Jump to content

kitabın yarısına iman...

Recommended Posts

5 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Sen Kur'an'la bozmuşsun kafayı. Onun alıntı çalıntı olduğuyla bozmuşsun ama bunun nasıl yapıldığını da bilmiyorsun. O yüzden ön yargısız bir ateist gibi bakabilmen de anlayabilmen de mümkün değil. 

Bütün dinler çalıntı. Hepsinin kökeni bir yerlere gidiyor, hiçbiri orijinal değil. Kur'an ise en son yaratılan din olduğu için kendinden öncekilerin toplamı. Ama sana şunu söyleyeyim, Kur'an'da yazan ve kendinden önceki semavi dinlerde geçen ayetlerin üstünde bu kadar ısrarlı durmak çok yararlı değil. Çünkü Müslümanlar,  her ne kadar değiştirilmiş olsa da diğer iki büyük dinin de Allah kelamı olduğuna inanır ve tekrarlardan rahatsızlık duymazlar. 

Senin kaçırdığın şey, günümüz Müslümanının da evrildiği, ateist argümanlara karşı yeni savunmalar geliştirdiği ve onlardan etkilenmediği. Piştiler adamlar.

Ben Müslüman olsam ben de öyle yapardım. O yüzden Kur'an saçmalığını diğer iki saçmalık olan Tevrat ve İncil'le yıkamazsın. Onlar da Allah kelamı çünkü. O ikisi yetmediği ya da değiştirildiği için Allah üçüncüyü gönderiyor, o yüzden diğer ikisinde olan ayetlerden bazılarının burada da yer alması onlar için çok doğal. Bu üç din de aynı yerden çıkıyor; Ortadoğu ilkelliğinden. Gidilecek yer çok daha öncesi velhasıl. Yani Müslümanlar o ayetleri alıntı çalıntı yaptı da Musevi'ninki gökten mi indi?

Kabaca açıkladım şimdi.  

Yalnız bu ayetin çalıntı olması büyük sorun:)ÇÜnkü ayetin başında Israiloğulları'na yazdık diyor. 

Oysa bu sözün kaynağı Tevrat değil bir din adamının Tevrat'taki bir ifadeyi yorumlaması aynı ifadeyi farklı yorumlayan da var. Kuran'sa by yorumu Israiloğulları'na yazdık şeklinde anlatıyor. 

Yanı Müslümanlar bu ayeti "onlar da Allah kelamı" diyerek açıklayamıyor. Çünkü bu tefsirsel bir ifade.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 187
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kanıt:

Alıntının kaynağı z Mişnah Sanhedrin 4:5(Talmud)'tir.

Bundan dolayı İsrailoğullarına (Kitapta) şunu yazdık: “Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür. Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa sanki bütün insanları yaşatmıştır. (Sure 5:32) 

Kardeşini öldüren Kain ile ilgili olarak Kutsal Kitap’da (Yaratılış 4:10) kardeşinin kanı bana sesleniyor” dendiğini okuruz. Burada kan sözcüğü tekil olarak değil çoğul olarak kullanılmıştır. Tek bir kişiyi öldürenin tüm insan ırkını öldürmüş sayılacağını göstermek için tek olarak yaratıldın; oysa tek bir kişinin canını kurtaran, tüm insan ırkını kurtarmış sayılacaktır. (Mishnah Sanhedrin 4:5)

5. Sure’nin 32. ayetinde yazılanlarla bundan bir önceki ayet (31) arasında hiçbir bağlantı yoktur. Habil’in Kain tarafından öldürülmesinin tüm insanlığın öldürülmesi veya yaşatılmasıyla ne alakası olabilir? Hiçbir şey!   Kur’an’da bu ayet ondan önce gelen ayetten kopuk görünmektedir. Öyleyse niçin oradadır?

Yahudi Talmud’undaki Mishnah Sanhedrin’e dönüp 4:5’e bakarsak, yazarın bu anlatımı nereden edindiği ve niye bu bölüme eklediği anlaşılacaktır.

Bu bölümde Habil’in hikayesinde çoğul olarak kullanılan “kan” sözcüğünü “kendi kanı ile onun soyundan gelenlerin kanı” şeklinde yorumlayan bir Yahudi din bilginin açıklamaları mevcuttur. Bunun bir Yahudi din bilgininin yorumundan ibaret olduğu unutulmamalıdır. Kişisel ve oldukça varsayımsal bir yorum yapılmıştır.

Bu yüzden Yahudi din bilgininin “kan” sözcüğünün çoğul kullanımı hakkında yaptığı yorumu okumak ilginçtir. Buna karşın bu bilginin yorumunun kelimesi kelimesine Kur’an’da 5:32’de tekrarlandığını görüyoruz! Kutsal Kitap metni üzerinde yorum yapan bir din bilgininin görüşleri ve basit varsayımları nasıl olmuştur da Kur’an’ın ilahi sayılan bildirisine dönüşüp Tanrı’ya atfedilmiştir?  

Bu sorunun tek mantıklı yanıtı, Kur’an’ı derleyen kişilerin ilgili uyarı ve açıklamayı Yahudi din bilgininin yazılarından alıp Kur’an’a ekledikleridir; zira 31. ayette Habil’in öldürülmesi ile 32. ayette tüm insan ırkının öldürülmesi ya da kurtarılmasından bahseden açıklama arasında başka bir konusal ya da mantıksal bağlantı söz konusu değildir.

tarihinde Desert Wind tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Türk Ateist said:

Sen Kur'an'la bozmuşsun kafayı. Onun alıntı çalıntı olduğuyla bozmuşsun ama bunun nasıl yapıldığını da bilmiyorsun. O yüzden ön yargısız bir ateist gibi bakabilmen de anlayabilmen de mümkün değil. 

Bütün dinler çalıntı. Hepsinin kökeni bir yerlere gidiyor, hiçbiri orijinal değil. Kur'an ise en son yaratılan din olduğu için kendinden öncekilerin toplamı. Ama sana şunu söyleyeyim, Kur'an'da yazan ve kendinden önceki semavi dinlerde geçen ayetlerin üstünde bu kadar ısrarlı durmak çok yararlı değil. Çünkü Müslümanlar,  her ne kadar değiştirilmiş olsa da diğer iki büyük dinin de Allah kelamı olduğuna inanır ve tekrarlardan rahatsızlık duymazlar. 

Senin kaçırdığın şey, günümüz Müslümanının da evrildiği, ateist argümanlara karşı yeni savunmalar geliştirdiği ve onlardan etkilenmediği. Piştiler adamlar.

Ben Müslüman olsam ben de öyle yapardım. O yüzden Kur'an saçmalığını diğer iki saçmalık olan Tevrat ve İncil'le yıkamazsın. Onlar da Allah kelamı çünkü. O ikisi yetmediği ya da değiştirildiği için Allah üçüncüyü gönderiyor, o yüzden diğer ikisinde olan ayetlerden bazılarının burada da yer alması onlar için çok doğal. Bu üç din de aynı yerden çıkıyor; Ortadoğu ilkelliğinden. Gidilecek yer çok daha öncesi velhasıl. Yani Müslümanlar o ayetleri alıntı çalıntı yaptı da Musevi'ninki gökten mi indi?

Kabaca açıkladım şimdi.  

aslında arkadaşın çalışması güzel...

kutsal kitaplardaki ortak yada benzer ifadeler nelermiş bunu yavaş yavaş ortaya koyuyor...

tabi amacı başka belki ama olsun ...

bana göre de tüm kutsal kitaplarda tanrısal esin ilham vahy  eseri pek çok ifade bulunuyor...

zaten aynı düşüncenin farklı zamanlarda ve yerlerdeki ifadeleri bunlar...

dolayısıyla arkadaşın çalışmalarından faydalanıyoruz...

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, kirec yazdı:

kutsal kitaplardaki ortak yada benzer ifadeler nelermiş bunu yavaş yavaş ortaya koyuyor...

bana göre de tüm kutsal kitaplarda tanrısal esin ilham vahy  eseri pek çok ifade bulunuyor...

Kutsal Kitap değil Kuran hiçbir zaman diğer dinlerin Kutsal Kitapları'ndan alıntı yapmıyor  bunu anlatana kadar dilimde tüy bitti. 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Evet, yanlış numara vermişim, özür dilerim. Bakara 223 yazacaktım

Ne? Bu daha da berbat be! Sen iyi misin gerçekten? Saçmalamaya başladın çünkü. Bu konuyu asla tartışmayacağım. Bu pasajı güzel diye sunan birisiyle asla tartışmayacağım. İstediğin her yerini beğenebilirsin bu zırvanın, ben karışmıyorum, ne halin varsa gör. İstersen her tarafını beğen. Hiç karışmıyorum.

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, democrossian yazdı:

Ne? Bu daha da berbat be! Sen iyi misin gerçekten? Saçmalamaya başladın çünkü. Bu konuyu asla tartışmayacağım. Bu pasajı güzel diye sunan birisiyle asla tartışmayacağım. İstediğin her yerini beğenebilirsin bu zırvanın, ben karışmıyorum, ne halin varsa gör. İstersen her tarafını beğen. Hiç karışmıyorum.

Ben de bayılıyordum sana açıklama yapmaya, senle tartışmaya... E bi de karışsaydın?

Ne halin varsa gör demiş bi de budala.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, kirec yazdı:

Bunları yapmasına ben de hiçbir şekilde karşı değilim, elbette çok yararlı. Sürekli karşılaştırma yaptığı başlıklar açıyor zaten. Açsın. Hepsi lazım.

Değerlendirme biçimi hatalı sadece. Ona onu anlatmaya çalışıyorum.

Sitelerde Paylaş
34 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Bunları yapmasına ben de hiçbir şekilde karşı değilim, elbette çok yararlı. Sürekli karşılaştırma yaptığı başlıklar açıyor zaten. Açsın. Hepsi lazım.

Değerlendirme biçimi hatalı sadece. Ona onu anlatmaya çalışıyorum.

Değerlendirme biçimi hatalı değil.  Bir paradigma var : Kuran yazarları Tevrat ve İncil'i bilmiyordu sözlü gelenekten duyduklarını kimi zaman değiştirerek kimi zaman da akıllarında kaldığı kadar yazdılar.  Bütün bunlar bunu gösteriyor. 

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, kirec yazdı:

:D Kuran'daki (ç)alıntılardan bu sonuç çıkmaz!

Bir yazar bir kaç tane kitap yazdıysa hepsinde aynı örnekleri verip aynı masalları anlatmaz! Bir dahakinde çok farklı daha güzel, daha gelişmiş bir hikaye anlatır. Her kitabında aynı masalları ufak tefek nüans farklarıyla anlatan bir yazar gördün mü hiç sen? Ha yani koskoca allahınızın başka hikayesi yok, döndürüp döndürüp aynı zırvaları sayıklıyor ha? :lol:

Sitelerde Paylaş

Ben arada bir meydan okurum, Kuran'da doğru düzgün güzel yararlı bir anlatımın olmadığını, olduğunu düşünenin yazmasını söylerim. Verilen örneklerin hepsinin de bir halta yarar bir şey olmadığını açıkladım. Genelde işte anne babaya öf deme, ihtiyaç fazlanı muhtaçlara ver, bir insanı öldüren tüm insanları öldürmüş gibidir örnekleri verilirdi ve bunların tek başlarına cımbızla çekilip alınınca evet güzel gibi göründüklerini ama çalıntı olmaları bir yana, bu önemli değil, çalıntı olabilir ama arkasından gelen ifadelerle bu işe yarar gibi görünen ifadelerin berbat edildiğini açıklamak gerekirdi.

Ama kadınları tarla gösteren pasajın güzel ayet diye örnek verileceğini kırk yıl düşünsem aklıma getiremezdim! :lol:

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, Desert Wind yazdı:

Kuran yazarları Tevrat ve İncil'i bilmiyordu sözlü gelenekten duyduklarını kimi zaman değiştirerek kimi zaman da akıllarında kaldığı kadar yazdılar.  Bütün bunlar bunu gösteriyor. 

Ben sanki Hristiyanlık yaratılınca bundan ders alan hahamların bir daha böyle yeni bir din daha yaratılacağını anlayıp Tevrat'ı intihal olmasın diye ulaşılmaz bir konuma soktuklarını, sakladıklarını düşünüyorum. Sanki böyle olmuş gibi geliyor. Çünkü Kuran'da hahamların Tevrat'ı sakladıkları, gizledikleri ve para karşılığı bir şey yazıp verdikleri ve bunun da yanlış bilgi olduğundan :lol: çok yakınılıyor! Bu işte var bir bit yeniği! Kurnaz hahamlar kazık atmış bunlara! :D 

Hatta kehf mevzusunda bayağı sinir yapıp trip atıyor bu cahil çöl yağmacıları yahu! Tartışma onlarla, bir şey de sorma, bilmem ne... :D

Sitelerde Paylaş
48 dakika önce, democrossian yazdı:

Ben sanki Hristiyanlık yaratılınca bundan ders alan hahamların bir daha böyle yeni bir din daha yaratılacağını anlayıp Tevrat'ı intihal olmasın diye ulaşılmaz bir konuma soktuklarını, sakladıklarını düşünüyorum. Sanki böyle olmuş gibi geliyor. Çünkü Kuran'da hahamların Tevrat'ı sakladıkları, gizledikleri ve para karşılığı bir şey yazıp verdikleri ve bunun da yanlış bilgi olduğundan :lol: çok yakınılıyor! Bu işte var bir bit yeniği! Kurnaz hahamlar kazık atmış bunlara! :D 

Hatta kehf mevzusunda bayağı sinir yapıp trip atıyor bu cahil çöl yağmacıları yahu! Tartışma onlarla, bir şey de sorma, bilmem ne... :D

Kuran'ın sakladıklarını söylediği kitap Tevrat olmayabilir. Ha Kuran onu Tevrat sanıyordur ama Tevrat değildir o ayrı konu. Para karşılığı yazdıkları şeyler risale olmalı çünkü Tevrat'ın yazımı uzun zaman önce bitti metin belirlendi tefsir risale falan olsa gerek. 

Sitelerde Paylaş
55 dakika önce, democrossian yazdı:

Ben arada bir meydan okurum, Kuran'da doğru düzgün güzel yararlı bir anlatımın olmadığını, olduğunu düşünenin yazmasını söylerim. Verilen örneklerin hepsinin de bir halta yarar bir şey olmadığını açıkladım. Genelde işte anne babaya öf deme, ihtiyaç fazlanı muhtaçlara ver, bir insanı öldüren tüm insanları öldürmüş gibidir örnekleri verilirdi ve bunların tek başlarına cımbızla çekilip alınınca evet güzel gibi göründüklerini ama çalıntı olmaları bir yana, bu önemli değil, çalıntı olabilir ama arkasından gelen ifadelerle bu işe yarar gibi görünen ifadelerin berbat edildiğini açıklamak gerekirdi.

Ama kadınları tarla gösteren pasajın güzel ayet diye örnek verileceğini kırk yıl düşünsem aklıma getiremezdim! :lol:

Ne kadar abarttın yaw? Bu neyin korkusu ki? Üç tane güzel ayet var deyince okurlar İslam'a mı yanaşacak veya ateistler Müslüman olmayı mı düşünecek?

Tekrar söylüyorum, bütün dinlerde az sayıda da olsa son derece güzel, iyilikten söz eden vs ayetler olabilir, vardır da. Çünkü insan ürünüdürler. 

Bunu anlayabiliyor musun? Dinler bizim, insanlığın ürünü. Korkacak bir şey yok, sakin ol. 

Ayrıca evet, ateist bir kadın olarak söylüyorum ki "kadınlarınız sizin tarlanızdır, o halde onlara dilediğiniz gibi varın" cümlesi inanılmaz güzeldir ama sende bunu anlayacak özgür akıl ne yazık ki yok. Müslümanca bakmaktan kendi alamıyorsun çünkü. İslam kirli olunca Müslüman'ın yorumu kaçınılmaz olarak kirli olur, sen de sözdeki esas güzelliği İslam dışına çıkıp göremediğin için İslami biçimde yorumluyorsun. 

Sitelerde Paylaş
On ‎20‎.‎9‎.‎2017 at 23:04, Desert Wind yazdı:

Kuran'ın sakladıklarını söylediği kitap Tevrat olmayabilir.

Tevrat'a ulaşamayınca uyduruk kaydırık risalelerden söylentilerden yararlanmak zorunda kalmışlar! :D Hahamlara çok öfkeli oldukları çok belli oluyor! :lol: Kurnaz hahamlar iyi oynatmış bunları! O kadar salaklaşmışlar ki Meryem Harun'un kardeşi olunca Musa'nın da kardeşi oluyor mu olmuyor mu onu bile açıklayamamışlar! :D

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, democrossian yazdı:

Tevrat'a ulaşamayınca uyduruk kaydırık risalelerden söylentilerden yararlanmak zorunda kalmışlar! :D Hahamlara çok öfkeli oldukları çok belli oluyor! :lol: Kurnaz hahamlar iyi oynatmış bunları! O kadar salaklaşmışlar ki Meryem Harun'un kardeşi olunca Musa'nın da kardeşi oluyor mu olmuyor mu onu bile açıklayamamışlar! :D

Zaten Meryem mevzusundan sonra yoğurdu üfleyerek yemişler sanki. Isa'nın  nüfus babası Yusuf'un ismini cismini yazmamışlar diğer kuyuya atılan Yusuf'la karıştırmaktan çekindikleri için. 

Sitelerde Paylaş
On ‎20‎.‎9‎.‎2017 at 23:10, Türk Ateist yazdı:

Bu neyin korkusu ki?

:lol: Amma da saçmaladın ha! Ne korkusu be? :D Kuran'dan korkan müslümden beter olsun! Gerçek neyse o. Kuran'da ele alınır doğru düzgün bir mevzu yok. Olmayınca ben ne yapayım? Olmayınca olmuyor. Yaratacak halim yok! :D Sen otur da ben acaba niye saçmalıyorum diye kendi derdine yan! Tarlaymış! Ne tarlası be! :lol: Bostan olan da var mıdır? Hıyar kabak filan da yetişiyor muymuş, nasılmış? Çoktandır böyle komik bir mevzu olmamıştı ha! Ben de ikinci kere de mi yanlış ayet numarası verdi yoksa demiştim! :lol:

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Desert Wind yazdı:

Zaten Meryem mevzusundan sonra yoğurdu üfleyerek yemişler sanki. Isa'nın  nüfus babası Yusuf'un ismini cismini yazmamışlar diğer kuyuya atılan Yusuf'la karıştırmaktan çekindikleri için. 

:D Evet bayağı bir bocaladıkları açıkça görülüyor! "Lan bu hahamlar bu allahtandır diye elleriyle yazıp yazıp veriyorlar, hepsi de yanlış çıkıyor! Kahrolası hahamlar! Şurda bir Kuran yazacaz, bir düzgün yazdırmadınız len" :lol:

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, democrossian yazdı:

:D Evet bayağı bir bocaladıkları açıkça görülüyor! "Lan bu hahamlar bu allahtandır diye elleriyle yazıp yazıp veriyorlar, hepsi de yanlış çıkıyor! Kahrolası hahamlar! Şurda bir Kuran yazacaz, bir düzgün yazdırmadınız len" :lol:

Burda şunu ayırabiliriz Kuran'ın Yahudilik'i bilen kişilerce yazılmış bazı ayetleri var bunlar sınırlı ama var sonradan veya daha önce arada bir bozuşma olmuş o yüzden bilgi akışı durmuş çünkü kitaptan olmayan şeyleri kitaptan diye dillerini eğip bükerek söylemişler ve hataya sebep olmuşlar. Bir ara hahamlar 7 kollu şamdanı dahi  Kuran'a serpiştirmiş(Nur 35-36) yani o kadar nüfuz etmiş Kuran'a, sonra ipler kopmuş kible değişmiş gibi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...