Jump to content

Tanrı sanrısına yok diyemeyenler - Neden yok diyemiyorsunuz?

Recommended Posts

Tanrı diye adlandırılan sanrıya, masalsı kurguya ihtimal verenler veya var olduğunu düşünenler:

Neden böyle bir eğilim içerisindesiniz?

Neden bu sanrı sizin için "var" kategorisinde?

Bunu tartışalım mı hep beraber?

Tabi cesaretiniz varsa.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 65
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tanrıların Sanrıları isminde bir müzik grubu kurmuştuk, henüz lisedeydik 90'ların sonlarıydı. Çok fazla bir şey yapamadık ve dağıldık. Bir tanemiz memur oldu, bi tanemiz öğretmen, bi tanemiz de konservatuarı kazandı ve gerçek bir müzisyen olmayı başardı. Ben de ateist oldum ve burada bunu yazıyorum.

Tanrı sanrısı ise sıkıntı, sanrılılar sanrılı olduklarını asla kabul etmeyecekler. Sanrılılar tanrılı olduklarına inanarak yok olup gidecekler işte.

Sitelerde Paylaş

Tanrıların Sanrıları isminde bir müzik grubu kurmuştuk, henüz lisedeydik 90'ların sonlarıydı. Çok fazla bir şey yapamadık ve dağıldık. Bir tanemiz memur oldu, bi tanemiz öğretmen, bi tanemiz de konservatuarı kazandı ve gerçek bir müzisyen olmayı başardı. Ben de ateist oldum ve burada bunu yazıyorum.

Tanrı sanrısı ise sıkıntı, sanrılılar sanrılı olduklarını asla kabul etmeyecekler. Sanrılılar tanrılı olduklarına inanarak yok olup gidecekler işte.

Bu grubu kurarken ateist miydiniz hepiniz?

Lisede böyle bir grup ismi müslüman işi değil gibi görünüyor. :)

Sitelerde Paylaş

Bu grubu kurarken ateist miydiniz hepiniz?

Lisede böyle bir grup ismi müslüman işi değil gibi görünüyor. :)

Ateizme eğilimliymişiz demek, o dönem okuldan kaçıp öğlen namazına giden hayırlı öğrencilerdik. Tanrıların Sanrıları ismine itiraz etmemiştik, allah'a hakaret etmiyorduk neticede :D

Sitelerde Paylaş

Ateizme eğilimliymişiz demek, o dönem okuldan kaçıp öğlen namazına giden hayırlı öğrencilerdik. Tanrıların Sanrıları ismine itiraz etmemiştik, allah'a hakaret etmiyorduk neticede :D

Ya işte kader bütün bunlar

Ateizm tanrısı sizi daha o zaman doğru yola ilettirdiklerinden yapmış.

:)

Sitelerde Paylaş

Aynada yansimalari olmamasinin mantikli bir aciklamasi mi yok, ondan mi?

Ayna önüne geçen vampir yok da ondan.

Sence vampirler var mı?

Ölümsüz olan, sürekli kan içen, haç işaretine dokunamayan tiplerden bahsediyorum.

Bunlar var mı?

Sitelerde Paylaş

Ayna onune gecen vampir yoksa, "aynada yansimasi olmayan vampir" e niye tanri diyorsun?

Tanriya illa yok demek istiyorsun ve kicindan tanim uyduruyorsun demekki abahahaha

Sen başlığı sabote etmeyi bırak da cevap ver.

Neden yok diyemiyorsun?

:)

Sitelerde Paylaş

Yasinka başlık alakasız olasada sana bi konuda soru sormak istiyorum.

Ahlakı reddedemeyenleri 500 bin maddelik torba yasa içinden 20-30 maddelik tanrıyı reddedip kalan 499 bin 999.970-999.980 maddelik ahlakı reddemeyenler olarak tanımlamışsın.

Sencede dini biraz hafife almadın mı?

tarihinde GerçeğiArayan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne sabote etmesi? Sana tanriyi tanimla diyorum, sen tanimlayamayip vampire kaciyorsun.

Neden kesinlikle yok dedigin tanriyi tanimlayamiyorsun?

Ben tüm psikolojik rahatsızlıkları bilemem.

Bir kurgu karakter dediğimde herkesin kafasında ne canlanacak bilemem.

Sen tanrı adlı kurgu karakter dediğimde kafanda beliren bu kurgu karaktere nedne yok diyemediğini söyle.

Yoksa bana ne ulan senin pamuk prensesisinin elbisesi ne renkten oluşmuş?

Pamuk prensesin eteğini gömleğini tarif etme yarışına mı gireceğim senle?

Başlık: Kurgu karakterler

İçerik: Tanrı, masal kahramanları, çizgi film kahramanları, roman kahramanları (gerçek hayattan esinlenilsin veya esinlenilmesin), dizi kahramanları, film kahramanları (gerçek hayattan esinlenilsin veya esinlenilmesin) vs vs

Bu kategoride neye nasıl yok diyemediğini bilmiyorum.

Ama bildiğim bir şey var.

O kategoride bulunanlardan en az birisine yok diyemiyorsun.

Yok diyemediğin her ne ise neden yok diyemediğini sölyle.

Başlık bununla alakalı.

Ben sana tanım yapamam.

Çünkü ben senin pamuk prensesine mavi don biçsem, sen pembe don yapacaksın onu.

Bu köşe kapmaca da bitmeksizin sürecek.

Sitelerde Paylaş

Yasinka başlık alakasız olasada sana bi konuda soru sormak istiyorum.

Ahlakı reddedemeyenleri 500 bin maddelik torba yasa içinden 20-30 maddelik tanrıyı reddedip kalan 499 bin 999.970-999.980 maddelik ahlakı reddemeyenler olarak tanımlamışsın.

Sencede dini biraz hafife almadın mı?

Bunu sana anlatmak için uzun bir yazı yazmam lazım.

Ama kısa halini özet geçeceğim.

Aslında tüm bilinçlerde 2 durum söz konusudur.

1- Madde temelli bilinçler, yani gerçekliği algılamada maddeden ayrılıp kendi düşüncelerine kapılmayanlar

2- İdea (ben dediğin varlık, bilinç, gözlemci yani) temelli bilinçler, yani gerçekliği algılarken maddeyi yok sayıp, ötesi, gizemi, bilinmezliği gibi düüncelere (ayni sanrılara) kapılan bilinçler.

Tüm insanlardaki bilinçler bu iki kategoriden biridir.

Dİn 2. kategoridedir, ahlak da 2. kategoridedir, uzaylı inancı da, bir arkadaşına olan inanç da, yarın havanın güneşli olacağı inancı da, umut da, hayal de, elimde ne var diye kapatıp birisine sorduğunda o kişideki tahmin de ikinci kategoride yer alır.

Benim kategorizasyonum böyle.

Madde temelli yani materyalist.

İnancı kategorilere ayırmam.

İnanç ana başlık altında bir hastalıktır.

Elde veri olmadan sonuç uydurmaktır.

Ahlakta da bu böyledir, dinde de, yarına inançta da.

Bu kadar basit.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...