Jump to content
Ateistforum

Bir Ateist İçin Ahlak

Recommended Posts

Bir ateist, bir insanı ahlaksızlıkla suçlayabilir mi?

Bu suçlamayı yaparken hangi düzlemde yapar, örneğin para çalmak neden ahlaksızcadır, veya birisini aldatmak neden ahlaksızcadır?

Ateist olan bir arkadaş, kendi ahlak tanımından hareketle ahlaksızlığı tanımlayabilir mi?

Dinsiz bir insan, neden ahlaklı olmalıdır?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 490
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Defalarca yazdık.

İnsan bireysel değil sosyal bir canlıdır. Bireysellik asla avantaj sağlamamıştır birlik olduğunda evrimsel açıdan hep daha avantajlı olmuştur.

Ahlak bu birlik olmanın getirdiği bir ''sen benim sırtımı kaşı ben de senin'' anlayışıdır bir toplum sözleşmesidir.

Ahlakın temeli akıldır.Akıl da empati (ayna nöronlar v. s durumlar sayesinde ) kendine yapılmasını istemediğin şeyleri başkasına yapma ve yapanı engelle der.

Fakat ahlak görecelidir tarih boyunca değişmiştir ve değişiyor. Bu da dinlerin tekelci ahlak sistemninin evrensel olmadığını gösterir.Ateist için ahlak bilimseldir ve temelde toplumsal ahlak kanunları ahlaksızlığa göre bireyin kendisine daha avantajlıdır.Bu yüzden ahlak olmalı ve sürmelidir.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani ben ahlaksızlık yapıyorsam beni eleştirme sebebin toplumda bu davranışın artmasını engellemek, bunun mekanizması da senin de küçüklükten beri aynı şeyi görmüş olman, öyle değil mi?

Ahlak/ahlaksızlık bir yalandır, sadece toplum düzeni içindir diyorsunuz yani. Bu cevabı beğendim, dürüst bir cevap.

Sitelerde Paylaş

Yani ben ahlaksızlık yapıyorsam beni eleştirme sebebin toplumda bu davranışın artmasını engellemek, bunun mekanizması da senin de küçüklükten beri aynı şeyi görmüş olman, öyle değil mi?

Ahlak/ahlaksızlık bir yalandır, sadece toplum düzeni içindir diyorsunuz yani. Bu cevabı beğendim, dürüst bir cevap.

Din de bir olgudur ahlak da. İkisi de yapaydır fakat din toplumsallaştıkça zarar ahlak toplumsallaştıkça (seküler olan) yarar getirmiştir.

Ahlak insana aittir ve görecelidir rölatiftir ama var olmalıdır çünkü bireysel hayvanlar değiliz.Bireysellik açıısndan ahlakın olması insanlık türü için daha avantajlıdır.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizm bir ideoloji değildir. Moral değerleri yoktur. Dolayısı ile ateizmin moral değerleri referans gösterilerek bir suçlama yönetilemez.

Ancak, her ateistin, ateist olma dışında bir dünya görüşü, ideolojisi vardır. Ateistler olayları ve insanları, ideoloji ve dünya görüşlerine göre değerlendirip bir hükümde bulunabilir.

Örneğin bir ekolojist, insanları dünyaya karşı duyarsız olmakla suçlayabilir. Bu ahlaki bir değerlendirme ve suçlamadır. Burada ekolojist bireyin dini kimliğinin önemi yoktur. Tamamen seküler fikirler bir moral değerler sistemi oluşturmuştur ve insanlar bu değerleri tutku ile savunmaktadır.

Ahlakı dinin tekeline bırakmak, büyük bir yanılgıdır. Zaten biraz mantıklı bakıldığında, insanların birçok seküler değer yargısına sahip olduğu görülür.

Sitelerde Paylaş

Ateist bireyi "kötülük" kapsamına giren eylemleri yapmaktan alıkoyan tanrı korkusu dışında birçok neden vardır. Mesela hırsızlık suçtur. En basit mantıkla, hırsızlık yapıp da yakalanırsanız hapse girersiniz. Bir ateist niçin hırsızlık yapmamalıdır sorusunun en basit cevabı bu. Hapse girmemek için!

Ha, devlet ve toplum hırsızlığı niçin suç kabul eder? Bunun anlaşılabilir çok mantıklı sebepleri olduğu ortada. Toplumun çatışmadan bir arada yaşayabilmesi için.

Sitelerde Paylaş

Bu suçlamayı yaparken hangi düzlemde yapar, örneğin para çalmak neden ahlaksızcadır, veya birisini aldatmak neden ahlaksızcadır?

Ateist olan bir arkadaş, kendi ahlak tanımından hareketle ahlaksızlığı tanımlayabilir mi?

Ben müslümanları ahlaksızlıkla suçlarım ama bir müslüman beni ahlaksızlıkla suçlayamaz..Çünkü benim böyle bir derdim yok..

Şimdi küfür olarak ''ananı nokta nokta'' deriz ya,burada karşınızdaki kişinin en değer verdiği şeye bir laf atma/sokma vardır..Aynı şekilde ''senin peygamberini/dinini nokta nokta'' da deriz..Buradaki hedef,karşıdaki kişinin değer yargılarıdır..Bir müslüman benim karşıma geçip ''senin peygamberini nokta nokta'' diyemez..Çünkü ben ateistim..

Ahlak bir dini kavramdır..Ahlak kavramının içi boştur ama iyilik ve kötülük kavramlarının içi doludur..İyilik ve kötülükte bir kelimeden ibarettir ama bu kelimelerin dayandığı bilimsel bir temel vardır..Bu da evrim tabi ki..

Sitelerde Paylaş

Ahlak sözcüğü arapça olduğu için mi din ile ilişkilendiriyorsunuz. Bir sözcük arapçadır diye islamın malı olmaz. Bu saçma bir önyargı. Ha yani etik desek olacak ama ahlak deyince olmayacak! İslami kavram olacak! Bu nasıl bir çarpık önyargı böyle?

Tüm arapça sözcükler islamın malı mı? Arapça islam yokken yok muydu? Arapça ile islam birlikte mi yaratıldılar?

Arapça bütün insanlık dilleri gibi bir dildir. İslamın malı değildir. İslamı bıraktığı halde hâla müslüman gibi düşünmekten vazgeçin. Müslümler arapça ile islamı özdeşleştirir. Arapçayı allahça dili filan sanırlar, allahın meleklerin filan arapça konuştuğunu sanırlar! :D

Bu bir dogmadır. Ateistlerin kafasında ise dogma olmamalıdır. Hâla kafasında taşıdığı fakat farkında olmadığı dogmalardan da zihnini temizlemek zorundadır bir ateist. Ateist olmayı öyle kolay bir şey sanmayın. Ağzıyla ateist olduğunu söylemek kolay ama dogmalardan zihnini tümüyle arındırmış ateist olmak zordur.

Ahlak ne islamın malıdır, ne dinlerin. Ahlak insanlığın malıdır. Hem de öz malıdır. Evrimle milyarlarca yılda geliştirdiği, üzerine titremesi gereken, öz be öz ata mirası, alın teri malıdır. Hiç kimseye kaptırmayız. Ahlak dini mini filan bir kavram değildir.

Misal yerleşke yerine külliye demekle müslümler bir iş yapıyoruz sanır, güya dini bir kavrama çevirdik olayı sanırlar. Bu dincilere mahsus bir çarpık anlayış. Ateistlerde bu kesinlikle olmamalı. Arapça = islam değildir.

Sitelerde Paylaş

Ateistler kimseyi suclayamaz.

Ahlak dedigin seyi bilincsiz doganin uydurdugunu soyleyeceksin, sonrada doganin programladigi bir tecavuzcuyu suclamaya hakkin olacak oyle mi?

Dogada anlam yoksa, neden senin uydurdugun anlam tecavuzcunun anlamindan daha ustun oluyor anlatsana..

Sitelerde Paylaş

Müslümün yobazı ile ateistin yobazı eşittir. Müslümün yobazı "allah söylemese ben ne bilecektim anamın bacımın haram olduğunu, dümdüz geçer giderdim" der. Bunların pisliklerini ağza almak dahi insanı öğürtür. Son diyanet internet sitesi kepazeliği ortada... Beni öğürtüyor bu şerefsizler, öğürmeden yedikleri herzeleri söyleyemiyorum. Öğürtü çöküyor.

Ateistin yobazı ise "madem allah yok ve anamı bacımı yasaklamadı, o halde anamı bacımı dümdüz geçsem bir sakıncası yok" der.

Bunlar aynı bokun yandan fışkıran iki koludur. İkisi de aynı bokun fışkırmasıdır. Maalesef insanlık daha evrimleşmeye devam ettiği için böyle pislikler de üretiyor. Bunların yeri lağımdır. Gördüğün yerde lağımı boylatacaksın bu pisliklere...

Hiç unutmam bir sefer müslümün biri böyle bir laf etti. Toplum içindeyiz, bayağı da varız, en az onbeş kişi. Şunun ağzının ortasına iki çakmak lazım diye düşünürken arkadaşın biri masanın üzerinden adeta uçarak bu pisliğin boğazına bir yapıştı, elinden almasak öldürecekti belki de. Lan masanın üzerinden de öyle gelinir mi, ömrümde böyle şey görmedim. Uçtu adeta. Direk boğazına çöktü. Herifi boğacak resmen, gırtlağına sarıldı direk.

Sonra dedim yahu sen nasıl geldin üzerine çöktün pisliğin! Uçtun mu ne yaptın, masaları nasıl geçip çöktün pisliğin ümüğüne! Ya abi nasıl yaptım ben de anlamadım dedi. Bir anda baktım kendimi pisliği gırtlaklıyor buldum. İyi ki elimden aldınız, katil olacaktım dedi.

Ben de bu pisliğe bir iki laf anlatmaya çalışmıştım. Bu da hiç karışmadan bizi dinliyordu. Daha doğrusu herkes dinliyordu da arada lafa karışan vardı. Bu ise hiç tek laf etmemişti. Meğer pisliğe sinir olup duruyormuş. Abi bu bir daha buraya gelirse muhatap olma şununla, kimse konuşmasın, ittir olsun gitsin, yoksa ben katil olurum dedi.

Bir düşündüm. Buna laf anlatmak için sanki dininde bir bot varmış gibi bazı söylediklerini okeyleyeyim ki arkasından ama şu şu konularda dinin çuvallıyor diyebileyim şeklinde tavizci bir taktik yürütmüş olmaktan rahatsız oldum. Allahın yok dinin yalan desem çekip gidecek bir şey de anlamayacak diye düşünmüştüm. Ama iş nerelere geldi.

Radikal tutumların bir anda ortalığa çeki düzen verdiğini ben orda gördüm ve anladım. Bir daha da bu pisliğe bir şey anlatayım filan diye uğraşmadım. Hayır bu şimdi benim gırtlağıma çökecek bu pislikle konuşma demedim mi diye! :D

Sitelerde Paylaş

Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma..

İşte sihirli cümle bu, desem de kendime yapılmasını asla istemeyeceğim şeyleri kendilerine yapmamdan mutlu olan insanlar da var..

Misalen, al bu kırbacı ve... Şaka şaka.. :) Sihirli cümlem hala geçerli..

Yine misalen, sırf ben inanmıyorum diye inanırların kitabı bana hayvan hatta hayvandan da aşağı diye hakaret ediyor..

Ben bunun bana yapılmasını istemediğimden biri sırf inanıyor diye ben ona hakaret etmem, yukarıdaki formül gereği.

E zaten ben tam da bunu eleştirmiyor muyum? Eleştirdiğim şeyi kendim yaparsam ahlaksız olurum..

Sözün kısası, inançlı ya da inançsız her insan kendine bir ahlak normu belirleyebilir..Ama doğru ama yanlış..

Belirlediği normu kendine ve başkasına aynı şekilde uyguluyor ve buna sadık kalıyorsa ahlaklıdır..

tarihinde BerkOktay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konuyu görünce Meto geri döndü sandım. :)

Bulunduğun çevreye uyumdur en basit tanımda ahlak.

Çevre, yaşadığın ülke, mahalle, sokak, ailen her şey olabilir.

Kavga, gürültü patırtı olmadan yaşamak istiyorsan yani hayatta kalma şansını arttırmak istiyorsan toplu yaşamayla oluşan bir takım sınırlamalara uymak zorundasın.

Bazı sınırlar çok daha geneldir (çalmak gibi) bazıları ise çok daha dar alanda kalabilir (babanın karşısında bacak bacak üstüne atmak gibi).

Hayatta kalma düzene meyilli olmaktır. Düzenli bir yapıda düzensiz hareketler düzeni bozar o nedenle düzensiz yapılar yok edilir.

Vücuda mikrop girmesi karşısında vücudun düzenini devam ettirmek için mikrobu yok etmesi gibi. Yok etmezse hayatta kalmasını engelleyebilir.

Buna karşıt olarak da iyi huylu bakteriler var. İnsan vücuduyla uyumlu halde yaşadıklarından hayatta kalmaya devam ediyorlar. Ahlak budur, bulunduğun ortama uyum sağlamaktır.

Sitelerde Paylaş

Ateistler kimseyi suclayamaz.

Ahlak dedigin seyi bilincsiz doganin uydurdugunu soyleyeceksin, sonrada doganin programladigi bir tecavuzcuyu suclamaya hakkin olacak oyle mi?

Dogada anlam yoksa, neden senin uydurdugun anlam tecavuzcunun anlamindan daha ustun oluyor anlatsana..

Salak katıksız salak açıkladık ya yukarda kör herif.

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...