Jump to content

Özgür iradeyi yaratıp sonra yargılamanın mantığı nedir?

Recommended Posts

Herşeyi düşünebilirsiniz hatta eyleme geçirebilirsiniz,size bu özgürlüğü verdim.. Lakin, benim istediğimi yapmadınız!Sizi sonsuza kadar yakıcağım!

Eee nerede bu özgür irade?

Pazarı önünüze sundum,Elma almanızı istiyordum ama siz bana portakal aldınız gibi!

Veya ben tek eşliliği ve insanların eşitliğini savunurken Allah'ın kölelik ve cariyeliği kitaplarında savunması gibi..

Özgür iradem var ama,Allah'ın iradesine uymam gerek

Ey Allah sen bir şeysin!

Sitelerde Paylaş

özgür iradenin cinsi,sorgulaması,eylemleri de allah'ın verdiği akla göredir.özgür iraden bile yok. seni nasıl yaratmış ise öyle davranacaksın. sana ne tür bir akıl vermişse o aklın gereğini yapacaksın. aklını rolün gibi düşün.

Sitelerde Paylaş

özgür iradeyi sadece yagılayabilmek için vermiyor...

Esas insanın kendi iradesiyle güzel bir yaşam sürebilmesi amaç...

Ama iradesini ve imkanlarını kötülük için kullananların yargılanması zaten doğal bişey...

Sitelerde Paylaş

özgür iradeyi sadece yagılayabilmek için vermiyor...

Esas insanın kendi iradesiyle güzel bir yaşam sürebilmesi amaç...

Ama iradesini ve imkanlarını kötülük için kullananların yargılanması zaten doğal bişey...

Müşrikleri öldürtmek isteyen bir tanrıyı istemiyorum,özgür iradem bunda kıldı.. Kötülük istemiyorum yani..

Ama Allah'da bu irademi istemiyor..

İstediğini yap ama yapma,al sana özgür irade!

Oksimoron, bu çağda buna inanmak zeka istemez..

Sitelerde Paylaş

Sonuçlarına katlanmak şartıyla dilediğini yapabilirsin...

Özgür iradeli olman yaptıklarının sonucunda hic bir yaptirimla karsilasmamayi gerektirmez...

Dilediğimi yapayim ama hiç bir karşılığınida yasamayayim şeklinde bir dünya yok maalesef...

Sitelerde Paylaş

actıgın konuyu en basıt ornekle bıle curuturum.

10 yasında bır cocugun var her gun hırsızlık yapıyor?

vazgecmıyor?

ne yapacaksın bu durumda..

sen onun hem rabbı hem babasısın.

tövbe etse senden af dılese affedeceksın.

ama olene kadar bu hal uzerıne devam edıyor vazgecmıyor..

ne yapıcaksın bu durumda?

tarihinde Allahvar1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

vazgecmıyor?

dediğimi yapmadığı icin sonsuza dek cehennemde yakarım cocugumu ben boylece iyi bir ebeveyn olabilirm :)

Sitelerde Paylaş

vazgecmıyor?

Peki,baban hırsızlık yapmanı istiyor,sende bunu kabul etmiyorsun,diyelim..

Baban,ben olmasaydım sen olmazdın diyor ve sonsuz itaat bekliyor,seni yakacağım diye tehditler savuruyor..

Allah da bu örneğini verdim baba gibi değil mi?

Allah'ın bana kötü ve saçma gelen birsürü önerisi var ve bunları red ediyorum..

Allah kendine tapmayanı yok etmeye çalışırken bu kötülüğü kabul etmiyorum,iradem buna razı değil..

Allah'ın yapmaya çalıştığı şey net olarak hoşgörü soslu faşizm ve saçmalıktır..

Sitelerde Paylaş

Allah Allah, özgür iradeyi vermeden mi yargılaması gerekiyordu? Bu zamana kadar tersini tartıştık.

Ulan ne yapılsa yaranılmıyor size de.

Özgür iradenin modern tanımı şudur,başkasına zarar vermeden düşünebilme ve harekete geçirme..Zaten bu modern hukukta ceza olarak karşılığı yoktur..

Allah'ın sunduğu özgür irade ise tam bir faşizm örneğidir..istediğini düşün,yap ama benim dediğim noktaya gelmezsen yanıcaksın..Hitlerin,ırkçı olmayan Almanlar dahil herkesi yoketmeye çalışması gibi..

Kısacası Allah'ın verdiği serbestlik bir hayaldir..içi boş bir faşizmdir..Sonunda yakacaksan versen ne olur vermesen ne olur!

Sitelerde Paylaş

vazgecmıyor?

Ulan aptal herif. Her konuya girip trolluk yapiyorsun. En iyi curuttugun sey beynin olmus.

10 yasinda degil burada kimse. Evebeyn ile cocugu arasindaki yas farkini tanrin ile kulu arasinda nasil bir oran kurarak bu sayiyi verdin?

Senin tanrin öldür, vur, kes, döv, kirbacla, harac al diyor. Bunlari tanrin emrettigi icin mi kotu olarak gormuyorsun beyinsiz herif.

Baba cocuguna bunlari emrettikten sonra, hirsizlik kotu diyebilir mi? Verdigin ornege sicayim.

Sitelerde Paylaş

ortada özgür irade falan yok ki.

müslümanlar ne diyor, "nereye gireceğin belli sadece nasılını görmek için buradasın" diyor

allah tek yön hapishane biletini kesmiş bile...

tarihinde ekremaktaş tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Özgür iradenin modern tanımı şudur,başkasına zarar vermeden düşünebilme ve harekete geçirme..Zaten bu modern hukukta ceza olarak karşılığı yoktur..

Allah'ın sunduğu özgür irade ise tam bir faşizm örneğidir..istediğini düşün,yap ama benim dediğim noktaya gelmezsen yanıcaksın..Hitlerin,ırkçı olmayan Almanlar dahil herkesi yoketmeye çalışması gibi..

Kısacası Allah'ın verdiği serbestlik bir hayaldir..içi boş bir faşizmdir..Sonunda yakacaksan versen ne olur vermesen ne olur!

Sanırım "özgür irade" ile "özgürlük" karışmış burada. Senin tanımını yaptığın şey "özgürlük". "Özgür irade" felsefi bir kavram.

Sonunda yakacaksa, sana "özgür iradeyi" vermesi gerekiyor.

Zaten yasalar da, failin "özgür iradesiyle" işlediği eylemleri cezalandırır.

Sitelerde Paylaş

Sonunda yakacaksa, sana "özgür iradeyi" vermesi gerekiyor

Senin Allah'ın başarısız.. bu çok net,

1400 yıl olmasına rağmen senin Allah'ını tanımayan 6-7 milyar insan var..

Tanıyanlar da birbirini katletmekle meşgul..

Çünkü Allah'ın adaletsiz,saçma,faşist ve koca evreni yaratıp,yarattıklarına güya kitap gönderip kendini bir türlü anlatamayan bir zavallı..

Allah bir zavallıdır kardeşim.. Çöl Bedevi'sinin tanrısıdır..

Özgürlük, senin Allahının anlayamayacağı bir şeydir..

Ortaçağ arab'ı özgürlükten ne anlasın?

Sitelerde Paylaş

Sanırım "özgür irade" ile "özgürlük" karışmış burada. Senin tanımını yaptığın şey "özgürlük". "Özgür irade" felsefi bir kavram.

Sonunda yakacaksa, sana "özgür iradeyi" vermesi gerekiyor.

Zaten yasalar da, failin "özgür iradesiyle" işlediği eylemleri cezalandırır.

Senin put baştan kafaya koymuş insanları yakmayı, bunun için yemin etmiş.

Secde/13. Eğer dileseydik, herkese hidayetini verirdik. Fakat benim, “Andolsun, cehennemi hem cinlerden hem de insanlardan dolduracağım” sözüm gerçekleşecektir.

Hud/118-119. Rabbin dileseydi, insanları (aynı inanca bağlı) tek bir ümmet yapardı. Fakat Rabbinin merhamet ettikleri müstesna, onlar ihtilafa devam edeceklerdir. Zaten onları bunun için yarattı. Rabbinin, “Andolsun ki cehennemi hem cinlerden, hem insanlardan (suçlularla) dolduracağım” sözü kesinleşti.

Bak ne diyor ayetlerde put? İsteseydik herkese hidayet verirdik diyor. Neden vememiş? Çünkü onları yakmak için yaratmış, hem de yemin etmiş bir de. Çok kararlı yani.

Kuran'a göre özgür irade mirade falan yoktur, Allah daha insanlık yokken her şeyi ayarlamıştır. Zaten kendisi de diyor, istediğime hidayet verir, istediğimi saptırırım diye.

Sitelerde Paylaş

Allah Allah, özgür iradeyi vermeden mi yargılaması gerekiyordu? Bu zamana kadar tersini tartıştık.

Allah'ın illa yargılayacak olması komik değil mi :D

Bırak iradeyi,sen buna tak kafayı..

Tayyip mesela..Neyini yargılacaksın bu adamın?

Tuttuğun gibi doğru cehenneme.. :D

Dünya'da yargılanmasına gerek bile olmayacak ne insanlar yaşadı/yaşıyor..Bu insanları Allah'ın yargılayacak olması saçma değil mi?

Hitler..Allah Hitleri sorguya mı çekecek?

Kurtulun artık şu çocukluktan..!

Sitelerde Paylaş

Özgür iradeyi vermeden yargılaması ile özgür iradeyi verdikten sonra yargılaması arasında ne fark var?

Aslında burada özgür iradenin verildiği insanda sorun yok.

Ona özgür iradeyi verdiğini ileri süren Allah da sorun var.

Özgür irade verilmez. Verilince hem veren hem de alan için özgürlüğü yok olur.

Özgür irade spontane olarak kendiliğinden ortaya çıkan bir irade olunca anlam kazanır.

Alınıp verilen bir meta değildir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...