Jump to content

ÖLÜM...

Recommended Posts

• İleti 107
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Konumuzla bir ilgisi olmamakla beraber "korkuya" taktin sen de(:...

Ben anlamdan bahsediyorum, sen korku diyorsun...

Ben, senin ne durumda oldugunu acikliyorum cunku mantikli cumleler kullanmiyorsun.

Mantigin yanlis. Bunun arkasinda da korku var. Bunu acikladim sana.

Nicin geldik diye dusunurdum ve hemen aklima Tanri gelirdi diyorsun. Yaniliyorsun. Kimsenin Tanriya inanmadigi bir dunyada dogsaydin, aklina hemen Tanri fikri gelmeyecekti. Belki de hic gelmeyecekti.

Dedim ya, sorununun ne oldugunu bile bilmiyorsun.

Sitelerde Paylaş

Flew masalını hala anlatıyor musunuz?

Flew ölmeden önce tanrı vardır demişse de, sözleri ile islamın ağzına doldurup, diğer dinlerin de inanılmayacak şeyler olduğunu anlatarak gitmiştir.

Kendi kafanızdan senaryolar yaratıyorsunuz ve onlara inanıyorsunuz; ne gülünç...

Ateistler boşluğa düşmüş ve sicim teorisine, çoklu evrenlere inanır hale gelmişlermiş... Bunlar bilimin tüm aşamalarında olduğu gibi, ortaya atılan fikirler ve üzerlerine yapılan çalışmalardır. Doğrulanır, yanlışlanır ya da bimilin konusu değildir denilir bırakılır; bilim bu şekilde devam eder.

Kendi hayal dünyanızdan uydurduğunuz senaryoları bize yamamaya çalışmayın; benim fiziğe sıradan bir insandan daha fazla ilgim yoktur. Ama ilgisi olan insanlardan, örneğin: krauss sicim teorisi ile dalga geçer. Krauss, dininizin ağzına eden bir başka ateisttir.

Kepazeliğe bakın ki, yanlışlanamazdır diye bazı fikirleri reddeden müslü, yanlışlanamaz bir tanrı fikrine inanıyor. Kafanız pek güzel.

Neyse, yukarda u.s.c örneği, sizin uyduruk çıkarımınızı tam olarak karşılamaktadır. Taslaman misali, ezberlediğiniz sözcüklerle, anlamadığını konularda atıp tutacağınıza; basit bir örneği anlamaya çalışmanız bile hayatınızı değiştirecektir. Deneyin.

Yazdiklarini okuyunca gulumsemekten kendimi alamadim(:...

Flew bir Tanri vardir demis ama islami da elestirmis filan...

Peki ateizm nedir...

Tanrinin varligini kabul etmemek...

Peki bir ateist nasil oluyorda, Tanri vardir ama bu dinlerin Tanrisi degildir diyip uste cikmaya calisir(:...

Simdi yanlislanamaz olayina gelelim...

Ucan spagetti argumani yanlislanamazlik uzerine kurulu...

Ben de diyorum ki madem oyle diger taraftan diger yanlislanamayan kuramlari savunmayin...(Ucan spagettinin cop bir arguman oldugunu rahatlikla soyleyebilirim)

Fizik ile ilgili bilgin olmayabilir , benim bu sozum Hacı gibilerine...

Simdi karsimizda iki yanlislanamayan secenek olsun diyelim, biri Tanri olsun...

Ben neden Tanriyi sectigimi diger argumanlarla destekleyebiliyorum...

Mesela Penrosun bigbang aninda ki entropi uzerine yaptigi bir olasilik hesabi var bir "Tanri bilinci" olmadan bunu cevaplamak mumkun degildir...

Yani evren ve insana bakinca " Tanri bilincinin" karsinda ki secenekler kolaylikla elenebilir vs...

Sitelerde Paylaş

Dotttore, peki sadece ebedi yaşam/ölümsüzlük tabiatı insanların mı fıtratında var?

Hayvanların, hatta çok daha ilkel yapılı canlıların örneğin virüslerin de çoğalıyor olmalarından yola çıkarak varolma, ebedi yaşam gibi bir yaratılışları olduğunu söyleyebilir miyiz?

Üremek ise hayvanlar da soyları devam etsin istiyorlar ve ürüyorlar. Gerek açlık, gerek zorlu doğa şartları olsun kendilerini koruyarak yaşamlarını devam ettirmeye dolayısıyla ölmemeye çalışıyorlar... Hayvanlar için ahiret diye bir yer de yok üstelik...

Bizi diger canlilardan ayiran en onemli ozelligimiz "Bilinctir"...

Bu yuzden diger canlilarla mukayese yapmanin yanlis oldugunu dusunuyorum...

Sitelerde Paylaş

Ne ölümden sonra yeni bir yaşam olup olmaması, ne de insanı vareden bir bilincin varolup olmaması, islamla ilgili gerçekleri değiştirmez.

Ayrıca diğer dinlere de delil oluşturmaz.

Herşeye gücü yeten bir varlık elçiye ihtiyaç duymaz. Elçisi varken kendisi ortada olmayınca, o adamların tanrıya dönüşeceğini bilir.

Korku, tehdit ve büyük ödüller vaad ederek samimi bir imtihan düzeni olması da söz konusu değil...

Onun yerine bizzat konuşur ama sadece isteğini belirtip dünyadan ayrılır. ve herşeyi bir takım adamlara inanmak üzerine kurup kendisini figüran konumuna düşürmezdi, eğer böyle bir varlık olsaydı...

Bu yüzden dinler tanrının olması sayesinde değil, olmaması sayesinde varolabildi.

(Evrende makul bir planlayıcı bilincin varoluşa etkileri olabilir, o ayrı konu...)

Dinler genelde "inanan şöyle kazanacak, inanmayan böyle kaybedecek" mantığı üzerine kuruludur.

İnsana sadece kendisi gibi inanmıyor diye ayrımcılığı, nefreti öğreten... barıştan, eşitlikten uzaklaştıran... hayata dair pek çok şeyi yasaklayan ve insan özgürlüklerine tecavüz eden din denilen bu geleneğin, iyi niyetli ve bilgili insanlar tarafından yaratılmadığını tahmin etmek zor değil.

Tersine insanı sömürmek amacıyla varedildiğini zaten tarafsız olarak gözlemlediğimizde anlıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Bizi diger canlilardan ayiran en onemli ozelligimiz "Bilinctir"...

Bu yuzden diger canlilarla mukayese yapmanin yanlis oldugunu dusunuyorum...

Ele aldığın konu, diriliş.

Ahiretin delili olarak da, insanın ebedi yaşam isteğini kanıt olarak ortaya koyuyorsun.

E bu kod, yani yaşam bilinci hayvanlarda da var; onlar da soylarını devam ettirmek istiyorlar. Yaşamak için zorlu doğa koşullarna göğüs geriyorlar.

Madem hayvanlar için öbür dünya diye bir şey yok, o halde ebedi yaşam isteği onlarda neden var?

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yazdiklarini okuyunca gulumsemekten kendimi alamadim(:...

Flew bir Tanri vardir demis ama islami da elestirmis filan...

Peki ateizm nedir...

Tanrinin varligini kabul etmemek...

Peki bir ateist nasil oluyorda, Tanri vardir ama bu dinlerin Tanrisi degildir diyip uste cikmaya calisir(:...

Simdi yanlislanamaz olayina gelelim...

Ucan spagetti argumani yanlislanamazlik uzerine kurulu...

Ben de diyorum ki madem oyle diger taraftan diger yanlislanamayan kuramlari savunmayin...(Ucan spagettinin cop bir arguman oldugunu rahatlikla soyleyebilirim)

Fizik ile ilgili bilgin olmayabilir , benim bu sozum Hacı gibilerine...

Simdi karsimizda iki yanlislanamayan secenek olsun diyelim, biri Tanri olsun...

Ben neden Tanriyi sectigimi diger argumanlarla destekleyebiliyorum...

Mesela Penrosun bigbang aninda ki entropi uzerine yaptigi bir olasilik hesabi var bir "Tanri bilinci" olmadan bunu cevaplamak mumkun degildir...

Yani evren ve insana bakinca " Tanri bilincinin" karsinda ki secenekler kolaylikla elenebilir vs...

Tanrı fikrini istediğiniz yere yamayabilirsiniz; fakat bu, sizin, yanıtını bilmediğiniz şeyleri tanrı ile doldurmaya çalışmanızdan başka bir şey değildir.

Bir başka sıkıntı ise, madem bir yerlere tanrı sokuşturmak istiyorsunuz; bu neden islamın uyduruk tanrısı olmalıdır?

Kurandaki binlerce zırva göstermiştir ki, islamın tanrısı, olabilecek en cahil insanlar tarafından uydurulmuş bir tanrıdır. Bilimden dem vurup, boşlukları islamın tanrısı ile doldurmaya çalıştığınızda, buna ancak gülünür.

Flewi argüman olarak kullanacaksanız, en azından hakkında bir bilginiz olsun. Basitçe olsun, kimdir, nedir diye araştırma yapın da çıkın.

Spagettiyi savunmuyorum; spagetti, sizin uyduruk tanrınız gibi yanlışlanamaz bir varlıktır diyorum. Sizin uyduruk tanrınıza da, u.c.s.ye de inanmıyorum. Ama biri varsa, diğeri de vardır ve uçan spagetti varsa, sizin tanrınızı döver.

Sitelerde Paylaş

Ölüm insanin farkinda oldugu ve bi o kadar da istemedigi şeydir...

Pekiala neden istemez?...

Çünkü hayat olumsuzluklar barindirsada tüm anlami ölümle sonbulur...

Ama hayatin bu anlamina ragmen ölüm kacinilmaz sondur...

İşte bu durumda diger dunyanin en buyuk delilinin bu dunya olduguna inaniyorum...

Bu dunya cok anlamlidir cunku ahiret hayati var...

Bu dunyadaki olumsuzluklar yine ahiret hayatiyla çozumlenebilir, örnegin nice zalimler zulmu dolayisiyla ceza cekmeden öldü ,hakettigi cezayi cekecekler...

Insan ölümü istemeyerek aslinda ebedi hayata gore yaratildiginin farkinda olmali...

Yani fitratinda ebediyet yatar...

Kisacasi dunyanin bu durumunun karsiliginin ahiret hayatindan baska birsey olacagini dusunmuyorum...

Aksi halde dunya bu haliyle olmamaliydi...

Her acidan anlamsiz bir ileti bu.

"Zalimler cezalarini gormeliler dolayisi ile ahiret mutlaka olmali" iddiasi kesinlikle yanlis.

Ceza dedigimiz sey, toplumun surekliligini saglamak amaci ile yapilan bir uygulamadir.

Bireye isledigi suctan sonra ceza vererek sunlar amaclanir:

- Suc isleyen bireyi akillandirmak ve bu sucu tekrar islemesini engellemeye calismak.

- Suc islemeye meyilli diger bireylerin gozunu korkutmak sureti ile bu bireylerin suc isleme olasiliklarini azaltmak

- Suc isleyen birey eger duzeltilemeyecek derecede bozuk ise, o bireyi toplumdan soyutlamak sureti ile toplum duzenini korumak.

bu sebepler haricinde bir ceza yok ve olamaz.

cezanin ceza olmasini saglayan tum hususlar bunlardir.

Zalimlerin, oldukten sonra ceza cekeceklerine inanmak cezanin bu tanimina aykiridir. Oldukten sonra verilen cezada, toplum duzenini saglamak diye birsey yoktur. Bu ancak "intikam" gibi insani bir yanilsama olacaktir. Yani oldukten sonra ceza vermenin hicbir anlami yoktur.

Sitelerde Paylaş

Doğru.

Eğer ahiret olmasaydı ne yapardık?

İnsanlar tarafından sömürülen inekler tavuklar bilimum av hayvanları nasıl hesap sorucaktı bizden? Yada bir antilop nasıl hesap sorucaktı aslandan beni öldürdün diye :)

Doğada insanın yaptığından çok daha berbat ölüm şekilleri var arkadaşım.

Komik olmayın. Evrende iyi-kötü yok. Sizi var eden genetik özellikler var ve bunlar kendi kopyalarınızı sağa sola dağıtmanızı istiyorlar.

Hepsi bu.

Sitelerde Paylaş

şöyle bir yanlış anlaşılma var...

ahiret cezaların hepsinin çekileceği yer olarak düşünülmüyor...

Yapan mutlaka çekecek...

Ama şimdi ama sonra...

Yani ahiretin olması cezasını bu dünyada görmemesi için değil ...

Yaptığının karşılığını yaptıktan hemen sonra görmeye başlıyorsun ölünceye kadar gördün gördün ...

öldükten sonra da eğer cezan tamamalanmadıysa görmeye devam edeceksin...

Sitelerde Paylaş

İnsanın varlığını sürdürmek istemesi, kararsız bir atomun kararlı hale gelip varlığını daha uzun süre sürdürme faaliyetinden başka bir şey midir?

Insan madde veya yapitasiyla kiyaslanabilir mi?

Maddenin ozu itme-cekme,dalga parcacik olmaktir, peki anlam, iyi-kötu,güzel, dogru gibi sadece insani ilgilendiren kavramlari ne yapacaz?

Sitelerde Paylaş

Benim dediğim gibide tanrı saklambaç oynamaması lazım. İnsanlara kendini göstercek.

En azindan biliyoruz ki gormemek olmamaya delil degil...

Karsimizda evren ve insan var...

Bunlar, gorunmeyeni gormeye yeterli deliller sunuyor...

Ve tabiki dunya var...

Ahiretin olmasinin en buyuk delili olarak dunyayi,dunyada ki insani goruyorum...

Sitelerde Paylaş

Ne ölümden sonra yeni bir yaşam olup olmaması, ne de insanı vareden bir bilincin varolup olmaması, islamla ilgili gerçekleri değiştirmez.

Ayrıca diğer dinlere de delil oluşturmaz.

Herşeye gücü yeten bir varlık elçiye ihtiyaç duymaz. Elçisi varken kendisi ortada olmayınca, o adamların tanrıya dönüşeceğini bilir.

Korku, tehdit ve büyük ödüller vaad ederek samimi bir imtihan düzeni olması da söz konusu değil...

Onun yerine bizzat konuşur ama sadece isteğini belirtip dünyadan ayrılır. ve herşeyi bir takım adamlara inanmak üzerine kurup kendisini figüran konumuna düşürmezdi, eğer böyle bir varlık olsaydı...

Bu yüzden dinler tanrının olması sayesinde değil, olmaması sayesinde varolabildi.

(Evrende makul bir planlayıcı bilincin varoluşa etkileri olabilir, o ayrı konu...)

Dinler genelde "inanan şöyle kazanacak, inanmayan böyle kaybedecek" mantığı üzerine kuruludur.

İnsana sadece kendisi gibi inanmıyor diye ayrımcılığı, nefreti öğreten... barıştan, eşitlikten uzaklaştıran... hayata dair pek çok şeyi yasaklayan ve insan özgürlüklerine tecavüz eden din denilen bu geleneğin, iyi niyetli ve bilgili insanlar tarafından yaratılmadığını tahmin etmek zor değil.

Tersine insanı sömürmek amacıyla varedildiğini zaten tarafsız olarak gözlemlediğimizde anlıyoruz.

Deistiz yani oyle mi?
Sitelerde Paylaş

Ele aldığın konu, diriliş.

Ahiretin delili olarak da, insanın ebedi yaşam isteğini kanıt olarak ortaya koyuyorsun.

E bu kod, yani yaşam bilinci hayvanlarda da var; onlar da soylarını devam ettirmek istiyorlar. Yaşamak için zorlu doğa koşullarna göğüs geriyorlar.

Madem hayvanlar için öbür dünya diye bir şey yok, o halde ebedi yaşam isteği onlarda neden var?

Hayvanlarda ki gelismis hisler veya icgudu denilen olay ile insanin akli ayni sey degildir...

Yani hayvanlar akilli degiller ama gelismis hislere sahipler...

Bir denklik soz konusu olmadigindan mukayese imkanimiz yok...

Ayrica hayvanlarin durumunun ne olacagina dair bir bilgi de yok...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...