Jump to content

Yaratılış Masalı

Recommended Posts

2 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

secde : boyun eğme manasında yoksa ayaklarına kapanma değil insanın ihtiyaçlarını giderici veya düşük mertebede melekler hem de Allah'ın emri olduğu için boyun eğerken şeytan inat edip kibirlenmiş.Bu manada kullanılıyor .

Daha sonra, aralarında İblisin de bulunduğu meleklere, Âdeme secde edin! diye emretti. O âna kadar dünya semasındaki meleklerin lideri olan İblis hariç diğer bütün melekler bu emrin gereğini icra etti. İblis ise, Ben onun önünde eğilmem;

Yalnız bu hikayede basbayağı ayaklarına kapanma anlamı var.

Yahu ne aciz bir tanrı bu iki lafı bir araya getirip meramını anlatamıyor. Müslümlere de yazık yani, bu beceriksiz tanrının kıçını toplamaktan helak oldular artık..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, Ebu Kafir yazdı:

Daha sonra, aralarında İblisin de bulunduğu meleklere, Âdeme secde edin! diye emretti. O âna kadar dünya semasındaki meleklerin lideri olan İblis hariç diğer bütün melekler bu emrin gereğini icra etti. İblis ise, Ben onun önünde eğilmem;

Yalnız bu hikayede basbayağı ayaklarına kapanma anlamı var.

Yahu ne aciz bir tanrı bu iki lafı bir araya getirip meramını anlatamıyor. Müslümlere de yazık yani, bu beceriksiz tanrının kıçını toplamaktan helak oldular artık..

secde  etmek  boyun  egmektir  zaten  tapinmak  tapmak  değil  ki  yoksa  şeytan  ben  ondan  üstünüm  ona  tapmam  hem  sadece  sen  sana  tapilmasini  isterdin  derdi.Halbuki  orada  şeytan  senden  başkasına  tapmam  falan  dememiş  sadece  yeni  yaratılan  bir  fortmattaki  canlıya  boyun  eğmem  demis 

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

secde  etmek  boyun  egmektir  zaten  tapinmak  tapmak  değil  ki  yoksa  şeytan  ben  ondan  üstünüm  ona  tapmam  hem  sadece  sen  sana  tapilmasini  isterdin  derdi.Halbuki  orada  şeytan  senden  başkasına  tapmam  falan  dememiş  sadece  yeni  yaratılan  bir  fortmattaki  canlıya  boyun  eğmem  demis 

Kelime hazinesinin zenginliğiyle övünen arapça'da başka hiç mi eş anlamlı kelime kalmadı da "secde" kelimesi kullanılmış?

allah secde emri veriyor ve şeytan önünde eğilmem diyor, buradan ilk çıkan anlam belli lakin sizin yorumunuz her zamanki gibi zorlama ikinci, üçüncü anlamlarını baz alıyor..

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Kelime hazinesinin zenginliğiyle övünen arapça'da başka hiç mi eş anlamlı kelime kalmadı da "secde" kelimesi kullanılmış?

allah secde emri veriyor ve şeytan önünde eğilmem diyor, buradan ilk çıkan anlam belli lakin sizin yorumunuz her zamanki gibi zorlama ikinci, üçüncü anlamlarını baz alıyor..

birde  olayın  emre  itaatsizlik  boyutuda  var. Melek  zaten  itaat  etmek  zorunda  ama şeytan  iradeli  olduğu için  itaat  etmiyor  ve  cezayı  hak  ediyor. 

Sitelerde Paylaş
55 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

birde  olayın  emre  itaatsizlik  boyutuda  var. Melek  zaten  itaat  etmek  zorunda  ama şeytan  iradeli  olduğu için  itaat  etmiyor  ve  cezayı  hak  ediyor. 

Şeytan, Allah’tan başka kimseye secde etmeyerek doğrusunu yapmıştır.

Bağımsız mahkemelerde yargılanıp,ifadeler esas tutulursa beraat eder. 

Haydi yallah.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Phocas yazdı:

Şeytan, Allah’tan başka kimseye secde etmeyerek doğrusunu yapmıştır.

Bağımsız mahkemelerde yargılanıp,ifadeler esas tutulursa beraat eder. 

Haydi yallah.

Şeytanın “neden secde etmediği” sorulsaydı 

Ve Şeytan “Allahtan başkasına secde

etmem” diye ifade vermiş olsaydı haklıydın

“ben Adem’den hayırlıyım” diye cevap vermiş

Bağımsız mahkemelerde yargılansa Allaha kafa tutmaktan müebbed yer

hadi kallah

Şeytan niye öyle demiş

çünkü ifadesi alınırken

“Ademe secde etmekten seni men eden şey neydi?” Diye sorulmuş. Bu merak edilmiş

Onda soruya göre

”ben ondan hayırlıyım ateş topraktan güçlüdür” cevabı vermiştir müebbed bin nar hapis yemiştir 

hadi yallah

tarihinde Hurma tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Hurma yazdı:

hadi kallah

Şeytan niye öyle demiş

çünkü ifadesi alınırken

Onda soruya göre

”ben ondan hayırlıyım ateş topraktan güçlüdür” cevabı vermiştir müebbed bin nar hapis yemiştir 

hadi yallah

şeytanında özgür iradesi gitmiş elinden resmen Allahı tanıyor biliyor ama tevbe edemiyor .Hala kibrinden dönemiyor.Allahın rahmetinden ümidini kesmiş halbuki yıllarca onu ve melekleri bilen birisi için ve daha önce belirgin bir günahı olmamasına rağmen aniden kibirleniveriyor.Bari şu an anlamışssındır bazı şeyleri diyeceğim şeytana daha kıyamet kopmamışken tevbe ediver af dile ama onuda yapamıyor.Nasıl bir şey konmuşsa içine . Şimdi onu Allah koymadı o kendisi öyle davrandı içindeki kötü duyguları dışarıya çıkardı ve buna bu olay vesile oldu demeyin rica ediyorum .

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Hurma yazdı:

hadi kallah

Şeytan niye öyle demiş

çünkü ifadesi alınırken

Onda soruya göre

hadi yallah

7:206- Şüphesiz Rabbin katındaki (melek)ler O’na ibadet etmekten büyüklenmezler. O’nu tespih ederler ve yalnız O’na secde ederler.

Allahın ifadesi bu, şeytan bunun neresinde?

Şeytan kibirli de değil, insanların kan dökeceğini, aciz bir yaratık olacağını önceden biliyor, yukarıdaki ifadeye istinadende eğilmekten çekiniyor.

Masalda ki en rasyonel figür şeytandır.

Sitelerde Paylaş

Burada benim de dikkatimi çeken bir kaç husus var. Belki bu söyleyeceklerim külli irade, cüz-i irade karşıtlığı ve ikisinin nasıl olup beraber var olabileceğine yönelik bir çelişkiyi de anlamaya yardımcı olabilir.

Her şeyden münezzeh olan Allah'ın mülkünde kendisini temsilen bir halife yaratacağını olaydaki bütün aktörler biliyor. Bu halifenin bir yüzü yaratılmışlara bakıyor, bir yüzü yaratana bakıyor. Maddesiyle yaratılmışlardan, ruhuyla Yaratandan. Herkes bu şerefin ve devletin kendisine verileceğini ümit ediyor. Hele şeytan, yerde ve gökte secde etmediği bir karış yer kalmamış mübarek bir zat olarak bu işe en çok kendini layık görüyor. Ama O(c.c) hikmetiyle bu iş için insanı seçiyor. Böylece insanı şeytana bir ayna ve bir imtihan yapıyor. Şeytan insan aynasında kendini görüyor. Yani bütün o ibadetlerinin, kulluğunun ve hizmetinin ona hiç bir şey kazandırmadığı, başka bir mahluka verileni kıskanmaktan ve kendini üstün görmekten onu alıkoyamadığı ortaya çıkıyor. Burada şeytan olmaya en yakın kişilerin kendisini en imanlı, en zahit gören kişiler olduğu da anlaşılıyor. Bunlar işin bilinen kısımları ama aklıma gelen asıl konu şuydu.

Şeytan nasıl oldu da, Tanrının emrine karşı gelebildi? Nasıl oldu da her şeyin sahibi ve yöneticisi olan Tanrı'nın iradesine rağmen kendi iradesini öne sürebildi? Bu resme nereden baktığımızla alakalı bir konu. Resme bizim seviyemizden bakarsak, şeytan bir tercihte bulundu ve Tanrıya karşı geldi. Bunda da inat etti. Resme yukarıdan bakınca ise başka bir şey görüyoruz. Tanrının muradı ve sözü elbette havada kalmadı. Neydi Tanrı'nın muradı? Bu halifeye bütün meleklerin ve cinlerin secde(hizmet) etmesiydi. Peki şeytan isyan ederek, kıskançlık göstererek ve kibirlenerek bu iradenin dışına mı çıkmış oldu? Tabii ki Hayır. Şeytan insana hizmetini onun düşmanı olarak yapmayı seçmiş oldu. Ama secdesi(himzeti) yine insanadır. İnsanın kemal bulabilmesi için çalışmaktadır ve hizmet etmektedir. Şeytan olmasa insan kendi hakikatine erişemez. Kendi makamına ve rütbesine yetişemez.

Benliğimiz de böyledir. Önce kötülüğü emreden ve kötülüğümüze çalışan içerden bir düşmanken, onu terbiye edip iplerini elimize alabildiğimizde bizi göklerin melekutuna taşıyan bir Burak haline geliverir. 

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Siz de boşu boşuna "Şeytan haklı. Aferin lan sana şeytan" havalarına girmeyin. İnanmadığınızı iddia etseniz de ademoğlu olmaktan başka tercihiniz yok. Günün sonunda şeytanın değil, atanız Ademin tıynetini ve özelliklerini taşıyorsunuz. Şeytana ne kadar özenirseniz özenin şeytan olmazsınız.

Neydi Ademin özelliği? Koskaca yedi gökte ve uçsuz bucaksız cennetlerde, her şeyi yap ama şunu yapma denen şeyi gidip yapmaktı. Sonra da başına iş açtığını fark edince pişman olmak, kendi nefsini kötülemek ve hatasını itiraf etmek, af dilemekti. İşte belki de meleklerin bilmeyip, Allah'ın bildiği de bu huyunuz ve özelliğinizdi ve belki de sizi bunu için halifesi yaptı. 

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Phocas yazdı:

7:206- Şüphesiz Rabbin katındaki (melek)ler O’na ibadet etmekten büyüklenmezler. O’nu tespih ederler ve yalnız O’na secde ederler.

Allahın ifadesi bu, şeytan bunun neresinde?

Şeytan kibirli de değil, insanların kan dökeceğini, aciz bir yaratık olacağını önceden biliyor, yukarıdaki ifadeye istinadende eğilmekten çekiniyor.

Masalda ki en rasyonel figür şeytandır.

7/206  “le hu yescüdune”

“Yalnız O’na secde ederler” demek değildir 

“Bahusus O’na secde ederler” demektir

İblisin bağımsız mahkemelerde avukatlığını yapsaydın, bu ifadeye dikkat etmediğinden sıçardın

hahahhaha

ve 2/34 “iblis büyüklendi” ifadesinde

İblisin allah yakın olan meleklerden olmadığı anlaşılıyor

Sen ise 7/206 da iblisi allaha yakın meleklerden olduğunu söleyip mahkeme heyetini aldatmaya çalışıyorsun 

bağımsız mahkemelerde oldaydık Ayetlerde belgelerde sahtecilik yapmaktan dolayı  avukatlığın elinden alınıp mahkeme salonundan şutlanırdın

hadi yallah 

görevliler adama kapıyı gösterin

A hahaha A hahaha

Sitelerde Paylaş

Allah secde emrini böyle kendi zatıyla secde et deseydi. İmkan var mıydı ki Şeytan etmesin Ona karşı çıksın?

Allah secde emrini Ademin lisanından verdi. Şeytan iltibasa düştü  (hakkın emrimidir Adem’in emrimdir diye karıştırdı) secde etmedi Allahda “ey iblis” diye hitap edince şeytan İltibasa düştüğünü (iblis kelimesi iltibastan gelir) anladı ama ok yaydan çıkmıştı. Kibrinden dolayı etmediğini cenabı hak biliyordu. Bunu meydana çıkarmak için

Ey iblis yani “ey birbirine karıştıran” Seni secde etmekten ne men etti?” Diye sordu. Ben ademdem hayırlıym ateş topraktan üstündür benim ona secde caiz olmazdı diye cevap verdi

bundada hata yaptı. Toprak Allah rahmetinin mazharıdır 

ateş Allahın gadabının mazharıdır

rahmetim gadabını geçmiştir emri vardır 

@Yeni Üye

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, Hurma yazdı:

7/206  “le hu yescüdune”

“Yalnız O’na secde ederler” demek değildir 

“Bahusus O’na secde ederler” demektir

İblisin bağımsız mahkemelerde avukatlığını yapsaydın, bu ifadeye dikkat etmediğinden sıçardın

hahahhaha

ve 2/34 “iblis büyüklendi” ifadesinde

İblisin allah yakın olan meleklerden olmadığı anlaşılıyor

Sen ise 7/206 da iblisi allaha yakın meleklerden olduğunu söleyip mahkeme heyetini aldatmaya çalışıyorsun 

bağımsız mahkemelerde oldaydık Ayetlerde belgelerde sahtecilik yapmaktan dolayı  avukatlığın elinden alınıp mahkeme salonundan şutlanırdın

hadi yallah 

görevliler adama kapıyı gösterin

A hahaha A hahaha

Adem’e secde etmek islama göre şirk olmalıdır, ama inandığın din bu masalda çuvallamış, kendisiyle çelişmiş, zaten kendisiyle çelişik ve saçma bir din.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Phocas yazdı:

Adem’e secde etmek islama göre şirk olmalıdır, ama inandığın din bu masalda çuvallamış, kendisiyle çelişmiş, zaten kendisiyle çelişik ve saçma bir din.

“Ademe Ruhumdan üflediğim zaman secde edin” diyor

Bu ifadede secde, ademe değil ademe üflenen Allahın ruhundan dolayı olduğundan, gene tökezledin Ahıııııı hıhıhıhı Ahıııııııı hıhıhıhıhı diyorum

Sitelerde Paylaş
28 minutes ago, Hurma said:

Bu ifadede secde, ademe değil ademe üflenen Allahın ruhundan dolayı olduğundan, gene tökezledin Ahıııııı hıhıhıhı Ahıııııııı hıhıhıhıhı diyorum

Secde Adem'e.

Kehf 50: Ve meleklere, “Âdem'e secde edin.” demiştik. İblis hariç, hemen secde ettiler.

Allah Adem'e ruhundan üflüyor, yani Adem Allah'ın minik bir kopyası, dolayısıyla tüm insanlar Allah'ın minik bir kopyası.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, sağduyu yazdı:

Secde Adem'e.

Kehf 50: Ve meleklere, “Âdem'e secde edin.” demiştik. İblis hariç, hemen secde ettiler.

Allah Adem'e ruhundan üflüyor, yani Adem Allah'ın minik bir kopyası, dolayısıyla tüm insanlar Allah'ın minik bir kopyası.

Hicre 28-31 Senin Rabbin meleklere “ruhumdan üflediğim zaman hemen ona secde” demişti

Bu ayette demişti diyerek Allahın bizzat meleklere “ilerde ruhumdan üflediğim zaman” diyerek secdenin Allahın ruhuna olduğu bilgilendiriliyor

Secde Allahın ruhunadır

Kehf 50 de ise “ Biz Adem’e secde edin demiştik.”  

Diyerek Allahın secde emrini verdiği anda ademle birlikte secde emrini verdiğini melekelerin de bunu anlayıp allahı ruhunun üflendiğini anlayıp secde ettiklerini anlatılıyor.

Anladın mı?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Hurma yazdı:

Sen hristiyanmısın ? kutsal ruhdan mı bahsediyorsun? Hristiyanlar kutsal ruha secde eder.

Allahın ruhu cisimlerde, insanlarda yoğunlaşmaz, bu islamiyete ters bir durum, putperestler bunu iddia eder. Yoksa putperestmisin?

Nesin la sen?

Sitelerde Paylaş
46 dakika önce, Phocas yazdı:

Sen hristiyanmısın ? kutsal ruhdan mı bahsediyorsun? Hristiyanlar kutsal ruha secde eder.

Allahın ruhu cisimlerde, insanlarda yoğunlaşmaz, bu islamiyete ters bir durum, putperestler bunu iddia eder. Yoksa putperestmisin?

Nesin la sen?

Yok işte tam tersi

Bu ayetler de Hıristiyanlığınızda olsaydı. Hıristiyanlık ulemanızla beraber İsa’ya tanrı diye secde etmeyecektiniz. 

Adem diyince hepimiz ademiz

Allah hepimizden zuhur ettiğini haber veriyor kimse kimseye Allah diye tapmasın diyecektiniz 

ayetlere bak

“Attığın vakit sen atmadın Allah attı”

“o biadde ellerin üstündeki el allahın elidir”

İşte bu ayetler hıristiyanlıkta olsaydı Hıristiyanlığınız sitttttiiiiiiin sene sitttttiiiiiiiinnnnn 

İsaya allah diye secde etmeyecektiniz A hıııııııııı rııııı

Aaaa hıııııııı rıııı asdfghjk asubulukulute hahahahahahhaha

Üfledim diyor 

bunun manası Ademin ruhunun nurunu üfleyerek alevlendirsim Aşk (aslına bulmak aşkı aslonı bulmak heyecanı Aşkı) verdim manasıdır. 

İşte bu Aşk Allahın bir ismi Hazreti Muhammedde Onun cisimidir

melekler buna secdeye emronulmuştur.   Yeaaaaaaaaaa

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Hurma yazdı:

Allah secde emrini böyle kendi zatıyla secde et deseydi. İmkan var mıydı ki Şeytan etmesin Ona karşı çıksın?

Allah secde emrini Ademin lisanından verdi. Şeytan iltibasa düştü  (hakkın emrimidir Adem’in emrimdir diye karıştırdı) secde etmedi Allahda “ey iblis” diye hitap edince şeytan İltibasa düştüğünü (iblis kelimesi iltibastan gelir) anladı ama ok yaydan çıkmıştı. Kibrinden dolayı etmediğini cenabı hak biliyordu. Bunu meydana çıkarmak için

Ey iblis yani “ey birbirine karıştıran” Seni secde etmekten ne men etti?” Diye sordu. Ben ademdem hayırlıym ateş topraktan üstündür benim ona secde caiz olmazdı diye cevap verdi

bundada hata yaptı. Toprak Allah rahmetinin mazharıdır 

ateş Allahın gadabının mazharıdır

rahmetim gadabını geçmiştir emri vardır 

@Yeni Üye

Eyvallah.

"ve fevka kulli zî ilmin alîm"

Her bilenin üstünde bir bilgi seviyesi ve bilen vardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...