Jump to content

Ateist-Teist Yanılgılar

Recommended Posts

Peki, bir orospu çocuğuna nedne orospu çocuğu demeyelim?

Bir amsatan, ki açık, gayet net, yorumsuz, kesin olarak bir amsatana, neden öylesin diyemeyelim?

Diyelim. Ahlaklı olmak demeyi gerektirir diyorum ben zaten. Doğru olan ne ise onu söylemek iyi ahlak sahibi olmaktır.

Sen aslında aksini iddia etmene rağmen, ahlaka önem veren bir ateistsin Anibal.

Ağzından ahlak lafı eksik olmuyor...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 156
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Burada ahlak konusunda yazan her yazar aslında kendine göre ahlakı savunuyor.

Bu da açıkça ateizmde de bir tür ahlakın olduğunun kanıtıdır.

Boş laf ediyorsun hacı..

Dincilerin iğfal ettiği "ahlak" kavramı başka bir şeydir. Ahlak denen olgu başka bir şey.

Önce bunu bir anla hacı. Ahlak ile "varlık" bu bağlamda aynı babtadır. Dinci, "varlık" kavramı nasıl iğfal edip, "amanda varlık varsa demek ki bir vareden vardır, bakın işte yaradanı ispat ettim ki o da tanrıdır" diye sallarsa meydanı boş bulup, aynı şekilde "Amanda ahlak olmaz insanda, demekki o tanrıdan gelir, yaaa, gördünüz mü" diyerek aynı şekilde saçmalar.

Evet, herkesin bir ahlakı olacaktır. Dikkat et: Ahlak, herkesin. Ama ateizmin değil, ancak ateist olanların. Daha doğrusu, ateizm ile, insan davranışlarının alakası yoktur, kurulamaz. Eğer kuruyorsan, aynı şekilde dincilerin garabetini yapmış olursun. Onlar ahlakı, iyi/kötü olgusunu dine yaslarken, sen de ateizm, yani bir nevi dine yaslamış olursun.

Sitelerde Paylaş

Diyelim. Ahlaklı olmak demeyi gerektirir diyorum ben zaten. Doğru olan ne ise onu söylemek iyi ahlak sahibi olmaktır.

Sen aslında aksini iddia etmene rağmen, ahlaka önem veren bir ateistsin Anibal.

Ağzından ahlak lafı eksik olmuyor...

Ahlak içinde var hacı.

Sorun ahlak değil, sorun, birilerinin, birilerine bir şeyleri ahlak diyerek dayatması.

Sitelerde Paylaş

Ahlak içinde var hacı.

Sorun ahlak değil, sorun, birilerinin, birilerine bir şeyleri ahlak diyerek dayatması.

Ahlak diyerek dayatmanın da temeli ahlak...

Ahlak kavramını nasıl kesersen kes karşına değişmeyen bir kavram olarak çıkıyor.

İlginç ve önemli bir kavram. Yok olması imkansız bir kavram. Çünkü yok olduğu iddiası bile ahlakın varlığını kanıtlıyor.

Sitelerde Paylaş

Diyelim sevdiğin ya da sevgili olduğun kız sana ağır bir hakaret etti. Sen onu sevmeye ya da sevgili olmaya devam eder misin?

Namus da böyle bir şey. Eşine sadık kalmak, onu sahiplenmek namustur evet.

Duygusuz yapılan hayvani sekse de orospuluk denir.

Sitelerde Paylaş

Ahlak kavramını nasıl kesersen kes karşına değişmeyen bir kavram olarak çıkıyor.

İlginç ve önemli bir kavram. Yok olması imkansız bir kavram. Çünkü yok olduğu iddiası bile ahlakın varlığını kanıtlıyor.

Zaten ahlakın olmadığını söyleyen olmadı ki? Ha, tabi, NOLAN Gibi aklıevvelleri nazara almıyoruz bu noktada.

Sorun neyin ahlak olup olmadığı dayatması. Sorun, kötünün "ahlak" kavramına yamanarak aklanması.

Yoksa, ahlak elbette var, genetik olarak hem. Sadece, dincilerin yozlaştırdığı bir kavram hepsi bu.

Sitelerde Paylaş

Yerinde olsam bu argümanı bir daha kullanmazdım. Herhangi bir dinli de senin argümanını kullanarak benim tanrımın olmadığını söylemeniz bile benim tanrımın varlığını kanıtlıyor der.

Sitelerde Paylaş

Yerinde olsam bu argümanı bir daha kullanmazdım. Herhangi bir dinli de senin argümanını kullanarak benim tanrımın olmadığını söylemeniz bile benim tanrımın varlığını kanıtlıyor der.

Ve öyle demede haklıdır da...

Üzerinde biraz daha düşün istersen....

Ahlak neden var?

Ateizm neden var?

Aynı argümanları Tanrı kavramı için de yapabilirsin... Değişen bir şey yok.

Unutulmasın ki biz soyut bir kavramdan bahsediyoruz.

Sitelerde Paylaş

Ve öyle demede haklıdır da...

Üzerinde biraz daha düşün istersen....

Ahlak neden var?

Ateizm neden var?

Aynı argümanları Tanrı kavramı için de yapabilirsin... Değişen bir şey yok.

Unutulmasın ki biz soyut bir kavramdan bahsediyoruz.

Yani sana göre tanrı var.

Sitelerde Paylaş

Yani sana göre tanrı var.

Sorun Tanrı'nın olup olmadığı değil.

Tanrı elbette var. Olmasaydı bu kadar tartışma olmazdı.

Sorun Tanrı'nın nasıl bir kavram olarak var olduğu..

Somut bir varlık mı Tanrı? Değil.

Soyut bir kavram olarak var Tanrı...

Ahlak da soyut bir kavram.

Sitelerde Paylaş

Sorun Tanrı'nın olup olmadığı değil.

Tanrı elbette var. Olmasaydı bu kadar tartışma olmazdı.

Sorun Tanrı'nın nasıl bir kavram olarak var olduğu..

Somut bir varlık mı Tanrı? Değil.

Soyut bir kavram olarak var Tanrı...

Ahlak da soyut bir kavram.

Aynı dinciler gibi kelime oyunlarına başlamışsın. Ona bakarsan hayal edebildiğin her şey var soyut olarak var. Burada tartışılan ahlakın bir kavram, bir kelime olarak var olup olmadığı değil, gerçekte var olup olmadığı.

Bir şeyin olmadığını söylemek nasıl o şeyin var olduğunu kanıtlar, onu anlat sen. Mesela benim tanrı yok demem tanrının varlığını mı kanıtlıyor?

Sitelerde Paylaş

Ahlakın evrimsel kökenlerini bir paragrafla yazar mısın bana..Lütfen..

Bak, sendeki sorunu soyleyecegim simdi. Kendimden ornek vereyim.

Din onume koyuldugunda ona hemen inanmadim. Sorular sordum ama hic mantikli cevap alamadim ama cehennem korkusu, bir de yasimin kucukluguyle kandirildim. Dusunce sistemimin dinle olusmasina izin vermedim boylece.

Ama sen ne yaptin? Onune koyulana hemen inandin ve saldin kendini. Dusunce sistemini dinle olusturdun sen. Buna izin veren sensin. Simdi de, su halinden dini cektigin zaman, hersey tamamen duzelecek mi saniyorsun? Senin davranislarin din kokuyor. Sen farkinda degilsin ama sen eski NOLAN'sin aslinda.

Bunu neden kabul etmiyorsun, biliyor musun? Ne demistim? Dusunce sistemini dinle olusturdun. Dini senden cektik ama senin birseylere koru korune baglanman, surekli ayni seyleri tekrar edip, israr edip milletin kafasini bunaltman falan bunlar dininden gelen ozellikler. Bu ozelliklerini degistirmemiz zor iste.

O yuzden cogu kisi ateist olunca hayati 180 derece degismiyor. Ornegin, ateist oluyor olmasina ama, hala komik kavramlara inaniyor.

Bu konuda o kucuklugumdeki supheciligime cok sey borcluyum. Ateist bir ailede dogmus gibi olmanin nasil birsey oldugunu biliyorum. Ama sen ve senin gibiler bilmiyor bunu. Senin ateistliginle benim ateistligim ayni seyler degil aslinda. Sen hala bir dine inaniyorsun ama farkinda degilsin.

Sitelerde Paylaş

Aynı dinciler gibi kelime oyunlarına başlamışsın. Ona bakarsan hayal edebildiğin her şey var soyut olarak var. Burada tartışılan ahlakın bir kavram, bir kelime olarak var olup olmadığı değil, gerçekte var olup olmadığı.

Bir şeyin olmadığını söylemek nasıl o şeyin var olduğunu kanıtlar, onu anlat sen. Mesela benim tanrı yok demem tanrının varlığını mı kanıtlıyor?

İyi de Sağduyu, sen bu soruyu gerçekten çok yanlış birine sormuyor musun?

Hacı "ahlak soyut bir kavram" dedikten sonra genetik, memetik vs gibi son derece somut dayanakları olduğunu söylemediği için (ki bunları en iyi bilenlerden biri olduğunu söylemeye gerek yok herhalde) senin bu sorunu yanıtlamaya zorlanıyor?

Sence bu soru yanıtlanabilecek bir soru mu? Sana sorsam, "Tanrı manrı yok, olması da mümkün değil" diyen ve bunu senelerdir çeşitli biçimlerde söylemiş olan sen zul görmez misin?

Sitelerde Paylaş

İyi de Sağduyu, sen bu soruyu gerçekten çok yanlış birine sormuyor musun?

Hacı "ahlak soyut bir kavram" dedikten sonra genetik, memetik vs gibi son derece somut dayanakları olduğunu söylemediği için (ki bunları en iyi bilenlerden biri olduğunu söylemeye gerek yok herhalde) senin bu sorunu yanıtlamaya zorlanıyor?

Sence bu soru yanıtlanabilecek bir soru mu? Sana sorsam, "Tanrı manrı yok, olması da mümkün değil" diyen ve bunu senelerdir çeşitli biçimlerde söylemiş olan sen zul görmez misin?

Hacı "Çünkü yok olduğu iddiası bile ahlakın varlığını kanıtlıyor." dedi, ben de bir şeye yok denilmesi onun varlığına kanıt falan değildir dedim.

Hacı'nın bu argümanı "Madem Allah yok, o zaman bu ateistler neyi inkar ediyor" argümanına benziyor.

Sitelerde Paylaş

Senin Tanrı yok demen elbette bir Tanrı'nın var olabileceğini gösteriyor. Kanıtlamıyor. Kanıtlamak ayrı bir olay. Kanıta hiç bulaşmasan iyi edersin. Çünkü o zaman daha da rezil olacaksın. Ahlakın kanıtı mümkün. Tanrı'nın kanıtı imkansız.

Sen Tanrı yok diyen ateistleri salak mı sanıyorsun? Onlar durup dururken mi Tanrı yok diye kıyametleri koparıyorlar?

Birileri Tanrı var diyor ve ateistler ona itiraz ediyorlar.

Dinciler kadar sağduyun olsa, daha geniş düşünürsün. Nickine rağmen sağduyudan yoksunsun.

Sitelerde Paylaş

Senin Tanrı yok demen elbette bir Tanrı'nın var olabileceğini gösteriyor. Kanıtlamıyor. Kanıtlamak ayrı bir olay. Kanıta hiç bulaşmasan iyi edersin. Çünkü o zaman daha da rezil olacaksın.

Sen Tanrı yok diyen ateistleri salak mı sanıyorsun? Onlar durup dururken mi Tanrı yok diye kıyametleri koparıyorlar?

Birileri Tanrı var diyor ve ateistler ona itiraz ediyorlar.

Dinciler kadar sağduyun olsa, daha geniş düşünürsün. Nickine rağmen sağduyudan yoksunsun.

Rezil olan sensin, her zaman saçmalıyorsun.

Sen öceki iletide:

"Çünkü (ahlakın) yok olduğu iddiası bile ahlakın varlığını kanıtlıyor." demedin mi?

Bir şeyin olmadığını iddia etmek o şeyin olduğunu nasıl kanıtlar, sen onu anlat, laf salatası yapma.

Sitelerde Paylaş

Rezil olan sensin, her zaman saçmalıyorsun.

Sen öceki iletide:

"Çünkü (ahlakın) yok olduğu iddiası bile ahlakın varlığını kanıtlıyor." demedin mi?

Bir şeyin olmadığını iddia etmek o şeyin olduğunu nasıl kanıtlar, sen onu anlat, laf salatası yapma.

Sana anlatmaya çalışıyorum ama, kalın kafana penetre olamıyor düşüncelerim.

Bir kere daha açıklayım.

Soru şu: Bir şeyin olmadığını iddia etmek o şeyin olduğunu nasıl kanıtlar,

Ahlak denen bir kavram var mı? Herkes ahlaktan bahsediyor. O halde ahlak denen bir kavram var.

Olmayan bir kavramın olmadığı söylenmez. Olmadığı iddia edilen olan bir kavramdır.

Ahlak yok demek öyle bir kavramın olmadığını iddia etmektir. Ama bu daha başından yanlıştır. Çünkü ahlak denen bir kavram vardır.

Bu durumda ahlak yoktur demek, ahlakın varlığını kanıtlamak demektir. Ahlak yoktur demek ahlakın varlığına değinmektir. Bir kavram olarak var olan bir şeyi kanıtlamak demektir.

Tanrı da öyle... Somut bir Tanrı yoktur. Ama Tanrı kavramı vardır.

Yukardaki argümanda kullandığımız ahlak sıfatının yerine Tanrı adını koyun..

Aynı sonuca varacaksınız.

Tanrı yoktur demek Tanrı kavramının varlığının kanıtıdır. Tanrı bir kavram olarak vardır. Ve o kavramı reddetmeniz onun varlığının kanıtıdır.

Çünkü o kavramı reddetmeden önce onun varlığını kabul ediyorsunuz. Kabul etmeseniz onun için yok demeniz saçma olur. Hiç olmayan bir kavramın bir adı olmamalıdır. Olan bir kavram, bir kavram olarak, varlığının kanıtıdır.

Birine ahlaksız dediğin an ahlakın varlığına inanıyorsunuz ve ahlakın varlığını kanıtlıyorsunuz.

Aynı şekilde birine Allahsız dediğiniz an, Allahın varlığını kabul ediyor ve bu kontekste kavram olarak Allah'ın varlığını kabul ediyorsunuz.. Bu tartışmada soyut bir kavram olarak Allah'ın varlığı kanıtlanıyor.

Boş yere çabaladığımı biliyorum. Bu açıklam sağduyusuz Sağduyu için değil. Forumu izleyenler için...

Sitelerde Paylaş

Ufff...

Bu kadar cahil olma bi zahmet..

İnsanın Türeyişi, C.Darwin, 1859

Burdan başla bari, sonra ötesine bakarsın...

Kitap tavsiyesi için sağol anibal..

Ben senden bir paragraf yazmanı istedim ama sen bana bir kitap tavsiye ediyorsun..Peki,bir cümle yaz bari :)

Yazamıyor musun yoksa?

Heeee..

Sende mi ''ahlak var'' deyip hakaret haricinde bir şey yazamayan ateistlerdensin?

Bu mesajıma hakaret etmeden cevap verebilir misin acaba?

Ben seni biraz tanıyorsam,zor :D

Ahlak içinde var hacı.

Demek ahlak içimizde..Hmmm..

Yoksa, ahlak elbette var, genetik olarak hem.

Hem içimizde,hem de genetik..Tam olarak neremizde anibal?

Onune koyulana hemen inandin ve saldin kendini.

Demek saldım kendimi :D

Psikanaliz yapma bana,ahlakı anlat anlatabiliyorsan..Sendeki sorun şu deyip,kendini anlatma burada..

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...