Jump to content

Ahlakın Evrimsel Kökenlerini Sindiremeyenler İçin

Recommended Posts

• İleti 180
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

BU konu tartışmaya açık değil.

Aile fertlerim yok burada

Kendi kendinizden örnek verebilirsiniz.

Mesela Anibnal sen Zavallıya sor bu soruyu

Zavallı sen de analı babalı sorunun cevabını anibale ver.

Böylece iletişim kesilmez devam eder.

Ben bunu defalarca yazdım.

Eğer aile fertlerimi tanıyorsanız, arayın veya yazın onlar konuşun bu konuları.

:D :D

Böyle şeylerle bana zarar veremesiniz.

Ben şu ana kadar 1 milyon değişik küfür yemişimdir.

Başka yöntemler deneyin

Ayrıca aile fertlerini karıştırmayın dememin nedeni atılmamdır.

Çünkü Analı babalı muhabbetler edenleri çok daha fazla kızdıracağım, onlar daha fazla küfür edecek, ben daha fazla hakaret edeceğim ve atılacağım.

Administrator de sizden çünkü :)

O kimin burada ne yaptığına bakmaz.

Eğer bir tartışma varsa, beni suçlar.

Teknik detayı bu konunun.

Ancak siz böyle yaptıkça ben de raporladıkça

Belirli bir zaman sonra administrator'de de sizin hakkınızda küfürbaz izlenimi oluşacaktır.

Bu muhabbetleri sadece raporluyorum.

Öyle daha çok kızdırıyorum bunu yazan dangalakları :)

Sitelerde Paylaş

ahlak yoksa - değerler yoksa...

ana baba da akraba değerleri aile değerleri vs de YOKTUR...

bunları savunan....ana baba değeri - akraba değeri diye bir şeyden söz edip de - AHLAKSIZLIK / DEĞERSİZLİK savunusu YAPAMAZ.. '!!!!

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Demek o yüzden küfür ediyorsun :)

Önüne düştüyse mesajını sil.

Salağa bak

Eline haklı rapor geçmiş, raporlayandan hesap sorup bir de üstüne küfre devam ediyor :D

Ayrıca moderasyon grubu kuralları yerine getirmiyor gördüğüm kadarıyla.

Gizlilik ilkeleri de dahil mi bu yerine getirmediklerinize?

İnsanların bilgilerini düzenli raporladığınız bir örgüt, kurum vs var mı?

Lafın nerelere gidiyor biliyor musun?

yalanlarını göz önüne dökerek AHLAKSIZLIK yapmış demi ?...

vay ahlaksız anibal vay....

sen - anibal...nasıl böle bi ahlaksızlık yaparsın YASİNKA ya ???

Sitelerde Paylaş

Ben forumun gizlilik bildirimini, deklarasyonunu yerine getirmediğinden şüpheye düştüm.

Forumda insanların hayatını etkileyecek çok ciddi bilgiler depolanıyor.

Eğer bu kuralları deklarasyonları skinize takmıyorsanız onları neden takasınız ki?

Ahlak tartışmasını tehdite dönüştürdünüz.

Lan geri zekalı

Sen işin daşşağındasın

Adam burada gizlilik bildirimi de dahil, senin kimliğin, adresine varana kadar tüm özel bilgilerin de dahil tamamını skime istersem takarım tarzı bir ifade kullandı.

Sen de oyunundasın işin.

Senin bilgilerini işidin web sitesine email olarak göndermeyeceğini nereden bileceksin artık?

Kendi beyanlarına uygun hareket etmiyorlarmış iste.

Dua et ki biz sen gibi ahlaksız değiliz. Yani, ahlaksızlık edip o bilgileri suistimal edecek değiliz, ahlağımız buna engel olur her halukarda.

Sitelerde Paylaş

islamın da var beyanları dangalak....

müslüman ol o zaman ?

güle güle....

çok da lazım değilsin bence....

henüz bi müslümanla çata çat yazıştığını görmedik forumda...

varsa yoksa - AHLAK.....

eh o da yokmuş sana göre....

sana da gerek yok madem öyle....olmayan şeyin habire olmadığı savunuculuğu nedir yaw ?.......

forum AHLAK başlıkları ile doldu taştı senin yüzünden !!! bu ne lan ?

ahlak forumu mu bura ?

Ahlakın olmadığı bir toplulukta Yasinka'nın yaşadığını düşünemiyorum.

Yasinka: Ahlak bir inançtır.

Topluluk: Biliyoruz.

Yasinka:Tamam da, ahlak inançtır diyorum.

Topluluk:Bizde biliyoruz dedik ya. Sen çok geriden geliyorsun.

Yasinka:Lan birinizde ahlakı savunun be!

Topluluk:Anladık, başka bi b.k bilmiyorsun. :D

tarihinde Coriolis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Namus hasana göre ahlaki bir değerdir zaten. Hasanı bir kenara bırakıp, isabellenin kuzeninin yoldan geçenleri umursamayan biri olduğunu varsayalım, ki gayet olağan bir durum. İşte bu durumun olağan olması evrimsel ahlak bırakmıyor ortada. İnsanlar toplumsal ahlaka bile tam anlamıyla adapte olamıyorken, evrimsel ahlaktan bahsediyorsunuz hala. Üç metrede bir değişen ahlak kavramından evrimsel ahlakın kökeni şeklinde bahsediyorsunuz, biyolojiye dayandırmaya çalışıyorsunuz. Kulağın evrimsel kökenini anlatır gibi anlatıyorsunuz. İnanılır gibi değil.

evrimsel ahlak; çıkar ahlakidır.
Sitelerde Paylaş

Katılıyorum

ateiste göre Ahlak: Yaşadığı cemiyetin kendisine vermiş olduğu bir kıymetten ibarettir.

yaşadığı cemiyet bugün buna kıymet verirse yarın vermez onun için dinsizin ahlakı her an değişebilir.

Boş boş sayıklıyorsun sadece.

Ahlak noktasında, dinlerin rolü, ahlaksızlığı, reilliği, kepaziliği, arsızlığı, şerefsizliği kutsayıp, yüceltebilmeleridir. Dinlerin hala var olmasının sebebi de budur zaten.

Bir dindar asl ve kata iyi ahlaklı falan olamaz, ahlaksız, namussuz, utanmaz ve arlanmaz bir rezil kepaze olmaya mahkumdur.

Sitelerde Paylaş

Boş boş sayıklıyorsun sadece.

Ahlak noktasında, dinlerin rolü, ahlaksızlığı, reilliği, kepaziliği, arsızlığı, şerefsizliği kutsayıp, yüceltebilmeleridir. Dinlerin hala var olmasının sebebi de budur zaten.

Bir dindar asl ve kata iyi ahlaklı falan olamaz, ahlaksız, namussuz, utanmaz ve arlanmaz bir rezil kepaze olmaya mahkumdur.

Bak kuran ahlakına bak

daha kuranı kerimin birinci sayfasındaki bir CÜMLEYİ doğru düzgün okumamışsın

bakara 3: onlar rızaklandırdığımız şeylerden infak ederler

Ahlaka bak!

zengin bir kimse birine yardım edeceği zaman

1-Allah : rızıklandırdığımız demiş.. demek ki bu para, bu servet benm aklımla kazanılmış değildir zira beni o şekilde çok akıllı yapıp bu şekilde zengin eden allahdır. o halde benm diycek bir şeyim yoktur aklımla paramla asla kimseye nefsani bir üstünlük göstermemliyim eşitim

Kuran ahlakına bak yaaa

2- şeylerden demiş para dememiştir. şeyler o halde herşey: o halde ilmimden aklımdan sefamdan vs. insanlara infak etmem gerekir..

3- şeyler-den demiş. demek ki malımın hepsi değil birazından bir kısmında, kendim muhtaç duruma düşmiycek şekilde malımdan ve aklımdan bilgimden sefamdan diğerlerine infak etmeliyim. ama ben zarara çıkmadan Ahlaka bakk yaaa

4- aliden alıp başkasına veremem. kendi malımdan vermem lazım bu şart. rızaklandırdımız yani bana rızık olan sefa olan şeyden demektir

5- gerek akıllımdan yada bilgimden yada malından yas sefamdan birine infak edip yardım edeceğim zaman. o kişiyi minnet altında bırakmam lazım

bu şart "rızıklandırdığımız" yani biz rızıklandırdık Allahın verdiğinden kuluna veriyorum başa kakamam minnet altında bırakmam

6- infak edeceğim malı yada aklı bilgiyi öyle birine vermeliyim ki o kişi ihtiyaçlarına ve geçimine sarf etsin.. zevk ve eğlenceye sarf edenlere makbul olmaz.

bu şart infak: (ihtiyaçlılara verirler) sözünden çıkıyor sefamı infak edeceğim kişinin ise zaruri ihtiyaçları ve geçimi tam olmalı. yoksa geçimine harçamak varken sefaya sarfetmek olmaz

san daha bakara 3 ayeti okumamışsın

1-benm malım benm aklım diye kimseye üstünlük gösteremezsin karşındaki ile eşitsin

2-malından ilminden aklından sefanda infak etmelisin birazdan insanlık alemi istifade etsin

3- kendin muhtaç duruma düşmeden infak etmelisin kendin zararda olmıycaksın

4- başkasından alıp vermek olmaz.. kendinden vericeksin

5- aklından parandan ilminden sefanda bir şeyler vereceğin kimseyi asla minnet altında bırakmıycaksın

yoksa yapacağın hayır çürür.. titreyerek yardım ediceksin

6- malından ilminden sefandan vereceğin kimse zevk ve eğlenceye harcamıycak ihtiyaçlarına ve geçimine harcıycak bir kimse olucak..

işte kuran ahlakı ..bakara 3 ayetinde bu kadar güzellikler aklın önüne serilmiş sen daha kuranın başını okumamışsın. ki doğru düzgüm

bir ayet bakara 3 oku bak düşün tefekkür et ne diyor

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bak kuran ahlakına bak

daha kuranı kerimin birinci sayfasındaki bir CÜMLEYİ doğru düzgün okumamışsın

bakara 3: onlar rızaklandırdığımız şeylerden infak ederler

Ahlaka bak!

zengin bir kimse birine yardım edeceği zaman

1-Allah : rızıklandırdığımız demiş.. demek ki bu para, bu servet benm aklımla kazanılmış değildir zira beni o şekilde çok akıllı yapıp bu şekilde zengin eden allahdır. o halde benm diycek bir şeyim yoktur aklımla paramla asla kimseye nefsani bir üstünlük göstermemliyim eşitim

Kuran ahlakına bak yaaa

2- şeylerden demiş para dememiştir. şeyler o halde herşey: o halde ilmimden aklımdan sefamdan vs. insanlara infak etmem gerekir..

3- şeyler-den demiş. demek ki malımın hepsi değil birazından bir kısmında, kendim muhtaç duruma düşmiycek şekilde malımdan ve aklımdan bilgimden sefamdan diğerlerine infak etmeliyim. ama ben zarara çıkmadan Ahlaka bakk yaaa

4- aliden alıp başkasına veremem. kendi malımdan vermem lazım bu şart. rızaklandırdımız yani bana rızık olan sefa olan şeyden demektir

5- gerek akıllımdan yada bilgimden yada malından yas sefamdan birine infak edip yardım edeceğim zaman. o kişiyi minnet altında bırakmam lazım

bu şart "rızıklandırdığımız" yani biz rızıklandırdık Allahın verdiğinden kuluna veriyorum başa kakamam minnet altında bırakmam

6- infak edeceğim malı yada aklı bilgiyi öyle birine vermeliyim ki o kişi ihtiyaçlarına ve geçimine sarf etsin.. zevk ve eğlenceye sarf edenlere makbul olmaz.

bu şart infak: (ihtiyaçlılara verirler) sözünden çıkıyor sefamı infak edeceğim kişinin ise zaruri ihtiyaçları ve geçimi tam olmalı. yoksa geçimine harçamak varken sefaya sarfetmek olmaz

san daha bakara 3 ayeti okumamışsın

1-benm malım benm aklım diye kimseye üstünlük gösteremezsin karşındaki ile eşitsin

2-malından ilminden aklından sefanda infak etmelisin birazdan insanlık alemi istifade etsin

3- kendin muhtaç duruma düşmeden infak etmelisin kendin zararda olmıycaksın

4- başkasından alıp vermek olmaz.. kendinden vericeksin

5- aklından parandan ilminden sefanda bir şeyler vereceğin kimseyi asla minnet altında bırakmıycaksın

yoksa yapacağın hayır çürür.. titreyerek yardım ediceksin

6- malından ilminden sefandan vereceğin kimse zevk ve eğlenceye harcamıycak ihtiyaçlarına ve geçimine harcıycak bir kimse olucak..

işte kuran ahlakı ..bakara 3 ayetinde bu kadar güzellikler aklın önüne serilmiş sen daha kuranın başını okumamışsın. ki doğru düzgüm

bir ayet bakara 3 oku bak düşün tefekkür et ne diyor

sende ahlak olsa.....

inandığın dinin kitabını götünden uydurduğun varsayımlarla DEĞİŞTİRMEZSİN....

..

kuran ortada - ayetler ortada......allah öyle yazmış.....sen kim ouyorsun da allahın sözlerini "yok aslında allah orda öyle dememiş - öyle demek istememiş...o orda böle böle demek istemiş aslında" diyerek değiştiriyorsun ??

sende ahlak olsa - önce allahının kitabına ve ordaki sözlerine saygın olur ve onları götüne göre değiştirmezsin !!!

Sitelerde Paylaş

Katılıyorum

ateiste göre Ahlak: Yaşadığı cemiyetin kendisine vermiş olduğu bir kıymetten ibarettir.

yaşadığı cemiyet bugün buna kıymet verirse yarın vermez onun için dinsizin ahlakı her an değişebilir.

bütün canlıların ahlakı çıkar üzerine kurulu.

Bunun inanç ile hiçbir alakası yok. Ayrıca inanç da çıkar üzerine kurulu.

Sitelerde Paylaş

bütün canlıların ahlakı çıkar üzerine kurulu.

Bunun inanç ile hiçbir alakası yok. Ayrıca inanç da çıkar üzerine kurulu.

İnsan yükünü bir saadete nail olayım diye çeker.

mesela: Öğrenci Çalışır gayesi nedir bir saadete nail olayım.

sınav stresi ödev stresi öğretmenin dırdırı arkadaşlarının tavırları vs. eğer iyi bir öğrenciyse mezun olduktan sonra bütün bunlara katlantıktan sonra kitaplarına öğretmenlerine hepsini çok teşekkür eder mezun olur ve iş kurarmak ister onunla uğraşır bir aile kurmak ister bütün bunlar nedir bir saadete kavuşmak için

eğer O seçkin öğrencinin yaptıkları çıkar üzerine kurulu olsaydı, mezun olduktan sonra bütün ktaplarını yere atar yakar kurtuldum der kendisine çektiren öğretmenlerede küfür ederdi..

Şimdi çıkar üzerine inança gelince:

dünya bir tahsil alemi imtihan alemidir.. çıkar üzerine ahlaklı olanlar elbette vardır, onlarında gayesi yükünden kurtulmak bir saaadete nail olmaktır..

yoksa başarız bir öğrenci gibi hayata atıldığı zaman yandı.. (insan asıl ölünce hayata atılır yaa )

birde çıkar üzerine ahlaklı olmayan Öğrenciler Kullar vardır ki, bunlar kendisine çektirenlere bile çok teşekkür ederim sizin sayenizde bu derecede mezun oldum der. hepsini severek teşekkür ederek ayrılır bununda göz ardı etmemek gerekir saygılar saygılar saygılar

Sitelerde Paylaş

İnsan yükünü bir saadete nail olayım diye çeker.

mesela: Öğrenci Çalışır gayesi nedir bir saadete nail olayım.

sınav stresi ödev stresi öğretmenin dırdırı arkadaşlarının tavırları vs. eğer iyi bir öğrenciyse mezun olduktan sonra bütün bunlara katlantıktan sonra kitaplarına öğretmenlerine hepsini çok teşekkür eder mezun olur ve iş kurarmak ister onunla uğraşır bir aile kurmak ister bütün bunlar nedir bir saadete kavuşmak için

eğer O seçkin öğrencinin yaptıkları çıkar üzerine kurulu olsaydı, mezun olduktan sonra bütün ktaplarını yere atar yakar kurtuldum der kendisine çektiren öğretmenlerede küfür ederdi..

Şimdi çıkar üzerine inança gelince:

dünya bir tahsil alemi imtihan alemidir.. çıkar üzerine ahlaklı olanlar elbette vardır, onlarında gayesi yükünden kurtulmak bir saaadete nail olmaktır..

yoksa başarız bir öğrenci gibi hayata atıldığı zaman yandı.. (insan asıl ölünce hayata atılır yaa )

birde çıkar üzerine ahlaklı olmayan Öğrenciler Kullar vardır ki, bunlar kendisine çektirenlere bile çok teşekkür ederim sizin sayenizde bu derecede mezun oldum der. bununda göz ardı etmemek gerekir saygılar saygılar saygılar

hayatın temeli çıkar üzerine kurulu. Yaşamak için yok etmelisiniz.
Sitelerde Paylaş

sende ahlak olsa.....

inandığın dinin kitabını götünden uydurduğun varsayımlarla DEĞİŞTİRMEZSİN....

..

kuran ortada - ayetler ortada......allah öyle yazmış.....sen kim ouyorsun da allahın sözlerini "yok aslında allah orda öyle dememiş - öyle demek istememiş...o orda böle böle demek istemiş aslında" diyerek değiştiriyorsun ??

sende ahlak olsa - önce allahının kitabına ve ordaki sözlerine saygın olur ve onları götüne göre değiştirmezsin !!!

göt möt ne oluyor her yazıya tecavüz ediyorsun

ula çarsamba pazarı iyi dinle :Dasasasasa

2/3: onlar rızaklandırdığımız şeylerden infak ederler bu Cümle-i ilahiyi sen layıkı ile okumamıştınçç sana buu okuttum öğrettim şook oldum kamooooon :Dasasa

ne kadar geniş manalar vardır bu cümle-i ilahide.... aklını önüne serilmiştir

peygamberimize filan kişi çok dindar demişler... bana ondan söylemeyin Aklından haber verin demiş

kamon yeaaaaa :ASasasasasasas haha ahhaha

Sitelerde Paylaş

ne kadar geniş manalar vardır bu cümle-i ilahide.... aklını önüne serilmiştir

peygamberimize filan kişi çok dindar demişler... bana ondan söylemeyin Aklından haber verin demiş

kamon yeaaaaa :ASasasasasasas haha ahhaha

he yaw.....çok derin manalar var orda.....
el ilah orada evrenin sırlarını açıklamış....
atomun nasıl parçalanacağını anlatmış....
ışık hızının nasıl geçileceğini izah etmiş....
kara delikler hakkında GENİŞ bilgiler vermiş....
vermiş de vermiş mübarek ..!!!!!
sende ahlak olsa böyle zırvalamazsın deli dindar...ahlaksız yüzsüz dini dar !!
Sitelerde Paylaş
he yaw.....çok derin manalar var orda.....
el ilah orada evrenin sırlarını açıklamış....
vermiş de vermiş mübarek ..!!!!!
sende ahlak olsa böyle zırvalamazsın deli dindar...ahlaksız yüzsüz dini dar !!

ahlaksız terbiyesiz konulara tecaüz eden insanlara hakaret eden utanmaz atlanmaz!

El ilah mı?

sen araplara sor bakayım bunu

Al Allah: denir mi diye hasuma hasuma diye gülüp ozururular sana

allahla alay etmektir derler... Al-Allah

Al hafız Al hakim bunlar allahın isimleridir Al Allah denmez bu arapçada küfürdür manasızdır alay bir cümledir neyse...

C: Atomu parçalamakta ne var? bak atomu parçalatılar milyonla insan bir anda kan kusaraktan öldürdüler senin mendiyetine osurrayım zavallı!
C:ışık hızı geçsen ne olur!! kitaplarda okuyamadığın hızla arkana motor taksan seyahetler etse ne olur :D Beşerin ah sesini dindiremedikten sonra insanlara evlere huzur veremedikten sonra
ışık hızınla seyahet etsen ne olur senin ben medeniyet düşüncene osurayım
C:Kara delikleri hakkında bilgin olsa ne olur İnsanların evlerine gönüllerine huzur veremedikten sonra
istersen git yıldızlarda otur kuran bunları haber verdi nereye gidersen git otur kardeşim.. gönlündeki karanlığı aydınlatabildin mi? gönlüne huzur verebildin mi?
nerdeeeee insanların kendi iniltisi dinmemiş daha fazla arttmıştır senin medeniyet düşüncede osurayım....
,
sen bunları marifet mi sanıyorsun tüüüüüüüü allah seni bildiği gibi amiiiiin :D
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...