Jump to content

Ateizmi Yayma Stratejileri....

Recommended Posts

• İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bence Diyanet olmalidir.

Bir devlet olarak müslümanlari basi bos birakamazsin. Bölünürler, birbirlerini yerler, devlet olarak ayakta duramazsin. Ülkede yasayan müslümanlari kontrol edebilmek, yönlendirebilmek icin bir diyanetin olmasi sarttir.

Batiya bakacak olursak, onlar bile dini yok etmedi/edemedi.

Dini kullandi, yönlendirdi ve bir cekmeceye koydu. Dinin yeri belli, (genelde) önce bilim gelir sonra din/inanc.

Müslümanlari yok etmeye degil yönlendirmeye calismaliyiz.

Ateizm bir din degildir, bütün müslümanlari ateist edemeyiz. Her zaman bir dine inan insanlar olacak, iclerinden "akillilari/düsünme yetenegi olanlari" düsünmeye sevk etmeliyiz!!!

Tabiiki bazen yobaz bir müslümana yobazca karsilik verilir ama aslinda bu kisiler bizim ateist yapmak istedigimiz kisiler degildir. Annemi, babami ve ailedemden bir cok kisiyi de ateist yapamayacagimi biliyorum.

Ama üniversteye giden yegenime bazen düsündürücü sorular soruyorum.

Demek istedigim kisisel olarak ateist olma "yetenegi" olan insanlari bilimsel acidan, ahlaksal acidan düsündürmeliyiz.

Toplum olarak veya siyasi acidan din ile barisik olamaliyiz, din de bilimle barisik olamali, dini az cok kontrol edebilmeliyiz.

Islami/Dini bu beyinsiz ve/veya kendi cikarlari icin kullanan insanlara birakamayiz!

Sitelerde Paylaş

Biraz zeka seviyesi ile ilgili bir durum. Yüksek IQ ortalamasına sahip ülkelerde ateist oranlarının yüksek olması tesadüf değil.

Bilgiye erişim kolaylığı önemli bir etken. Çocukken adam gibi "Natural History" müzelerine erişim imkanı olan, gençlik yıllarında bilim kurgu romanları okuyabilen ve Cosmos, Sapiens, vs gibi populer bilimsel kitaplar okuma imkanı bulan ortalama üzeri IQ sahibi bir bireyin ateist olma olasılığı çok yüksek olacaktır.

Bilgiye erişimin kısıtlandığı ve 7x24 din pompalanan bizim gibi ülkelerde bu işi tersine giderek yapmak daha kolay olabilir. Yani insanları dinin rezilliklerine o derece boğarsın ki kafası çalışan grup dinden çıkar. Tabi bu çok riskli bir uygulama olur ve her an ülkenin kontrolü gerçek Islam olan IŞID'e geçebilir.

Sitelerde Paylaş

Doğru ama kimseyi direk ateizme ikna edemezsin. Bi kişiyi deizme kadar taşıyıp orda bıraksak yeter bence :D

Buna başlığın ilk iletisinde açıkça değindim. Başlığı okumadan cevap veriyorsunuz..

Müslümanları direkt olarak ateizme davet etmek aptallıktır. Bunun mümkün olacağını düşünen delidir. Biz dolaylı yöntemlerden bahsediyoruz.

Onlardan biri sizin de değindiğiniz gibi, çağa ve insanlık değerlerine uymayan inançlarla mücadele etmek ve onları ortadan kaldırmaktır.

Ateizm indirekt yöntemlere baş vurmalıdır. Biz indirekt yöntemleri savunuyoruz. Siz de aynı yöntemleri savunuyorsunuz..

Sitelerde Paylaş

Ancak evrim teorisini halka anlatamazsınız. Çünkü bilmediği ayrıntılar var. Başta hücrenin ne olduğunu, DNA'nın ne olduğunu bilmiyor. Biyoloji bilgisi olmadan evrim anlaşılamıyor. Evrimi en iyi anlayabilecek, meslek grupları içinde doktorlardır. Tıp fakültelerinde "Tıbbi evrim" derslerinin okutulmasını sağlamak, insan vücudunun organ ve yapısının kökenlerini onlara anlatmak en önemli adım olur.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Charles Darwin.

Halkın evrimi anlaması çok zor. Evrim sanıldığından çok daha karmaşık ve sofistike bir kuram.

Ben sıradan bir insandan evrimi anlamasını beklemiyorum. Tıp doktorlarının bazıları bile evrimi ya yeterince anlamıyor, ya da anlamak istemiyor. Hatta açıkça reddeden bir sürü tıp doktoru var. Tek başına evrim ateizmi yaymak için yeterli bir yöntem değil. Sadece bir başlangıç. Senin evrimi öğrendikten sonra ateist olman evrimi öğrenmenin kolay olduğunu göstermiyor. Bence evrimi öğrenmeden önce sende dine karşı bazı kuşkular vardı ve sen iyi bir eğitimden geçtiğin için, evrimi öğrenmeye hazırdın. Evrim onlara noktayı koydu ve seni ateist yaptı. Bu biraz da yetişme ve eğitimle ilgili. İyi bir eğitimden geçen her çocuğu evrim ateist yapabilir. Çünkü o çocukta onu ateist yapacak yeterli entelektüel alt yapı olabilir. Biz çocuklarda, ilerde evrimi anlamasını sağlayacak bir alt yapıyı kurmaya çalışmalıyız. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Sitelerde Paylaş

Buna başlığın ilk iletisinde açıkça değindim. Başlığı okumadan cevap veriyorsunuz..

Müslümanları direkt olarak ateizme davet etmek aptallıktır. Bunun mümkün olacağını düşünen delidir. Biz dolaylı yöntemlerden bahsediyoruz.

Onlardan biri sizin de değindiğiniz gibi, çağa ve insanlık değerlerine uymayan inançlarla mücadele etmek ve onları ortadan kaldırmaktır.

Ateizm indirekt yöntemlere baş vurmalıdır. Biz indirekt yöntemleri savunuyoruz. Siz de aynı yöntemleri savunuyorsunuz..

İndirekt yöntemlerden konuşuyorsak, ateistlerin ateist olduklarını gizlemeleri şart. İnançlı biriyle ateist birisi tartışmaya başladığında, inançlı olan karşısındakini ya rakip olarak yada potansiyel dindaşı olarak görüyor çünkü. Kendimize reelde dini meselelerle hiç ilgilenmezmiş imajı çizerek konu dine geldiğinde etkili sorularla düşündürmemiz lazım bence. Her şeyi biz yapmaya kalkarsak, bu inanılmaz zahmetli olur, hem böyle bir bilgi birikimine sahip ateist sayısı azdır hemde ateistlerin kendi hayatlarıda olduğu için sürekli birilerine bişeyler anlatmakla uğraşamazlar.

Sitelerde Paylaş

Müslüman'ı, sorgulamaya yöneltmek, bir eşeği, ikna edebilmek kadar kolaydır. Eşeğin kıçına, dayarsın kamçıyı; ama bizim eşek, yerinden kıpırdamaz!

Ben, ne zamân bir Müslüman'la, bu konulara girsem, aklını kurcalayan bir soruya, benden yanıt bekler. Ben de genelde, "Yahu, kardeşim! Ben, ortaokul mezunuyum; tıp fakütseini bitirip, doktorasının yapan biri değilim," diyorum.

Aldığım karşılık, yine çok benzer oluyor: "Bak; şuncacık soruya bile, bir yanıtın olmuyor. Demek ki, yanlış yoldasın."

Size, bolca sabır diliyorum; benim, Lâtince'm tükendi!

Sitelerde Paylaş

İndirekt yöntemlerden konuşuyorsak, ateistlerin ateist olduklarını gizlemeleri şart. İnançlı biriyle ateist birisi tartışmaya başladığında, inançlı olan karşısındakini ya rakip olarak yada potansiyel dindaşı olarak görüyor çünkü. Kendimize reelde dini meselelerle hiç ilgilenmezmiş imajı çizerek konu dine geldiğinde etkili sorularla düşündürmemiz lazım bence. Her şeyi biz yapmaya kalkarsak, bu inanılmaz zahmetli olur, hem böyle bir bilgi birikimine sahip ateist sayısı azdır hemde ateistlerin kendi hayatlarıda olduğu için sürekli birilerine bişeyler anlatmakla uğraşamazlar.

Benim izlemek istediğim stratejide ateizmi gizlemeye gerek yok. Çünkü onların uygulanmasından sorumlu ilkelerin din ve ateizmle alakası yok.

Örneğin laikliğin dinle olan ilişkisi iyi bilinmiyor. Hatta yanlış biliniyor. Laiklik dinsizlik değildir. Devletin bütün dinlere aynı uzaklıkta olmasıdır. Halka laikiliği bu şekilde açıklarsanız, kabul etmemesi için bir neden yok. Herkes istediği dini istediği gibi pratik edecek. Buna bazı sapıklar dışında kim itiraz edebilir?

Laikliği savunurken ateizme değinmenin bir anlamı yok. Laikliği savunmak ateizmi savunmak değil. Laiklik dinlerin çok ötesinde insan hakları ile ilgili bir kavram. Ama ilginç olarak bu kavram ateizme de hizmet ediyor. Ateizm de laiklikten yararlanıyor.

Görüldüğü gibi halkı kandırmaya, yalan söylemeye, tuzak kurmaya gerek yok. Amaç halkı dolaylı yöntemlerle eğitmek ve çağa uydurmak.

Sitelerde Paylaş

Ateizm fazla yayginlasamaz, inanclilara ustunluk kuramaz. Cunku insan dogasina uyumlu degildir(;

Doğru. Homo Sapiens'ı diğer tüm homo türleri üzerinde güçlü kılan şey bu. Olmayan şeylere varmış diye inanıp büyük gruplar halinde yaşayabilmek çok önemli bir avantaj. Ta ki zararı yararından fazla hale gelene kadar. İslam dünyası bugün o noktada.

Sitelerde Paylaş

Bir ateist ateizmin yayilmasinin kaygisini niye duyar ki?

Ateist insanlıkla ilgili her sorunun kaygısını duyduğu için ateizmin yayılması sorunu ile de yakından ilgilidir.

Çevresinde ateist imgesi yaratan kişi ciddi ise, çevrenin bütün sorunları ile yakından ilgilenmelidir.

Ateist olduğunun bilinmesinin başka bir esprisi yoktur.

Sitelerde Paylaş

Bütün ateistleri aynı kefeye koyamazsın. Ben şahsen Celal Şengör'ün izlediği ateizmi onaylamıyorum. Ama ben onaylamıyorum diye öyle bir ateizmin varlığını, hatta saygınlığını reddemezsin.

Bu arada 12 Eylul darbesini ben onaylıyorum. Onaylamadığım ondan sonra vuku bulan trajik gelişmeler. Sapla samanı karıştırıyorsunuz.

12 Eylül'ü ben de savunuyorum napıcaksın?

Ben bunun stratejik olarak yanlışlığından söz ediyorum. Almanya'da Hitler nasıl anılıyorsa Türkiye'de Kenan Evren öyle anılıyor. Aksini iddia edemezsiniz. Herif öldü kaç kişi cenazesine gitti, çelenk bıraktı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...