Jump to content

Understanding Muhammad

Recommended Posts

4 saat önce, Phocas yazdı:

Erken islam dönemine ait çok az sayıdaki hristiyan kaynaklarında Machmed isimli yalancı bir peygamberden bahsediliyor ama bunun Muhammed olup olmadığı tartışmalı..

Bu kaynaklarda, Machmed hemen hemen hiç  ciddiye alınılmadığı gibi sapkın bir hristiyan örgütlenmesinin başı olduğu düşünülüyor..

Üstelik bu kaynaklar, Arap coğrafyasının içinden çıkmış olmasına rağmen islam adlı yeni bir din veya kuran adlı kitapdan hiç bahsetmiyor.

İslamın kuruluş hikayesinin yalan olduğu konusunda en değerli bilgileri hristiyan papaz Şam’lı John veriyor.750 yılına kadar yaşamış ve bir ara Emevi Saray’ına da hizmet etmiş bu zat, yazdığı kitapta, ne İslamdan ne de kurandan bahsediyor.

Ortodoks kaynaklarında şöyle birşey buldum;
http://orthodoxinfo.com/general/stjohn_islam.aspx

Sitelerde Paylaş
  • İleti 66
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, Ebu Kafir yazdı:

Ortodoks kaynaklarında şöyle birşey buldum;
http://orthodoxinfo.com/general/stjohn_islam.aspx

John burada farklı ve yeni çıkmış bir dinden değil sapkın ismaili hristiyan mezhebinin varlığından bahsediyor.Machmed (Muhammet değil) ve sapkın Arian keşişi arasındaki ilişkiye değiniyor.

Kuran diye bir kitaptan bahsetmiyor bunun yerine ismaililerin 4 farklı kitap okuduklarını söylüyor.Nisa,Bakara,Maide ve şu an Kuran’da bulunmayan Tanrı’nın devesi adlı kitaplar.Bu kitapları eleştiriyor.

John’un babası ve kendisinin Emevi sarayına hizmetleri biliniyor ama göründüğü üzere islam ve Kuran’la ilgili bilgisi neredeyse yok gibi.

Bana göre o dönem (8.yüzyıl başları),İslam yeni gelişmeye başlayan ve kutsal kitabı tamamlanmamış ve prensipleri net olmayan bir hareket.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Phocas yazdı:

John burada farklı ve yeni çıkmış bir dinden değil sapkın ismaili hristiyan mezhebinin varlığından bahsediyor.Machmed (Muhammet değil) ve sapkın Arian keşişi arasındaki ilişkiye değiniyor.

Kuran diye bir kitaptan bahsetmiyor bunun yerine ismaililerin 4 farklı kitap okuduklarını söylüyor.Nisa,Bakara,Maide ve şu an Kuran’da bulunmayan Tanrı’nın devesi adlı kitaplar.Bu kitapları eleştiriyor.

John’un babası ve kendisinin Emevi sarayına hizmetleri biliniyor ama göründüğü üzere islam ve Kuran’la ilgili bilgisi neredeyse yok gibi.

Bana göre o dönem (8.yüzyıl başları),İslam yeni gelişmeye başlayan ve kutsal kitabı tamamlanmamış ve prensipleri net olmayan bir hareket.

Evet durum dediğiniz gibi görünüyor, yalnız yukarıdaki linkte "mohammed" olarak anılmış, orjinal text üzerinde bu şekilde değilmidir?

Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Evet durum dediğiniz gibi görünüyor, yalnız yukarıdaki linkte "mohammed" olarak anılmış, orjinal text üzerinde bu şekilde değilmidir?

Orijinal text üzerinde mamed veya Ohlig’e göre Machmed şeklinde yazılmış.

Ama bunlar önemli değil,şu önemli.

Şamlı John’un bahsettiği bu sözde peygamber  Emevi hanedanlığınca biliniyor ya da bilinmiyor ama Emevilerin politikasına bir tek etkisi yok,çünkü emeviler o ara hristiyan takılıyorlar.

Emevi halifesi Abdülmelik bir hristiyan ve yaptırdığı anıtta muhammad terimini İsa’ya atıf için kullanıyor.Eğer bu machmed denen peygamber için kullansaydı John’un bundan haberi olması gerekmezmiydi?

8.yüzyılı takip eden iki yüzyıl içinde yalancı peygamber machmed ile İsa’ya atıf yapılan muhammad teriminin kurgusal olarak birleştirildiğini,yalan bir tarih yazıldığını düşünmemek imkansız.

Sitelerde Paylaş
On 07.07.2018 at 07:24, democrossian yazdı:

Kuran'daki anlatımların ise bir kıymeti yok. Kuran zaten yeni bir din yaratmak amacıyla ortaya atılmıştır. Ortaya atmak için de bir peygamber de yaratmaya ihtiyaç olduğu kesin. Yaratmışlar. Bu kadar. Örümcek adam nasıl yaratıldıysa, büyücü Gandalf nasıl yaratıldıysa öyle.

Yukarıda verdiğim ayetler Muhammed yaşıyormuşçasına yazılmış. "Ona sesini yükseltmeyin, evine izinsiz girmeyin, fazla oturmayın çünkü rahatsız olmaktadır. Eşleriyle perde arkasından konuşun" diyen ayetler "1400 yıl önceki bu ayetlerin günümüzdeki geçerliliği ne?" diyerek eleştiriliyor ama eğer Muhammed yaşamadıysa bu o dönemde de bu ayetlerin bir anlam ifade etmediğini gösterir. Muhammed Peygamber diye birinin olmadığı bir dönemde Emeviler ya da Abbasiler'in yazdığı bu ayetlerin neye hizmet ettiğini çözemedim ben hala. "Yıllar önce böyle bir peygamber yaşadı, bu da onun kanıtları" algısı yaratmak mı acaba?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, grain yazdı:

Emeviler ya da Abbasiler'in yazdığı bu ayetlerin neye hizmet ettiğini çözemedim ben hala. "Yıllar önce böyle bir peygamber yaşadı, bu da onun kanıtları" algısı yaratmak mı acaba?

Abbasiler bu işten sorumlu tabii ki değil. Ancak peygamber yaratmak çok riskli iştir, din adamları sınıfı bir adamı peygamber ilan etme işine hayatta girmez. Adamlar zaten ben peygamberim diye çıkanları işkencelerle öldürttürüyorlar. İçlerinden birine mi sen ol peygamber diyecekler? Yapmazlar. Kimseye böyle bir güç vermezler. Birine öyle bir şey derlerse güç eline geçince ne yapacağını kestiremezler. En sağlamı ve garantilisi geçmişte bir peygamber yaratmak. Böylece yarattıkları bu peygambere istediklerini söylettiri, istediklerini yaptırırlar. Nasıl olsa hayali bir kişilik. Şöyle dedi dersen öyle dedi olur. Şöyle yaptı dersen öyle yaptı olur. Hiç bir riski olmaz. Tamamen denetlenebilir bir öge! :)

Tabii bu din adamları zamanın en zeki adamları. Şimdiki profesörler neyse o zaman din adamları o. En zeki en yetenekli kişiler din adamlığına seçiliyor. Hatta üniversiteler Hristiyan kuruluşlarıdır temelde, modern çağda laikleştirilmişlerdir. 

Ortaçağın sonuna kadar da kilise peygamberi bırak kutsal kişilik olduğunu iddia edenleri yargılamak ve idam etmekle meşgul olmuştur. Örnek Jan Dark. Fransa için çok büyük fedakarlıklar yapan kahraman bir savaşçı kadın. Kilise idam etmiştir. Çok sonra azize ilan edilmiştir.

Kilise sadece cadı olduğunu iddia ettiklerini idam etmemiştir. Aziz ve azize konumuna yürüyenleri de idam etmiştir. Çünkü bu riskli bir iş. Kimseye sen peygamber ol, yeni yazacağımız kitabı sana indi diye yazalım demezler.

Fakat ben Kuran'ın çok basit ve geri bir tarzda yazılması bile diyemiyorum, düzülmesine şaşıyorum. Bunlar nasıl bir adamlarmış bilemiyorum. Olasılıkla rahipler protokuran risaleler yazdılar, bu adamlar bunları Kuran haline getirdi. Getirirken de kendi cehaletlerini işlettiler. Yani biraz daha düzgün ileri bir şey olması lazım, değil. Çook basit, çok düz, çok sığ ve çok da anlatım bozukluğuna sahip. Bunu nasıl derlediler böyle karmakarışık, bulamaç gibi hayret. Çorba bile diyemiyorum, çorbaya yine malzeme ölçülü atılır. Bunda hiç bir özellik yok, buna kitap denemez.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Acaba hiç yazılı metinlere, protokuranlara başvurmadan bir ekip toplanıp kafalarından derlemiş olabilirler mi diye de düşünüyorum. 

Ya da kasıtlı böyle düzenlenmiş de olabilir. Düzgün olursa da insanlar oturmuş özene bezene dikkatlice yazmışlar olur. Bunun Allah adlı bir tanrıdan geldiğine inandırılması lazım! O yüzden öyle şair filozof sözleri kılıklı yazılmaması, farklı bir tarzı olması lazım. Güçlü, kaba, tehditkar, cezalandırıcı bir tanrının dan dun sözleri olması lazım.

Çeşitli olasılıklar var yani... Ama Kuran'ın bu kadar basit, düz, sıradan ve düzensiz oluşunun bir açıklaması olması lazım. Olası açıklamalar bunlar, benim düşünebildiğim kadarıyla.  

Tabii bir olasılık daha ekleyebilirim; Arap toplumunun kültür düzeyinin izin verdiğinden fazlasını zaten yapamazlardı. O kültür düzeyinin üretebileceği ancak bu kadardı belki de... Ne yani şu toplumun profesörleri de şu an bile bir şey mi sanki... Biri üç harfliler diyen, biri Adem yetmiş metreydi diye zırvalayan, biri Karadeniz'de Nuh tufanı kanıtı bulan, biri gece gündüz varlıktır diyen adamlara profesör deniliyor!

Ezher'e git daha berbat. Dünya düz diyen kadınlar pazardan muz almasın filan diyen insan demeyeceğin adamlar var. Ülen kadınlar pazardan muz almasın olur mu yahu! Yani insan ne diyeceğini de şaşırıyor! Bunların türünü merak ediyor insan yani! Daha da ne denir bilmem artık bunlara!

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...