Jump to content

İnsanın Evrimi

Recommended Posts

İklimden dolayı kıllar dökülmek zorunda değildi. Kıllı maymunlar o iklime zembille inmediler ki.

Kıllar nesiller boyunca kerte kerte köreldi. Bulundukları iklime en iyi avantaj sağlamak için. Yani kıllı maymunlar bu iklimde yaşayamayacak durumda değillerdi zaten. Sadece kıllarını dökmeleri onlar açısından iklime adapte olurken daha büyük avantaj sağladı. Burda şöyle bir açmaz var, madem kıllar cinsel rekabet için çok büyük katkı sağlıyor, o zaman kılsızlık nasıl evriliyor? Doğal seçilim açısından avantaj sağlada bile cinsel seçilim barajını geçemeyen genler iletilmez.

Benim düşüncem şöyle, yüz kılları ormandan çıkan primatlarda kızlı erkekli evrildi. Tabi dişilerde erkeklere oranla daha az yüz kılı vardı, çünkü memelilerin neredeyse hepsinde dişiler daha kılsızdır. Herneyse işte, homoların boyutu büyüyüp alet kullanmaya ve soğuktan korunmaya başladıkça dişilerdeki yüz kılları cinsel seçilimden dolayı döküldü. Erkeklerde de bu kaşıntı yapan gereksiz kıl yumağı kaldı. Bu yüzden her sabah traş oluyoruz(çalışanlar için söylüyorum)

mantığını çok iyi anlıyorum ama şöyle bir ikilem çıkıyor. vücut ısısını düşürmek için döküldü teorisinin dayanağı atalarımızın ormandan çıkıp savanalarda yaşamaya başlaması. diğer maymunlar ormanda kaldı ve kürkleri değişmedi. şimdi böyle olunca ormandan çıktıkları için yüz kılları oluşması buna ters düşüyor. en baştaki aklıma yatmadı dediğim de bu zaten. çünkü vücut ısısından sonraki teori, su maymunu teorisi ve o hiç kabul edebildiğim bir hipotez değil.

Yani ben biyolog değilim, sadece meraklıyım. Bir biyolog bu su maymunu teorisini mantıklı delillerle sunabiliyorsa gelip haddimi bildirebilir. Ancak ben kürkünü kaybedecek kadar suyla içli dışlı olmuş bir türden bizim türeyebileceğimize ikna olamıyorum. anca balina yunus olur ondan.

tarihinde malta erigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 70
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

mantığını çok iyi anlıyorum ama şöyle bir ikilem çıkıyor. vücut ısısını düşürmek için döküldü teorisinin dayanağı atalarımızın ormandan çıkıp savanalarda yaşamaya başlaması. diğer maymunlar ormanda kaldı ve kürkleri değişmedi. şimdi böyle olunca ormandan çıktıkları için yüz kılları oluşması buna ters düşüyor. en baştaki aklıma yatmadı dediğim de bu zaten. çünkü vücut ısısından sonraki teori, su maymunu teorisi ve o hiç kabul edebildiğim bir hipotez değil.

Yani ben biyolog değilim, sadece meraklıyım. Bir biyolog bu su maymunu teorisini mantıklı delillerle sunabiliyorsa gelip haddimi bildirebilir. Ancak ben kürkünü kaybedecek kadar suyla içli dışlı olmuş bir türden bizim türeyebileceğimize ikna olamıyorum. anca balina yunus olur ondan.

Yüzümüzden terlememiz önemsiz bir miktar(tüm vücut yüzeyine oranla) sayılabilir. Yüzümüzün üşümemesi için sakalların kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Yüzümüzden terlememiz önemsiz bir miktar(tüm vücut yüzeyine oranla) sayılabilir. Yüzümüzün üşümemesi için sakalların kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum.

Keşke söylediğin gibi olsaydı, bende tam tersi. En fazla yüzüm terliyor ve çok utanıyorum. Restoranlarda çalıştığımda beni rezil ediyordu oluşan görüntü.
Sitelerde Paylaş

Keşke söylediğin gibi olsaydı, bende tam tersi. En fazla yüzüm terliyor ve çok utanıyorum. Restoranlarda çalıştığımda beni rezil ediyordu oluşan görüntü.

İyide o zaman da soru senin söylediğin şekle dönüyor, madem rahatsız edici nasıl evrildi :D

Aslan yelesi bu konuda erkek aslanlara dezavantaj sağlamıyor. Yani terleme konusunda.

Eğer amaç korkutucu gözükmekse bu ormanlarda yüz kıllarının gelişmeye başladığına işaret olur. Dediğin gibi ormanlardan çıktıktan sonra zaten kılları dökmeye başlıyoruz, sıfırdan sakal oluşmaz o zaman.

Zaten diğer primatlarda hiç yüz kılı yok değil, sadece bizde bariz fazla yoğun. Yani zaten sıfırdan oluşmaya başlamadı muhtemelen.

Öyleyse kadınların yüzünde neden bizimkilerden daha fazla körelmiş kıllar var? Yani pürüzsüz bir kadın yüzü yoktur azda olsa bu "istenmeyen tüyler" vardır.

Bu beni kadınlardaki yüz kıllarının seçilimle körelmiş olduğu düşüncesine itiyor ister istemez.

Sitelerde Paylaş

Yahut şu şekilde ortak paydada buluşmak mümkün.

Yerleşik düzene geçilirken erkeklerde karda kışta avlanıp mağaraya yiyecek götürdükleri için yüzkılları artmış olabilir.

Sizin dediğiniz gibi yüzkılları sadece erkeklerde evrilmiş, benim dediğim gibi cinsel seçilimden bağımsız olmuş oluyor böylece.

Aslında bununda cinsel seçimle dolaylı etkisi var, avlanamayan sakalsız erkekler dişilerle çiftleşememişlerdir muhtemelen ama bu dolaylı bir seçim.

En akla yatkın görüş bu gözüktü bana şimdilik, tabi daha tartışılabilir.

Sitelerde Paylaş

Yahut şu şekilde ortak paydada buluşmak mümkün.

Yerleşik düzene geçilirken erkeklerde karda kışta avlanıp mağaraya yiyecek götürdükleri için yüzkılları artmış olabilir.

Sizin dediğiniz gibi yüzkılları sadece erkeklerde evrilmiş, benim dediğim gibi cinsel seçilimden bağımsız olmuş oluyor böylece.

Aslında bununda cinsel seçimle dolaylı etkisi var, avlanamayan sakalsız erkekler dişilerle çiftleşememişlerdir muhtemelen ama bu dolaylı bir seçim.

En akla yatkın görüş bu gözüktü bana şimdilik, tabi daha tartışılabilir.

bu sakal bıyık konusunda daha fazla bilgim yok. bildiklerim de zaten mevcut hipotezler. bu konularda daha bilgili üyeler var. belki yeni bilgiler gelir onlardan.
Sitelerde Paylaş

Bildigim kadar...

Sakal ve biyigin nedeni Testos­teron.

Sakal, düsmanlarina karsi daha kuvvetli, daha büyük ve daha tehlikeli görünmeni saglar.

Tas devrinde sakalli bir erkek daha dominant durusu nedeniyle kadinlar tarafindan daha cok tercih ediliyordu.

Erkek Aslanlari hatirlatmak isterim-

Ama bagzi milletlede erkeklerin sakal ve biyigi yok veya yok denecek kadar az.

Ben bunun nedenini anlamiyorum :)

Sitelerde Paylaş

Yelesiz erkek aslan, yeleli aslanları korkutamaz.

Boynuzsuz erkek geyik, boynuzlu olan diğerlerini korkutamaz.

Ancak bunun aksi doğrudur ve genelde boynuzu büyük olan geyik savaşmadan da dişileri ele geçirebilir.

Erkeğin sakalı da, diğer erkekleri korkutmak için gelişmiş olmalı. Saçın aksine sadece erkekte çıkar ve çeneyi daha büyük gösterir. İnsan beyninin gelişmeye başlaması ve sonrasında ateşin bulunması ile çene küçülmüştür. Ama bu durumu sakallar kamufle eder ve erkek daha büyük çeneliymiş gibi bir görüntü verir. Genelde de testos­teron hormonu yüklü erkeklerin, sakalsız da çeneleri büyük oluyor. Sakalın tek amacının büyük çene görüntüsü vermek olduğu düşünülüyor.

Peki ya pubik yani apışarası kılları? Onlar neden varlar?

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yüzdeki kıllar bireysel farklılık için oluşmuş olabileceği, yani kişiye has surat yapmada yardım olabileceği tarzda bi yazı okumuştum geçenlerde.

Sitelerde Paylaş

hmmm... ergenlikle birlikte çıktığına göre karşı cinse karşı cinsel olgunluk işareti olabilir mi? üremeye müsaitim gibi?

kesinlikle. karşı cinse "ben artık üreyebilen bir bireyim" işareti veriyor. Koltukaltı kıllarımızın çıkma nedeni ise, embriyonik dönemde, bacakarası hücreleri ile koltukaltı hücrelerinin kökeninin aynı hücre olması olmalı. Yani apış hücreleri kıllı olabilmesi için daha embronik zaamanlarda evrilmişti. Bu hücreler önce diğer dermal hücrelerden farklılaşmış, sonra apışarası ve koltukaltı olacak şekilde bölünmüş ve bölgelerine göç etmiş olmalı. Orjinal hücre, belirli bölgelere göç etmeden önce farklılaştığı için, hem apışta hem de koltukaltımızda kıllanma oluyor.

Bu sebeple koltukaltımızda da kıllanma olduğunu düşünüyorum. Apışarasında kıl çıkmasının yan etkisi olarak, koltukaltı bölgemizde de kıllanma oluyor.

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Özellikle pubis kıllarını, insanın atalarının çok uzun bir zaman, tamamen çıplak dolaştığını gösteriyor. Pubis kılları konuşmanın henüz olmadığı dönemlerde, karşı cinse gerekli bilgiyi veriyordu. Bu bilginin aktarılması için çıplaklık şart elbette.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...