Jump to content

Mutlu olmak çok mu zor

Recommended Posts

Yaşım 30. Sanırım yıldan yıla her yılım daha da mutsuz geçiyor.

Çok iyi yerlere gelebilirdim. Türkiye derecesi ile üniversite kazandım. Okudum mühendis oldum. Sonuç koca bir 0. Şimdi herkes

mühendis oldu okudu. Benim zamanımda türkiyede üniversite azdı. Bitiren kişiler 3-4 bine çalışırken 8 sene geçti 2 bine bulursak ne

ala. Piyasa doldu taştı. Verdikleri ücret karın tokluğu. Heryer torpil olmuş. Üniversite okumayan ya da en kötü yerlerde okuyan arkadaşlarım

bile şu anda benden çok ve çok iyi durumdalar. Geçim sağlamak zorlaştı. Her şey çok pahalı. Kiralar 900 den

başlıyor. Aileden birşey yok. Etraf mülk zengini çalışmayan insanların her gün gezip para saçmasıyla geçirirken bizler karın tokluğuna günde

10saat çalışmakla ömür geçiriyoruz. 1 kez yaşam hakkımız var ve bu da karın tokluğuna çalışmakla ziyan olacak. Küçüklüğümden beri

dünyada adaletin olmayışını sorgularım. Artık her şey daha da anlamlı. Çok mutsuzum bu hayatta. Hiç bir zevk almıyorum.

Bir daha sevdiklerimi göremeyecek olmak. Bunlar da acı veriyor. Belki de tanrının olmasını cennetin olmasını çok isterdim. Herkesin

bollukla yaşadığı bir dünya. Yok olacağız bunları hissetmiyeceğiz belki ama yine de acı veriyor. İyi yaşamak isterdim ama her gün

hesap kitap yapmaktan yoruldum artık. Daha bu yaşımda 40 bin borcum var ne arabam ne evim. Ewt zevk alınmıyor hayattan. Sanki

parası olana güzel bu hayat. Ama bana güzel değil. Bilgiymiş zekaymış beş para etmiyor itibar etmiyor. Yalakaysan birilerinin

kuyusunu kazıyorsan kazık atıyorsan bunlar para ediyor. Yoruldum genç yaşımda yaşamaktan. Ne yapacağım konusunda hiç bir

fikrim yok. Artık düşünemiyorum bile. Günde 2 paket sigara. Doğru düzgün arkadaşım yok. Herkes uzaklaştı benden. Çünkü herkese

tersim. Cumaya gitmiyorum diye bile dışlandım. Oruç tutmuyorum diye. Kimseye bir kazık atmadım. Ama herkes menfaatçi olmuş.

Menfaatsiz hiç bir şey yok. Hayat zor be arkadaşlar. Çok zor hem de...

tarihinde Discover tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu hayatta, her yer kahpe ve içten pazarlıklı insanlarla dolu.

Bu insanların nasıl bu kadar pislik olabildiklerini düşünüyorum ama bir sonuca varamıyorum.

Çıkarcılar, karşısındaki insanı acımadan kullanmaya çalışanlar.. Her türlü pislik var.

İşte bu insanlar hayatı zorlaştırıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Sorun yok cunku Allah var...

Surekli vurgularim hayatin ve yasiyor olmanin anlami sadece yaraticinin varligiyla anlam bulabilir...

Yokken rastlantisal bir sekilde gel var ol, sonra tamamen yok olmaya mahkum ol...

Ama hayati sorgulayabilecek,anlamlandirabilecek bir kapasitede ol...

Inanilmaz bir celiski...

Surasi kesin ki Allah var ve bu dunya insanin dunyasi degil...

Evet insan potansiyeli itibariyle bu dunyayi aşkindir...

Ancak ve ancak Allahin vaadi olan ahiret ile karsilik bulabilir...

tarihinde Dotttore tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nasıl mutsuz olmayı becerebiliyorsunuz gerçekten anlamıyorum?

Ben çok mutluyum mutlu olmak senin elinde ,başkasında yada dışarıda arama. Kafaya hiç bir şeyi takma. Her şeyi kendin için avantaja çevir.

konuyu okumadınız galiba.

adam açık açık param yok geçinemiyorum parasızlık yuzunden butun ısler ters gıdıyor diyor.

keşke cennet olsa orada bari zengin yaşasak ama cennette yok diyor.

ozet gectım size kısaca.

konu sahıbıne gelirsek arkadasın en buyuk şansızlığı turkıyede dunyaya gelmek( yani kaderımız aynı)

tarihinde PROF.DR.ONUR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Madem dereceyle kazandın, tıp fakültesini seçseydin ya. Şimdi istanbulda doktorlar devlet hastanesinde ortalama 10bin tl maaş alıyor(döner sermaye ile birlikte). Ben de ahmaklık ettim, mühendis oldum iyi mi : P Yaşım da 36. Al bir mutsuz da buradan yak.

tarihinde Z-karn-223 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sorun yok cunku Allah var...

Surekli vurgularim hayatin ve yasiyor olmanin anlami sadece yaraticinin varligiyla anlam bulabilir...

Yokken rastlantisal bir sekilde gel var ol, sonra tamamen yok olmaya mahkum ol...

Ama hayati sorgulayabilecek,anlamlandirabilecek bir kapasitede ol...

Inanilmaz bir celiski...

Surasi kesin ki Allah var ve bu dunya insanin dunyasi degil...

Evet insan potansiyeli itibariyle bu dunyayi aşkindir...

Ancak ve ancak Allahin vaadi olan ahiret ile karsilik bulabilir...

Doğru !!! söylüyorsun. Nihat Hatipoğlu da fakirlere sesleniyor diyor ki bir hırka bir lokmaya razı olun. Peygamber efendimiz de öyleydi diyor. Ama gel gör ki adam, program başına 15bin doları indiriyor cebe, otel sahibiymiş de.

Din; fakirin, acizin afyonudur arkadaş. Çek afyonu rahatla.

tarihinde Z-karn-223 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mutlu olmak bazı şartlarda zorlaşıyor. Ancak maddi imkansızlıklar mutluluğu fazla engelleyemez.

Huzurlu bir aile çevresi, severek yapılan bir iş ve sağlıklı olabilmek zaten mutluluğun temelini oluşturuyor.

Para, mutluğun tamamlayıcısı olabilir ancak. zengin olup da depresyonda olanlar çok.

Mesela genç ve sağlıklı olmak bir zenginliktir. Henüz 30 yaşında olmanız bile mutlu olmak için bir sebep.

Güzel anları paylaştığınız sevgiliniz varsa, bu herkesde olmayan bir ayrıcalık ve zenginliktir.

Neşeli sohpetler yapabildiğiniz bir arkadaş çevreniz varsa bu da bir kazanç.

Uyku düzenine dikkat etmek, doğru beslenmek, egsersiz yapmak ... bunlar da önemli.

birkaç ayda bir seyahat ve arada doğaya açılmak da çok faydalı.

Bunun haricinde pozitif müzikler dinlemelisiniz. anahaber bültenleri ve iç karartıcı dizilerden uzak durmalısınız.

Bunlarla mutlu olunmaz belki ama depresyona karşı güçlü bir duruş sağlanabilir.

Sitelerde Paylaş

...

Haklısın, Türkiye gerçekten b...tan bir ülke ve böyle bir b...tan bir ülkede yaşamaktan utanç duyuyorum. Bu ülkeden ben de bıktım yaşanacak bir ülke değil cidden. En azından seneye erasmusla bir gideyim yurtdışına da 1 dönemliğine de olsa kurtulayım bu b...tan ülkeden. Bir de oradan yabancı birisiyle evlenirsem belki yeniden dirilmiş gibi hissedeceğim.

Ancak mutlu olmaya çalışmalısın. Depresyon adamı yorar. Yorduğuyla da kalmaz paranoyaklaştırır adamı. Bu yüzden depresyondan uzak kalman gerekiyor.

Mutlu olmak bazı şartlarda zorlaşıyor. Ancak maddi imkansızlıklar mutluluğu fazla engelleyemez.

Huzurlu bir aile çevresi, severek yapılan bir iş ve sağlıklı olabilmek zaten mutluluğun temelini oluşturuyor.

Para, mutluğun tamamlayıcısı olabilir ancak. zengin olup da depresyonda olanlar çok.

Mesela genç ve sağlıklı olmak bir zenginliktir. Henüz 30 yaşında olmanız bile mutlu olmak için bir sebep.

Güzel anları paylaştığınız sevgiliniz varsa, bu herkesde olmayan bir ayrıcalık ve zenginliktir.

Neşeli sohpetler yapabildiğiniz bir arkadaş çevreniz varsa bu da bir kazanç.

Uyku düzenine dikkat etmek, doğru beslenmek, egsersiz yapmak ... bunlar da önemli.

birkaç ayda bir seyahat ve arada doğaya açılmak da çok faydalı.

Bunun haricinde pozitif müzikler dinlemelisiniz. anahaber bültenleri ve iç karartıcı dizilerden uzak durmalısınız.

Bunlarla mutlu olunmaz belki ama depresyona karşı güçlü bir duruş sağlanabilir.

Bunun için gerekenleri Mindsurfer söyledi.

Cumaya gitmiyorum diye bile dışlandım. Oruç tutmuyorum diye.

Burası Türkiye. Sapık İslam kültürünün olduğu bir 3. dünya ülkesi. Ne bekliyorsun ki? Erzurum'da ramazanda sigara içen bir kadına linç girişimi oldu bu ülkede. Daha Sivas katliamına girmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Sevgili @Discover yanlız değilsin öncelikle. Dünyanın gidişatı kapitalizm ve emperyalizim sonunda balon yapmış bir durumda patlayacak kadar şişti. Dünya üzerindeki küçük bir zümrenin sancılarını yaşamakta üzerindeki insanlar.Dolayısıyla umutsuzluk ve hayattan zevk alınmaması sadece bizlere özel değil yabancı forumlardada benzer tartışmalar sürmekte.İşin aslı Türkiyedeki tanınmış burjuvazide yavaş yavaş marx'a değinmekte toplantılarında.Bakalım zaman ne gösterecek tarihteki varolanlar haklımı çıkıcak. Türk gençliğinin %20'si işsiz vaziyette. Dünyada durum daha vahim buna avrupa ve amerika dahil.Şu zamanda en güzel yapılacak şey sahip olduklarının değerini bilmek ve onlara tutunmak. Birde kitaplar tabi.Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Neden mutlu olma peşinde ki herkes, ben bunuda anlamıyorum, mutlu olmaya çalışan bi hayvan görmedim, tek biziz heralde mutluluğu arayan. Şahsen mutlu olmasamda olur
Sana gelince mutsuzlulğun sebebi maddiyatsızlıktan kaynaklanıyor tamamen. yani senin mutluluğunun çözümü parada, oysa arayla mutlu olmak ne kadar saçma. Yeni hobiler edinebilirsin, çocuklutan, üni yıllarda içinde kalan ne varsa yapmaya çalış, dil öğrenmeye çalış onlar parayla dersen :)
Her şey menffat şu hayatta tabi ki, senin buraya yazman bile menfaat! Çözümün için, yeni farklı fikirler için sorununu yazdın, menfaatsiz tek annene yada sevgilie olna sevgidir belki belki o bile değildir çünkü azda olsa onlarda da menfaat vardır. Müslümanların tanrıya inanma ibadet etmelerinde bile menfaat var, huriler, cennete gtme!.. :)

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Zaten öldükten sonra bir hiç olacağını biliyorsun. Şuanki kazanımlarının sana hiç faydası olmayacak. Bunları yaptığını hatırlamayacaksın bile. Evli ve çocuklu olmasaydım avrupaya göç ederdim. Hali hazırda şuanki durumun avrupaya göç etmek için iyi. Kanada, amerika veya avustralyaya göç edip bu göç sırasında ve göçten sonra hayatını kurmak için yaşayacakların ile ulaşmak istediğin huzuru yakaladıktan sonra yaşayacağın hayat anca mutlu eder seni. Büyük macera olir, çok da zevkli olur..

Sitelerde Paylaş

ÖSS'de derece yapabilmiş bir adamın gelip burada maddiyatsızlıktan sızlanmasını, bundan dolayı mutsuz olmasını anlayamıyorum. Senin çok güzel çalışan beyin gibi bir hazinen var ve uyuşturucu vs. gibi şeyler kullanmadıysan kapasitende 30 yaşına kadar en fazla %4-5 gerileme olmuştur, bu bana göre her şeyden daha değerli. Onu doğru düzgün kullanırsan topluma göre esnetip bükebilirsen kısa zamanda çok zengin bile olabilirsin, yeter ki o matematik, fizik sorularını çözerken ki kullandığın analitik zekayı iş hayatına yansıt, kendini bir şekilde motive et, mesleğini sevmiyorsan bile sevecek nedenler bulmaya çabala. Hadi bunları da yapamadın, en kötü gir KPSS'ye 4k maaş garanti, çok iyi olmasa da ortalama üstü bir hayat yaşarsın o parayla. Üniversite sınavında derece yapmış adam KPSS'yi mi kazanamayacak...

Memur olmuş olsan bile içinde bulunduğumuz toplumda sana her durumda arka çıkacak, seni kollayacak çok sağlam bir çevren yoksa dobra dobra konuşarak, kimseye eyvallah etmeyerek, beğenmediğine, aptalına, salağına siktir çekerek hiçbir şey elde edemezsin, elinde olanları da kaybedersin. Bunu değiştiremiyorsan tek çözüm yurt dışı kalıyor, onda da 30'undan sonra ayak uydurmak oldukça zor olur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...