Jump to content

''Neden hiçlik yerine birşeyler var?''

Recommended Posts

Heisenberg'in belirsizliğine filan değinmeden(Zaten anlamam..Nette bu konuda yazılara bakabilirsiniz),bu konuyu kendimce açıklamak istiyorum..

Evren'in şu anda %4,6'sı maddeden oluşuyor..Kalan kısmı ise karanlık enerji ve karanlık madde ile dolu..Bunların ne olduğu da bilinmiyor..

Şöyle diyebiliriz;Evren'in %95'i yokluk ile %5'i ise varlık ile doludur..

İnanan insanların sürekli kullandığı bu argümana göre,''Evren'de birşeyler var,çünkü Tanrı var'' denilmek isteniyor..Tamam da bu birşeylerin hepsini toplasan %5 ediyor..Bu rakam Evren'de birşeyler var demek için yeterli mi acaba?

Bunu bir teşbihle izah edeceğimi düşünüyorum..Şöyle;

Ev tutacaksınız ve ev sahibi ile eve girdiniz..Bakıyorsunuz eve ve birkaç ampül ile birkaç musluk haricinde birşey göremiyorsunuz..Yani ev boş..Sizde zaten boş evi tutmak istiyorsunuz..Ev sahibine ampül ve muslukları işaret edip ''ama bu evde birşeyler var,ben boş bir ev tutmak istiyordum'' der misiniz :rolleyes:

''Evren'de birşeyler var'' demek için,%5 çok çok küçük bir rakam..Haliyle inananların bu argümanı tamamen zırvadır..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

%95 hiçlik değil. Adı üstünde karanlık MADDE ve ENERJİ.

Karanlık maddenin adaylarından en kuvvetlisi karadelikler, kahverengi cüceler ve kahverengi cüce dahi olamamış yüksek kütleli gök cisimleri. Karadelikleri doğrudan gözlemleyemediğimiz için ve evrenin kütlesinin büyük çoğunluğunu oluşturduğu için karanlık madde adayı olmaya uygunlar.

Karanlık enerjininse sanal parçacıklardan kaynak aldığı savunuluyor. Yani boşluk enerjisi.

Sitelerde Paylaş

Bugünkü fizik, evrenin büyük patlamayla oluştugunu söylemiyor.Sadece zamanda 13,8 milyar yıl geriye gittiğimizde, atomdan daha küçük boyutta çok sıcak

bir evrenle karşılaşacağımızı söyler. Nihilizme girmeye hiç gerek yok.Ancak belirtmek gerekirki, evrenin %95 i hiçlik falan değildir.Karanlık madde de birşeydir,

ve gizemini korumaktadır; sonuçta maddenin kökenine indiğimizde atomlara, atom altı dünyasına indiğimizde, hiçlikten birşeylerin

ortaya çıktığı dünyaya ulaşırız.Burada zaman ,enerji,fizik kuralları gibi kavramlar ve bunlar nereden geldi sorulabilir.

Sitelerde Paylaş

Kötu bir performans...

Neden hicbirsey yerine birseyler var sorusunun cevabi bu mu simdi...

Birseyler derken ister %1, ister %5 , isterse %100 aciklanan birseyler kastedilebilir...

Soruyu cevaplaman icin birseylerin nicin var oldugunu anlatabilmen lazim...

Aklının alamayacağı bir büyüklükteki Evren'in sadece %4,6'ı gözlemlenebiliyorsa/biliniyorsa ve geri kalan %95,4'lük kısım bilinmiyorsa,sen bu bilinen kesimi işaret edip kendi kafanda kurguladığın hayaletin varlığını iddia bile edemezsin..Eğer bunu yaparsan(ki yapıyorsunuz),bende sana geri kalan %95,4'lük kısımın neye işaret ettiğini sorarım..

Boş oda mevzusu,bu konuyu anlamanız için yeterli ama anlatamadık yine..

Bir evdeki sadece birkaç ampül ve musluk,o evin büyüklüğü hesap edildiğinde hiçbir şeye tekabül etmezler..

Yaşadığın ilçe,yaşadığın şehir,yaşadığın ülke,yaşadığın Dünya bugün yok olsa;Evren'in umurunda bile olmaz bu..Bu inanılmaz büyüklüğü anlamaya çalış biraz..%4,6 bir hiçtir..

Bu konu hakkında TEKNİK bir yazı okumak istiyorsan,mesela şu yazıyı okuyabilirsin;

http://alfa-sorgulama.blogspot.com.tr/2013/09/neden-hiclik-yerine-bir-sey-var.html

%95 hiçlik değil. Adı üstünde karanlık MADDE ve ENERJİ.

Karanlık maddenin adaylarından en kuvvetlisi karadelikler, kahverengi cüceler ve kahverengi cüce dahi olamamış yüksek kütleli gök cisimleri. Karadelikleri doğrudan gözlemleyemediğimiz için ve evrenin kütlesinin büyük çoğunluğunu oluşturduğu için karanlık madde adayı olmaya uygunlar.

Karanlık enerjininse sanal parçacıklardan kaynak aldığı savunuluyor. Yani boşluk enerjisi.

Madde ayrı şey,enerji ayrı şey,karanlık madde ayrı şey,karanlık enerji ayrı şey..Bunların hepsi ayrı ayrı değerlendirilmek zorundalar..

''Adı üstünde madde ve enerji'' ile olmaz bu işler..Bakınız;

Bildiğimiz anlamdaki maddesel yasalar, bilinen evrenin sadece kabaca yüzde 5'i ile ilgilidir. Geriye kalan %95 hala bizler için bilmecedir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Karanl%C4%B1k_enerji

Ben karanlık madde ve karanlık enerjiyi yok saymıyorum..Sadece maddenin,yani bilebildiğimiz şeylerin Evren'de nerdeyse hiçbirşeye tekabül etmediğini söylüyorum..Yani ortada ''birşeyler var'' diyebileceğimiz bir durum yok..

''Olur mu canım,koskoca Dünya'mız var'' diyebilirsiniz ama işte bize göre koskoca..Evren'e göre önemsiziz..Bunu söylemeye çalışıyorum sadece..

Sitelerde Paylaş

"Hiçlik yerine, neden birşeyler var?" yerine, " Neden anlamlı birşeyler var? " diye sormak daha yerine olur;

Mesela evrende sadece bir takım maddeler olsaydı, bu aslında hiçbir şey ifade etmeyecekti.

Yine hiçbir şeyin olmadığı bir evren olacaktı ve böyle bir soru da sorulamayacaktı.

Burda varlığının değeri olan şey, hayattır ve bilinçtir. bu olgular evrenin en büyük gerçeği olarak karşımızda duruyor.

Burdaki sorun, tanrı ile madde arasındaki olasılıkları özgürce düşünmemekten kaynaklanıyor.

Genelde dine inanırken, dinin içindeki yanlışları sorgulamayan kişilerde, bu tarz gelenekçi tutumlar sıkça görülmektedir.

Sitelerde Paylaş

bu soru varlık neden var sorusunun başka bir versiyonu...

Her şeye bir neden arama bizim bir özelliğimiz...

Her şeyin bir nedeni vardır...

Önermesi sanki bir aksiyom ...

Nedeni olmayan bir şey olamaz mı....

Nedensizce var olmak olası bir şey değil mi...

Sitelerde Paylaş

Modern fizikte yokluk diye bir kavram kullanılmaz. Yokluk ve hiçlik farklı şeylerdir. Kuantum mekaniğine göre hiçlikten birşeyler var olabilir.

Bu ayrı konu..Ben halk diliyle birşeyler anlatmaya çalışıyorum sn.ateistfikir..Dediğiniz gibi boşluk dediğimiz şey,boş değildir..

Şimdi ben bir uzay aracına binsem ve Evren'de yolculuğa çıksam,ne ile karşılaşırım?

Bunu anlatmak istiyorum..

Bindiğim aracın altı boş,üstü boş,sağı boş,solu boş..Bir boşluk içinde hareket ediyor olurum..Eğer belli bir rotam da yoksa,bir madde ile karşılaşma olasılığım çok düşük..Bu gerçeğe rağmen,inanan insanların ''niye Evren'de birşeyler var?'' demesi anlamsız..

Doğru soru şöyle olmalı..

''Niye Evren'de birşeyler yok?''

Sitelerde Paylaş

Modern fizikte yokluk diye bir kavram kullanılmaz. Yokluk ve hiçlik farklı şeylerdir. Kuantum mekaniğine göre hiçlikten birşeyler var olabilir.

Yanlis bir tanimlama...

Fizikte yokluk diye bir kavram vardir...

Planck ani ile varlik baslar...

Oncesi yokluktur...

Mutlak yokluk...

Eger birseyler olsaydi o zaman bir baslangic olmazdi...

Ayrica kuantum mekaniginde ki "mevcut uzay boslugunun bosluk olmadigi, protonlarin olusabildigi gozlenmistir" , buna casimir etki denir...

Ama bu protonlar olusurken etrafindaki enerjiden calarlar, bu da uzay boslugunun "yokluk" tanimina uymadigini gosterir...

Yani uzay boslugu yokluk degildir, ama planck aninin öncesinden bahsedilmez cunku mutlak yokluk hakimdir...

Ayrica kuantum kanunlari ve diger kanunlar mevcut evrenin fenomenleridir...

Planck anin da kanunlar da askidadir, yani o durumu mevcut kanunlarla aciklamaya calismakta mumkun degildir...

Sitelerde Paylaş

Yanlis bir tanimlama...

Fizikte yokluk diye bir kavram vardir...

Planck ani ile varlik baslar...

Oncesi yokluktur...

Mutlak yokluk...

Eger birseyler olsaydi o zaman bir baslangic olmazdi...

Ayrica kuantum mekaniginde ki "mevcut uzay boslugunun bosluk olmadigi, protonlarin olusabildigi gozlenmistir" , buna casimir etki denir...

Ama bu protonlar olusurken etrafindaki enerjiden calarlar, bu da uzay boslugunun "yokluk" tanimina uymadigini gosterir...

Yani uzay boslugu yokluk degildir, ama planck aninin öncesinden bahsedilmez cunku mutlak yokluk hakimdir...

Ayrica kuantum kanunlari ve diger kanunlar mevcut evrenin fenomenleridir...

Planck anin da kanunlar da askidadir, yani o durumu mevcut kanunlarla aciklamaya calismakta mumkun degildir...

Big bang evrenin baslangıcıdır ancak bir yoktan varoluş değildir. Varolan muazzam enerjinin boşalmasıdır. Siz inanırlara göre big bang yoktan varoluşu simgelesede bilimsel açıdan bu vaküm enerjisinin bir dışa vurumudur. Ayrıca bu vakümde bulunan virtual particuller yani yalancı parçacıklar heisenbergin belirsizlik ilkesine uyarlar yani hiçbirşeylikte bile bir fizik yasası vardır.

Sitelerde Paylaş

Big bang evrenin baslangıcıdır ancak bir yoktan varoluş değildir. Varolan muazzam enerjinin boşalmasıdır. Siz inanırlara göre big bang yoktan varoluşu simgelesede bilimsel açıdan bu vaküm enerjisinin bir dışa vurumudur. Ayrıca bu vakümde bulunan virtual particuller yani yalancı parçacıklar heisenbergin belirsizlik ilkesine uyarlar yani hiçbirşeylikte bile bir fizik yasası vardır.

Anlasilan fizigi ateist forumdan ogrenmissiniz(:...

Bigbang evrenin baslangici mi sadece , mesela enerjinin baslangici degil mi?

Sitelerde Paylaş

Anlasilan fizigi ateist forumdan ogrenmissiniz(:...

Bigbang evrenin baslangici mi sadece , mesela enerjinin baslangici degil mi?

Ne yani 1400 yıl önceki cahil ve yağmacı araplardan mı öğrenilir?

Hud/7. O, hanginizin amelinin daha güzel olacağı konusunda sizi imtihan için, henüz Arş'ı (tahtı) su üstünde iken gökleri ve yeri altı gün içinde yaratandır. Böyle iken “Ölümden sonra şüphesiz diriltileceksiniz” desen, inkârcılar “Mutlaka bu, apaçık bir büyüdür” derler.

Yahudi-arap masalına göre yeri ve gökleri tahtı su üstünde yüzen bir varlık yaratmış.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...