Jump to content

Ahlakın Evrimsel Kökenlerini Sindiremeyenler İçin

Recommended Posts

• İleti 180
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ahlaki davranisin temeli evrimseldir.

Ahlak soyut bir kategori degildir ama insan hayatinin temel bir parcasidir, icerigi duruma göre degisir.

"Doga ahlaki" tarafsizdir ama bizim neyi dogru (veya yanlis) tanimlayacagimiz bizim "dogal tarihimize" baglidir.

Bizim ahlaki (veya ahlak disi) davranislarimiz yoktan var olmamistir, bunun dogal-evrimsel bir temeli vardir.

Ahlakin ön asamasi primatlarda gözlemlenmistir. Sempanzelerde "merhamet" veya "baris strajesi" gibi ahlak diye adlandirilabilecek eylemlerin temel ilkeleri yatmaktadir.

Insanin evriminde ayni degerler ve normlarla beraberlik kuran toplumlar daha "üstün" olmustur

Ahlak, evrimsel olusmustur ve sosyal hayatin stabilize olmasi icin önemlidir.

"Karsiliklilik" ahlaki davranis icin itici bir güctür.

AHLAK evrenseldir ama icerigi kültürden kültüre degisir, "Evrensel degerler/standart sistem" yoktur.

Dinlerin "kesin/mutlak ahlak"larina ters düser.

Ahlaki idealler üzerine insa edilmis bir "ahlak anlayisi" biyolojik, kültürel ve sosyal hayatta varolamaz, gercek hayatta yasanamaz,

Evrimsel ahlak, "insan ne yapmali/nasil davranmali" sorusuna yanit aramaz,

"insan ne yapabilir?" sorusuna yanit bulmaya calisir.

Insanlara mutlak/kesin (iyi ve kötüyü söyleyen) bir ahlak dayatmak günümüzün "relativ-ahlak"indan cok daha tehlikelidir.

Toplumun ahlaki degerler vermeden devam varolmasi imkansizdir.
Sitelerde Paylaş

Hücreler birbirlerini yerler

Bu hep böyle oluyor.

Onların çıkarı yok

Onların çevreye karşı direnme güçleri var

Bir hücre kendi bütünlüğü ile ayakta durur.

Bu bütünlük onun sınırları, kütlesi vs

O sınırlar kütle vs yani varlığı dışarıdan sürekli baskı altındadır

Bedeliye otobüsünde sıkışık halde olduğunu düşün.

DIşarıdaki insaların baskısı senin direncin kadardır

Sen yumuşak bir malzemeden, veya sıvıdan olsan o baskı seni ezer geçer

Aslında çıkar yok

Seni ayakta tutan tek şey var

Senin gücün

Felç geçirenlerin hareket etmeme çıkarı mı var?

Hareket etmek hepsininçıkarına ancak donanımları izin vermiyor.

Bu da öyle.

kaçamak cevap vererek kendini haklı çıkarmaya çalışıyorsun. Vücudun bütün hücreleri sistematik olarak çalışır ve haberleşir. Noronlar bu haberleşmeyi sağlar. Sen bu hücrelerin sistematik olarak bir arada durması ile oluşmuş bir madde yığınısin okadar.vücud hücrelerin sistem için tehlikeli olmadığı müddetçe yada gerekmedikçe birbirlerine saldırmazlar.zira çok hücrelilerin evriminde birlikte yaşamak bir avantaj sağlamıştır. Bu şekilde evrilen hücreler tekil olarak yaşayamaz.

Her canlı yaşamak ister koruması gereken ilk çıkar budur. Daha sonra üremek. Zira üreyenlerin soyları devam eder.

Bir canlının kolu bacağı olmamış bu evrimin umurunda değildir. Bu tür canlılar yaşam kalım savaşında diğerlerine yiyecek olur .

Bu yaşam kalım savaşı uğurunda olabildiğince çıkarlarını koruyan hayatta kalır.

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kaçamak cevap vererek kendini haklı çıkarmaya çalışıyorsun. Vücudun bütün hücreleri sistematik olarak çalışır ve haberleşir. Noronlar bu haberleşmeyi sağlar. Sen bu hücrelerin sistematik olarak bir arada durması ile oluşmuş bir madde yığınısin okadar.vücud hücrelerin sistem için tehlikeli olmadığı müddetçe yada gerekmedikçe birbirlerine saldırmazlar.zira çok hücrelilerin evriminde birlikte yaşamak bir avantaj sağlamıştır. Bu şekilde evrilen hücreler tekil olarak yaşayamaz.

Her canlı yaşamak ister koruması gereken ilk çıkar budur. Daha sonra üremek. Zira üreyenlerin soyları devam eder.

Bir canlının kolu bacağı olmamış bu evrimin umurunda değildir. Bu tür canlılar yaşam kalım savaşında diğerlerine yiyecek olur .

Bu yaşam kalım savaşı uğurunda olabildiğince çıkarlarını koruyan hayatta kalır.

Kaçamak cevap niye vereyim?

Saf mısın sen?

Bana yapılması imkansız bir ahlak davranışı söyle.

Sitelerde Paylaş
Evrimsel ahlak, "insan ne yapmali/nasil davranmali" sorusuna yanit aramaz,

"insan ne yapabilir?" sorusuna yanit bulmaya calisir.

Siz anlamıyorsunuz durumu

Öyle bir hipnoz altındasınız ki alternatifi düşünemiyorsunuz bile

Bak arkadaşım

Evrimsel ahlak diye bir ifade kuramazsın

Nedne kuramazsın?

Evrimsel demek biyolojiyle birlikte gelen özelliklere denir.

Duyma mesela.

Sen istesen de belirli frekanstaki seslerden başkalarını duyamazsın.

Görme de öyle

Şimdi evrimsel ahlak dedin diye sana soruyorum

Ahlak kategorisinde yapılamazlar sınıfında yer alan herhangi bir şey söyle ki insanın istese de yapamayacağı bir şey olsun

Mesela gece görüşü, uv algılama gibi, insan bunu istese de yapamıyor.

Bana öyle şey söyleki ahlak kategorisinde hem yapılamayanlar kategorisinde yer alsın ve hem de insan bunu kesinlikle yapamasın

Tartışma böylece sona erer.

Bu örneği verdiğinde tartışma noktalanır

Ve ben haksız çıkarım.

Yap bunu.

Yapamıyorsan

O zaman ahlak kategorisinde yapılamaz olarak sınıflandırılıp da yapılamayan bir şey yok diye ilan et.

Sitelerde Paylaş

ulan ilk yazıdan beri yazıyorum okumaya üşenıyorsun.

Canlının çıkarları yaşamak ve soy devamı.

Hangi canlının ne diyorsunuz lan siz?

Şimdi de tanım değiştirmeye mi başladınız?

Ahlak demek biyolojik olarak yapma kapasitesine sahip olduğu bir şeyi yapmamasıdır insanın

Ya da yapmaması durumunda herhangi bir biyolojik kaybı olmamasına rağmen onu yapıp enerji kaybetmesidir.

Siz ne saçmalıyorsunuz böyle?

Tanımı nereye kadar uzatacaksın?

Güneş de çıkarı için mi buraya ısı ve ışık yolluyor?

Kısa kes.

Tanımın ahlak tanımı değil.

Biyolojik olarak yapabildiği halde bir şeyi yapmamak.

Kısaca buna odaklan.

Senin ahlak başlığı altındaki tüm kavramların bu temele odaklanmış.

İslamda evli olduğu halde cinsel organa bakmamak diye bir ahlak var

Yaklaşık 1 milyar insanda var bu.

Şimdi bu davranış, biyolojik olarak yapılabilir olduğu halde yapılmayan bir davranış.

Senin tarif ettiğin davranışlar bundan farklı mı?

Nasıl farklı?

Sitelerde Paylaş

Bak arkadaşım

Nedne kuramazsın?

Duyma mesela.

Görme de öyle

Ahlak kategorisinde yapılamazlar sınıfında yer alan herhangi bir şey söyle ki insanın istese de yapamayacağı bir şey olsun

Bana öyle şey söyleki ahlak kategorisinde hem yapılamayanlar kategorisinde yer alsın ve hem de insan bunu kesinlikle yapamasın

Ve ben haksız çıkarım.

Yap bunu.

Yapamıyorsan

O zaman ahlak kategorisinde yapılamaz olarak sınıflandırılıp da yapılamayan bir şey yok diye ilan et.

Bir kac ay öncesine kadar ben de "ahlak yok" diyordum...

Okuyorum, arastiriyorum:

Sonsuza kadar gecerli ahlak kurallari cökmektedir. Yararsiz ve kullanilamaz olmustur.
"Dogacilarin" bunun tersini istemeleri de fayda vermez, zaten bunu isteyen de (bu forumda birkac kisi haricinde) yoktur!
Ahlak kavramini gökteki dinlerin elinden alip dünyaya indirmenin zamani gelmistir.
Ahlak bir bilimsel "mutluluk-mekanizmasi"dir.
Tarimda oldugu gibi iyi-üretken ve o kadar iyi olmayan metodlar vardir, belki bir "en iyi metod" vardir. Ama bu metodlardan hangisi en iyi olduguna doga karar verir, insanlarin düsünceleri degil!
Ahlak bir kova/canta gibi düsünülebilinir, objektivdir ama icini siz doldurursunuz. Bagzi insanlari, bir dilenciye (kendi cikari olmadigi halde) para vermek mutlu eder, bagzilarini ise kadin taslamak mutlu eder veya baskalarina hakaret etmek vs. Önemli olan burda mutlu ve uzun yasamayi saglama mekanizmasidir.
Ahlak, "kendinin farkinda olan/bilen" canlilara baglidir, Insanin aksine bir tasa ahlak lagzim degildir. Mutlu bir hayat sürme istegi, doganin insanlara "ektigi" evrensel bir istektir. Mutlulugu arzulamak, insana(=relativ) göre objektivdir!
Insanlardan ayri evrende ve doga yasalarinda "degerler" var midir? Hayir, yoktur. Nesnel gercekler icin böyle bir sey lagzim da degildir.
Cünkü bu bir "real-teoridir" ve ahlaki tezler evrendeki insan gercegini aciklar ve bunlar bilimsel deneylerle gözlemlenebilir.
tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ahlak denince neden aklına Norveçlilerin değil de İranlıların ahlakı geliyor?

Norveç'te ahlak polisi var mı?

Ahlak polisi İran'da var..Ne demek ahlak polisi?

Şeriat polisi işte..Şeriat neymiş?Ahlakmış..Ahlak ne?Mesela,9 yaşındaki bir çocuğa atlamak..

Daha yalın yazamam artık..

İran'da trafik polisleri de var. O zaman, trafik de dini bir kavram. Trafik kuralları kökenini dinlerden alıyor.

.............

İsabettin böyle ilerlemez tartışma..Yazacaksan düzgün birşeyler yaz..

Teyemmümle,başörtüsü ile bana ahlakı anlatma..

''Trafikte dini kavramdır'' demek,konuyu sulandırmaktır sadece..

Ayrıca başörtüsü konusunda yanılıyorsun..Sanki bu konuları bilir gibi yazma burada,bilmiyorsun işte..

Baş örtmek dini bir kavramdır..Sana şimdi Sümer'i,Babil'i anlatamam..

Sitelerde Paylaş

Bir kac ay öncesine kadar ben de "ahlak yok" diyordum...

Okuyorum, arastiriyorum:

........

Hiç kendini yorma..Ben sana ahlakın ne olduğunu hemen söyleyeyim..

Cin,şeytan,ruh,günah,sevap,helal,haram,allah,tanrı,tanrıça,melek,ejderha,ahlak,mesih,mehdi,rahip,imam...vb

Bunların hepsi dini kavramlardır..Birinin diğerinden zerre farkı yoktur..

Anla diye yazıyorum..

Süpermen,batman,örümcek adam,pamuk prenses,heidi,heman..vb

Bunların hepsi hayali karakterlerdir..Birinin diğerinden zerre farkı yoktur..

Sitelerde Paylaş

Insanlardan ayri evrende ve doga yasalarinda "degerler" var midir? Hayir, yoktur. Nesnel gercekler icin böyle bir sey lagzim da degildir.

Cünkü bu bir "real-teoridir" ve ahlaki tezler evrendeki insan gercegini aciklar ve bunlar bilimsel deneylerle gözlemlenebilir.

Senin bu sözlerine göre tanrı da var.

:)

Sitelerde Paylaş

Norveç'te ahlak polisi var mı?

Ahlak polisi İran'da var..Ne demek ahlak polisi?

Şeriat polisi işte..Şeriat neymiş?Ahlakmış..Ahlak ne?Mesela,9 yaşındaki bir çocuğa atlamak..

Daha yalın yazamam artık..

İsabettin böyle ilerlemez tartışma..Yazacaksan düzgün birşeyler yaz..

Teyemmümle,başörtüsü ile bana ahlakı anlatma..

''Trafikte dini kavramdır'' demek,konuyu sulandırmaktır sadece..

Ayrıca başörtüsü konusunda yanılıyorsun..Sanki bu konuları bilir gibi yazma burada,bilmiyorsun işte..

Baş örtmek dini bir kavramdır..Sana şimdi Sümer'i,Babil'i anlatamam..

Onlar din polisi. Şeriat polisi. Ahlak polisi değil. Başlar örtülü mü, namaz saatinde dışarda gezen var mı, onlara bakıyorlar. Dürüst davranmayan, yalan söyleyen, ekmek kuyruğuna çaktırmadan kaynak yapan, birbirine iftira atan, sattığı mala hile hurda karıştıran var mı acaba diye bakınarak devriye gezmiyorlar. Buna yönelik bir istihbarat ve kontrol ağını temsil etmiyorlar. Adına ahlak polisi deniyor olsaydı da işin esası değişmezdi. Bir şeyin ne olduğuna bakılırken onun kendine ne ad koyduğuna değil, yaptıklarına, eyleminin içeriğine bakılır. Dini cereyanların ahlakı nasıl çarpıtmaya, içini boşaltmaya çalıştığının ete kemiğe bürünüp yürüyen halini görüyoruz ahlak polisi özelinde. Aynı bu başlık altındaki bir önceki yazımda belirttiğim gibi. Ahlak dinden doğmadı. Din ahlakı yozlaştırarak, çarpıtarak, topal bırakarak kendine mal etmeye, çalışıyor yalnızca. Egemenlik aracı haline getirilmiş din, ahlakı maddi-toplumsal kökeninden koparıp, dinden türemiş gibi göstermeyi de elbette ister.

Trafik de dini kavramdır demek niye konuyu sulandırmak olsun? Sıkışık trafikte sıvışmak için emniyet şeridini kullanmak sadece trafik kurallarına aykırı değildir, ahlaksızlıktır da. Ahlak dinse, trafiği dini kavram, trafik kurallarını da din kurallarının bir özel alana uygulanması olarak görebiliriz o zaman.

Baş örtmenin dini bir kavram olduğunu bizzat söyleyenim. Bunu vurgulayan zaten ben olduğum halde, bana bunu tekrar ederek sanki önceki yazıda ben tersini söylemişim gibi bir algı oluşmasına yol açman sanırım ve umarım dikkat eksikliğinden ibarettir. Bir önceki yazıda bedensel örtünmenin doğuş nedenleri ve dinsel örtünmenin buna çarpık müdahaleleri ile ilgili paragrafı tekrar okumanı öneririm.

Norveç'te ahlak polisi yok, din yok, ama ahlak var. Din-ahlak ilişkisini kavrayışta sen İran-Suudi Arabistan ekolüne bağlısın, ben Norveç ekolüne yakınım.

tarihinde isabettin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bak arkadaşım

Nedne kuramazsın?

Duyma mesela.

Görme de öyle

Ve ben haksız çıkarım.

Yap bunu.

Yapamıyorsan

Sence gülmek ve ağlamak biyolojik olaylar değil mi? Düşüncelerin tamamının öğrenildiğini mi sanıyorsun? Birinin yaptığı espriye gülerek cevap verdiğin zaman bunu bir daha düşün.

Davranışların çoğu biyolojiktir. Dilin en basit halinin dahi biyolojik kökeni olduğu düşünülüyor.

Sitelerde Paylaş

Ahlak, sosyal bir terimdir. Bunun biyolojik karşılığı elbette ahlak değildir. Ama biyooojik bir karşılığı hiç yok mudur? Yardımlaşma güdüsü, empati yeteneği ya da ayna nöron aktivitesi olarak biyolojik bir karşılık bulabilir. Eğer ahlak ya da empati yeteneği olmasaydı insan da insan olamazdı.

Sitelerde Paylaş
...........

Norveç'te ahlak polisi yok, din yok, ama ahlak var. Din-ahlak ilişkisini kavrayışta sen İran-Suudi Arabistan ekolüne bağlısın, ben Norveç ekolüne yakınım.

Yok yahu..Ahlak diye birşey yok..Bunu aklınızdan çıkarın..Ne din diye bir şey gerçek,ne ahlak,ne tanrı,ne ruh..vb

Bunların hepsi uydurma,zırva..Hepsinin kökeni Sümer'e dayanıyor..Herşey orada bir sisteme oturtulmuş..Ahlakı veya dini savunan birisi,Sümer'lileri taklit etmekten başka birşey yapmıyor..

Ahlak,tamamen dinin içinden çıkan bir şey..Din ve ahlak ayrıştırılamaz..Dinin olduğu yerde,ahlakta vardır..Dinin olmadığı yerde ahlaktan bahsedemezsiniz..

Siz ahlakı iyi/doğru/güzel davranışlar bütünü sanıyorsunuz ama tam tersi işte..Ahlak demek,mesela bir müslüman için çocuklarla seks yapmak demektir veya masum bir insanın kafasını kesmek demektir..Bir müslümana göre ahlak budur..

Bir hristiyana göre de,kendileri gibi olmayanları yok etmenin adıdır ahlak..

Ahlak,hayvanların kabul edebileceği birşeydir..İnsan olan birisi ahlakı kabul edemez..

Ben ateist olmayanların yok edilmesinden yana değilim ama ahlakı savunan tüm dindarlar kendileri gibi olmayanlara düşman gözüyle bakarlar..Çünkü tüm dindarlar hayvandır..

Sitelerde Paylaş

Sence gülmek ve ağlamak biyolojik olaylar değil mi? Düşüncelerin tamamının öğrenildiğini mi sanıyorsun? Birinin yaptığı espriye gülerek cevap verdiğin zaman bunu bir daha düşün.

Davranışların çoğu biyolojiktir. Dilin en basit halinin dahi biyolojik kökeni olduğu düşünülüyor.

Yapılmaması gerekenler ve yapılabilir olanlar var ahlakta

Ahlakın sistemi bu

Ahlak kavramı ikili bir sistemden oluşur

Davranışları iki gruba ayırır

Birinci grupta yapılmaması gerekenler, ikinci grupta yapılabilir olanlar

Her iki gruptaki davranışların hepsi fiziksel ve biyolojik olarak yapılabilir

Mesela yapılmaması gerekenler başlığında bebek kesmemek vardır

Ancak buna biyolojik veya fiziksel bir engel yok.

Bebek kesenin kalbi durmuyor.

Ayrıca bebek kesmemek yapılmaması gerekenler kategorisinden yapılabilir olanlar kategorisine transfer oluyor :)

Mesela nükleer bomba.

Anladın mı?

Ahlak dediğiniz şey bir din.

Tanrısız bir din.

Tanrı otoritesi olmadan işleyen bir din ve inanç sistemi.

Ahlak, sosyal bir terimdir. Bunun biyolojik karşılığı elbette ahlak değildir. Ama biyooojik bir karşılığı hiç yok mudur? Yardımlaşma güdüsü, empati yeteneği ya da ayna nöron aktivitesi olarak biyolojik bir karşılık bulabilir. Eğer ahlak ya da empati yeteneği olmasaydı insan da insan olamazdı.

Mazdı muzdu mazda,

Bırak bu japon araba markalarını

Saçmalıktan başka bir şey yazmıyorsun.

Kolun 80 cm uzağa uzanıyor

Toplum bu kolu en fazla 50 cm uzağa uzatabilirsin diye bir deklarasyon yayınlamış

Sen de bunu savunuyorsun :)

Kolunun limiti yok

Aynı şekilde yapılabileceklerin tek limiti biyolojik ve fiziksel limittir

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...