Jump to content

Şempanzelerde tanrı inancı?

Recommended Posts

Bugün bu kültür konusunun kronolojisi yapılmış artık..

Şu buluntuları da ekleyerek sözünü ettiğin kronolojinin köklerini çok uzak bir geçmişe indirebiliriz.

Makapansgat taşı, 2,5 - 3 milyon yıl önce, Australopithecus africanus

Tan-Tan Venüsü (300 bin - 500 bin yıl önce)

Kempen taş penis (300 bin yıl önce)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Haberin videosu;

Hakikaten bu nasıl bir haber ya?!

Tekrar bir baktım habere..İnanılmaz şeyler yazıyor..Son cümleye bakın;

Yani,bu görüntüler evrim teorisine katkı sağlayacakmış..Olacak iş değil..

Maymunlar yanlarındaki taşı fırlatarak harekete geçtikleri için,evrim teorisi daha mı sağlamlaşacak yani?

Evrim teorisi demek ki,çok sağlam bir teori değilmiş ve bu görüntüler doğrulandığı takdirde sağlamlaşacakmış..

Yersen..!

Şimdi mesela bir fili ele alalım..Resim yapan bir fil bu;

Ne diyeceğiz bu görüntülere?

Film resmen SANAT yapıyor..Bir tarafta taş atan akrabalarımız,diğer tarafta sanat yapan uzak akrabalarımız..Bu haberi yapan gelse de,bu garipliği bana açıklasa :)

maymun da belki sanat yapmaya çalışıyor tahta yontma çağı marangoz sanatı ama fil bir adım önde :))

Sitelerde Paylaş

Aynı toteme bağlı olanların, üstelik de totemler önünde cinsel ilişki yaşadıklarını, tapınak fahişelerinin varlığından biliyoruz.

Dİğer bir yandan, görüntülerdeki primatlar, öncelikle çevreyi kolaçan ettikten sonra ritüellerini gerçekleştiriyorlar. Ritüelin içinde yalnız olma gibi bir zorunluluk bulunuyor. Bu da bir çeşit yasaktır. Ritüeli gerçekleştirdikten sonra gidiyorlar. Anlaşılıyor ki: bu alan, ritüel dışında, yaşam alanı olarak kullanılmıyor. Bu da bir çeşit yasaktır, bir çeşit mescidi haram :)

Maymunların bir kısmı, taşı sakince ve düzenli olarak bırakırken, bir kısmı garip biçimde coşarak taşı ağaca geçirip hızla uzaklaşıyor. Ritüelin farklı amaçlarla veya farklı duygularla gerçekleştiğini düşündürüyor. Tıpkı tanrılara da farklı amaçlar ve duygularla tapınıldığı gibi.

Güvercin deneyi, bilimsel bir deneydir. Defalarca gerçekleştirilmiş ve hemen her seferinde, kendince bir ritüel doğrultusunda yemeği getirdiğine inanan ve bu yüzden davrnanışlarını tekrarlayan güvercinler gözlemlenmiş. Bunu şartlanma ile karıştırmamak gerekiyor. Güvercin, açık biçimde:

- en son bunu yaptım

- yemek geldi

- bunu yeniden yaparsam yemek gelir

sebep sonuç ilişkisini kurarak davranışlarını tekrarlıyor. Bu en basit açıklaması ile: inançtır.

İnancın kültürel olduğunu öne sürmüyorum. Fakat dinler ve ritüeller kültürel olarak sürdürülen, geliştirilen yapılardır. Bunlar içinse, öncelikle inanç gerekir. Bu da güvercinlerde bile bulunuyorken, primatların dinler/tapınımlar ortaya koymaları son derece sıradan olacaktır; ki zaten bu şekilde de olduğunu görebiliyoruz.

Sayın bir akil insan,tapınak fahişeleri dediğiniz olgu Sümer'de ama benim dediğim totemizm olgusu Sümer'den çok önce..Sümer'de din,tanrı,tanrıça,tapınak;yani bugünkü Türkiye'nin aynısı vardı..

Totem çok farklı bir konu..Freud'dan bir şey daha belirteyim..Diyor ki adam,ilkel insanlar inançsızdı ama enset konusunda çok hassastı da..Burada tarih vermiyor tabi ama belirttiği insanlar ilkel sürüden kopmuş ve klan halinde yaşamaya başlamış insanlardır..Mesela Avusturalyalılar..

Bana inançsız/dinsiz olacak ama mesela ensest konusunda da hassas olacak bir hayvan gösteremezsiniz..Bu şu demek..Hayvan içinde yaşadığı doğaya müdahale ediyor..Doğasında olan birşeye ket vuruyor...Mesela ensest konusunda ne kadar hassaslar?Ensest ilişkiye gireni öldürecek kadar..!

Bunu sadece ensest olarakta algılamayın..Çok farklı şeyler de olabilir..

Bu şuna benziyor..Bir karga diyelim..Bu hayvan belli gnlerde uçmuyor ve o günlerde uçan kargalara saldırıyor..Bana böyle bir örnek gösteremezsiniz..

Tekrar yazıyorum..İnanç konusu çok uzun bir süreçtir..Bugün insan dışındaki hiçbir hayvanın inanmasını boşverin,buna meyilli olduğunu bile KESİNLİKLE söyleyemezsiniz..

Açıkcası mesajınıza şaşırdım..Dedim adam herhalde şaka yapıyor ama ciddisiniz...

Güvercinin en son bunu yaptım veya yemek geldi diye düşünmesi inanç değildir..Yapmayın ama :)

Şu buluntuları da ekleyerek sözünü ettiğin kronolojinin köklerini çok uzak bir geçmişe indirebiliriz.

Makapansgat taşı, 2,5 - 3 milyon yıl önce, Australopithecus africanus

Tan-Tan Venüsü (300 bin - 500 bin yıl önce)

Kempen taş penis (300 bin yıl önce)

Sayın isebettin,tabi detaylandırabiliriz bu konuyu..Ben kabaca yazdım ve yazdığım kaynakta belli..İLKÇAĞ TARİHİ isimli kitap..Bu kitaptan yararlanarak bu konularda yazıyorum..

(Bazı üyeler sorduğu için belirtiyorum bu kitabı..Herkese de tavsiye ederim..)

maymun da belki sanat yapmaya çalışıyor tahta yontma çağı marangoz sanatı ama fil bir adım önde :))

Bugün doğan bir insan yavrusunu,ıssız bir yerde uzaktan beslesek ve bu yavruyu tehlikelerden korusak,bu yavru büyüdükçe konuşabilir mi?

Hadi birşeler mırıldandı diyelim,ya peki Tanrı'ya veya herhangi birşeye inanabilir mi?

Mümkün değil bu..

Tüm bunlar toplumun ürünleri..Doğada haftasonu veya haftabaşı diye birşey yoktur,sadece sabah güneş doğar ve akşam güneş batar..Doğayı anlarsak,insanı ve insan topluluklarını da anlayabiliriz..

Şimdi fil resim yapıyor diye fili inançlı sayamayız..Atalarımızda duvarlara resim yapıyorlardı ama o zamanlar inançlı filan değillerdi..Belki birkaç klanda,birkaç büyücü vardı..Hepsi o..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Taş atmayı tanrıya bağlayan kafa,bunu nasıl açıklayacaksın;

Hadi açıkla..Ölüsünü gömüyor hayvan..Açıklayamaz ki..

Taş attı,demek ki tanrı inancı var bunlarda..Bu mu yani?!

neden bu kadar tepki gösteriyosun ki buna? Tanrı inancının yada totemlerin diğer canlılarda oluşmuş olması insanlarda totem ve dinlerinin sıradanlığını göstermez mi? yani bu olaylar sadece insanlarda olmuş olsa ''Bakın başka canlılarda buna benzer bir şey var mı? Yok, çünkü insan en üstün canlı, tanrı insanı en üstün canlı kıldı şimdi tapın tanrıya'' demek daha kolay olurdu ama gördük ki başka canlılarda da ritüeller olabiliyormuş ve bu evrim teorisini destekliyor.

Diğer canlılar ritüel, din yada totem oluşturmuş olması evrim teorisini ve dinlerin saçmalığını daha da güçlendirir.

Sitelerde Paylaş

neden bu kadar tepki gösteriyosun ki buna? Tanrı inancının yada totemlerin diğer canlılarda oluşmuş olması insanlarda totem ve dinlerinin sıradanlığını göstermez mi? yani bu olaylar sadece insanlarda olmuş olsa ''Bakın başka canlılarda buna benzer bir şey var mı? Yok, çünkü insan en üstün canlı, tanrı insanı en üstün canlı kıldı şimdi tapın tanrıya'' demek daha kolay olurdu ama gördük ki başka canlılarda da ritüeller olabiliyormuş ve bu evrim teorisini destekliyor.

Diğer canlılar ritüel, din yada totem oluşturmuş olması evrim teorisini ve dinlerin saçmalığını daha da güçlendirir.

Nolan'ın bu konuya bu kadar sert muhalefet etmesini doğrusu ben de anlayamadım. Ortada gayet bilimsel bir çalışma ve hipotez var, iztemezük diye bağırıyor duyduğundan beri :)
Sitelerde Paylaş

Şempazelerde Tanrı inancı biraz abartılı,şaşalı veya daha net bir ifade ile maksadını aşan bir başlık gibi duruyor.

Primatlarda inanç prototipi denilebilirdi..Tanrı inancı denildiğinde işin rengi değişiyor.
Tanrı kavramanın bir primatın beyninde yer edinebilmesi için önce primatların kendilerinin farkında olması sonra da farkında olduklarının farkında olmaları lazım.
Bu yönde net bir kanıt yok, hatta kanıt yok..
Fakat tekrar etmemde yarar var, bugün insanların inancı ya da inanç denilen kavram beyin ile ilgilidir.
Evrimleşerek günümüze ulaşan insanın da beyninin de atası bir zamanlar ortaktı.
Bugün bizim tanrı, din, inanç diye isimlendirdiğimiz kavramların mayası veya ilkel prototipi günümüzün bize genetik olarak yakın bazı hayvanlarında tezahür edebilir.
Bunda şaşırılacak bir şey yok..
Sitelerde Paylaş

Ben bu sığlığa tepki gösteriyorum..İnanılmaz saçma laflara tepki gösteriyorum..Bu kocakarı laflarına tepki gösteriyorum..Bu yüzden tamamen bilimsel küçük bir yazı da yazdım..Bu inancın/dinin o kadar basit bir şey olmadığını anlatmaya çalıştım ama beyhude..İnsanlara bunları anlatmak gerçekten çok zor..

Şimdi bizim gibi bir canlı yok,olması da çok çok zor..Homo denilen türün 1 milyon yıl önce ortaya çıktığı düşünülürse ve bu sürenin sonunda Dünya'da milyarlarca inanan homoların varlığı hesap edilirse,belki biraz bu konu anlaşılabilir..Yani şempanze taş attı,yunus takla attı ile basite indiregenecek bir durum yok ortada..Bugün dinler tarihi veya din felsefesi ile ilgilenen Dünya'da atıyorum yüzlerce bilim insanı vardır..Bu insanlar ne yapıyor acaba?Neyi araştırıyorlar?

Tekrar belirtiyorum...Ben bu kahvehane muhabbetine tepki göstetiyorum..Bu facebook söylemlerinin bu forumda yeri yok..Konu tamamen zırva..

Bakın ritüel ayrı şey,totem ayrı şey,din ayrı şey..

Bu şempanzelerin bir totemi filan yok..Böyle totem olmaz..Bu tipik hayvan davranışı..Ya eğleniyor hayvan,ya bir mesaj veriyor,ya kızıyor..vb

Totemle filan zerre alakası yok..

Nolan'ın bu konuya bu kadar sert muhalefet etmesini doğrusu ben de anlayamadım. Ortada gayet bilimsel bir çalışma ve hipotez var, iztemezük diye bağırıyor duyduğundan beri :)

Hâlâ bilimsel çalışma var diyor..

Bilmiyor ki..Bilim ne,bilimsel çalışma ne bilmiyor ki..

Bak malta..

Homo erectusun inançsız olduğunu biliyoruz..Bu bizim atalarımızdan birisi..Ateşi bulmuş,ateşi..Alet yapmış,alet..Ama inancı yok..Yani doğaüstü bir şeyi kafasında tasarlamamış..Bak bu KESİN ve BİLİMSEL..

Bana bunun aksini göster..Neanderthallerin bile birşeye inandığı tartışmalı bir konu..Neanderthallerin de tıpkı homo erectus gibi doğaüstü bir güçten bihaber olduğu biliniyor ama ölüleri için filan tasalandığı biliniyor..

Sende şempanzenin taş atmasını bilimsel sanıyorsun :blink:

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben bu sığlığa tepki gösteriyorum..İnanılmaz saçma laflara tepki gösteriyorum..Bu kocakarı laflarına tepki gösteriyorum..Bu yüzden tamamen bilimsel küçük bir yazı da yazdım..Bu inancın/dinin o kadar basit bir şey olmadığını anlatmaya çalıştım ama beyhude..İnsanlara bunları anlatmak gerçekten çok zor..

Şimdi bizim gibi bir canlı yok,olması da çok çok zor..Homo denilen türün 1 milyon yıl önce ortaya çıktığı düşünülürse ve bu sürenin sonunda Dünya'da milyarlarca inanan homoların varlığı hesap edilirse,belki biraz bu konu anlaşılabilir..Yani şempanze taş attı,yunus takla attı ile basite indiregenecek bir durum yok ortada..Bugün dinler tarihi veya din felsefesi ile ilgilenen Dünya'da atıyorum yüzlerce bilim insanı vardır..Bu insanlar ne yapıyor acaba?Neyi araştırıyorlar?

Tekrar belirtiyorum...Ben bu kahvehane muhabbetine tepki göstetiyorum..Bu facebook söylemlerinin bu forumda yeri yok..Konu tamamen zırva..

Bakın ritüel ayrı şey,totem ayrı şey,din ayrı şey..

Bu şempanzelerin bir totemi filan yok..Böyle totem olmaz..Bu tipik hayvan davranışı..Ya eğleniyor hayvan,ya bir mesaj veriyor,ya kızıyor..vb

Totemle filan zerre alakası yok..

Hâlâ bilimsel çalışma var diyor..

Bilmiyor ki..Bilim ne,bilimsel çalışma ne bilmiyor ki..

Bak malta..

Homo erectusun inançsız olduğunu biliyoruz..Bu bizim atalarımızdan birisi..Ateşi bulmuş,ateşi..Alet yapmış,alet..Ama inancı yok..Yani doğaüstü bir şeyi kafasında tasarlamamış..Bak bu KESİN ve BİLİMSEL..

Bana bunun aksini göster..Neanderthallerin bile birşeye inandığı tartışmalı bir konu..Neanderthallerin de tıpkı homo erectus gibi doğaüstü bir güçten bihaber olduğu biliniyor ama ölüleri için filan tasalandığı biliniyor..

Sende şempanzenin taş atmasını bilimsel sanıyorsun :blink:

haaah şimdi saçmaladın işte. sebebini bilmiyorum ama bu çalışma yüzünden gözün döndü. Homo erektus ve neanderthallerin doğaüstü güçlerden habersiz olduğuna "kesin" diyorsun, buna isbat isterim, kusyra bakma... adamların kapalı grup çalışması ile yaptıkları bilimsel değil, 3-5 çene kemiğini görerek "erektuslarda kesinlikle doğaüstü inanç yoktur" demek bilimsel öyle mi?

Bu fanatizmini hala anlayamadım. müslümlerin atalarına primatlığı yakıştıramaması gibi sen de batıl inancı mı yakıştıramıyorsun? Bu arada hala fırsat bulup da makaleyi okuyamadım. şuan hipotezin gerçekliğini değil, senin muhalefetini tartışıyorum.

Sitelerde Paylaş

Oldukça ilginç. İnancın kökenleri, atalarımızın taklit etme yeteneğinin bir sonucu olabilir mi? Maymunlar elbette ki, ağaca inandıkları için taş atmıyorlar. Bizdeki hali ile bir inanç söz konusu değil elbet. Daha ilkel olarak düşünüyor olmalılar. Ama en ilkel inancın ne olduğunu araştırıyorsanız, "işte budur" diyebileceğiniz bir gözlem gibi duruyor.

Ancak gözden kaçırdığımız bir nokta da var. Şempanzeler insanların ilkel hali değillerdir. İnsanlarla paralel evrilmiş başka bir primat türüdür. Onları araştırırken, kendi atalarımızı görmeye çalışmak bana göre bir yanılgı. Zekaları bizimkisi gibi işlemeyebilir ama en eski atalarımızı, mevcut şempanzelerle eş değer görmek, olaya yanlış açıdan bakmak olur. 5 milyon yıl içinde biz Homo sapiens olduysak, onlar da "Pan" türüne evrildiler.

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

evrim nasıl güneş oluyor? evrim bir inanç nesnesi olsa gerek ki bazı insanlar onu söndürmeye çalışıyor. eğer inanç ögesi değilse ispatlarının bütün insanlarca ortaklaşa kabul edilmesi gerekirdi. ateistin yalın realizmi evrim konusunda duruyor mu? evrim milyonlarca yıl rastgele hedefsiz ilkesiz nedensiz gelişemez. neden ve sebebi reddetmenin bile bir sebebini arar insan.

Sitelerde Paylaş

evrim nasıl güneş oluyor? evrim bir inanç nesnesi olsa gerek ki bazı insanlar onu söndürmeye çalışıyor. eğer inanç ögesi değilse ispatlarının bütün insanlarca ortaklaşa kabul edilmesi gerekirdi. ateistin yalın realizmi evrim konusunda duruyor mu? evrim milyonlarca yıl rastgele hedefsiz ilkesiz nedensiz gelişemez. neden ve sebebi reddetmenin bile bir sebebini arar insan.

insanların çoğu senin gibi cahil olduğu için yalın gerçeği anlayamıyor, bilmiyorlar.

Sitelerde Paylaş

Gazete haberine odaklanmaya gerek yok. Nature'da yayınlanan makaleyi okudun mu Nolan?

Yabancı dilim yok sayın isabettin :)

Ne diyor makale?

haaah şimdi saçmaladın işte. sebebini bilmiyorum ama bu çalışma yüzünden gözün döndü. Homo erektus ve neanderthallerin doğaüstü güçlerden habersiz olduğuna "kesin" diyorsun, buna isbat isterim, kusyra bakma... adamların kapalı grup çalışması ile yaptıkları bilimsel değil, 3-5 çene kemiğini görerek "erektuslarda kesinlikle doğaüstü inanç yoktur" demek bilimsel öyle mi?

Bu fanatizmini hala anlayamadım. müslümlerin atalarına primatlığı yakıştıramaması gibi sen de batıl inancı mı yakıştıramıyorsun? Bu arada hala fırsat bulup da makaleyi okuyamadım. şuan hipotezin gerçekliğini değil, senin muhalefetini tartışıyorum.

Bak malta..Sana atalarımızın,yani ilkel insanların dinsizliğini bilimsel olarak ortaya koyarsam,ettiğin tüm laflar için,bu konuyu bu forumdaki bilim forumuna açtığın için özür dileyecek misin?

Yoksa aynı kocakarı lafları ile devam mı edeceksin?

Sana teklifim bu..

Göster delilini dersen,sana yarın akşam gösteririm..Sende yarın akşam,bu konuda ettiğin laflar için,açtığın saçma konu için tüm forumdan özür dilersin..Hatta bu konuyu şikayet edip,tavanarasına aldıracaksın.. :)

Tamam mı?

Sitelerde Paylaş

Ne diyor makale?

Bak malta..Sana atalarımızın,yani ilkel insanların dinsizliğini bilimsel olarak ortaya koyarsam,ettiğin tüm laflar için,bu konuyu bu forumdaki bilim forumuna açtığın için özür dileyecek misin?

Sana teklifim bu..

Göster delilini dersen,sana yarın akşam gösteririm..Sende yarın akşam,bu konuda ettiğin laflar için,açtığın saçma konu için tüm forumdan özür dilersin..Hatta bu konuyu şikayet edip,tavanarasına aldıracaksın.. :)

Tamam mı?

Burası bilim forumu ve tartışılan konu tamamen bilimsel bir yeni çalışmayla ilgili.

Başlığı tıkamışsın yine. Haddini bilmiyorsun, isabettin'in Türkçeye çevirdiği makaleyi okumadığın halde çığlık çığlığa bağırıyor ve insanları bloke ediyorsun.

Saygın yok öncelikle. Kişiselleştirmişsin her zamanki gibi, bilimsel çalışmayı sadece taşımış ve nötr olduğunu belirterek tartışmaya açmış üyeyi kocakarı lafları etmekle suçluyor (akıl alır gibi değil bu saygısızlığın), bilimsel çalışmaya "saçma" diyor ve forumdan özür dilemeye davet etmekle kalmayıp tavanarasına taşıt diyorsun.

Sen bilimsel bir konuyu tartışamazsın, alt yapın yok zaten. Bir yıl boyu birkaç kitap okumakla evrim kuramını anlaman zaten mümkün değil, o yüzden Freud'a başvurarak evrim çürütmeye kalkıyorsun.

Bu başlıktan çekil. Bırak konuyu değerlendirme, tartışma yetisi olanlar yazsın ki biz de okuyalım, takip edelim ve bilgilenelim.

Çiş yarışın gerçekten çok sıktı. Başlıkları sabote etme, sus biraz. Senin kişisel sorunların, takıntıların ve bilgisizlikten kaynaklı komplekslerin bizi bağlamıyor, onları yansıtacağın alan burası değil.

Biraz saygılı ve terbiyeli ol, bilimsel konularda bilgin yetmiyorsa ki yetmediği zaten malum, millete "ben, ben, ben" diyeceğine soru sorup öğrenmeye çalış.

Bela oldun foruma...

Edit: Hacı'ya, başlığı inceleyip bu ileti de dahil olmak üzere gereksiz iletileri silmesi konusunda yazacağım.

tarihinde Türk Ateist- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne diyor makale?

Sana teklifim bu..

Tamam mı?

Delilini göster elbet, yanılıyorsam yeni birşey öğrenmiş olurum. En bilgili benim diye bir iddiam yok. Neden özür dilemem gerektiğini anlamadım. Özür dilemekten utanacak biri değilim ve bu başlıkta makaleyi okuyup Türkçeye çevirmeden başlığı açmamın hata olduğunu kabul ettim. Ancak çalışma bilimsel ve buraya taşınmasında özür dilenecek bir durum yok. Yanılmak utanç verici değil nolan, yanlışta ısrar edip sidik yarıştırmak utanç verici.
Sitelerde Paylaş

NOLAN

Din ve bilim konusunda, özellikle dinlerin başlangıcı ve tarihsel geçmişleri konularında bir uzman gibi yazıyorsun.

İddialarının çoğunun kanıtı yok. Olmasına da imkan yok. Çünkü yazının keşfedilmediği bir zamanda herşey mümkün.

Atalarımızın dindar olup olmadıklarını bilemezsin. Kendi saplantılarına o kadar çok inanıyorsun ki, başkalarının bu

konudaki düşüncelerini saçma buluyor ve onları özür dilemeye davet ediyorsun.

Bilim forumunda kimsenin kimseden özür dilemesi söz konusu olamaz. Bilimsel konular çoğu kere tartışmalıdırlar ve

delil çokluğuna ve güvenilirliğine bağlı olarak bir taraf daha doğru gibi durur. Ama alternatif görüşler her zaman

vardır. Sen elinde delil olmadığı ya da elinde delil var sandığın için bu ve diğer konuları iddialarınla hızla

yozlaştırıyorsun. Bu minval üzere devam etmemeni tavsiye ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Jane Goodall dünyanın en ünlü maymun araștırmacılardan birisi olarak bilinir. 60´lı yıllarda maymunlarla ilgili uzun soluklu araștırmaları vardır. Konuyla ilgisi olduğunu düșündüğüm için kendisiyle yapılan bir mülakatın bir bölümünü sunmak istiyorum:

Welt Online: Maymunlar ve insanlar arasında önemli bir fark vardır: Maymunlar dindar değildir.

Jane Goodall: Bunu genel olarak söylemem. Bir çok șempanze hușu duygusu gösterir. Bunu ilk defa bir șelalede gözlemledim. Orada bir maymun dikiliyordu ve hayret ediyordu. Kayaya damlayan çayın önünde kendinden geçmiș bir vaziyette hareket ediyordu. Sürekli bakıyordu ve bu harika ritmik hareketleri yapıyordu. Bu su dansı 20 dakikaya kadar sürebiliyordu. Normalde bir maymun ama bazen birçok maymun birden. Bazen dans ediyorlar bazen dalgın dalgın suyu seyrediyorlar. Nedir bu ?. Nereden geliyor, nereye gidiyor ?. Keșke konușabilseler ve ne hissettiklerini bize söyleyebilseler. Bu gördüklerimizin dinin bir öncüsü olduğuna, suya ve güneșe yada ilk insanların da anlayamadığı olaylara karșı bir nevi dua olduğuna hiç șüphem yok.

Welt Online: Şelale maymunlar için dini vahiy mi ?

Jane Goodall: Tabiat olaylarına tapmak bana göre ruhaniliğin en erken biçimlerinden biridir. Şempanzeler bazen ateșin etrafında da dans ediyorlar. Bunu iki defa gözlemledim. Ateșin içinden rüzgar geçtiği vakit alfa hayvanı ritmik hareketler yapıyordu. Küçük bir ritüel gösteri idi. Maymunları çeken gizemli olaylardır, aynen bizler de olduğu gibi.

Kaynak: http://www.welt.de/kultur/article9282150/Warum-Affen-nicht-die-besseren-Menschen-sind.html

Sitelerde Paylaş

Delilini göster elbet, yanılıyorsam yeni birşey öğrenmiş olurum. En bilgili benim diye bir iddiam yok. Neden özür dilemem gerektiğini anlamadım. Özür dilemekten utanacak biri değilim ve bu başlıkta makaleyi okuyup Türkçeye çevirmeden başlığı açmamın hata olduğunu kabul ettim. Ancak çalışma bilimsel ve buraya taşınmasında özür dilenecek bir durum yok. Yanılmak utanç verici değil nolan, yanlışta ısrar edip sidik yarıştırmak utanç verici.

30.mesajında ne kadar kendinden emin olduğunu gördük..

Bilmiyor olman seni ukala yapmamalı..Sen bilmediğin halde ukalalık yapıyorsun..Sana şimdi itiraz edemeyeceğin iki BİLİMSEL kanıt/argüman göstereceğim ve sende yanıldığını bal gibi kabul edeceksin..

Binlerce mesaj yazmışım bu foruma ve baştan beri ne yazdığımı bilerek yazıyorum..Asla bilmediğim konularda senin gibi emin yazmam..Sende bu hatandan kurtul artık..

Şimdi..

Kanıt 1;

Kitabın adı TOTEM VE TABU..Yazarı SİGMUND FREUD

Tutku yayınevinden çıkan kitabın 12.sayfasında,ilkel/vahşi insanlara örnek olarak kendisine seçtiği Avustralya'lı yerlilerin özelliklerini sıralıyor..Aynen aktarıyorum;

''Bunlar arasında üstün varlıklara tapınma şeklinde bir dinin izlerini bulmakta mümkün değildir..''

Bu yazarın kim olduğunu söylememe gerek yok..Bu yazdığı kitap eski ama bu verinin yeni yazılmış bir kitapta da işlendiğini görüyoruz..

Kanıt 2;

Kitabın adı İLÇAĞ TARİHİ..Yazarları V:Diakov ve S.Kovalev..Çevirisini yapan ise Türkiye'nin en önemli aydınlarından birisi olan ÖZDEMİR İNCE..

Yordam kitaptan çıkan kitabın 24.sayfasında şöyle bir başlık var;

Erken paleolitik dönem insanlarının dinsizliği..

Bu başlığı olduğu gibi aktaramam şimdi..Sana iki cümlesini yazacağım;

-Fosil insanın,hiç değilse Pithecantrhope ve Sinanthrope'un dinsizliğinden söz edebiliriz..

-Neanderthal insanlar ölümlerini hiçbir doğaüstü güce bağlamıyorlardı..

NOLAN

Din ve bilim konusunda, özellikle dinlerin başlangıcı ve tarihsel geçmişleri konularında bir uzman gibi yazıyorsun.

İddialarının çoğunun kanıtı yok. Olmasına da imkan yok. Çünkü yazının keşfedilmediği bir zamanda herşey mümkün.

Atalarımızın dindar olup olmadıklarını bilemezsin.

Buyur hacı..Malta'ya yazdığım mesaj yukarıda..

Bu konuya niye mesaj yazdığını da biliyorum..Beni kimin şikayet ettiğini de..Beni sana şikayet eden kişi,bana alenen küfür eden kişiye yaptırım uygulanmaması için adminle tartışan kişidir..Bilgin olsun..

Ben bu forumda kimseye hakaret/küfür etmem..Yazdıklarımı da bir temele dayandırmasını iyi bilirim..Öyle kocakarı lafları ile bilim bilim diyenleri de..

Hacı sana şunu da söyleyeyim..Bu foruma müslümanlar gelip Allah Allah diyorlar,değil mi?

Biz ne diyoruz bu müslümanlara?

Net bir şekilde karşılık veriyoruz değil mi?

Niye?

Çünkü kendimizden eminiz ve bilim de bizim yanımızda..

Haaa...

Benim bu konuda niye bu kadar net olduğumu anla artık..Bilen adam nettir,bilmeyen ya kıvırır,ya da hakaret eder..

Saygılar hacı :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...