Jump to content

Understanding Muhammad

Recommended Posts

Birkaç yıl önce MUHAMMED’İN KİŞİLİĞİNİ YANSITAN KUR’AN AYETLERİ başlığı altında Muhammed'in nasıl bir insan olduğunu tartışmaya açmıştım.

Ateistforum arşivlerinde bulabilirsiniz..

Ali Sina Muhammed'in kişiliği hakkında bir kitap yazmış. Muhammed'i Anlamak...

Biz Muhammed'i yeterince anladığımızı sanıyoruz.. Ama Ali Sina'nın kitabını okumanın da yararlı olacağına inanıyorum.

Aşağıda bu kitap hakkında yazılan İngilizce bir yorum bulacaksınız..

İlginç olarak bu kitapta temporal epilepsiden bile bahsediliyor..

Kitabın yeni baskısı çıkmak üzere.. Çıkar çıkmaz alacağım.

Bu kitabında Ali Sina Muhammed hakkında oldukça ilginç iddialar öne sürüyor..

Ali Sina Müslüman'lara insanca ve barış içinde yaşayabilmeleri için İslam'dan uzaklaşmalarını tavsiye ediyor.

Ama bunu sütten kesilmek anlamına da gelen wean kelimesi ile belirtiyor.

Biz de Muhammed'in bir akıl hastası olabileceğini düşünmüştük ama, Ali Sina bu konuda açıkca biraz daha ileri gidiyor..

Muhammed'in akıl hastalıklarını tanımlıyor ve onlara büyüme hormonu fazlalığına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık olan akromegaliyi de ekliyor.

Akla haklı olarak şu sorular geliyor..

Bu kadar hastalığı olan bir insan Muhammed'in yaptıklarını yapabilir mi?

Özellikle akromegali tehlikeli ve ömrü kısaltan bir hastalıktır.

Muhammed'in kendisine karşı olanlara karşı ne kadar acımasız olduğunu vurgularken, kendisini ve İslam'ı kabul edenlere karşı çok anlayış gösterdiğini de belirtiyor.

Bu kitapta beni en çok ilgilendiren husus ki onun üzerinde yeterince durmadık, Muhammed'in megalomanyaklığı..

Kur'an birçok ayetinde Allah=Muhammed temasını işliyor. Müslüman'lar Muhammed'e de tapıyorlar.

Bu konu üzerinde özellikle durmamız gerektiğini düşünüyorum..

İslam'ı yayarken Muhammed Kur'an'ın bir mucize olduğunu göstermek için kendisini küçültmüştür.

Ama buna rağmen Kur'an'da kendisini yüceltmeyi de ihmal etmemiştir.

Muhammed'in olağanüstü ve çok ilginç bir karakter olduğu kuşkusuzdur..

Ama o karakterin doğasını hala yeterince anladığımızı sanmıyorum..

Kitap elime geçer geçmez içeriğini burada tartışmaya başlayacağım..

Selamlar..

HACI

Why are some Muslims intolerant, violent and supremacist? Why do they bully? What spurs them to riot and murder over the silliest things? To understand Muslims, one must understand their prophet. This psychobiography of Muhammad seeks to unveil the mystery of this man. Historians tell us Muhammad used to withdraw to a cave, spending days wrapped in his thoughts. He heard bells ringing and had ghostly visions. He thought he was demon possessed, until his wife reassured him he had become a prophet. Convinced of his status, he was intolerant of those who rejected him, assassinated those who criticized him, and raided, looted, and massacred entire populations. He reduced thousands to slavery, raped, and allowed his men to rape female captives. All of this, he did with a clear conscience and a sense of entitlement. He was magnanimous toward those who admired him, but vengeful toward those who did not. He believed he was the most perfect human creation and the universe's raison d'être. Muhammad was no ordinary man. This book ventures beyond the stories. Focusing on the "why" rather than the "what," it unravels the mystique of one of the most enigmatic and influential men in history. Islam is Muhammadanism. Muslims worship and emulate Muhammad. Only by understanding him can one know what makes them tick. Understanding Muhammad begins with a brief history of his life. It gives a description of his loveless childhood, followed by relatives who took pity on this orphaned boy and spoiled him, which contributed to the developed of his narcissistic personality disorder, a trait that made him a megalomaniac bereft of conscience. Muhammad believed in his own cause. Even when he lied, he felt entitled and justified to do so. Thanks to another mental illness, namely temporal lobe epilepsy, the prophet of Islam had vivid hallucinations he interpreted as mystical and divine intimations. He also suffered from obsessive compulsive disorder, causing his fixations on numbers, rituals and stringent rules. In the addition, he suffered from acromegaly, a disease caused by excessive production of a growth hormone resulting in large bones and odd facial features. The combination of his psychological disorders and his unusual physiognomy made him a phenomenon that set him apart from ordinary people. His uneducated followers interpreted his differences as signs of his prophethood. Like devotees of all cults, they rose to champion his cause with dedication. By defying death and butchering others they made Islam the world's second largest religion, now the biggest threat to world peace. The author argues that Islam is incompatible with democracy and human rights, and the only way to avert the clash between barbarity and civilization, and a world disaster, is to expose its fallacy and demystify it. "Muslims must be weaned from Islam for humanity to live in peace," says Ali Sina.
Sitelerde Paylaş
  • İleti 66
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Muhammed’in yaşamının ayrıntıları hakkında bilgi veren çok sayıda biyografi ile sayısız hadis ve efsane vardır.

Ama onların hiç birisi Kur’an kadar güvenilir değildir.

Bu bağlamda Kur’an için, Muhammed’le ilgili bazı gerçekleri olağanüstü bir açıklıkla nakleden, benzeri olmayan, ilginç bir otobiyografi kitabıdır bile diyebiliriz.

Muhammed’in yaşamı son 1300 yıl içinde birçok kereler kağıda dökülmüştür.

Birçoğu Muhammed’in kişiliğine de değinmiş ve her seferinde ondan övgü ile bahsetmiştir.

Muhammed’in kişiliği hakkında yapılan yorumların çok azı olumsuzdur.

Onlar daha çok Hristiyan kökenlidir.

Daha objektif midirler bilemem ama, daha güvenilir olduklarına eminim.

Ama onlar Kur’an’daki ayetleri yakından inceleyerek Muhammed’in kişiliği hakkında bir değerlendirme yapmazlar.

Ya da bu konudaki yorumları son derece sınırlı ve kısıtlıdır.

İslam kaynaklı biyografilerin hemen hiç biri güvenilir değildir.

Bazı gerçeklere değinilir ama onlarda, Muhammed’in kişiliğinin gerçek doğası hakkında tarafsız hiç bir görüşe rastlanmaz.

Muhammed ideal bir insan düzeyine yüceltilir ve örnek bir Müslüman olduğu vurgulanır.

Müslüman’ların umudu Muhammed’in yaşamını az da olsa taklit edebilmektir.

Bu yüzden Muhammed’in kişiliğinin doğası hakkında yazılanlar yetersizdir.

Bu Muhammed’e haksızlıktır aslında.

Çünkü O’nun gibi başarılı bir insanın yaşamı, dünyada geçirdiği yılların sayısından ve kronolojik sırasından çok daha fazla bir olgudur.

O insanın kişiliği hakkında bilgi vermeyen, karakterinin zayıflık ve üstünlüklerine, mentalitesine, sosyal ve politik eğilimlerine, ahlaksal değer yargılarına, duyarlıklarına ve diğer ruhsal durumlarına değinmeyen bir yaşam öyküsü elbette eksik olacaktır.

Muhammed’in kişiliğinin ayrıntılarını konu edinen bir biyografi yazmak zordur belki ama, tümüyle olanaksız değildir.

Çünkü elimizde 1400 yıl değişikliğe uğramadığı iddia edilen bir kitap vardır.

Kur’an’a bakarak Muhammed’in gerçek kişiliğini saptamak, zor olmadığı halde, teşebbüs edilmemiştir.

Muhammed’in nasıl bir ahlaka ve dünya görüşüne sahip olduğunu anlamak için bütün yapılacak Kur’an’ı yakından incelemektir.

Ayetlerin sözde iniş sırası ve içeriği ile Muhammed’in içinde yaşadığı koşullar arasında bazı ilginç ilişkiler vardır.

Bu ilişkilerin doğası üzerinde yapılacak araştırmaların, Muhammed’in gerçek kişiliği hakkında oldukça doğru ve realistik bilgiler vereceğine eminim.

Şimdiye kadar ayetlerle Muhammed’in yaşamının kronolojik sırası arasında ciddi bir korelasyon kuran yalnız birkaç kitap yazılmıştır.

Onların Türkçe olanları İlhan Arsel ve Turan Dursun’a aittir.

İslam dini bir delinin, sapığın veya hastanın sayıklamaları mıdır?

Muhammed'in kronolojik yaşam öyküsü ile örtüşen İslam'ın tarihçesi\ Muhammed'in aldığı kararların ileri bir akıl hastasının davranış biçimleri ile bağdaşmadığını göstermektedir.

Muhammed'in davranışları içinde bulunduğu koşullar için son derece uygundur.

Bu durum Kur'an'a da yansımıştır.

Mekke'de inen ayetler Muhammed'in (submissive) boyun eğen, iteatli karakterini yansıtırlar.

Medeni ayetler ise onun saldırgan, vahşi, bencil ve acımasız karakterinin aynasıdırlar.

Bu ayetler de Muhammed'in içinde yaşadığı koşullar için uygundurlar.

Yani Muhammed asla bir deli gibi davranmamıştır.

Yaptığı muhakemelerin hiç birisi uygunsuz değildir. Ama birçoğu aşırıdır.

Onlar Muhammed'in gerçek karakteri hakkında ip ucu vermektedirler..

Onlara sonra değiniriz..

HACI

Sitelerde Paylaş

Yukarda

Muhammed'in kronolojik yaşam öyküsü ile örtüşen İslam'ın tarihçesi\ Muhammed'in aldığı kararların ileri bir akıl hastasının davranış biçimleri ile bağdaşmadığını göstermektedir.

Muhammed'in davranışları içinde bulunduğu koşullar için son derece uygundur.

dedik.....

Bu önemli bir gözlem. Çünkü Muhammed'in önemli bir akıl hastalığından muzdarip olmadığının kanıtı.

Muhammed'in davranışları içinde yaşadığı toplum ve zaman için uygunsuz değil.

Peki.. Muhammed sinsi bir şekilde giderek ilerleyen organik bir hastalığın pençesine düşmüş olabilir mi?

Hemen her kronik organik hastalık insan psikolojisini de olumsuz olarak etkileyecektir.

Muhammed'in bu şekilde davranmasına neden olacak organik hastalıkların uzunca bir listesini yapmak mümkün...

Son yıllarda akromegali denen hastalık üzerinde duruluyor..

Muhammed gerçekten akromegalik olabilir mi?

Ali Sina da kitabında bundan bahsediyor.

Bu iddianın temelinde şunlar var:

Şurasını da hemen belirtmeliyim ki bu iddianın temeli Kur'an değil. Hadisler..

Tabii Müslüman'lar hemen reddetmeye çalışacaklardır ama, bunlar sağlam hadisler..

Onlara göre Muhammed'in ne olduğu bilinmeyen kronik bir hastalığı var.

Çünkü Muhammed kanatılarak tedavi ediliyor.

Bu tedavi yöntemi günümüze kadar ulaşmıştır. Tıpda da kan alınarak tedavi edilen bazı hastalıklar vardır.

Ama Muhammed'in zamanında hemen her hastalık kan akıtılarak tedavi edilirdi.

Şişe çekmeyi bilirsiniz. Bir de kanlı şişe çekmek vardır. Onu belki duymadınız.

Bir jiletle sırt derisinde küçük bir kesi yapılır ve içinde yanan bir pamuk olan şişe kesiğin üzerine kapatılır.

Oksijen bitince vaküm etkisi olur ve şişeye kan dolar..

Bu tedavi şeklini çocukluğumda ben şahsen Adana'da görmüştüm.

Neyse.. Muhammed'in derisinin özel bir rengi olduğundan bahsedilir. Cildi ne beyazdır ne de güneşte yanmış gibi esmerdir.

Cildinin bakır rengi olduğu söylenir.

Kaşları gürdür. Çok terleyen biridir. Cebrailden haber gelince terlemesinin nedeni budur.

Kulağına bir takım sesler gelmekte, kulak çınlamasından yakınmaktadır.

İştahı çok fazladır ve sürekli açtır.

Seksüel iştahı yerinde olmasına rağmen kırkından sonra yalnız bir çocuğu olmuştur.

Yani muhtemelen kırk yaşından sonra sterildir.

Son zamanlarında şiddetli baş ağrılarından yakınmaktadır.

Arada bir bilincini kaybetmekte ve sırt ve karın ağrılarından şikayet etmektedir.

Elleri, ayakları büyük ve sesi kalındır. Daha doğrusu farklı bir ses tonu vardır.

Bazı hadislere göre depresyondadır.. İntihara eğilimli olduğunu belirten hadisler bile vardır.

Bu belirtiler akromegalik belirtilerle örtüşürler.

Ama daha birçok organik hastalıklarla da örtüşürler..

Bu yüzden Muhammed'in akromegaliden muzdarip olduğunu ileri sürmek ne dereceye kadar doğrudur bilmiyorum.

Bu arada akromegali nedeni hipofizde ortaya çıkan bir benign tümörün (adenomanın) gereğinden çok büyüme hormonu salgılamasıdır.

Bu tümörler tedavi edilmezlerse ileri yaşlarda, çoğu kere 60'lı yaşlarda, patlarlar ve ölüme neden olurlar.

Nitekim Muhammed 63 yaşında ölmüştür.

Bence yapılan gözlemlerin tümü Muhammed'in psikopat olduğu göstermektedir.

Ayrıca obsessive compulsive de olabilir ama, çoğu kere bu basit bir psikolojik hastalıktır.

Ama temporal lob epilepsisi olmadığının delilleri daha fazladır..

HACI

Sitelerde Paylaş

Muhammed hakkındaki iddiaların hemen hiç birinin doğruluğu kanıtlamanaz diyorum.

Ve hepsi de yanlışlanabilir..

Geride Muhammed'le ilgili tek bir iddia kalmaktadır ve onu kimse reddedemez..

Ondan da daha önce bahsetmiştim.

İlerde de bahsedeceğim...

Sitelerde Paylaş
Muhammed hakkındaki iddiaların hemen hiç birinin doğruluğu kanıtlamanaz diyorum.

Ve hepsi de yanlışlanabilir..

Geride Muhammed'le ilgili tek bir iddia kalmaktadır ve onu kimse reddedemez..

Ondan da daha önce bahsetmiştim.

İlerde de bahsedeceğim...

kuran muhammed'in ne derece sadist, sapik ruhlu, seks delisi, gaddar, kendini begenmis birisi oldugunu gosteriyor zaten..

Kuranin allahtan geldigi kanitlandi mi?

ben oyle bir kanit gormedim daha. goren varsa bildirsin.

o halde muhammed hakkinda yazilanlarin hic birisi yalanlanamaz..

Sitelerde Paylaş

ayrica kitabini paylastiginiz kisi Ali Sina 2001 'den beri sitesinde Muhammed'in tecavzucu, subyanci, kendini begenmis, zalim, hasta, seks delisi vs gibi iddialarinin yalan oldugunu kanitlayana 50000 dolar odul veriyor..

eger Muhammed'i temize cikarabilecek birisi varsa burda harcanacagina gitsin 50000 dolari kapsin.. Fakat bir sorun var..Bugune kadar Edip Yuksel, aziz koksal harun yahya ve bir cok yabanci islam alimleri denedi..hepsi maglup oldu.

Sitelerde Paylaş

O zaman sizin de anlayacağınız şekilde kendimi şöyle ifade edebilirim..

Muhammed Ali Sina'nın dediklerinin hepsi olabilir.

Benim ona hiç bir itirazım yok..

Benim itirazım Muhammed'e konan tanılaradır.

Onların ne olduğuna yukarda değindim..

Bana göre o tanıların hepsi yanlış..

Geride orada geçmeyen tek bir tanı kalıyor ve ben Muhammed'i yıllar önce o tanı ile suçlamıştım..

O tanı nedir?

Sitelerde Paylaş
ayrica kitabini paylastiginiz kisi Ali Sina 2001 'den beri sitesinde Muhammed'in tecavzucu, subyanci, kendini begenmis, zalim, hasta, seks delisi vs gibi iddialarinin yalan oldugunu kanitlayana 50000 dolar odul veriyor..

eger Muhammed'i temize cikarabilecek birisi varsa burda harcanacagina gitsin 50000 dolari kapsin.. Fakat bir sorun var..Bugune kadar Edip Yuksel, aziz koksal harun yahya ve bir cok yabanci islam alimleri denedi..hepsi maglup oldu.

Selam Zazax

Ne o, Molla Edip seni çüküne taptın diye forumundan kovunca, bu kitapsızların forumuna mı düştün. :D

selamlar

Sitelerde Paylaş
O zaman sizin de anlayacağınız şekilde kendimi şöyle ifade edebilirim..

Muhammed Ali Sina'nın dediklerinin hepsi olabilir.

Benim ona hiç bir itirazım yok..

Benim itirazım Muhammed'e konan tanılaradır.

Onların ne olduğuna yukarda değindim..

Geride orada geçmeyen tek bir tanı kalıyor ve ben Muhammed'i yıllar önce o tanı ile suçlamıştım..

O tanı nedir?

nedir haci? :)

Sitelerde Paylaş
Selam Zazax

Ne o, Molla Edip seni çüküne taptın diye forumundan kovunca, bu kitapsızların forumuna mı düştün. :D

selamlar

Yaw bu zazax nickini bi aralar ben de kullanıyordum ama bu forumda,

Demek S.Huri de kullanıyormuş..

Sitelerde Paylaş

Kur’an’da bazı ayetler birbirleri ile çelişirler.

Bu durum açıkca onların Muhammed’in günlük siyasetinin gereksinimleri olarak yazıldığını gösterir.

Onlar ayrıca Muhammed’in o andaki akli durumuna ait ip uçlarını da verebilirler.

Ayetleri daha yakından incelediğimiz zaman onlarda dikkati çeken çelişkilerin ve içeriklerinin bizleri Muhammed’in dünya görüşü ve kişiliği hakkında bilgilendirdiğini de farkederiz. Ayetlerin içeriği, iniş zamanı ve nedeni ile Muhammed’in yakından izlediği güncel politik gereksinimlerin doğası ve Muhammed’in kişiliği arasında anlamlı korelasyonlar kurmak mümkündür.

Muhammed gençliğinde Muhammed-ül Emin lakabı ile anılırdı.

Bu kendisine İslam’ı yaymaya başlamadan önce verilen bir lakabdı.

Ne dereceye kadar doğru olduğunu bilmiyoruz.

Ama doğru olarak kabul etmememiz için bir neden yok..

İslam’ı yaymaya başladıktan sonra Muhammed, bu güven verici kişiliğinden giderek uzaklaşmıştır.

Mekke’de ilk Müslüman’ların yaşamı oldukça stresli idi.

Küçük bir azınlık olduklarından Müşriklerin baskısını yakından hissediyorlardı.

Bu dönem Muhammed için oldukça çelişkili bir zamandı.

Muhammed çelişkili emirler veriyor, birgün helal saydığını, ertesi gün haram ilan ediyordu.

Aşağıdaki Kur’an ayetlerine bakarak Muhammed’in kişiliğini saptamamıza yarayacak küçük bir pencere açalım ve Muhammed’in beynine girerek, orada geçenleri anlamaya çalışalım.

Nahl, 101: Biz bir ayetin yerine başka bir ayeti getirdiğimiz zaman-ki Allah, neyi indireceğini çok iyi bilir- sen ancak iftiracısın, dediler…

Görüldüğü üzere Muhammed emin lakabından, iftiracı lakabına tenzil edilmiştir.

Halk ona çelişkili ayetlerden dolayı iftiracı ve yalancı demeye başlamıştır.

Bu durum da onun değerini halkın gözünde düşürmektedir.

Yukardaki ayet bunu önlemek için inmiştir.

Muhammed bu ayetle kendi çelişkilerini Allah’ın kusuru yapmış ve onlardan kurtulmak istemiştir.

Hiç kuşkusuz Muhammed kurnazdır.

Kendisini eleştirenlerle mücadele edecek güce sahip olmadığını anladığı zamanlar sorunlarını bazı ayetlerle çözmeye çalışmıştır.

Bunlar Muhammed’in güçsüz olduğu zamanlardır.

İlerde güçlendikten sonra bu tür eleştirileri çok daha sert bir dille kınayarak etkisiz hale getirmesini öğrenecektir.

Kur’an’daki ayetlerin birçoğu bu tür ifadele taşımakta ve Muhammed’in kişiliği hakkında da bilgiler vermektedir.

Nahl, 101, Muhammed’in akıllı ve kurnaz bir olduğunu, insanları manüple etmede oldukça güçlü olduğunu açıkca göstermektedir.

Evet. Muhammed kurnaz bir manüplatördür.

Nahl suresindeki olumsuz görünüşü zamanla Müslüman’ları tatmin edecek diğer ayet ve surelerle kompanze etmesini başarmıştır.

Yalnız kurnaz bir manüplatör değildir Muhammed. Başka nitelikleri de vardır.

Sitelerde Paylaş

O tanı nedir?

Bana göre Muhammed sadece narsisttir.

Bu ayetlerden de, hadislerden de kanıtlanabilir.

Sitelerde Paylaş

Evet. Narsisit olması da benim tanımını yaptığım durumla yakından ilgilidir.

Ama tek başına narsisizm Muhammed'in durumunu açıklamada yetersizdir.

Sitelerde Paylaş

Mekke döneminde inen ayetler Mekki, Medine’de inanlar ise Medeni olarak bilinirler.

Bu iki grup ayetler arasında bazı önemli farklar vardır.

Bu farklar da Muhammed’in mentalitesi, ruh durumu hakkında önemli ip uçları vermektedir.

Gasiye, 21-22: Ey Muhammed! Sen öğüt ver. Esasen sen sadece bir öğütcüsün.

Nahl,82: Yine yüz çevirirlerse artık sana düşen ancak açık bir tebliğdir.

En’am, 68: Ey Muhammed! Ayetlerimiz hakkında ileri geri konuşmaya dalanları gördüğünde, onlar başka bir söze geçinceye kadar onlardan uzak dur.

Bu ayetlerlerden açıkça görüldüldüğü üzere Muhammed’in Mekki ayetleri onu yumuşak, barışçı ve hoşgörü sahibi bir peygamber olarak tanıtmaktadır. Bu ayetlere göre Muhammed, çatışmalara karışmamaya çalışan, sabırlı, itidalli, iyi huylu ve yumuşak bir peygamberdir. Üstün bir kişiliğe sahip bir öğütçüdür.

Bu dönemde inen diğer ayetler de Muhammed’in mütevazi tutumunu mükemmel bir şekilde yansıtırlar. Örneğin Kafirun suresı ve Nahl, 35-34 gibi..

Medeni ayetlerde Muhammed birden değişir.

Sert, saldırgan, acımasız ve savaşçı bir kişilik kazanır.

Bu nitelikleri ile bağdaşan ayetler şunlardır:

Tevbe 5: Müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün…

Bu ünlü ayet Medine’de inmiştir.

Medineye göçen barışçı, öğüt verici, tebliğ edici, hoşgörücü Muhammed gitmiş, yerini saldırgan, katı, acımasız, hatta gasbeden Muhammed almıştır.

İslam’da çapulculuk dönemi başlamıştır….

Muhammed ve çetesi Mekke ile ilgili kervanları soymaya başlamışlarıdr.

Bu dönemde Muhammed oldukça başarılı bir haydut şefi ve çeta başıdır..

Bir haramidir. Kafirlerle savaşmanın, onları öldürmenin, mallarını yağmalamanın ve ganimet almanın, putları kırmanın İslamsal bir görev olduğunu açıklamıştır.

Tevbe 74: Kafirlerle ve münafıklarla savaş (cihat) yapın ve onlara katı davranın!

Bakara 191: Onları yakaladığınız yerde öldürün. Onların sizi çıardıkları yerden siz de onları çıkarın. Fitne ve bozgunculuk öldürmekten daha kötüdür. …..

Nisa 89-91: Allah yolunda göç edecekleri vakte kadar onlardan dostlar edinmeyin.. Eğer yüz çevirirlerse onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün. Bir daha da onlardan ne dost edinin ne de yardımcı…

Sizinle aralarında antlaşma olanlara dokunmayın..

Sizden uzak durmazlar, sizinle barışa gitmezler ve ellerini sizden çekmezlerse onları yakalayın, tuttuğunuz yerde öldürün.

Tevbe 5: Haram aylar çıktığında müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün…….

Her ne kadar Muhammed’in kişiliği duruma ve zamana göre değişmekte ise de, belli bir acendası olduğu ve ne pahasına olursa olsun onları gerçekleştirmeyi kafasına koyduğu bellidir. Muhammed hiç kuşkusuz bir dava adamıdır.

Değişen koşullara mükemmel bir şekilde uyan ve fırsatları iyi bir şekilde değerlendiren bir insanda akıl hastalığı olamaz.

Organik nedenlere bağlı akıl hastalığı bile olamaz.

Sitelerde Paylaş

ben de böyle olduğunu düşünüyorum.

isayı tanrılık mertebesinden resulluğe düşüren

muhammed,kendisini tanrı mertebesine çıkarmasa da

allah ve melekleri kendine salat eder duruma getirmiştir.

salat,salavat sözcüklerinin dini terminolojide

farklı anlamlara gelişi öne sürülse bile,

gene allahı böyle bi durumda göstermek

muhammedin duygularının

ne derece uçlarda seyrettiğini göstermeye kafidir. ;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...