Jump to content

Ateist-Teist Yanılgılar

Recommended Posts

Dinlerin sosyal kavramları iğfal etmiş olmaları yanında, insanların vicdan denen bu gibi, namus, ahlak, doğruluk, dürüstlük vs. ye dair algılarını da iğdiş ettiği gerçeğini atlıyorsunuz.

Bu namus, ahlak vs. vs. teranelerinin aslında basit bir çözümü vardır. Gayette basittir hem. Bir şeyi yaptığınız ya da yapmadığınızda, suçluluk yada utanma duygusu hissediyor musunuz?

Aslen hepsi budur. Öyle ki, bu noktada, toplumlar değil, bireyler daha ayrı ayrı benzer kavramlara sahip olabilir. Fakat bazı noktalarda herkes ittifak edecektir.

Basitleştirelim. Anadan doğma gezmek bazısında utanma duygusu uyandırabilir. Bu demek ki, o kişi için anadan doğma olmak ahlaksızlıktır. Fakat bu, "o kişi için" noktası ince bir mevzudur, zira, bu kişi başkalarını aynı kefede göremez, görme hakkını bulamaz.

Eğer dinler ahlak ve vicdan kavramlarımızı tarumar etmiş olmasaydı, bunları anlamak daha basit olurdu elbette.

Hacı da gene kendine "Ateist dini" kurmak hevasının peşinde hala. Hiç bir ateist, hiç bir ahlaki kurala uymak zorunda değildir, ateizm için böyle bir önkoşul, art koşul falan yoktur. Elbette embesiller bunu, "Ateist ahlaksız olur, ahlak kurallarına uymak zorunda olmadığından, uymaz" gibi anlayacaktır. Konu, ahlak kurallarının ateizm tanımı ile alakasız oluşudur. Yani, ateizm ahlak kurallarına dair hiç bir kural koymaz. Ahlak denen mevzu, ateizmin değil, insan olmanın adabıyla alakalıdır.

Basit bir soru soriyim

Peki biri anadan doğma geziyor ve ben bundan rahatsız oluyorsam ne olacak ? Onun ahlak değerleri konusunda sıkıntı yok elbette.

Ateizm kural koymaz diye bir düşünce yoktur bu armut kural koymaz demek kadar alakasızdır, farklı şeylerdir. Belli ki dediğimi anlamadınız öyle kalsın o zaman.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 156
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir ateist,ahlakı veya namusu savunamaz..Bunu yapan bir ateist,Tayyip'e oy veren bir ateistle eşdeğerdir..

Hem tanrı yok diyeceksiniz,hem de sözde tanrının bir yan ürünü olan ahlakı savunacaksınız..Burada çok ciddi bir paradoks var..

Kârlı bir düşünceye gelirsek,gerçekler acıdır,kârlı değil..

Seni canlı yapan tek şey bir dizi kimyasal reaksyon, aşa yukarı 80 yıl sonra yok olup gideceksin ve burada bunları yazmanın hiç bir mantıklı ve geçerli yanı yok. 80 yıl sonrası için burada veya başka bir yerde yapacağın hiç bir şeyin sana faydası olmayacak.

Şimdi acı olan bu gerçeği kabul et ve 'senin için' karlı olanı veya makul olanı yapmayı bırak.

Sitelerde Paylaş

Seni canlı yapan tek şey bir dizi kimyasal reaksyon, aşa yukarı 80 yıl sonra yok olup gideceksin ve burada bunları yazmanın hiç bir mantıklı ve geçerli yanı yok. 80 yıl sonrası için burada veya başka bir yerde yapacağın hiç bir şeyin sana faydası olmayacak.

Şimdi acı olan bu gerçeği kabul et ve 'senin için' karlı olanı veya makul olanı yapmayı bırak.

Ne diyorsun arkadaşım :)

Sitelerde Paylaş

Kitap tavsiyesi için sağol anibal..

Ben senden bir paragraf yazmanı istedim ama sen bana bir kitap tavsiye ediyorsun..Peki,bir cümle yaz bari :)

Yazamıyor musun yoksa?

Heeee..

Sende mi ''ahlak var'' deyip hakaret haricinde bir şey yazamayan ateistlerdensin?

Bu mesajıma hakaret etmeden cevap verebilir misin acaba?

Ben seni biraz tanıyorsam,zor :D

Demek ahlak içimizde..Hmmm..

Hem içimizde,hem de genetik..Tam olarak neremizde anibal?

Demek saldım kendimi :D

Psikanaliz yapma bana,ahlakı anlat anlatabiliyorsan..Sendeki sorun şu deyip,kendini anlatma burada..

Kendimden ornek verdim. Senin gibi oltaya gelmedigimi gostermek icin. Aramizdaki farki anla diye. Aslinda sana buyuk bir iyilik yapiyorum, belki de hayatini degistirebilecek kadar guzel bir iyilik ama kabul etmiyorsun. Neden kabul etmedigini ustte anlattim :) tarihinde Cold water tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sana anlatmaya çalışıyorum ama, kalın kafana penetre olamıyor düşüncelerim.

Bir kere daha açıklayım.

Soru şu: Bir şeyin olmadığını iddia etmek o şeyin olduğunu nasıl kanıtlar,

Ahlak denen bir kavram var mı? Herkes ahlaktan bahsediyor. O halde ahlak denen bir kavram var.

Olmayan bir kavramın olmadığı söylenmez. Olmadığı iddia edilen olan bir kavramdır.

Ahlak yok demek öyle bir kavramın olmadığını iddia etmektir. Ama bu daha başından yanlıştır. Çünkü ahlak denen bir kavram vardır.

Bu durumda ahlak yoktur demek, ahlakın varlığını kanıtlamak demektir. Ahlak yoktur demek ahlakın varlığına değinmektir. Bir kavram olarak var olan bir şeyi kanıtlamak demektir.

Tanrı da öyle... Somut bir Tanrı yoktur. Ama Tanrı kavramı vardır.

Yukardaki argümanda kullandığımız ahlak sıfatının yerine Tanrı adını koyun..

Aynı sonuca varacaksınız.

Tanrı yoktur demek Tanrı kavramının varlığının kanıtıdır. Tanrı bir kavram olarak vardır. Ve o kavramı reddetmeniz onun varlığının kanıtıdır.

Çünkü o kavramı reddetmeden önce onun varlığını kabul ediyorsunuz. Kabul etmeseniz onun için yok demeniz saçma olur. Hiç olmayan bir kavramın bir adı olmamalıdır. Olan bir kavram, bir kavram olarak, varlığının kanıtıdır.

Birine ahlaksız dediğin an ahlakın varlığına inanıyorsunuz ve ahlakın varlığını kanıtlıyorsunuz.

Aynı şekilde birine Allahsız dediğiniz an, Allahın varlığını kabul ediyor ve bu kontekste kavram olarak Allah'ın varlığını kabul ediyorsunuz.. Bu tartışmada soyut bir kavram olarak Allah'ın varlığı kanıtlanıyor.

Boş yere çabaladığımı biliyorum. Bu açıklam sağduyusuz Sağduyu için değil. Forumu izleyenler için...

Senin kalın kafana girmeyen şu: Burada ahlakın kavram olarak var olup olmadığı değil, ahlak kavramının işaret ettiği şeyin olup olmadığı tartışılıyor.

Gelelim tanrı kavramına: Yine kimse tanrı kavramı var mı yok mu diye tartışmaz, o kavramın işaret ettiği varlık var mı yok mu onu tartışır.

Sitelerde Paylaş

Kendimden ornek verdim. Senin gibi oltaya gelmedigimi gostermek icin. Aramizdaki farki anla diye. Aslinda sana buyuk bir iyilik yapiyorum, belki de hayatini degistirebilecek kadar guzel bir iyilik ama kabul etmiyorsun. Neden kabul etmedigini ustte anlattim :)

Cold water,forumda yenisin sanırım..Bak arkadaşım..İnsanların iki mesajını okuyup,psikanaliz yapamazsın..Benim kim olduğumu bilmiyorsun ama beni çözdüğünü sanıyorsun..Niye beni çözmek istediğini de anlamıyorum..Kendini üstün görmek için olabilir mi?

İyilik yapmak,hayatımı değiştirmek filan..Nesin sen,Alaaddin'in cini filan mı?

Sitelerde Paylaş

Cold water,forumda yenisin sanırım..Bak arkadaşım..İnsanların iki mesajını okuyup,psikanaliz yapamazsın..Benim kim olduğumu bilmiyorsun ama beni çözdüğünü sanıyorsun..Niye beni çözmek istediğini de anlamıyorum..Kendini üstün görmek için olabilir mi?

İyilik yapmak,hayatımı değiştirmek filan..Nesin sen,Alaaddin'in cini filan mı?

Ben bu forumu 8 yildir biliyorum :) Senin su an bulundugun durumu anlamak cok zor degil ki. Kendimi ustun gormek icin yapmiyorum. Surekli yanlis analiz yapiyorsun. Turk Ateist de sana hakaret etti ve kendini o yuzden banlatmisti degil mi? Haha, komiksin gercekten :D
Sitelerde Paylaş

Ben bu forumu 8 yildir biliyorum :) Senin su an bulundugun durumu anlamak cok zor degil ki. Kendimi ustun gormek icin yapmiyorum. Surekli yanlis analiz yapiyorsun. Turk Ateist de sana hakaret etti ve kendini o yuzden banlatmisti degil mi? Haha, komiksin gercekten :D

Ulan nerede meczup var beni bulur..

Türk ateist bana ''beyinsiz dangalak'' gibi laflar edip kendini ertesi gün banlattı..Niye lan,niye ertesi gün?

Niye bana bür sürü hakaret edip,ertesi gün banlanmak istedi?

Hadi şu süpper analizini yap bakayım..

Bana bir mesaj yazıp,benim hayatımı değiştirmek isteyen meczup seni..

Sitelerde Paylaş

Senin kalın kafana girmeyen şu: Burada ahlakın kavram olarak var olup olmadığı değil, ahlak kavramının işaret ettiği şeyin olup olmadığı tartışılıyor.

Gelelim tanrı kavramına: Yine kimse tanrı kavramı var mı yok mu diye tartışmaz, o kavramın işaret ettiği varlık var mı yok mu onu tartışır.

Tabi ki öyle..

Kavram kargaşası yapmaya gerek yok..Benim gibi düşünen ateistler ahlak kavramının içinin boş olduğunu söylüyorlar sadece..

Uçan spagetti canavarı diye bir kavram var..Kimse bu kavramın yok olduğunu söylemiyor,bu kavramın bir zırva olduğunu söylüyor..

Sitelerde Paylaş

Türk ateist bana ''beyinsiz dangalak'' gibi laflar edip kendini ertesi gün banlattı..Niye lan,niye ertesi gün?

Off. Neyse takil sen. Herkes seni onemsiyor, herkes senin icin birseyler yapmaya calisiyor. Oldu mu? :)
Sitelerde Paylaş

Off. Neyse takil sen. Herkes seni onemsiyor, herkes senin icin birseyler yapmaya calisiyor. Oldu mu? :)

Forumun ne olduğunu anlamamışsın..

Forumda kişilerin önemi yoktur,fikirlerin önemi vardır..Burada fikirler savaşır,kişiler değil..Bu bakımdan kimseye psikanaliz yapma,kimsenin hayatını bir mesajla değiştireceğini sanma..Aklını başına topla..Bilgin varsa,yaz birşeyler..Yoksa oku..

Sitelerde Paylaş

Basit bir soru soriyim

Peki biri anadan doğma geziyor ve ben bundan rahatsız oluyorsam ne olacak ? Onun ahlak değerleri konusunda sıkıntı yok elbette.

Ateizm kural koymaz diye bir düşünce yoktur bu armut kural koymaz demek kadar alakasızdır, farklı şeylerdir. Belli ki dediğimi anlamadınız öyle kalsın o zaman.

Peki sen anadan doğma gezmediğin için biri senden rahatsız oluyorsa, o zaman ne olacak?

Emin olabilirsin yani, sen bir şey anlamamışsın. Canlı örneğin üzerinden gidelim. Bugün anadan doğma yaşayan tonla mezhep, din, kabile vs. var zaten dünyada. Eee?

Sitelerde Paylaş

Kitap tavsiyesi için sağol anibal..

Ben senden bir paragraf yazmanı istedim ama sen bana bir kitap tavsiye ediyorsun..Peki,bir cümle yaz bari :)

Yazamıyor musun yoksa?

Heeee..

Sende mi ''ahlak var'' deyip hakaret haricinde bir şey yazamayan ateistlerdensin?

Bu mesajıma hakaret etmeden cevap verebilir misin acaba?

Ben seni biraz tanıyorsam,zor :D

Demek ahlak içimizde..Hmmm..

Hem içimizde,hem de genetik..Tam olarak neremizde anibal?

Demek saldım kendimi :D

Psikanaliz yapma bana,ahlakı anlat anlatabiliyorsan..Sendeki sorun şu deyip,kendini anlatma burada..

Cehalet nedir bilir misin? Cehalet, ciltler dolusu bilgiyi bir paragraf ile anlayabileceğini sanmak budalalığıdır aslında.

Sitelerde Paylaş

NOLAN, sen aklını gerçekten yitirmişsin.Sana hakaret etmek benim hiç hiç zor değil, gördüğün üzre ediyorum da zaten. O kadar itici ve cahilsin, öylesine zorluyorsun ki insanları, başkaları da ediyor.

Sen beni niye bu kadar düşündün NOLAN? Neyi neden yaptığımla ilgili kafa patlatmak akıllıca bir şey mi? Canım istedi geldim, canım istedi gittim, hepsi bu.

Sen neden dünyanın senin etrafında döndüğünü sanıyorsun? Paranoyaların da mı başladı? Peki nasıl oldu da gelebildim ve sana hakaretlerime devam ettim sence?

Sen kocaman bir cahil, kendini önemsemek için başkalarının davranışlarını kendine yorarak pay çıkarmaya çalışacak kadar zavallısın NOLAN.

Keşke sadece cahil olsan...

İnsanları zorla tahrik edip kendine hakaret ettirmeye çalışıyorsun ki mazlum ve mağdur oyunun bir tür devam etsin. Ayrıca bunu, "Bana hakaret ediyorlar çünkü cevab veremiyorlar, onları iddialarımla zorluyor ve sıkıştırıyorum" şeklinde yoruyorsun.

Keşke bizim gözümüzden nasıl göründüğünü anlayabilsen.

Çok yanarsın haline...

Sitelerde Paylaş

Benim anlamadığım nokta neden ahlak kavramını reddetmek ateizmin ön koşularından biriymiş gibi sunuluyor. Bir takım masallara inanmadık ve ateist olduk. Ahlak ve namus kavramlarının dinlerden geldiğini düşünmüyorum. Sadece uyanık dinler bu kavramları sahiplendi. Mesela kimilerine göre insanın 4 karı alması da ahlaksızlık? Demek ki dinin her kuralı çoğu kişiye göre ahlaki olmayabilir. Dinden bir haber müslüman bile bunu ahlaksızlık olarak görebilir farkında olmadan.

Nolan bu konuda aşırı materyalist düşünüyor ve duygu aile ve toplum gibi kavramları birer araç gibi görüyor. Böyle bir yaşam sürmek robot olmaktır. Her toplumun farklı ahlak kuralları olabilir. Seni ilgilendiren yaşadığın toplumun kuralları. Karısını satan adamı hoş görmek değildir ateizm.

tarihinde agnostikman34 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Forumun ne olduğunu anlamamışsın..

Forumda kişilerin önemi yoktur,fikirlerin önemi vardır..Burada fikirler savaşır,kişiler değil..Bu bakımdan kimseye psikanaliz yapma,kimsenin hayatını bir mesajla değiştireceğini sanma..Aklını başına topla..Bilgin varsa,yaz birşeyler..Yoksa oku..

Dediklerimi anlamiyorsun ki. Ne analizi? Gordugumu sana soyluyorum. Sen dininden kurtulamamissin. Kurtulamadigin icin donup kendine bakmiyorsun ya...
Sitelerde Paylaş

Dediklerimi anlamiyorsun ki. Ne analizi? Gordugumu sana soyluyorum. Sen dininden kurtulamamissin. Kurtulamadigin icin donup kendine bakmiyorsun ya...

Bırak şunu, boşver. Sen çok güzel yazmışsın, gözlemlerin de sonuna dek doğru. Ben de bu ahmağa kafanı dinden çıkaramıyorsun, bilgiyi usa değil dine vuruyorsun deyip duruyorum, sen ise bunun nedenini son derece doğru bir bakış açısıyla açıklamışsın. Eline sağlık.

Yaptığın şey zaten psikanaliz falan değil ama onun anlaması da mümkün değil.

Sitelerde Paylaş

Bırak şunu, boşver. Sen çok güzel yazmışsın, gözlemlerin de sonuna dek doğru. Ben de bu ahmağa kafanı dinden çıkaramıyorsun, bilgiyi usa değil dine vuruyorsun deyip duruyorum, sen ise bunun nedenini son derece doğru bir bakış açısıyla açıklamışsın. Eline sağlık.

Yaptığın şey zaten psikanaliz falan değil ama onun anlaması da mümkün değil.

Adamin ici disi din olmus. Dinle alakasi olmayan konularda verdigi ornekler bile din ile alakali. Adamin aklinda surekli din var yahu.
Sitelerde Paylaş

Bu embesil bu konuyu da mı getirdi geldi "ahlak yoktur" zırvasına bağladı! Bu bit yavşağına tabii ki yanıt filan verecek değilim. Çünkü bu bit yavşağı kadar bile kaale alınmayacak ruh hastasının bırak yanıt vermeyi, suratına tükürsen, surata tükürme hakkında bir değer yargısı yok!

Ben de hangi yavşak konuyu yine ahlak yoktura bağladı ki dedim! Hacı haklı, iti eğitebilirsin ama biti, hele yavşağını nasıl eğiteceksin!

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...