Jump to content

Öldükten sonra tamamen yok olma düşüncesi

Recommended Posts

• İleti 77
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

O dönemde Arap halkının adetiydi bu. Çeşitli bahaneler öne sürüyorlardı bunun için.

Böyle bir adet olamaz .Çünkü bu nesli yok edeceği gibi İnsanı diğer memelilerdende aşağı düşürür.Bunu tarihi bir hakikat olarak kabul edemeyiz.

Vicdanıda bir tarafa koyalım ama Canılarda daima Nesillerini temadi ettirme güdüsü vardır.

Sitelerde Paylaş

Kimlerden bahsediyorsanız, ben onlardan değilim.

Evet, Hz. Muhammed'e peygamberlik gelmeden önce, cahiliye döneminde kız çocukları aileleri için utanç kaynağıydı ve diri diri toprağa gçayıüyordu.

Allahtan gelen bir vahiy şöyledir, "Ve diri diri toprağa gömülen kızcağıza sorulduğu zaman: " Hangi suçtan dolayı öldürüldü?"

İşte adalet,din gününün adaleti dediğim adalet budur.

Siz Huzeyfe bin Utbe ve kölesi Salim'i duymadınız mı? Utbe bin Rebia Kureyş'in ileri gelenlerindendi. Oğlu Huzeyfe ise kendisi gibi Allaha Teslim olan kölesi Salim'i azad edip evlat edinmişti. Sonra,"Evlatlıklarınızı babalarımızın adıyla çağırın" diyen bir ayet indirildi. Bunun üzerine ikisi Yemame savaşında şehadet kendilerini bulana dek birbirinden ayrılmayan kardeşler olarak yaşadılar. Doğru, Utbe'nin oğlu Ebu Hüzeyfe'nin en yakın dostu azaldı kölesi Salim'di. Yaşarken beraberlerdi, şehadet de onları ayırmadı.

Bizans ordusu komutanı Hz George'u duymadınız mı? Halid bin Velid'e, "Dininize sonradan girenin sizin kadar kıymeti var mıdır?" diye sormuş, o da ona, "Hepimizin değeri aynıdır" cevabını vermişti.

Teslimiyet te üstünlük takva iledir

Çok eşliliğe gelince. O iki tarafından tercihidir. Kimse kimseyle evlenmeye zorlanmaz. Siz insanları, "Tek bir eşin olacak!" diye zorluyor musunuz?

:D :D buraya kadar okudum başlığı cevap vermeden yine okuycağım :D :D

Sitelerde Paylaş

Bu konuda bir araştırman var mı? Yine rasyonel düşünerek istediği gibi olması için, "Böyle olmalı" diyen ve tarihi kendi kafasında yazan bir Ateist görüyorum.

Araştırmaya gerek yok .Ha şuda araştırmadır. Bakarsınız İnsanlığa ondanda vazgeçtim bakarsınız memeli hayvanlar alemine.Yapıyorlarmı böyle bir şey?yok değilmi!

Siz tarihi din kitaplarına göre kabul ederseniz işte böyle saçmalıklarada inanırsınız.

Sitelerde Paylaş

Yeniçeri53, saçmalamayï kesmeni istememi çok görmezsin değil mi? Mantık diyorum ama icabet eden yok!

Mantıkmı diyorsun sen buna bir toplumda doğan kızları diri diri toprağa gömersen kadın namına bir şey kalmaz.Ha tabiki sana göre o zaman Erkekler Allahu taalanın izni ilahisi ile çocuk doğururlar:)))saçma olan bence sizin baştan sona saçma inançlarınızdır.

Sitelerde Paylaş

.......

Tam yaşımı yazmak istemiyorum. Nedenini düşününce belki anlayabilirsiniz.

Kalın sağlıcakla...

Burada kimseye ''yaşını yaz'' veya ''yaşını doğru yaz'' diyen yok..Yaşını yazmak istemişsin ve yazmışsın ama bir yerde farklı,başka yerde farklı yazmışsın..Bunu ben anlamıyorum..

nolan guzel yakalamıssın kardesım.

bu dıscover benı suphelendırdı.

sureklı actıgı konularda dunya hayatının anlamsız oldugunu asıl yurdun ahıret cennet oldugunu buna benzer seyler soluyor

yazdıgı yazılar fikir olarak bu yonde

ben gizli müslüman oldugunu dusunuyorum.

alttan alta forumu trolluyo olabılır.

Olabilir tabi..Şimdi bilerek yalan yazan birisine nasıl güvenelim burada?!

Bir yandan da kızamıyoruz bu insanlara..Çünkü yalanla daha çok küçükken tanıştılar..Hayatları yalan..!

Burada bir yalanlarını yakaladık diye,arkadaşa yüklenmeye de gerek yok ama biz yine gördüğümüzü belirtelim..

Bu tanımadığı insanlara "müslümansın, bizi kandırıyorsun" gibi garip iddialar moda olmaya başladı..

Herkesin yaşını tam yazma mecburiyeti mi var?

Ben kimse yazmadan farkettim. ama olumsuz birşey aklıma gelmedi. Ha 28 ha 30 ne farkeder. o kadarını yazmak bile birşeydir.

Ayrıca özel hayatla ilgili konularda "yalan" diye birşey olmaz. başkasının hakkını yemeye teşebbüs eden yanıltıcı bilgiler ancak etik dışı olabilir;

Mesela evli iken, seninle ilgilenen birine "bekarım" demek gibi...

İnsan kaç yaşında olduğunu bilmez mi?

Ben 1979 doğumluyum..78'de veya 80'de doğmamışım..Tam olarak 79'da doğmuşum..Hatta ayı ve günü bile belli.. :)

Yaşını bile doğru yazamayan birisi,ateistforumda ''öldükten sonra yok olma'' gibi şeyler üzerine yazarsa,bizde şüpheleniriz haliyle..

Evet, Hz. Muhammed'e peygamberlik gelmeden önce, cahiliye döneminde kız çocukları aileleri için utanç kaynağıydı ve diri diri toprağa gçayıüyordu.

Allahtan gelen bir vahiy şöyledir, "Ve diri diri toprağa gömülen kızcağıza sorulduğu zaman: " Hangi suçtan dolayı öldürüldü?"

Siz Huzeyfe bin Utbe ve kölesi Salim'i duymadınız mı? Utbe bin Rebia Kureyş'in ileri gelenlerindendi. Oğlu Huzeyfe ise kendisi gibi Allaha Teslim olan kölesi Salim'i azad edip evlat edinmişti. Sonra,"Evlatlıklarınızı babalarımızın adıyla çağırın" diyen bir ayet indirildi. Bunun üzerine ikisi Yemame savaşında şehadet kendilerini bulana dek birbirinden ayrılmayan kardeşler olarak yaşadılar. Doğru, Utbe'nin oğlu Ebu Hüzeyfe'nin en yakın dostu azaldı kölesi Salim'di. Yaşarken beraberlerdi, şehadet de onları ayırmadı.

Bizans ordusu komutanı Hz George'u duymadınız mı? Halid bin Velid'e, "Dininize sonradan girenin sizin kadar kıymeti var mıdır?" diye sormuş, o da ona, "Hepimizin değeri aynıdır" cevabını vermişti.

Çok eşliliğe gelince. O iki tarafından tercihidir. Kimse kimseyle evlenmeye zorlanmaz. Siz insanları, "Tek bir eşin olacak!" diye zorluyor musunuz?

Bu diri diri gömme olayı yalan..Bu yalanlarla gelmeyin buraya..Bizim kafalar müslüman kafası değil..Bunu anlamıyorsunuz siz..

Hz.George ne oluyor?

Dalga geçme bence..

Ben sana ciddi birşey yazdım..

Sümer'de bile insanlar tek eşli yaşamışlar ama senin peygamberinin ONLARCA KADINLA SEKS yapmasına rağmen,Cebrail'e ''daha iyi seks yapmam için ne tavsiye edersin?'' diye sormasının tuhaflığını işaret ediyorum..

Eğer birşeyler bilse idin,bana mesela ama Nolan Sümer'de öyle olabilir ama Yunan'da kadınlar hep geri plandaydı diyebilirdin ama bunu yapamıyorsunuz işte..Tartışmayı hiçbir zaman ilerletemiyorsunuz..Hep aynı laflar..Diri diri gömdüler filan..Sanki elinizde belge var..!

Biz burada ''Muhammed bir hayalettir,asla böyle birisi yaşamadı'' diyoruz ama siz bize ''cahiliyyeeeee'' diye feryat ediyorsunuz :huh:

Yahu,zırva bunlar..Zırva tevil götürmez..Yaşamamış bir kişi üzerine yazılmış metinleri bize gerçek diye sunmayın..Biz yemeyiz bunları..Anca anaokulundaki,ilkokuladaki çocuklar yer bunları..!

Ben dayak yemiyorum. Mirastan eksik pay da almıyorum, ki zaten derdim de değil.

Ben diyorum ki ''Türkiye'de hergün bir müslüman kadını,müslüman erkekler öldürüyor..''

Force'de diyor ki ''Ben dayak yemiyorum..''

Yahu,ben senden bahsetmiyorum ki..!

Muhammed veda hutbesinde bile ''kadınlarınızı dövün'' demiş ama sen ''ben yemiyorum ki'' diyorsun.. :ph34r:

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

öldükten sonra tamamen yo mu olacağız...

Olabilir...

Zaten var olmadan önce de tamamen yoktuk...

Ne oldu...

Yokken var olduk...

Demek ki bu olabilir bir şeymiş...

Öldükten sonrada yok olacağız...

Sonra...

Yine var olabiliriz...

Çünkü bir şere yokluktan varlığa çıktığımıza şahit olduk gözümüzle gördük yaşadık ....

Yok olmayı dert etme...

Bir şekilde yeniden var olabilirsin...

Bunun olamıyacağını kimse garanti edemez...

Ama olabileceğini rahatlıkla söyleyebiliyoruz...

Yokken var olunabiliyor...

Sitelerde Paylaş

Bu diri diri gömme olayı yalan..Bu yalanlarla gelmeyin buraya..Bizim kafalar müslüman kafası değil..Bunu anlamıyorsunuz siz..

Hz.George ne oluyor?

Dalga geçme bence..

Ben sana ciddi birşey yazdım..

Sümer'de bile insanlar tek eşli yaşamışlar ama senin peygamberinin ONLARCA KADINLA SEKS yapmasına rağmen,Cebrail'e ''daha iyi seks yapmam için ne tavsiye edersin?'' diye sormasının tuhaflığını işaret ediyorum..

Eğer birşeyler bilse idin,bana mesela ama Nolan Sümer'de öyle olabilir ama Yunan'da kadınlar hep geri plandaydı diyebilirdin ama bunu yapamıyorsunuz işte..Tartışmayı hiçbir zaman ilerletemiyorsunuz..Hep aynı laflar..Diri diri gömdüler filan..Sanki elinizde belge var..!

Biz burada ''Muhammed bir hayalettir,asla böyle birisi yaşamadı'' diyoruz ama siz bize ''cahiliyyeeeee'' diye feryat ediyorsunuz :huh:

Yahu,zırva bunlar..Zırva tevil götürmez..Yaşamamış bir kişi üzerine yazılmış metinleri bize gerçek diye sunmayın..Biz yemeyiz bunları..Anca anaokulundaki,ilkokuladaki çocuklar yer bunları..!

Ben diyorum ki ''Türkiye'de hergün bir müslüman kadını,müslüman erkekler öldürüyor..''

Force'de diyor ki ''Ben dayak yemiyorum..''

Yahu,ben senden bahsetmiyorum ki..!

Muhammed veda hutbesinde bile ''kadınlarınızı dövün'' demiş ama sen ''ben yemiyorum ki'' diyorsun.. :ph34r:

Diyorum ki, "Ben dayak yemiyorum"

Yani?? Bundan ne anlamalısın?? Ben Müslümanlardan değilim ve hangi suçu işledikleri umrumda değil.

Diyelim ki Hz. Muhammed yaşamadı (misal) ben birden hak olduğunu gözlerimle gördüğüm Teslimiyeti mi bırakacağım?

Ebu Bekir, “Kim ki Muhammed'e tapıyorsa, bilsin ki Muhammed ölmüştür. Kim ki Allah'a ibadet ve kulluk ediyorsa, bilsin ki Allah, Hayy'dır, ölümsüzdür.” demiştir.

Sen gerçeği insanlardan ibaret görüyorsan, şu an neden yanlış yolda olduğunu anlamamam mümkün değil.

Hz. George, Bizans ordusu ile yapılan savaş öncesinde Allaha Teslim olmuş ve safını değiştirerek iman edenlerle birlikte savaşmış, o savaşta şehit olmuştur.

Sanki elimizde belge var öyle mi? Hayır hayır, bana tavsiye etmeden önce benim bizzat kaçındığım şeyler yapmayacağım. Aynı ithamı size yönlendirmeyeceğim!

Bize ne Yunan kadınlarından? Bizim inandığımızda yanlışlar, "O da yaptı" diye aklanmaz. Sizin iftiralarınızın da gerçeğe zararı yok. Aksine, kendinize zarar veriyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Yani?? Bundan ne anlamalısın?? Ben Müslümanlardan değilim ve hangi suçu işledikleri umrumda değil.

Diyelim ki Hz. Muhammed yaşamadı (misal) ben birden hak olduğunu gözlerimle gördüğüm Teslimiyeti mi bırakacağım?

Ebu Bekir, Kim ki Muhammed'e tapıyorsa, bilsin ki Muhammed ölmüştür. Kim ki Allah'a ibadet ve kulluk ediyorsa, bilsin ki Allah, Hayy'dır, ölümsüzdür. demiştir.

Sen gerçeği insanlardan ibaret görüyorsan, şu an neden yanlış yolda olduğunu anlamamam mümkün değil.

Hz. George, Bizans ordusu ile yapılan savaş öncesinde Allaha Teslim olmuş ve safını değiştirerek iman edenlerle birlikte savaşmış, o savaşta şehit olmuştur.

Sanki elimizde belge var öyle mi? Hayır hayır, bana tavsiye etmeden önce benim bizzat kaçındığım şeyler yapmayacağım. Aynı ithamı size yönlendirmeyeceğim!

Bize ne Yunan kadınlarından? Bizim inandığımızda yanlışlar, "O da yaptı" diye aklanmaz. Sizin iftiralarınızın da gerçeğe zararı yok. Aksine, kendinize zarar veriyorsunuz.

çok orijinal bir inanışın var bence, daha önce böylesini görmemiştim... neyse bekleyip görelim. sen yazdıkça anlarız neymiş savunduğun.
Sitelerde Paylaş

.............

Yokken var olunabiliyor...

Madde yoktu ama var oldu..!

Kendinizin yokken var olduğunu kabul ederseniz,maddenin de yokken var olduğunu kabul etmelisiniz..Yani,maddeyi yoktan var eden bir tanrı'nın var olamıyacağını kabul etmelisiniz..Çünkü maddenin yoktan var olması için,bir tanrıya ihtiyacı yok..Tıpkı iki yetişkinin bir çocuk yapmak için başka birine ihtiyaçları olmadığı gibi..!

Öldükten sonra da ölmüş/mevta olacaksınız..Bir daha ASLA var olamayacaksınız..ASLA..!

Ebu Bekir, “Kim ki Muhammed'e tapıyorsa, bilsin ki Muhammed ölmüştür. Kim ki Allah'a ibadet ve kulluk ediyorsa, bilsin ki Allah, Hayy'dır, ölümsüzdür.” demiştir.

Müslümanlardan değilim nedir?

Allah'a inanıp budist veya agnostik mi takılıyorsunuz?

Ben sizinle ilgilenmiyorum,kimse sizin subjektif din algınızla ilgilenmiyor..Birden gözünüze gözüken şeyleri de burada aktarmayın..Çok sert tepkilere maruz kalabilirsiniz..Yani canınız sıkılabilir biraz..

Ebubekir şöyle demiş filan..Tamam da bu Muhammed'in bir TANRI olduğuna dair de bir sürü argüman var..Yazmamı ister misin?Mesela Allah'ı ve melekleri kendisine secde ettirmesi ne oluyor?Bu konuda ne diyor Ebubekir?

Ben yanlış yolda değilim,sen kanalizasyon içindesin..Bu yazdıklarımı asla kişisel algılama..İslam'ın Dünya'nın en PİSLİK dinlerinden biri olduğunu ifade etmek için böyle söylüyorum..Kafanı o kanalizasyondan çıkar ve sonra ateistlerin yolunu eleştir bence..

Hz.George'a bayıldım :D

İlk defa senden duyuyorum bu George'u :D

Cahiliyye konusunda hiçbir fikrin yok..Olsaydı ama kızları gömmüşler demezdin..Acaba bu konunun gerçek olup olmadığını hiç düşündün mü?Bu konu hakkında birşeyler okuyup,bu konunun gerçekliğini sorguladın mı?Ben yaptım bunları Force..Sana boş laf etmiyorum,bilesin..

Bak şimdi..Ne diyorsun?Bize ne yunanlılardan..Peki,neden Muhammed'den önceki arapların kadınlara şöyle şöyle yaptığını niye söylüyorsun?Sizene bu araplardan..!

Onlardan bizene,şunlardan bizene..Böyle birşey yok ya..Yahu,şu kadınlara hangi toplum ne değeri vermiş,biraz okusanız,ölür müsünüz?!

Empati yapıyorum..Ben bir kadınım ve müslümanım..İnandığım dinin peygamberinin şöyle şeyler dediğini öğreniyorum;

-Kadınlar uğursuzdur..

-Cehennem'in çoğunu kadınlarla dolu gördüm..

-Önünüzden kadın geçse namazınız bozulur..

-Kadınları dövün..

-Kadınları recm edin...

-Kadın üstüne kadınlar alabilirsiniz..

-Kadınlarınızı sıraya sokabilirsiniz,hatta benim yaptığım gibi bir gecede hepsi ile seks yapabilirsiniz..

Ooooo,uzar gider bu liste..

Bunları öğrensem,beynimden vurulmuşa dönerim ben ama siz ben o müslümanlardan değilim,benim gözüme gözüktüler,ben SÜPPER BİR MÜSLÜMANIM diyorsunuz :blink:

Yahu,OKU..!

Sitelerde Paylaş
İnsani duyguları dinle benzeştirme modası da ilginç bir gelenek. Bu konuya da biraz deyinmekte fayda var;

Mesela "ikinci hayatta daha zor bir yaşam sizi bekliyor " denilseydi.. bazı insanlar yine o hayatı isterdi, öyle değil mi....?

Çünkü sevdiklerine kavuşacaklar, yaşamaya yeni şeyler keşfetmeye devam edecekler..

Böyle bir durum olsaydı, insanların gerçekten menfaat için yeni bir hayat isteyip istemediği anlaşılacaktı

Bu durumda da, yeni bir hayat istemek, dinsel kabul edilebilir miydi.......?

Elbette hayır. çünkü dinlerde ahiret bir ödül ve ceza olarak sunulmuştur. herkese eşit şartlarda bir hayat verilmesi söz konusu değildir.

Demekki tekrar varoluşu dinle ilişkilendirmek için, öncelikle din öğretilerine göre hüküm vermek gerekli.

O halde yeni bir hayatı arzulamayı olumsuz göstermek, tamamen dine bağımlı bir düşüncedir.

Dinlerin vaadleriyle ilgili şu önemli noktaya da dikkat çekmek istiyorum:

Cennet, burda olayın yüzeysel tanımıdır...; Kadın, seks, şarap, yiyecek ve içecekler, köşkler, güzel ırmaklar.... kuran'da bunlar da vaad ediliyor.

Mesela size göre bunlardan bahsedenler de dinlere yönlendirmiş oluyor mu...?

"Şarap seviyorum" diyen insanın da bizi gizliden dine yönlendirmiş olacağını iddia edebilir miyiz..?

Yoksa "köşk almak istiyorum" diyen biri de.... veya "nehirde rafting yapalım, aşadaki ırmakta yüzelim vs." diyenler de, bizi gizliden dine yönlendirmiş olmasın..?

Ayrıca islamda dünya hayatında da ganimet ve saltanat hedefi bulunuyor;

o halde menfaatlerin önemli olduğundan bahseden insan da dine yönlendirme amacı taşımış oluyor mu..? yoksa bunu sadece güzel duyguların getirdiği arzular için mi varsayıyoruz.....?

Bir insan sevdiklerine kavuşmak, dünyada yaşamadığı mutlulukları yaşayabilmek istiyorsa bu dinseldir....

Ancaaak..... şan şöhret, mevkii, para vs. den bahsediyorsa orda bir dinsel amaç olamaz!

Şimdi bu şekilde bir değerlendirme mantık dahilinde olabilir mi..?

O halde bu çok açık bir çifte standarttır. ve algıda seçiciliktir, görmek istediğini görmektir.

Henüz yeterince tanıma fırsatımızın olmadığı bir arkadaşımız için "kesin her sözü doğrudur" diyemeyiz... Ancak tersini iddia etmenin de etik bir tarafı olamaz.

başlığı açan arkadaşımızın herhangi birine çirkin bir tavrı olduğunu görmedik...

Yoksa güvenilir ateizmin şartları; nefret güdüsüyle haraket etmek ve güzel insani duygularımızı köreltmiş olmak mıdır !?

Sonuca gelecek olursak...;

Bir düşünceyi beğenmeyip, "karşı görüş üretmekle uğraşacağıma, buna bir çamur atayım da bir daha konuşmaya çekinsin" şeklindeki nahoş tavırlara artık son verilmelidir.

Zaten bu yöntemler işe yaramıyor. bana yapılması birşey değiştirdi mi....? Hayır. tersine bu düşüncelerimi daha kararlı şekilde savunmamı ve haklı olduğumu daha iyi farketmemi sağlıyor.

"Herkes mutlaka bizi aldatmak istiyor" diyorsanız, belki de kendinizi aldatan kişi aynada saklıdır.

Sitelerde Paylaş

Şimdi kusura bakmayın burada size dur demek zorundayım.Hz. Muhammed'e peygamberlik gelmeden önce cahiliye döneminde kız çocukları diri diri gömülmüyordu bu tamamen bir uydurmadır.Belli ki tarih ile pek aranız yok.Yoksa ben size biraz özet geçeyim sonra araştırır okursunuz.Tarihe geçmeden önce biraz ayetlere değineyim.

Bir kez islam şeriatı "kadına değer verilmediği"nden , "kadın hakları" ndan söz edemez.Edemez çünkü;

Kur'an'ındaki "kadın"la ilgili ayetler , hep kadının zararına,kadını küçültücü doğrultudadır.Örnek:

-Bakara suresinin 228. ayetinde "Erkeklerin,kadınların zararına,onlardan üstünlüğü (derece) vardır" deniyor.

- Kadınlar aklen ve dinen dün (aşağı) yaratıklardır (hadis)

- İki kadının tanıklığı bir erkeğin tanıklığına bedeldir. (Bakara 282)

- Uğursuzluk üç şeyde vardır; karıda,evde ve atda (Hadis)

Fahruddin Raziden bir alıntı yapıcaktım ama uzun o yüzden sana direk kaynak geçeceğim okumak istersen okuyabilirsin.(F.Razi e't-Tefsirü'l Kebir, 6/95)

Bu ayetler,hadisler vb. uzar gider bunu burada yazmanın anlamı yok.

Şimdi gelelim kız çocuklarının islam öncesi dönemde diri diri gömüldükleri yalanına.

Böyle bir şey gerçek olamaz çünkü;

1-Kız çocuklarının neden diri diri gömüldükleri Kur'an yorumlarında hadislerde anlatılırken değişik ve çelişkili nedenler ileri sürülüyor.

-Kız çocukları "yoksulluk yüzünden diri diri gömülüyordu"

-Kız çocukları "ailelerine leke sayıldığı için diri diri gömülüyordu."

-Kız çocukları " meleklere katılsınlar diye diri diri gömülüyordu."Çünkü meleklerde tanrının kızları diye niteleniyordu.

2- İleri sürülen nedenlerin gerçek olduğu varsayılmış olsa , kız çocugu diri diri gömme geleneğinin yaygın olduğunu düşünmek gerekir.Kızın ailesi yoksulsa yoksulluktan,zenginse "ar (leke,kınama,konusu)" olmasından ayrıca "melekler katılsın" diye yani her durumda uğrayacağı sonuç aynı.Diri diri gömülmek.Bu gerçek olsaydı Araplarda kız kalırmıydı? ve kadın olurmuydu?

3-Araplarda kız çocuklarının diri diri gömme geleneği bulunsaydı islam öncesinin arap şairleri veya teologları şiirlerinde dile getirirlerdi.Hemde yaygın olarak yer alırdı şiirlerde ama yok. (Arap şairlerinin o zamanlarda ne kadar değerli olduğunu biliyorsunuzdur umarım. "Ka'b b. Lüey b. Galip , İmr'ül Kays b. Hücr el-Kindi, Kuss b. Saide el-Eyadi, Zeyd b. Amr b. Nüfeyl vb. gider.")

Şuda anlaşılır bir şey değil.

"Vaid de,mev'lüde de cehennemdedir." diye bir hadis var.Çevirirsek

"Kız çocuğunu diri diri gömen de,diri diri gömülen kız çocuğuda cehennemdedir."

Adalet anlayışına bakın.Kız çocuğunun suçu nedir ki cehenneme gider?

Tarihe bakıcak olursak eğer;

Tarihi gerçek şudur ki islam öncesi dönemde arap kadını,toplumun şerefle sayar olduğu,siyasal ve sosyal haklarla donattığı bir varlıktı;mal değil aksine hak süjesi durumundaydı.Erkeğini kendi seçer , dilediği takdirde boşayabilirdi,istediği işi yapmakta serbestti.Bunun böyle olduğunu Arap kaynaklardan öğrenebilirsiniz."Sebe melikesi" örneği cahilliye olarak küçümsenmek istenilen dönemlerde kadının devlet başkanlığına gelebildiğinin kanıtıdır."Kitab al-Muhabbar" yazarı Muhammed İbn Habib (el Bağdadi) , islamdan önce arap kadının sosyal ve ekonomik haklara sahip olduğunu,evleneceği erkeği seçmekte ya da dilediği işleri görmekte özgür bulunduğunu yazar.(Bunlar Eyyamu'l Arab'da açıklanmıştır.).Bu örnekler çoğaltılır yeter ki okumak öğrenmek iste.(Farazdak,Hammam B. Galip ŞA'ŞA emeviler döneminin ünlülerinden olup hicivleriyle tanınır ve bedevi arapların yaşamlarını dile getirmiştir)

Kitabu'l Agani'de adı geçen Selma Bint Amr ki sadece şiirleriyle değil güzelliğiylede ün salmış bir kadın,çok talipleri olmasına rağmen kendi kafasına göre uygun birini bulana kadar evlenmeme kararı almış ve birçok kişiyi reddetmiştir.Evlenirken de evlilik boyunca özgürlüğüne sahip kalacağına ve dilediği an kocasını boşayacağını dair şart koşmuştur.Nasıl olurda cahilliye döneminde bunu yapabilir ?

Yine aynı şekilde kadın şairlerden Bint Amru'l-Harise bin El-Şarid üç evlilik geçirmiş ve kocalarını kendi seçip kendisi boşamıştır.

Muhammed'in dayısı Abdü'l müttalib b. Haşim'in annesi Selma binti Amr cahilliye döneminde arap kadının özgürlüğünü temsil eder.Evleneceği zaman kendi işlerinin kontrolünü kendi elinde tutacağına ve istediği zaman kocasını boşayacağı şartı evlilik öncesi söylerdi.(bunun kaynağını hatırlamıyorum fakat yazarı ibn-i İshak araştırabilrisin)

Hemen hatırlatayım islamdan sonra arap kadını kocasını seçme ve boşama hakkını kaybetmiştir.Büyük ihtimalle Muhammed bunlardan ders alıp bunları yasakladı.

Kadınların öldürülme konusuna gelince;

Kız çocukları öldürme geleneği Muhammed'in yaşadığı dönem itibarıyla yaygın olmayıp nadir görülen olaydır.Bu gelenek kız çocuklarını uğursuz görme alışkanlığından da doğmuş değildir;Muhammed'de bunu kadına değer vermiyorlar diyerek kaldırmamıştır.Eski dönemlerde araplarda (tıpkı diğer bazı topluluklarda olduğu gibi) yeni doğan çocukları öldürme geleneği olmuştur.Bunun belli sebepleri olmuştur mesela aşiretler arası savaşlar yüzünden erkek nufusunun azalması ve kadın sayısının erkeğe göre fazla olması nedeniyle kız çocukları öldürmek gereki görülmüştür.Böylece nufus dengesi sağlanmak istenmiştir.

Yukarıda belirttiğim gibi cahilliye döneminde melekleri dişi olarak kabul ederlerdi.Bunu kurandanda anlayabilirsin.(... doğrusu ahirete inanmayanlar,meleklere dişi adını takarlardı. // 53 Necm 21,27-28) .

Meydani'nin yapıtına baktığımızda kadınların öldürülmesi o tarihlerde sadece Temim kavminde nadiren uygulanmaktaydı.

Bunca şeyi yazdım umarım zahmet edip okursun.

tarihinde Vague tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Öldükten sonra tamamen yok olacağımızı düşünmek benim de canımı sıkan bir konu. Daha taze bir ateist olduğum için bu konuları saatlerce arka arkaya hiç bir şey yapmadan oturup düşünebiliyorum. Önceden bizi öldükten sonra tekrar dirileceğimiz yalanına inandirdiklari için, ateist olduktan sonra aslında hiç birşey olmayacağını düşünmek bana ağır bir tokat gibi geldi. Ama sonradan düşündüğümde, öldükten sonra öldüğümüzün bile farkında olmayacağız, bilincimiz yerinde olmayacağı için mümkün değil zaten. Aslına bakarsan, umrumuzda bile olmaması lazım. Bu şekilde düşünürsek, su anki hayattan daha fazla zevk alabiliriz.

Sitelerde Paylaş

Epikürüs demiş ki ; " ölümden neden korkacagim , ben varken o yoktur , o varken de ben yokum"

Bir de ;

"Yoktum , varım , yok olacağım ; umurumda da degil" de demiştir..

Öldükten sonra yok olmaktan neden korkuyorsunuz , asıl sonsuza kadar var olmak korkutucu değil mi ?

Sitelerde Paylaş

Yaşam bir hak değil, bir ayrıcalıktır.

Doğanın bize kısa süreliğine tanımış olduğu bir ayrıcalık.

Biz zaten ölü idik. Milyarlarca yıl boyunca.

Ölü iken kısmen bilen, düşünen yapılara dönüştük.

Ancak bu ayrıcalığa kısa bir süreliğine sahip olduk.

Ne idi isek ona dönüşeceğiz sonunda.

Ölü idik, ölü olmaya devam edeceğiz.

O yüzden ölmeyi düşünmek yerine, yaşamda olmanın nasıl güzel bir ayrıcalık olduğunu düşünmek; bunun için doğa anaya teşekkür etmek gerekir.

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...