Jump to content

İslam demek, ahlaksızlık mı demektir?

Recommended Posts

Tamam, o konuda bir problem yok ama ahlakin bilimi olmaz denemez. O zaman butun sosyal bilimleri cope atarsin. Sanirim senin bahsettigin "insan genomunda ahlak geni yoktur" gibi birsey.

Ben insanların uydurduğu masallara, inançlara karşı çıkıyorum.Mesela hormonlarla, sinir hücreleriyle izah edilen cinsel çekime insanlar aşk ismini koyup peşisıra saçmalıkları sıralar.Yine insan zekasının bir ürünü olan kuralları, alışkanlıkları da insanlar referans alınacak bir tanrı vs. aracılığıyla veya olmadan da iyi kötü diye öznel şekilde sınıflandırıyor.Ben işte bu idealizme karşı çıkıyorum.
Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

islam demek ahlaksızlık demektir....

neden ???

en basit örnek...

şu mesajımdan dolayı......
İSLAM DÜŞMANI İLAN EDİLEREK bir forumdan islamcılar trafından İSLAM DÜŞMANI İLAN EDİLEREK banlandım....
:D
eee demek ki bu YOK dediklerim islamda varmış ki......beni İSLAM DÜŞMANI diyerek banladılar :D
ULAN Bİ DEDİĞİNİZ Bİ DEDİĞİNİZİ TUTSUN BEEEEEE
karşı oluyoruz ŞEYTAN ilan ediliyoruz...
yandaş oluyoruz.....gene yaranamıyoruz bu sefer de İSLAM DÜŞMANI oluyoruz :D :D
mesajım şu idi :
insanlara GERÇEKLERİ - DOĞRULARI - GERÇEK İSLAMI
anlatmayalım mı yani ?
millet körü körüne inanmaya devam mı etsin ?
TR de zaten en büyük sıkıntı bu....
KURAN okumuyor millet......kuranda yazandan bi haberler....
sahte hacı hoca şeyh şıhların peşine takılmış gidiyorlar....
osmanlı zamanında islam içine işleyen ve özellikle İSLAMI BOZMAYA yönelik çalışmaları ile tanınan SİYONİST YAHUDİ ler herkesin malumudur sanırım ?
bu tip insanlar sayesinde islam bu günkü durumuna gelmiştir....
eğer yanlışları - doğruları kimse dile getirmeyecekse....anlatmayacaksa...
bi yerlerde birileri İSLAM ADINA kafa kestiğinde - kadına kıza TECAVÜZ ettiğinde....taşlayarak insan öldürdüğünde....vs. vs....
İSLAM BU DEĞİL diye ağlamayacaksınız !!!
ya bu islam ÖZÜNE dönecek....
yahut islam ve inanırları çıkar çevrelerinin istediği şekilde yoluna devam edip TAŞ DEVRİNİ yaşamaya devam edecek !!!!
Sitelerde Paylaş

Ahlak dini bir kavram değildir. Namus dini bir kavram olabilir ama ondan da pek emin değilim. Çünkü çok değişken değerler. Faucault'nun yazdığı eski Yunan'daki ahlak ve namus, bizim şuanda bildiğimiz değerlere hiç benzemiyor.

namus kesinlikle DİNİ bir kavramdır....

eşi aldattı diye eşini öldüren tek hayvan insandır....bunun sebebi de dini ve bunun sebeb olduğu toplumsal baskıdır....

yoksa kadın yahut erkek - seni aldatmış ise...

ya sebebini araştır ve gider - beraber olmaya devam et...

yahut ayrıl...herkes yoluna gitsin......

hayvanlar aleminde aldatma yaygındır.....ama bu yüzden öldürülen YOKTUR !!!

Sitelerde Paylaş

namus kesinlikle DİNİ bir kavramdır....

eşi aldattı diye eşini öldüren tek hayvan insandır....bunun sebebi de dini ve bunun sebeb olduğu toplumsal baskıdır....

yoksa kadın yahut erkek - seni aldatmış ise...

ya sebebini araştır ve gider - beraber olmaya devam et...

yahut ayrıl...herkes yoluna gitsin......

hayvanlar aleminde aldatma yaygındır.....ama bu yüzden öldürülen YOKTUR !!!

Pek emin değilim o konuda. Çünkü işin içinde kendini kadının sahibi olarak görmek. Paylaşmak istememek vs. var. Tartışılabilecek bir konu.

Yalnız şunu söyleyeyim, hayvanlarda haremini ölümüne savunan türler var.

Sitelerde Paylaş

Pek emin değilim o konuda. Çünkü işin içinde kendini kadının sahibi olarak görmek. Paylaşmak istememek vs. var. Tartışılabilecek bir konu.

Yalnız şunu söyleyeyim, hayvanlarda haremini ölümüne savunan türler var.

evet var tabi...ama dişisine saldırıp da "ne bakıon lan elalemin erkeğine ?" diyeni de yoktur herhal ? :D

Sitelerde Paylaş

Ahlaksizdir diyemeyiz ahlaki vardir tabiki. Ama boktan bir ahlaki vardir. Kadini 2. Sinif insan goren, muslumanliktan cikani olduren, escinselleri hayvandan daha asagi yerine koyan,sozde bizi yaratip bizi kendisine tapinmaya zorunlu tutan aksi takdirde cehenneme atan, koleligi mesru kilan ve aklima gelmeyen bircok nedenden dolayi islam ahlaki temellendirilmis ilkel bir ahlaktir. Ulan hamurabi yasalarinda da hirsizlik yapanin eli kesilir kanunu var. Bari direk copy paste yapmasaydiniz. Insan biraz degistirir o kismi. Mesela hirsizlik. Yapanin kulagininflan kes. Elini kesersen adam nasil mast. yapcak?

Sitelerde Paylaş

Ahlak dini kavram falan değildir, ahlak tüm insanlığın malıdır, öyle dinler sahipleniyor diye kendi malımı dışlayacak değilim.

Ahlak,ahlaksızlık,günah,sevap,helal,haram..

Nedir bunlar?

Uzatayım mı?

Vacip,farz,mübah,caiz,müstehap..vb

Ahlak dediğiniz şeyi uyduranlar,dinleri/tanrıları uyduranlardır..

Doğru deyin bana,iyilik deyin ama ahlak demeyin..Doğru veya iyilikte birer kelimedir ama ahlak gibi tümel/genel bir kelime/kavram değillerdir..

İslam dini ahlakı öğütler..Hristiyanlık ahlakı öğütler..Tüm dinlerin derdi ahlaktır..Kendi ahlakları..

Sitelerde Paylaş

"Ahlak" kelimesinin tanımı çok genel, topluma göre değişiyor..

Ancak vicdanlı olmak, iyilik veya erdemlilik diyecek olursak, maalesef dinlerin bu konuda zararları bir hayli fazla.

Diğer taraftan bir insanı, dine inanıp inanmamasına göre, iyi veya kötü olarak tanımlayamayız.

Bunu ancak kişinin düşünce ve davranışlarına göre belirleyebiliriz.

Sitelerde Paylaş

Nedir bunlar?

Uzatayım mı?

Doğru deyin bana,iyilik deyin ama ahlak demeyin..Doğru veya iyilikte birer kelimedir ama ahlak gibi tümel/genel bir kelime/kavram değillerdir..

İslam dini ahlakı öğütler..Hristiyanlık ahlakı öğütler..Tüm dinlerin derdi ahlaktır..Kendi ahlakları..

Dinler kendi ahlakını, dinsizler veya dinle alakları fazla olmayanlar ise genel ahlakı öğütler.

Öyle ahlak kelimesini bazı dini kelimelerin içinde sayarak işte ahlak dinin malıdır diyemezsin, eğer bu mantığı kullanacaksak o zaman ilim yani bilim de dinin malı dememiz lazım çünkü dinler aynı zamanda ilimi de öğütler ama kendi anladıkları anlamdaki ilimi.

Sitelerde Paylaş

Nedir bunlar?

Uzatayım mı?

Hah iste ne guzel soyledin "kendi ahlaklari". Dinlerin derdinin kendi ahlaklari olmasi, ahlak dini bir kavramdir anlamina gelmez. Bilim ahlakina ne diyecez o zaman? arastirma ahlakina? Sosyoloji okurken birinci sinifta arastirma ahlaki "research ethics" dersi aliyorsun.
Sitelerde Paylaş

Dinler kendi ahlakını, dinsizler veya dinle alakları fazla olmayanlar ise genel ahlakı öğütler.

Öyle ahlak kelimesini bazı dini kelimelerin içinde sayarak işte ahlak dinin malıdır diyemezsin, eğer bu mantığı kullanacaksak o zaman ilim yani bilim de dinin malı dememiz lazım çünkü dinler aynı zamanda ilimi de öğütler ama kendi anladıkları anlamdaki ilimi.

Hah iste ne guzel soyledin "kendi ahlaklari". Dinlerin derdinin kendi ahlaklari olmasi, ahlak dini bir kavramdir anlamina gelmez. Bilim ahlakina ne diyecez o zaman? arastirma ahlakina? Sosyoloji okurken birinci sinifta arastirma ahlaki "research ethics" dersi aliyorsun.

''Tanrı nedir?'' diye soruyorum..

Görmüyor musun kainatı diyorlar,çiçekleri/böcekleri görmüyor musun,şu ahengi nasıl farketmezsin diyorlar..Diyorlar da diyorlar ama tek bir şey söyleyemiyorlar..Çünkü Tanrı diye birşey yok..

''Ahlak nedir?'' diyorum..E işte evrimdeki kurallardır,sosyolojide araştırma ahlakı dersi alıyorsun diyorlar :D

Ya baba,benimle dalga geçmeyin..Tarif edemediğiniz birşeyi savunmaya çalışmayın..Ahlakın ne olduğunu bilmiyorsunuz ama ahlak savunuculuğu yapıyorsunuz..

Ahlak lokal bir olgudur..Mesela Sümer'de en büyük ahlaksızlık,tapınağı kirletmektir..Binlerce sene yaşamış bir toplum bu..İnsanlığın temeli burada atılmış..Bugün medeni insanlar,tapınak kirletmeye ahlaksızlık olarak bakmıyorlar..Bugün medeni insanlar,mesela idam cezasına karşılar..İnsanların yaşam hakkına saygı duyuyorlar..Yani insan hayatına son vermeyi kötü/yanlış bir şey olarak görüyorlar..Kimse insanları idam etmenin bir ahlaksızlık olduğunu söylemiyor..Bu söylemler ilkel/köhne söylemler çünkü..

Ahlak veya ahlaksızlık kesinlikle dini söylemlerdir..Başka birşey daha söyleyeyim size..

Semavi dinlerin kökenindeki gnostisizme gönül vermiş insanlar,kesinlikle ahlaka karşı çıkmışlardır..Bu insanlar da dindar ama ahlakı reddetmişler..Niye acaba?Niye ahlak diye birşeyin kendileri gibi düşünmeyen literalist dindarlara ait bir şey miiş gibi algılamışlar?

Ahlakın dini bir kavram olduğunu ben söylemiyorum..Bunu tarih kitaplarında veya mitoloji/dini kitaplarda okuyabilirsiniz..

Hristiyan ahlakı vardır,müslüman ahlakı vardır ama dindar olmayan birisinin ahlakı yoktur,olamaz da..Çünkü dini reddeden kişi,ahlakı da otomatikman reddetmiş olur..

Ahlak dediğiniz şey,tıpkı Musa'nın 10 emri gibi şeylerdir..Kaideler,kurallar,yasalar..

Bir ateist benim ahlak anlayışım var diyorsa,bana sıralasın o zaman kaidelerini/kurallarını/yasalarını..Bunu yapamıyorsa,bana ahlaktan söz etmesin..

Sitelerde Paylaş

O zaman biraz orneklendirmeye calisayim. 1 ornek negatif taraftan (ahlaksizlik anlayisi), 1 ornek te pozitif taraftan (ahlak anlayisi).

Or-1: Muslumana gore kadinin basini ortmeden disari cikmasi ahlaksizlik. Bana goreyse bir insana , yalnizca kadin oldugu icin ne giyip giyemeyecegini soylemek ahlaksizlik. Birbiri ile tamamen zit bu iki ahlak anlayisi nasil ayni sekilde dinlerden besleniyor?

Or-2: Dindarlar icin iman, dinin soylediklerini sorgulamadan inanma guzel ahlaktir. Bunu defalarca duydum youtube'da bulunan cubbeli ve misiroglu videolarinda. Bilim ahlakinda ise bir tezi deneylere tabi tutmak. Sonuclari iddiasina ters dusse bile degistirmemek/saklamaktir ahlakli olan. Ozellikle muslumanlarin kuranda vr hadislerde bulunan celiskilerle ilgili son soyledigimin tersine nasil kivirdiklarini biliyoruz.

Sitelerde Paylaş

O zaman biraz orneklendirmeye calisayim. 1 ornek negatif taraftan (ahlaksizlik anlayisi), 1 ornek te pozitif taraftan (ahlak anlayisi).

Or-1: Muslumana gore kadinin basini ortmeden disari cikmasi ahlaksizlik. Bana goreyse bir insana , yalnizca kadin oldugu icin ne giyip giyemeyecegini soylemek ahlaksizlik. Birbiri ile tamamen zit bu iki ahlak anlayisi nasil ayni sekilde dinlerden besleniyor?

Or-2: Dindarlar icin iman, dinin soylediklerini sorgulamadan inanma guzel ahlaktir. Bunu defalarca duydum youtube'da bulunan cubbeli ve misiroglu videolarinda. Bilim ahlakinda ise bir tezi deneylere tabi tutmak. Sonuclari iddiasina ters dusse bile degistirmemek/saklamaktir ahlakli olan. Ozellikle muslumanlarin kuranda vr hadislerde bulunan celiskilerle ilgili son soyledigimin tersine nasil kivirdiklarini biliyoruz.

Hangi müslümana göre?

İslam'ın tek tip ahlak anlayışı yok ki..Biri başörtüsünü savunur,biri savunmaz..Müslümanlara göre ahlaksız olanlar bizim gibi insanlardır..Yani inkar edenler,kafirler,gâvurlar..Onlara göre ahlaksız olan biziz..Diğerleri günahkar..Şu dediğimi anlasanız yeterli..

İnsanlar kendileri gibi inanmayanları karalamak adına ahlakı uydurmuşlardır..Biz inanıyoruz,bizim tanrımızın şeyi bu kadar büyük ve biz bu yüzden ahlaklıyız amma velakin siz inanmadığınız için ahlaksızsınız demişler..Hepsi demiş bunları..

Ateistlere ne diyorlar?

Ahlaksızlar..Abartan anarşistler,biraz daha abartan teröristler diyor..

Sadece cünüplük konusundan dolayı bile bize ahlaksız gözüyle bakıyorlar..Cünüp,pis yani..Ahlaksız bunlar..

Bilim ahlakı nedir?

Bugün Dünya'nın her yerinde insanlar bilimin icat ettiği silahlarla katliamlar yapıyorlar..Bu mu bilim ahlakı?

Sitelerde Paylaş

Ben insanların uydurduğu masallara, inançlara karşı çıkıyorum.Mesela hormonlarla, sinir hücreleriyle izah edilen cinsel çekime insanlar aşk ismini koyup peşisıra saçmalıkları sıralar.Yine insan zekasının bir ürünü olan kuralları, alışkanlıkları da insanlar referans alınacak bir tanrı vs. aracılığıyla veya olmadan da iyi kötü diye öznel şekilde sınıflandırıyor.Ben işte bu idealizme karşı çıkıyorum.

Ahlak insanın uydurduğu bir masal değil güzel kardeşim. İnsan ahlak denen bu şeyi zekası sayesinde öyle veya bulmuş da değil, sadece pratik zekasını kullanarak birtakım davranış modellerine ahlak ismini vermiş.

Bu bir isim. Hormonlarla, sinir hücreleriyle izah edilen cinsel çekime aşk demek de insanın muhteşem pratik zekasının ürünüdür, her şeye bir ad vererek iletişimi hızlandırmıştır.

Sizi bu kadar rahatsız ediyorsa başka isimler bulun, siz de rahat edin biz de.

Sitelerde Paylaş

Ahlak insanın uydurduğu bir masal değil güzel kardeşim. İnsan ahlak denen bu şeyi zekası sayesinde öyle veya bulmuş da değil, sadece pratik zekasını kullanarak birtakım davranış modellerine ahlak ismini vermiş.

Bu bir isim. Hormonlarla, sinir hücreleriyle izah edilen cinsel çekime aşk demek de insanın muhteşem pratik zekasının ürünüdür, her şeye bir ad vererek iletişimi hızlandırmıştır.

Sizi bu kadar rahatsız ediyorsa başka isimler bulun, siz de rahat edin biz de.

Ahlak,davranış modelleri demek ki..Tamam da hangi davranış modelleri?

3000 sene önceki insanların davranışları ile bugünkü insanların davranışları aynı değil ki..

Ahlak bir genellemedir ve bu kavramın altında yatan neden dindir..

Ayrıca ahlak lokal ve göreceli bir kavramdır..Haliyle mutlak bir ahlaktan,salt bir ahlak olgusundan kimse söz edemez..

Ahlak vardır dediğiniz zaman,hangi toplumun,hangi zamanındaki ahlakı kastediyorsunuz?

Var olan ahlak belirli bir yere/zamana hapsolmuşsa,biz hangi hakla ahlak var diyebiliriz?

Düşünce var deyin bana,anlarım..Beyin var deyin anlarım ama böyle neye tekabül ettiği belli olmayan ve dindarların ağızlarında sakız olmuş ahlakı var diye lanse etmeyin..Doğru veya yanlış deyin,iyilik veya kötülük deyin ama ahlak veya ahlaksızlık demeyin..

Sitelerde Paylaş

Ahlak,davranış modelleri demek ki..Tamam da hangi davranış modelleri?

3000 sene önceki insanların davranışları ile bugünkü insanların davranışları aynı değil ki..

Ahlak bir genellemedir ve bu kavramın altında yatan neden dindir..

Ayrıca ahlak lokal ve göreceli bir kavramdır..Haliyle mutlak bir ahlaktan,salt bir ahlak olgusundan kimse söz edemez..

Ahlak vardır dediğiniz zaman,hangi toplumun,hangi zamanındaki ahlakı kastediyorsunuz?

Var olan ahlak belirli bir yere/zamana hapsolmuşsa,biz hangi hakla ahlak var diyebiliriz?

Düşünce var deyin bana,anlarım..Beyin var deyin anlarım ama böyle neye tekabül ettiği belli olmayan ve dindarların ağızlarında sakız olmuş ahlakı var diye lanse etmeyin..Doğru veya yanlış deyin,iyilik veya kötülük deyin ama ahlak veya ahlaksızlık demeyin..

Ahlak göreceli falan değildir ama senin bunu tartışabilecek kapasiten zaten yok, sen daha ahlakın ne olduğunu bilmeyip ulvi bir şey sanıyor, din kaynaklı olduğuna inanıyorsun.

Senin din takıntın var diye, dinle hiç ilgisi olmayan evrensel bir tanımdan ve ona verdiğimiz addan mı vazgeçelim?

Ahlakçısın sen. Senin gibi düşünenlerin tümü ahlakçı. Ahlakla kafayı bozmuşsunuz, dinden çıkınca onu da reddetmek gerektiği gibi akıllara zarar bir düşünce geliştirmiş saçmalıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...