Jump to content

Şu ahlak konusuna son noktayı koyalım artık

Recommended Posts

Bak bilale anlatir gibi anlatiyorum.

Ateistler insanlari ahlaksizlikla yargilayabilmeyi mantiksal olarak yapabiliyorlar mi?

Bunun yapilamadigini soylemek, insanlara neyi yapip yapmayacagini soylemek anlamina gelen ahlaksal bir dayatma midir?

Ateistlerin bir hava sahası var

O hava sahasında istediklerini yaparlar :)

Niye yapamıyorlarmış ki?

tarihinde Yasinka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 210
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Senin neyi sevip sevmedigini belirleyen genetik programin degil mi?

Bunu uyduruk bir tanrinin soyledimlerinden daha anlamli yapan sey ne?

tanrının ahlakı diye öne sürdüğünüz şeyler de yine bir insanın uydurmaları değil mi ?

bu durumda tanrının ahlakı diye öne sürülen kavramlarda aslında tüm insanlığın ortak genetik programından gelmiş olmuyor mu ?

yoksa sana göre gerçekten tanrı var da - ahlak mı serpmiş yeryüzüne ?

Sitelerde Paylaş

Mem dedigin sey ahlaki da kapsayan tum nöronlar arasindaki kodlamalar.

Ahlak genlerden ciktiysa, tanrida ahlaktan cikiyorsa, tanri genlerden cikmis olmuyor mu?

Bu sureclerin arasina bir gerceklik niteligi getiremezsin diyorum ben..

Tek başına ahlaktan tanrı çıkmaz. Bilinmezlik tanrının ortaya çıkması için önemli bir faktördür, bilinmezler olmazsa ahlaktan tanrı çıkaramayız. yani tanrı tek başına genlerden çıkmaz ama ahlak çıkar, sürü halinde yaşamaya adapte olan bireylerin genleri korunur.

Gerçeklik niteliği derken nasıl bir şey istiyorsun, ahlakın somut veya mutlak birşey olduğunu iddia etmiyorum zaten.

Sitelerde Paylaş

tanrının ahlakı diye öne sürdüğünüz şeyler de yine bir insanın uydurmaları değil mi ?

bu durumda tanrının ahlakı diye öne sürülen kavramlarda aslında tüm insanlığın ortak genetik programından gelmiş olmuyor mu ?

Sitelerde Paylaş

Evet öyle

Ahlak başlığı altındaki tüm eylemler bu sistemle işler

Toplum kendi dediklerinden saptı diye insanları cezalandırır, sapmasın diye korkutur, tehdit eder.

:)

ee o zaman neyi konuşuyoruz. böyle tanrıdan böyle kumaş çıkar. böyle ahlaklı tanrının böyle ahlaklı kulları kendilerine inanmayanları yok etmekten çekinmeyecek kadar ahlaklıdırlar işte. yalnız şunu da söyicem, tanrı akılsızlara tecavüz eder, ahlakın ilkelerini karartarak, karıştırarak. bende bir gün kafayı sıyırırsam ancak ahlaklılar kervanına katılırım. daha aklımı kaybetmedim.

Sitelerde Paylaş

Tek başına ahlaktan tanrı çıkmaz. Bilinmezlik tanrının ortaya çıkması için önemli bir faktördür, bilinmezler olmazsa ahlaktan tanrı çıkaramayız. yani tanrı tek başına genlerden çıkmaz ama ahlak çıkar, sürü halinde yaşamaya adapte olan bireylerin genleri korunur.

Gerçeklik niteliği derken nasıl bir şey istiyorsun, ahlakın somut veya mutlak birşey olduğunu iddia etmiyorum zaten.

Birilerini yargilamak icin elimizde mutlak dedigimiz gercekler olmak zorunda degil mi?

Sitelerde Paylaş

Farkli birsey soylemedik zaten, diger mesajlari oku

Sitelerde Paylaş

görmedin sanırım halen ??

o yüzden tekrar yazalım !!...

??

Sitelerde Paylaş

Bak seni aydınlatıyorum

Tanrının ahlakı ifadesini bir düşün

Ne demek bu?

Tanrı denilen uydurma karakterin istediği, takdir ettiği, beğendiği, onayladığı davranışlar ve ifadeler değil mi?

Şimdi işlemimize şöyle devam ediyoruz.

Tanrının ahlakı (eksi) Tanrı (eşittir) Ahlak

Ahlak

Tanım ne kalıyor?

Beğenilen, takdir edilen, doğru kabul edilen, onaylanan davranışlar

Peki özne kim?

Kim beğenip takdir edip onaylıyor?

Atomların güneşin ayın parçacıkların bunu yapmadığını biliyoruz

Kim?

İnsan

Bu matematiksel işlemimizle de Ahlak yok olmuş oluyor :)

Sitelerde Paylaş

ee o zaman neyi konuşuyoruz. böyle tanrıdan böyle kumaş çıkar. böyle ahlaklı tanrının böyle ahlaklı kulları kendilerine inanmayanları yok etmekten çekinmeyecek kadar ahlaklıdırlar işte. yalnız şunu da söyicem, tanrı akılsızlara tecavüz eder, ahlakın ilkelerini karartarak, karıştırarak. bende bir gün kafayı sıyırırsam ancak ahlaklılar kervanına katılırım. daha aklımı kaybetmedim.

Ya onu demiyorum ben

Senin iyi güzel hoş nazik yüce erdemli vs gördüğün kabul ettiğin her davranış toplum tarafından dayatılır ve cezalandırılırsın yapmazsan

Ahlakın özü bu

Sen nasıl bir ahlak izlersen izle

İyilik kötülük anlayışının özü bu

Bu sana dayatılır

Davranışlarda iyilik ve kötülük diye bir şey yok

Bir çocuğa şefkat de gösterebilirsin, ölüm de, tecavüz de

Ölüm ve tecavüz seçeneğini toplum cezalandırma ve caydırma ile kapatmış

Şefkati de teşvik etmiş

Halbuki bu üç davranışın da bir farkı yok.

Sitelerde Paylaş

Bak seni aydınlatıyorum

Tanrının ahlakı ifadesini bir düşün

Ne demek bu?

Tanrı denilen uydurma karakterin istediği, takdir ettiği, beğendiği, onayladığı davranışlar ve ifadeler değil mi?

Şimdi işlemimize şöyle devam ediyoruz.

Tanrının ahlakı (eksi) Tanrı (eşittir) Ahlak

Ahlak

Tanım ne kalıyor?

Beğenilen, takdir edilen, doğru kabul edilen, onaylanan davranışlar

Peki özne kim?

Kim beğenip takdir edip onaylıyor?

Atomların güneşin ayın parçacıkların bunu yapmadığını biliyoruz

Kim?

İnsan

Bu matematiksel işlemimizle de Ahlak yok olmuş oluyor :)

senin bu matematik işleminde küçük bir hata var.

ahlaksızlığın kaynağı :lol:

formülün neresine koyacağını biliyorsun

1/ahlaksızlık(-1) olarak formüle et ki yukarı çıktığında katmerli çarpım durumu olsun.

Sitelerde Paylaş

Zorundaysa ve bu yoksa yargilayamazsin demektir. Ben burada farkli birseyi mi sorguluyorum?

Şartlara göre mutlak kabul edilen yargılar vardır ama aslında bunlar mutlak değildir. Hayvanlar yer içer ürer dve dışkılayarak yaşamını sürdürürler. Ahlakta koşullara göre yargılama yapmanı sağlar yalnızca.

Sitelerde Paylaş

Sen nasil sacmaliyorsan, o da sacmalar tabi niye olmasin. Biz de kicimizla guleriz olmaz mi?

Saçmalıkla saçmalık olmayanın bir olduğu özgür ve kaotik bir platformda bulunuyoruz

Şimdi ağlıyorsun

İşte bak ahlak senin gibiler için lazımmış

Ben çatala batmayan zeytin gibiyim bu ortamda

Tutulamıyorum

Ama sen çatal batırılmasına alıştığından benim zıplamam seni rahatsız ediyor

Sana ahlak çatalı batırılmış. :)

Sitelerde Paylaş

madem öyle...ahlak konusunda neden TEİSTLERİ yargılamayalım ?

onlar ahlak ile ilgili kavramlarını neye dayanarak temellendiriyorlarsa - biz de aynı şekilde yapıyoruz....

fark nedir ?

Fark yok iste, ayni derecede sacma ve komik..

Onlar tanri memlerine gore hareket edip tanriya inanmayanlar kotudur diyor, siz de genlere gore su iyi veya kotudur diyorsun(:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...