Jump to content

Hristiyanlık sevgi dinidir

Recommended Posts

Bu aralar çoğunlukla Protestan olmak üzere Hristiyan kültürünü araştırıyorum,;ibadet tarzı,ilahiler,noel süslemleri/kutlamaları,reformist akımlar,aydınlanma çağının Hristiyan coğrafyasında çıkması sapkın İslam kültüründen çok üstün olduğunu düşünürdü bana.

Neyse İncil'den Kuran'da benzeri asla olmayan hoşgörülü ayetler;

İnsanların ve meleklerin diliyle konuşsam, ama sevgim olmasa, ses çıkaran bakırdan ya da çınlayan zilden farkım kalmaz. 2 Peygamberlikte bulunabilsem, bütün sırları bilsem, her bilgiye sahip olsam, dağları yerinden oynatacak kadar büyük imanım olsa, ama sevgim olmasa, bir hiçim. 3 Varımı yoğumu sadaka olarak dağıtsam, bedenimi yakılmak üzere teslim etsem, ama sevgim olmasa, bunun bana hiçbir yararı olmaz.

4 Sevgi sabırlıdır, sevgi şefkatlidir. Sevgi kıskanmaz, övünmez, böbürlenmez. 5 Sevgi kaba davranmaz, kendi çıkarını aramaz, kolay kolay öfkelenmez, kötülüğün hesabını tutmaz. 6 Sevgi haksızlığa sevinmez, gerçek olanla sevinir. 7 Sevgi her şeye katlanır, her şeye inanır, her şeyi umut eder, her şeye dayanır.
8 Sevgi asla son bulmaz. Ama peygamberlikler ortadan kalkacak, diller sona erecek, bilgi ortadan kalkacaktır. 9 Çünkü bilgimiz de peygamberliğimiz de sınırlıdır. 10 Ne var ki, yetkin olan geldiğinde sınırlı olan ortadan kalkacaktır. 11 Çocukken çocuk gibi konuşur, çocuk gibi anlar, çocuk gibi düşünürdüm. Yetişkin biri olunca çocukça davranışları bıraktım. 12 Şimdi her şeyi aynadaki silik görüntü gibi görüyoruz, ama o zaman yüz yüze görüşeceğiz. Şimdi bilgim sınırlıdır, ama o zaman bilindiğim gibi tam bileceğim. 13 İşte kalıcı olan üç şey vardır: İman, umut, sevgi. Bunların en üstünü de sevgidir.(1.Korintililer 1-13)

‘Komşunu seveceksin, düşmanından nefret edeceksin’ dendiğini duydunuz. 44 Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin. 45 Öyle ki, göklerdeki Babanız’ın oğulları olasınız. Çünkü O, güneşini hem kötülerin hem iyilerin üzerine doğdurur; yağmurunu hem doğruların hem eğrilerin üzerine yağdırır. 46 Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, ne ödülünüz olur? Vergi görevlileri de öyle yapmıyor mu? 47 Yalnız kardeşlerinize selam verirseniz, fazladan ne yapmış olursunuz? Putperestler de öyle yapmıyor mu? 48 Bu nedenle, göksel Babanız yetkin olduğu gibi, siz de yetkin olun.”(Matta 5:43-48)

Sitelerde Paylaş

İncildeki insanlik dusmani, kuran benzeri igrencliklerin neredeyse tamami eski ahitte (old testament). Yehova sahitleri disinda eski ahite pek itibar eden yok.

Bir de hristiyan ruhban sinifi ayricaliklarini koruyabilmek adina egemenlere cok taviz verdi/veriyor.

En onemlisi de islamin tanrisinin herseye burnunu sokmasi. İnsanlarin cinsel hayatindan, gotunu yikamasina kadar... İslam tanrisi her turlu reform ihtimalini engelliyor. Belki boylesi daha iyidir. Azalarak degil, birden yenilir ve biterler.

tarihinde malta erigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

[Hz. İsa (as):] Size [Allah rızası için] yeni bir buyruk veriyorum: “Birbirinizi sevin. Sizi sevdiğim gibi siz de birbirinizi sevin. Birbirinize sevginiz olursa, herkes bununla benim öğrencilerim olduğunuzu anlayacaktır.” (Yuhanna, 13:34-35)

Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, ne ödülünüz olur? Vergi görevlileri de öyle yapmıyor mu? Yalnız kardeşlerinize selam verirseniz, fazladan ne yapmış olursunuz?… (Matta, 5:46-47)

Sevgili kardeşlerim, birbirimizi sevelim. Çünkü sevgi Allah’tandır. Seven herkes… Allah’ı tanır. Sevmeyen kişi Allah’ı tanımaz. Çünkü Allah sevgidir… Sevgili kardeşlerim, Allah bizi bu kadar çok sevdiğine göre biz de birbirimizi sevmeye borçluyuz. (Yuhanna’nın 1. Mektubu, 4:7-11)

Birbirimizi seversek… [Allah] sevgisi içimizde mükemmelleşmiş olur. (Yuhanna’nın 1. Mektubu, 4:12)

Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, bu size ne övgü kazandırır? Günahkarlar bile kendilerini sevenleri sever. (Luka, 6:32)

O’nun [Allah’ın] buyruğu… [Allah’ın elçisi] İsa’nın buyurduğu gibi birbirimizi sevmemizdir. (Yuhanna’nın 1. Mektubu, 3:23)

Hristiyanlarında aynı bizim müslümanlar gibi bir forumu var, onlarda aynı şekilde kendi dinlerinin doğru olduğunu savunuyorlar. Ve sevgi dolu sözlerle dolu.

Sitelerde Paylaş

[Hz. İsa (as):] Size [Allah rızası için] yeni bir buyruk veriyorum: “Birbirinizi sevin. Sizi sevdiğim gibi siz de birbirinizi sevin. Birbirinize sevginiz olursa, herkes bununla benim öğrencilerim olduğunuzu anlayacaktır.” (Yuhanna, 13:34-35)

Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, ne ödülünüz olur? Vergi görevlileri de öyle yapmıyor mu? Yalnız kardeşlerinize selam verirseniz, fazladan ne yapmış olursunuz?… (Matta, 5:46-47)

Sevgili kardeşlerim, birbirimizi sevelim. Çünkü sevgi Allah’tandır. Seven herkes… Allah’ı tanır. Sevmeyen kişi Allah’ı tanımaz. Çünkü Allah sevgidir… Sevgili kardeşlerim, Allah bizi bu kadar çok sevdiğine göre biz de birbirimizi sevmeye borçluyuz. (Yuhanna’nın 1. Mektubu, 4:7-11)

Birbirimizi seversek… [Allah] sevgisi içimizde mükemmelleşmiş olur. (Yuhanna’nın 1. Mektubu, 4:12)

Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, bu size ne övgü kazandırır? Günahkarlar bile kendilerini sevenleri sever. (Luka, 6:32)

O’nun [Allah’ın] buyruğu… [Allah’ın elçisi] İsa’nın buyurduğu gibi birbirimizi sevmemizdir. (Yuhanna’nın 1. Mektubu, 3:23)

Hristiyanlarında aynı bizim müslümanlar gibi bir forumu var, onlarda aynı şekilde kendi dinlerinin doğru olduğunu savunuyorlar. Ve sevgi dolu sözlerle dolu.

Allah ilkel bir Arap tanrısnın adıdır.Bilinçli Hristiyanlar Allah ismini kullanmazlar tanrıları için.İsa,Tanrı,Yehova falan derler ayrıca.

Sitelerde Paylaş

İncildeki insanlik dusmani, kuran benzeri igrencliklerin neredeyse tamami eski ahitte (old testament). Yehova sahitleri disinda eski ahite pek itibar eden yok.

Bir de hristiyan ruhban sinifi ayricaliklarini koruyabilmek adina egemenlere cok taviz verdi/veriyor.

En onemlisi de islamin tanrisinin herseye burnunu sokmasi. İnsanlarin cinsel hayatindan, gotunu yikamasina kadar... İslam tanrisi her turlu reform ihtimalini engelliyor. Belki boylesi daha iyidir. Azalarak degil, birden yenilir ve biterler.

İncil değil o dediğin Kitabı-Mukaddes(Bible),Türkçesi de kutsal kitap.Eski Ahit(Tevrat ve Zebur) Yeni Antlaşma(İncil) bölümlerinden oluşur Kitabı Mukaddes.Ben bir ara Müslüman iken Kuran'a göre eski kitapların tahrif olmadığı ayetleri görmüş ve Hristiyan sitelerde araştırmaya yönelmiştim.Ve Kuran'daki kindar,nefret kusan ayetler ile İncil'deki sevgi dolu ayetler ile karşılaştırınca Protestan Hristiyan olmuştum.Ama sonra eleştirilere,non-teist kitap ve yazıları araştırarak negatif ateist olmuştum.

Neyse görmüş olduğumuz gibi Hristiyanlık ve Yahudilik,hoşgörüsüzlük bakımından kulağa birbirinin aynısı gibi geliyor olabilir:ama ikisi de bu yollardan geçeli birkaç yüzyıl oluyor.Kim bilir belki de Müslümanların da böyle reformist,akılcı bir din anlayışını benimsediği gelecek bir gün olabilir.Ama İslam'ın vahşet ve terörizm dolu öğretileri göz önüne alındığında bana göre böyle bir ihtimalin gerçekleşme olasılığı oldukça düşüktür.

Sitelerde Paylaş

"Dünya'ya barış getirdiğimi sanmayın. Barış getirmeye değil, kılıç getirmeye geldim."(Matta 10:34)

Ne kadar barış kokulu bir ayet? Değil mi?

Onun dışında Adem Havva hikayesi, cennet-cehennem olayı bakımından İslam'dan çok farklı değil.

Eski Ahit'ten falan saymaya kalkarsak daha beterlerini görürüz.

tarihinde D-kun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Dünya'ya barış getirdiğimi sanmayın. Barış getirmeye değil, kılıç getirmeye geldim."(Matta 10:34)

Ne kadar barış kokulu bir ayet? Değil mi?

Onun dışında Adem Havva hikayesi, cennet-cehennem olayı bakımından İslam'dan çok farklı değil.

Eski Ahit'ten falan saymaya kalkarsak daha beterlerini görürüz.

tüm dinler çok iyi mükemmeldir...

sizler yanlış anlıyorsunuz tamamını !!!

:D

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

birazını beyendik diye hepsini almak zorunda değiliz...

Bi kurtulamadınız şu ya hep ya hiç mantığından...

Kuranın da incilin de tevratında budizminde güzel faydalı şeylerini alır benimseyebilirim...

incile göre DOMUZ HELAL....

kurana göre HARAM....

ne yapacaksın şimdi? :D :D

hangisi DOĞRU söylüyor ?.....

domuz yenmeli mi ? yenmemeli mi ?

hade bakem göreyim seni....ha gayret.....3. belki de 5. soruşum bunu sana....hala cevap alamadık ?

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu pasajlar - hristiyanlık henüz güçsüz dönemlerde iken yazılmış olmasınlar ? :D :D

kurandaki gibi....mekke dönemi - medine dönemi... :D

Tam dedigin gibi :)

Isa yasarken hristiyanlar otorite sahibi degildirler, daha cok azinliktirlar. Ayrica Isa yahudilikten ayri bir din de kurmak istemiyordur. isa, yahudi rahipleri elestirir, baskaldirir. Muhalafettir.

Herkeze kucak acmaktadir, inanir toplamaktadir.

Ama sonralari hristiyanlarin metodlari degisir.

Sonralari derken...

o kadar sonralari degil,

Yine de Incile girmistir!

Elciler-5

Hananya adında bir adam, karısı Safira’nın onayıyla bir mülk sattı, paranın bir kısmını kendine saklayarak gerisini getirip elçilerin buyruğuna verdi. Karısının da olup bitenlerden haberi vardı.
Petrus ona, “Hananya, nasıl oldu da Şeytan’a uydun, Kutsal Ruh’a yalan söyleyip mülkün parasının bir kısmını kendine sakladın?” dedi.
“Mülk satılmadan önce sana ait değil miydi? Sen onu sattıktan sonra da parayı dilediğin gibi kullanamaz mıydın? Neden yüreğinde böyle bir düzen kurdun? Sen insanlara değil, Tanrı’ya yalan söylemiş oldun.”
Hananya bu sözleri işitince yere yıkılıp can verdi. Olanları duyan herkesi büyük bir korku sardı.
Gençler kalkıp Hananya’nın ölüsünü kefenlediler ve dışarı taşıyıp gömdüler.
Bundan yaklaşık üç saat sonra Hananya’nın karısı, olanlardan habersiz içeri girdi.
Petrus, “Söyle bana, mülkü bu fiyata mı sattınız?” diye sordu.
“Evet, bu fiyata” dedi Safira.
Petrus ona şöyle dedi: “Rab’bin Ruhu’nu sınamak için nasıl oldu da sözbirliği ettiniz? İşte, kocanı gömenlerin ayak sesleri kapıda, seni de dışarı taşıyacaklar.”
Kadın o anda Petrus’un ayakları dibine yıkılıp can verdi. İçeri giren gençler onu ölmüş buldular, onu da dışarı taşıyarak kocasının yanına gömdüler.
İnanlılar topluluğunun tümünü ve olayı duyanların hepsini büyük bir korku sardı.

Petrus vergiyi tam vermeyen adami öldürüyor ve sonra karisinida öldürüyor.

Bunu incile sokarak, para/vergi vermeyen kisilerin korkmasi amaclaniyor!!!

Bir Muhammede atilan "iftiralara" bakalim:

“ Hayır!” dediler; ‘bu(Kur’an) adğâsu ahlam/ karışık rüyalar(dan ibarettir).... Bu da değil, galiba o bir şair! Öyleyse önceki peygamberlere verilen mucizeler kabilinden istediğimiz mucizeyi bize göstersin!”(Enbiya, 21/5)

Şairler var ya, bunların peşine de sapkınlarla çapkınlar düşer! Görmez misin onlar her vâdide sözcüklerin, hayallerin peşinde dolaşır ve yapmayacakları şeyleri söylerler”(Şuara, 26/24-26).

“Çünkü onlara “Allah’tan başka ilah yok!” denildiğinde, kibirlenip kafa tutarlar ve: “Deli bir şairin sözüne bakarak biz hiç ilahlarımızı bırakır mıyız...”(Saffat, 37/35-37).

“Onlar: "Ey kendisine kitap indirilen (Muhammed). Gerçekten sen cinlenmiş (bir deli)sin," dediler. "Eğer doğruyu söylüyor isen, bizlere melekleri getirmeli değil miydin?" (Hicr, 15/6-7).

Deli bir şairin sözüne bakarak biz hiç ilahlarımızı bırakır mıyız, olacak iş mi bu?” derlerdi. ...Saffat, 37/35-37).

Iftirilarda dogruluk payi var mi?

Bir de Isaya atilan "iftiralara" bakalim, O ne yapiyormus?:

‘Şu obur ve ayyaş adama bakın! Vergi görevlileri ve günahkârlarla dost oldu!’ Ne var ki bilgelik, ortaya koyduğu işlerle doğrulanır.” Matta-11

Kötü ruhlardan ve hastalıklardan kurtulan bazı kadınlar, içinden yedi cin çıkmış olan Mecdelli denilen Meryem, Hirodes’in kâhyası Kuza’nın karısı Yohanna, Suzanna ve daha birçokları İsa’yla birlikte dolaşıyordu. Bunlar, kendi olanaklarıyla İsa’ya ve öğrencilerine yardım ediyorlardı. Luka-8

Isa, evsiz-barksiz gezen, ordan burdan aldigi bagislari yiyip icen, kadinlarin parasiyla gecinen bir HIPPI miydi acaba? :)

Sitelerde Paylaş

Tam dedigin gibi :)

Isa yasarken hristiyanlar otorite sahibi degildirler, daha cok azinliktirlar. Ayrica Isa yahudilikten ayri bir din de kurmak istemiyordur. isa, yahudi rahipleri elestirir, baskaldirir. Muhalafettir.

Herkeze kucak acmaktadir, inanir toplamaktadir.

Ama sonralari hristiyanlarin metodlari degisir.

Sonralari derken...

o kadar sonralari degil,

Yine de Incile girmistir!

Elciler-5

Hananya adında bir adam, karısı Safira’nın onayıyla bir mülk sattı, paranın bir kısmını kendine saklayarak gerisini getirip elçilerin buyruğuna verdi. Karısının da olup bitenlerden haberi vardı.
Petrus ona, “Hananya, nasıl oldu da Şeytan’a uydun, Kutsal Ruh’a yalan söyleyip mülkün parasının bir kısmını kendine sakladın?” dedi.
“Mülk satılmadan önce sana ait değil miydi? Sen onu sattıktan sonra da parayı dilediğin gibi kullanamaz mıydın? Neden yüreğinde böyle bir düzen kurdun? Sen insanlara değil, Tanrı’ya yalan söylemiş oldun.”
Hananya bu sözleri işitince yere yıkılıp can verdi. Olanları duyan herkesi büyük bir korku sardı.
Gençler kalkıp Hananya’nın ölüsünü kefenlediler ve dışarı taşıyıp gömdüler.
Bundan yaklaşık üç saat sonra Hananya’nın karısı, olanlardan habersiz içeri girdi.
Petrus, “Söyle bana, mülkü bu fiyata mı sattınız?” diye sordu.
“Evet, bu fiyata” dedi Safira.
Petrus ona şöyle dedi: “Rab’bin Ruhu’nu sınamak için nasıl oldu da sözbirliği ettiniz? İşte, kocanı gömenlerin ayak sesleri kapıda, seni de dışarı taşıyacaklar.”
Kadın o anda Petrus’un ayakları dibine yıkılıp can verdi. İçeri giren gençler onu ölmüş buldular, onu da dışarı taşıyarak kocasının yanına gömdüler.
İnanlılar topluluğunun tümünü ve olayı duyanların hepsini büyük bir korku sardı.

Petrus vergiyi tam vermeyen adami öldürüyor ve sonra karisinida öldürüyor.

Bunu incile sokarak, para/vergi vermeyen kisilerin korkmasi amaclaniyor!!!

Bir Muhammede atilan "iftiralara" bakalim:

“ Hayır!” dediler; ‘bu(Kur’an) adğâsu ahlam/ karışık rüyalar(dan ibarettir).... Bu da değil, galiba o bir şair! Öyleyse önceki peygamberlere verilen mucizeler kabilinden istediğimiz mucizeyi bize göstersin!”(Enbiya, 21/5)

Şairler var ya, bunların peşine de sapkınlarla çapkınlar düşer! Görmez misin onlar her vâdide sözcüklerin, hayallerin peşinde dolaşır ve yapmayacakları şeyleri söylerler”(Şuara, 26/24-26).

“Çünkü onlara “Allah’tan başka ilah yok!” denildiğinde, kibirlenip kafa tutarlar ve: “Deli bir şairin sözüne bakarak biz hiç ilahlarımızı bırakır mıyız...”(Saffat, 37/35-37).

“Onlar: "Ey kendisine kitap indirilen (Muhammed). Gerçekten sen cinlenmiş (bir deli)sin," dediler. "Eğer doğruyu söylüyor isen, bizlere melekleri getirmeli değil miydin?" (Hicr, 15/6-7).

Deli bir şairin sözüne bakarak biz hiç ilahlarımızı bırakır mıyız, olacak iş mi bu?” derlerdi. ...Saffat, 37/35-37).

Iftirilarda dogruluk payi var mi?

Bir de Isaya atilan "iftiralara" bakalim, O ne yapiyormus?:

‘Şu obur ve ayyaş adama bakın! Vergi görevlileri ve günahkârlarla dost oldu!’ Ne var ki bilgelik, ortaya koyduğu işlerle doğrulanır.” Matta-11

Kötü ruhlardan ve hastalıklardan kurtulan bazı kadınlar, içinden yedi cin çıkmış olan Mecdelli denilen Meryem, Hirodes’in kâhyası Kuza’nın karısı Yohanna, Suzanna ve daha birçokları İsa’yla birlikte dolaşıyordu. Bunlar, kendi olanaklarıyla İsa’ya ve öğrencilerine yardım ediyorlardı. Luka-8

Isa, evsiz-barksiz gezen, ordan burdan aldigi bagislari yiyip icen, kadinlarin parasiyla gecinen bir HIPPI miydi acaba? :)

eline sağlık.....

süper bir yazı olmuş :)

tabi kafası DİN samanı ile dolmamışlar için !! :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...