin kendi sağlığına saygısı yok en büyük zarar sigara alkoldendir

onu bıraksa zaten bir çok şey düzelir

Sitelerde Paylaş
19 minutes ago, sağduyu said:

Madem kitap değiştirilebilir ise ne anlamı kalıyor kitap göndermenin?

Özgür irade istediğini yapmaksa o zaman Allah neden insanları inanıp şunu yaparsan huri veririm, inanmayıp yapmazsan sonsuza kadar yakarım diyor, bu özgür iradeye müdahele etmek değil mi?

Tanrı kitap göndermiyor...

O insanlara vahy yani ilham veriyor...

Aslında tüm insanlara vicdanın sesi olarak seslenmekte...

Ama bazı insanlar vicdanın sesini daha net duyup ifade edebiliyor saairler bilgeler gibi...

Bu ifadeler diğer insanlarca değerli bulunup kutsal yazıtlar olarak saklanmaya çalışılıyor....

Sonra bunlar derlenip kitap oluyor...

Bazen derlenirken bazen de sonradan başka insanlar bunlar üzerinde oynama yapabiliyor...

İnsanın özgür iradesi böyle o kitabı da değiştirebilir başka kotuluklerde yapabilir...

İnsana Tanrı özgür irade vermemiş olsa ona bir sey teklif etmesi daha mantıksız olurdu...

Onu öyle yapacak şekilde programlar geçerdi...

Robotu iyilik yapmaya programlayip sonrada bu iyiliği yaparsan sana şunu veririm demek mantıklı mı...

Sitelerde Paylaş

ilham ile vahiy terminolojik anlamda farklıdır

ilham umumi vahiy hususidir ve bal arısına vahy ettik ilham manasındadır. 

vahiy sadece peygamberlere  melek ile gelir ve bu ayettir kitap olur

ilham ise insanlara hayvanlara daha genel manada iletişimdir.

tasavvufta tarikatlerde evliya keramet ehli denen zatlar vahye değil ilhama mazhardırlar

ilham da rüya gibi hususi olup kişiyi bağlar umuma teşmil edilmez

ancak ne yazık ki bozulan ve dejenere olan Kur'an dan sahih sünneten kopan tarikatlarımız

bu gün ilhamı vahiyden  kerameti kendinden menkul şeyhleri evliyalarıda peygamberden üstün tutmaktalar

ibni arabi bu yolun başıdır

batını bir çok mana deyip kendi hussusi ilhamatını vahyin önüne geçirmiştir

kendi düşünce

tarikatler ya islah edilmeli yada kapatılmalıdır

zira zararları karını aştı.

tarihinde nogodbutAllah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 minutes ago, kirec said:

Robotu iyilik yapmaya programlayip sonrada bu iyiliği yaparsan sana şunu veririm demek mantıklı mı...

Tanrı da insanı kendi istediği şekilde programlamıyor mu? Tanrının kendi istediği şekilde programladığı insan tanrının programladığı şekilde çalışıyorsa nasıl özgür irade oluyor?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...