Jump to content

Atatürk'ün Dini İnancı

Recommended Posts

Selam arkadaşlar,Atamız deist miydi yoksa ateist miydi dinci gerici bir sitede tabiata tapıyor falan diyor(http://belgelerlegercektarih.com/2012/04/30/ataturk-ve-din-ataturk-ve-islam-ataturk-ateist-mi-kemal-ataturk-musluman-mi-ataturk-tabiata-mi-tapiyor/),acaba sözleri farklı anlamda mı kullanmış Atatürk,siz ne düşünüyorsunzu?

Sitelerde Paylaş

ateist olduğu kesin gibi. söylendiği gibi masonsa, deist de olabilir. dini yok ama, o belli. şu memleketin başına gelmiş en talihli olay Atatürk bence. o değil de başka bir paşa kurtuluş savaşını yönetse, şimdiye iyice araplaşmıştık. çünkü bu millette o potansiyel fazlasıyla var.

Sitelerde Paylaş

Bence dini, incancı önemsiz, kimseyi de ilgilendirmemeli.

Önemli olan icraatları, tartışılacaksa onlar tartışılamalı.

Tamamen katılıyorum.Atatürkün dini inancı hep tartışılır ama bunu artık aşalım.Önemli olan yapıtları ve fikirleri bunları konuşmak bizim için daha iyi.

Sitelerde Paylaş

Tamamen katılıyorum.Atatürkün dini inancı hep tartışılır ama bunu artık aşalım.Önemli olan yapıtları ve fikirleri bunları konuşmak bizim için daha iyi.

Bir insanın inancını bilmeden onun fikirleri konuşulmaz ve anlaşılmaz. Fakat benim gördüğüm kadarıyla bir kısım müslümandı diyor, bir kısım deistti, bir kısım yahudiydi (ya sabatayist) başka bir kısım da ateistti. Her kesim de kendisine göre deliller sunuyor ve bence hiç kimse bu konuda kesinlikle bir şey ispat edemez.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Bir insanın inancını bilmeden onun fikirleri konuşulmaz ve anlaşılmaz. Fakat benim gördüğüm kadarıyla bir kısım müslümandı diyor, bir kısım deistti, bir kısım yahudiydi (ya sabatayist) başka bir kısım da ateistti. Her kesim de kendisine göre deliller sunuyor ve bence hiç kimse bu konuda kesinlikle bir şey ispat edemez.

Yok be dinsiz seküler,uygar biri olduğu kesin eserlerinden,devrimlerinden bunu anlıyoruz.Ateist ya da deist vb.diye yorumlayanlar var,ben onun arasında kaldım.

tarihinde Bilimsever Türk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Daha önce bu konudaki sözlerine yer verilen videoyu eklemiştim; Panteizme yakın görüşleri var.

Atatürk gibi bir lider gelsin de hangi inançtan olursa olsun önemli değil. Laik, özgürlükçü ve halkçı olması önemli.

yalnız devletçilik ve milliyetçilik ilkesi, günümüz açısından topluma faydalı değildir.

Sitelerde Paylaş

Daha önce bu konudaki sözlerine yer verilen videoyu eklemiştim; Panteizme yakın görüşleri var.

Atatürk gibi bir lider gelsin de hangi inançtan olursa olsun önemli değil. Laik, özgürlükçü ve halkçı olması önemli.

yalnız devletçilik ve milliyetçilik ilkesi, günümüz açısından topluma faydalı değildir.

Devletçilik ve milliyetçilik o zamanların havasıydı. Ayrıca rejim değişikliği bir süre baskıcı olmayı mecbur kılar. Ben, Kemal Paşa 2. dünya savaşının bitişine kadar yaşasaydı, Türkiye'nin, İngiltere benzeri bir yönetime (monarşi hariç tabi...) sahip olacağını düşünüyorum
Sitelerde Paylaş

Kesin şeyler duymak istiyorsanız Mason ve Ateist olmadığını söyleyebilirim . mason localarını kapatmasından bu rahatlıkla anlaşılabilir. Ayrıca atatürkün türk askerinden hayran olduğu tek şey onların inancı ve imajının kuvvetliligiydi. "Emin olunuz ki diğer hicbir millettlerde bizim sahip olduğum manevi güç ve inanç yoktur"

Sitelerde Paylaş

Kesin şeyler duymak istiyorsanız Mason ve Ateist olmadığını söyleyebilirim . mason localarını kapatmasından bu rahatlıkla anlaşılabilir. Ayrıca atatürkün türk askerinden hayran olduğu tek şey onların inancı ve imajının kuvvetliligiydi. "Emin olunuz ki diğer hicbir millettlerde bizim sahip olduğum manevi güç ve inanç yoktur"

2 örnek de delil olamaz. Mason localarının kapatılması yeni rejim için gereklidir. İttihatçılar gizli toplantıları için locaları kullanmışlardır ve bunu mustafa Kemal iyi biliyor. Benzeri bir durum olabilme ihtimali ile yeni rejimi tehlikeye atamaz. Askeri ve milleti gazlamak için söylenenler de Atatürk'ün inançlı olduğuna delil olmaz, ayrıca tam tersini gösteren çok kanıt var.
Sitelerde Paylaş
  • 7 months later...
12 dakika önce, experimental yazdı:

domc6s.jpg

Atatürk ün nufus kağıdında din ve mezhep hanesi boş.

Bende isterim.

Bos kalsin,cünkü kimseyi ilgilendirmez!

Yeni huviyet cuzdanlarinda da bu Händler var mi??

Uzun zamandir yurt disindayim ondan soruyorum.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Tanah yazdı:

Boy hanesi göz renki  falan da boş Atatürk'ün boyu,gözü ve göz rengi vardı yani bu bir kanıt değil bence

http://haberiniz.com.tr/kose-yazisi/63435/ataturkun-saklanan-dogum-tarihi-ve-nufus-kayitlari--ali-guler.html

Osmanlıca yazılı olan da dini islam yazıyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...