Jump to content

Türkçe Ezan

Recommended Posts

Merhaba. Müstakil evimizin 50 metre yakınında bir direğe ses yükselticisi ve horn tipi hoparlör ile ezan sistemi takmışlar. O gündür doğru düzgün uyuyamıyorum. Yüksek ezan sesi son derece rahatsız ediyor. Zabıtaya ve ilçe müftülüğüne şikayet ettim sonuç alamadım. Savcılığa şikayet ettim, belgesini jandarmaya götürdüm 10 gün oldu işleme alınmamış. Sabahın 5 inde gürültü yapsanız, müzik açsanız kapınızıa zabıta, polis gelirken, 5 vakit arapça arabesk söylenince dokunulmazsınız yahu, yeter bıktım. Arkadaşlar var mı bir tavsiyeniz? Telsiz aldım belki susturabilirim diye, jammer almayı da düşünüyorum. Camiden bağımsız şu ezandan kurtulmak istiyorum. Sinirim bozuluyor her duyduğumda.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 84
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bende satılık ev ararken çok uygun bi ev buldum hatta fiyata inanamadım ve fotoğraflarına bakarken hemen karşısında cami vardı. Sanırım düşündüğüm sebepten satıyor olmalı.

Cami olunca mahalle baskısından bir şey diyemiyorsun ama eski komşularımız ile biz hoparlör benim evden uzak olacak diye mahkemelik olacaktık. En son ne onların evinin önündeki direğe ne de bizim evin önündeki direğe konuldu gidildi biraz aşağıya konuldu ve çözüm bulundu. Bu sefer biz ses duymuyoruz diyenler vardı ama kaale almadık her ikimizde

Sitelerde Paylaş

Camiye paratoner, hoparlör , mikrofon, elektrikli süpürge, saat ve led lambalı yazı makinelerinden faydalanarak teknolojik hiç bir alet es geçilmediyse şu an cep telefonları sayesinde ezanın duyulmasını göz önüne alıp ezan olayını bütün aleme duyuracağız mantığını bi kenara bırakmak lazım. İkindi namazı ezanında tam çocuk uyuyor ve imam ezana başlayınca uyanıyor. Bi çocuğun nasıl zor uyuduğunu bilmeyen bu olayı anlayamaz. Hadi kendimi geçtim top atsan uyanmam

Sitelerde Paylaş

Annem yaşlı, ilaçlarla zar zor 3:00 gibi uyuyor. 2 saat sonra zartt diye alarm gibi ezan. Daha doğa uyanmamış 100 desibel ezan sesi. Ibadet edeceksen evinin içine kur sistemini. Bir de burayı görseniz 6-7 tane hane, sessiz mi sessiz bir yer. O sistemi oraya takan adamın birisi alkolik diğeri ise hırsızlıktan sabıkası olan bir anadolu çomarı görünümlü dayı. Ben deist'im annem ise 5 vakit namazını kılan birisidir. O bile bunu gereksiz ve rahatsız edici buluyor.

Sitelerde Paylaş

İyi günler,

Ezan beni çok rahatsız ediyor, her duyduğumda böğürenin seceresini tarıyorum. Anlamadığım dil olduğu için, müzik türü itici olduğu için, v.b. nedenlerle rahatsızlık veriyor. Türkçe olursa bir derece ama neden müzik değişmiyor. Önreğin bir Verdi operasınrdan arya uyarlaması veya bir başka mahallede rap müziği ile okunmuyor. Bunu gibi örnekler de var mı? :lol:

Eğlenceli ezanlar dileğimle

İslam o kadar yüksek kültür dini değil ki a en ne bekliyorsun? Ezan da sela da sıkıcı. Sela nispeten dramatik olmasıyla bir nebze harmonik geliyor ama ezan çok cızırtılı, pürüzlü. Bence en hoş ilahileri, dinî müzikal tonları hristiyanlar üretmiş/üretiyorlar. Belirli bir kültürü var hiç değilse.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...