Jump to content

kitabın yarısına iman...

Recommended Posts

al şu kitabı bu allahın emirleri bunların hepsine iman et kurtul...

Ya bi dakka neden hepsine inanmam gerekiyor...

okusam baksam da arasından iyi güzel bulduğuma inansam olmaz mı...

Olurmu len öyle şey...

Ya hepsine inanacaksın ya hiç birine...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 187
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Olurmu len öyle şey...

Kitap, tanrısallık iddiasındadır. Arasından güzel bulduklarınıza inanmanız, kitabın tanrısallık savını yerle bir eder. Kitabın savunucuları için kabul edilemezdir.

Kitap; kültürel masallar ve döneminin ahlaki prensipleri ile siyaseti ve cehaletinden başka bir şey değildir. Arasından güzel bulduklarına inanmanız ve bu yüzden tanrısallık savını öne sürmeniz, kitabın zarar vericiliğine destek olmaktan başka bir şey değildir. Bu kitaptan, sıradan bir keloğlan masalından alabileceğinizden çok daha az ahlak edinebilirken, sadece korkularınız yüzünden bu karanlığa destek vermeniz kabul edilemez.

Sitelerde Paylaş

eski insanlarda bize gelen şeyler içinde bir sürü doğru güzel şey vardır bir sürü de yanlış şey...

Nasıl biz onları tümden kabul etmiyorsak içinden iyi bulduklarımızı beğeniyor benimsiyor diğerlerini bırakıyorsak...

Aynı rasyonel davranışı niçin her kitap cümlesine uygulayamalım ki...

Sitelerde Paylaş

Olurmu len öyle şey...

İyiye güzele inanmak istiyorsan kurtulman gereken ilk şey dinler zaten. Bu ne çelişkidir ki ahlak kurallarını da belirleyen dinler olagelmiş. İyilik yargısı din töhmetinden sıyrıldığında geriye hiç bir şey kalmayacağı düşünülüyor olsa da ben bu konuda bu kadar karamsar değilim.

Sizin sözünüze gelelim. İslam dininden bahsediyorsanız böyle bir ekle-çıkar yapamazsınız. Bu şirk olur.

Sitelerde Paylaş

İsterseniz bütün kitapları biraraya getirip, içlerinden en iyi söylemleri șeçseniz dâhi, onların insanların ürünü olduğu gerçeğini değiștirmez. Bu eserlerden doğaüstü çıkarım yapmanın kimseye bir yararı olduğunu zannetmiyorum.

Sizinki "Ne șiș yansın ne kebap" mantığına benziyor ve her halükârda inanmakta ısrar ediyorsunuz.
O kitapların içeriklerinin bir bölümü Sizi rahatsız ettiği için, orta șekerli bir yolda yürümeye kalkıyorsunuz.
Ancak hiçbir dindar kendi kitabının yarısının yanlıș olduğunu kabul edemez.
Siz bunu kabul etmeye razı olduğunuze göre, aslında o kitapların ve mesajlarının insan ürünü olduğunu
kabullenmiș oluyorsunuz da söylemeye diliniz varmıyor. Bu durumda Sizin dindarlığınız güme gitmiș oluyor.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ya insan ürünü veya değil..

Ben içeriğine bakıp değerlendirmeyi ve güzel şeyleri alıp benimsemekte bir yanlışlık görmüyorum...

bütün kitaplar için konuşuyorum...

Hem bazıları ila hepsini kabul edeceksin diyorsa o da onların görüşü...

Sitelerde Paylaş

ya insan ürünü veya değil..

Ben içeriğine bakıp değerlendirmeyi ve güzel şeyleri alıp benimsemekte bir yanlışlık görmüyorum...

bütün kitaplar için konuşuyorum...

Hem bazıları ila hepsini kabul edeceksin diyorsa o da onların görüşü...

daha önce de yazmıştım...kuran içinde iyi bi şey yok ki ?

git polyanna oku daha çok feyz alırsın....

Sitelerde Paylaş

polyannayı da okuyalım marksı da tevratı da kuranı da tolstoyu da mevlanyı yunusu da nutku da...

Hepsinden faydalanalım doğrularını alıp eğrilerini bırakalım...

okuduk kuranı...içinde doğru bulamadık !!! sormuştum sana da neyi doğru buldun orda ? " diye...yarım yamalak cevap verdin....onun da cevabını vermiştim...."o iyi olarak algıladıkların sadece müslümanlar için" diye...

ee daha ne ?

Sitelerde Paylaş

Kireç kardeşimize hak veriyorum.

Kimisi yarısına,kimisi dörtte birine,

kimi onda birine ,kimi yüzde birine

inanabilir.

Mesela ben kuranın yüz binde birine inanıyorum.

Demokrasi var lan,isteyen istediğine,istediği oranda inanabilir.

Konu kapanmıştır..

Sitelerde Paylaş

eski insanlarda bize gelen şeyler içinde bir sürü doğru güzel şey vardır bir sürü de yanlış şey...

Nasıl biz onları tümden kabul etmiyorsak içinden iyi bulduklarımızı beğeniyor benimsiyor diğerlerini bırakıyorsak...

Aynı rasyonel davranışı niçin her kitap cümlesine uygulayamalım ki...

Yanılgınız veya yanıltmaya çalıştığınız kısım şudur:

içinden istediğinizi alabilirsiniz. Sonuç olarak bu kitap kültürel birikim de içerir. Fakat içinden aldıklarınızı dayanak gösterip: tanrı vardır, dediğiniz zaman ne inananlara ne inanmayanlara yaranabilirsiniz.

Bu yüzden ya hep ya hiç deriz.

Kitabın tanrısallık savını çöpe attıktan sonra, örneğin:

- ana babaya saygı göster

öneri/emrini aldığınızda buna akıl sağlığı yerinde olan ve kendine has travmalar yaşamamış hiç kimse itiraz etmeyecektir.

Fakat sırf bu yüzden tanrı var demek, kendi korkularınız veya ölçüp biçmedeki yetersizliğiniz yüzünden bu kitabın içindeki sayısız rezaleti, kepazeliği ve zararlı emirleri de savunmak, içinde bulunduğunuz toplumun da bu pislikle zehirlenmesine neden olmak demektir.

Tekrar etmekte fayda var: eskilerden ders ve görgü almak istiyorsanız, keloğlan bile tek başına kurandan çok daha iyi bir kaynaktır.

Sitelerde Paylaş

aslında bütün kitaplarda bazı cümleler o kadar vicdanlarda yankı yapıyor ve etkiliyor ki insan işte bu diyor...

İşte burda ilahi bir esinti var...

Ama bazı cümlelerde ise ne akıl ne vicdan rahatsız olmadan duramıyor...

İşte burlarda da şeytani bir etki olduğu seziliyor...

Biz rahmani olanları alalım ötekileri bırakalım desek olmaz diyonuz yani şimdi öyle mi...

Sitelerde Paylaş

aslında bütün kitaplarda bazı cümleler o kadar vicdanlarda yankı yapıyor ve etkiliyor ki insan işte bu diyor...

Biz rahmani olanları alalım ötekileri bırakalım desek olmaz diyonuz yani şimdi öyle mi...

12552598_930169720413510_830541416339345

https://www.facebook.com/karikateist/photos/pb.174377972659359.-2207520000.1452983392./930169720413510/?type=3&theater

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öyle diyoruz. Çünkü bir şeyin rahmaniliği için bir ölçütünüz bulunmuyor. Bu ölçüt bulunursa, bu sefer de göreceliği yüzünden sorunlu olacaktır.

Diğer bir yandan, rahmanilik ölçütü neden terazinin kefesini arap tanrısı yönünde bastırmalıdır? Dahası, rahmani olan dediğiniz her şey, keloğlan masallarında da vardır; bu masallar da kutsal mıdır?

sorular... sorular...

Sitelerde Paylaş

12573134_914354415313072_616313968649547

https://www.facebook.com/Karikateist2/photos/pb.253421118073075.-2207520000.1452984443./914354415313072/?type=3&theater

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...