Jump to content

Türkiye'de Siyasi Ortam Askeri Darbe İçin Uygun mu?

Recommended Posts

Türkiye'nin son yüz yıllık tarihine ve bu arada yapılan darbelere kısa bir göz atalım..

Onlara dayanarak şu anda Türkiye'nin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik ve politik durumun yeni bir darbe için uygun olup olmadığını nasıl anlarız?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Olmasını istemem ama bu AKP bu şansı çok zorluyor çok söylenti var bu konuda türküyede ataürkün kurduğu kurumlar yıkıldı adelet yok kimsenin güveni kalmamış tayyip başkan oldu olacak ak koyunlar olduğu sürece

Sitelerde Paylaş

Bence bir darbeye gerek yok.

Atatürk'ün kurduğu kurumları Tayyip iti yozlaştırarak yok etmeye çalışıyor olabilir ama o kurumlara sahip çıkılırsa bunu başaramaz.

Tayyip bir sapıktır. Yerleşmiş demokrasileri olan batı ülkelerinde bile ona benzer sapıklar başkanlık yapmakta veya yapmak istemektedirler.

ABD'de Trump denen bir sapık ortalığı karıştırmakta ve asıp kesmektedir. Ama Trump president seçilse bile, ABD'ye bir şey olmayacaktır.

Çünkü ABD'nin demokratik kurumları president'in demokratik görüşlerinden bağımsızdır. ABD'de kuvvetler dengesi vardır ve onların hiç biri diğerlerine baskın değildir.

Aslında Türkiye'de de sözde Tayyip'in sapkınlıları ile mücadele etme gücüne ve yetkisine sahip bir kuvvetler dengesi vardır.

Hakimler, akademisyenler, avukatlar, gazeteciler ve diğer aydınlar, üniversite öğrencileri görevlerini yerine getirseler ve Tayyip itine direnseler, bir darbeye gerek kalmaz. Türkiye'de bunu yapacak bir alt yapı mevcuttur. Cesur olmaktan başka bir gereksinimimiz yoktur. Tayyip alt tarafı kendini diktatör sanan ama, olmayan, değeri kendinden menkul yoz bir sapıktır.

Ben Tayyip'i ve AKP'li sapıkları suçlamakla yetinmiyorum. Onları seçenleri de suçluyorum. Ayrıca onlara direnmekten korkan ve kendine aydın diyen ahmakları da suçluyorum. Tayyip itinin dönemi bir tür sona erecektir. Bu bir zaman meselesidir. Burada sorun bu dönemin nasıl biteceğidir. Bu dönem bittikten sonra Türkiye aydınlığa mı kavuşacaktır, yoksa karanlığa mı itilecektir. Bütün sorun budur.

Eğer bu dönemin sonunda demokratik kurumlar sağ ve salim, görevlerini yerine getirmiş kurumlar olarak çıkarlarsa, Türkiye aydınlığa kavuşacaktır.

Eğer ordu bir darbe yaparsa, demokratik kurumlar işlevlerini yerine getirmemiş olacakları için Türkiye tekrar karanlığa gömülecektir.

Bu durumda ne yapabiliriz? Direnmeliyiz arkadaşlar. Atatürk'ün kurduğu kurumların bize verdiği haklar ve sorumlulukları kullanıp, rejimimize karşı yapılan kaba ve kanunsuz müdahalelere karşı direnelim arkadaşlar.. Anayasa mahkemesi, danıştayı, üniversiteleri, gazetecileri, aydınları, öğrencileri ile Türkiye kendini bir diktatör sanan ama bir bok olmayan bu sapığa meydan okumalı ve direnmelidir.

Sitelerde Paylaş

Türkiye'de Türk aydınlarının beceremediği, Tayyip itinin sapkınlıklarına karşı demokratik kurumları devreye sokmak ve onları korumak sürecini, AB ve ABD yerine getiriyor. Ülkemizde mevcut demokratik kurumlardan yeterince yararlanamıyoruz.

Ne acı...

HACI

Sitelerde Paylaş

Sapık hırsız ite daha fazla tolerans gösteremeyeceklerine karar verdiler ve darbeye onay verdiler. Olur olmaz orasını bilemem.

https://www.aei.org/publication/could-there-be-a-coup-in-turkey/

Aydın kesim Tayyip itine direnirse, darbeye gerek kalmaz.

Bu yazılanlar abartı. Gerçeği dile getirmiyor.

Darbe Türkiye'yi maddi, manevi, sosyo-ekonomik kesin bir felakete sürükler.

Türkiye için darbe bir çözüm değildir.

Sitelerde Paylaş

Yasal olarak Tayyip itinden kurtulmak mümkündür. Darbeye gerek yoktur.

Anayasa mahkemesi ve tüm aydınlar Tayyip itine bir ultumatom vererek onu anayasaya uymaya davet edebilir.

AKP ve Tayyip itinin kanunsuzluklarına mahkemeler tarafından karşı gelinebilir. Onlara yasal çözümler bulunabilir.

TC'nin devamı için böyle bir yöntem şarttır.

Tayyip'in anayasaya karşı gelmesi ve kanunsuzlukta israr etmesi vatana ihanettir. Yargılanıp asılabilir.

Sitelerde Paylaş

Aydın kesim Tayyip itine direnirse, darbeye gerek kalmaz.

Bu yazılanlar abartı. Gerçeği dile getirmiyor.

Darbe Türkiye'yi maddi, manevi, sosyo-ekonomik kesin bir felakete sürükler.

Türkiye için darbe bir çözüm değildir.

Türkiye maddi manevi, sosyo-ekonomik olarak bir felaketin içinde zaten. Dibe vuruyoruz.

AKP sona geldi. Şurada birkaç yılı kaldı, eğer ne türden olursa olsun bir darbe gerçekleşirse bunlardan kurtulmamız mümkün olmaz.

Ekonomi çöktü, mülteci akını iyice bıktırdı, turizm bitti, PKK ve IŞİD terörü bezdirdi, Reza'lar yakalandı vs vs derken sonları yakın. Birkaç seneye daha ihtiyaç var, bunlar neye uğradığını şaşacak ve defolup gidecek.

Bunları sandığa gömmek en doğrusu. Yoksa yine mağdur edebiyatı yapıp bir yirmi sene daha başımızda kalacaklar.

Michael Rubin ABD'nin temennisini dile getiriyor ve askere "Arkandayız" diyor. ABD eliyle gerçekleştirilen Ergenekon ve Balyoz davalarıyla ABD mandacılığı karşıtı askerler tasfiye edildi ve yerine NATO'cu, ılımlı İslam'ı devam ettirmeye gayet gönüllü adamlar getirildi. Yani bir darbe olursa bile o "Atatürkçü" bir darbe olmayacak, o darbe en son 1960'larda yapıldı. Ordunun içinde bir Cemal Madanoğlu yok artık...

Rubin İsrail'ci. Yahudi lobisine yakın olduğu açıkça bilinen bir gerçek.

Muhtemelen Tayyip'e gözdağı vermeye çalışıyorlar. Amaçları Kürtlere federasyon sağlanması, Kürdistan'ın kurulması. Tayyip bu sıra milliyetçilik üzerinden oy devşirip başkan olabilmek için PKK'ya vuruyor ve ABD de doğal olarak bunu istemiyor.

Uzman, "Bunun yanında, eğer yeni olası iktidar samimi bir şekilde Kürtlerle işbirliği yapmaya hazır olduğunu gösterirse Washington onları destekler" diye ekledi.

Ve tabii siz yine bu düşüncelere katılmayacaksınız, yukarıdaki iletilerinizden birindeki cümlenize bakınca bunu tahmin etmek zor değil. Cümleniz aşağıda:

"Türkiye'de Türk aydınlarının beceremediği, Tayyip itinin sapkınlıklarına karşı demokratik kurumları devreye sokmak ve onları korumak sürecini, AB ve ABD yerine getiriyor. "

tarihinde Türk Ateist- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Michael Rubin ABD'nin temennisini dile getiriyor ve askere "Arkandayız" diyor. ABD eliyle gerçekleştirilen Ergenekon ve Balyoz davalarıyla ABD mandacılığı karşıtı askerler tasfiye edildi ve yerine NATO'cu, ılımlı İslam'ı devam ettirmeye gayet gönüllü adamlar getirildi. Yani bir darbe olursa bile o "Atatürkçü" bir darbe olmayacak, o darbe en son 1960'larda yapıldı. Ordunun içinde bir Cemal Madanoğlu yok artık...

Rubin İsrail'ci. Yahudi lobisine yakın olduğu açıkça bilinen bir gerçek.

Muhtemelen Tayyip'e gözdağı vermeye çalışıyorlar. Amaçları Kürtlere federasyon sağlanması, Kürdistan'ın kurulması. Tayyip bu sıra milliyetçilik üzerinden oy devşirip başkan olabilmek için PKK'ya vuruyor ve ABD de doğal olarak bunu istemiyor.

Bunlar ABD'nin dış politikasını yansıtmayan çok kişisel ve öznel yorumlar. Çok da saçmalar...

Sitelerde Paylaş

Hele bir darbe olsun, o zaman görürsünüz dibe vurmayı....

O darbe olursa İslamcı bir darbe olur zaten. Amerika başka türlü bir darbeyi böyle aşkla destekler mi? Siyasal İslam'ı yaratmış adamlar, on yıllardır misler gibi yararlanıyorlar, kalkıp da Kemalist bir darbe yapacak/yaptıracak değiller herhalde.

Ayrıca dediğim gibi, dibe çok yakınız ve o dibi AKP ile bulmak çok daha iyi. Onların üstüne basıp kendimizi yukarı atma şansımız olur hiç değilse.

Fethullah ve örgütü Tayyip'ten daha tehlikeli, onlardan kurtulmak çok daha zor.

ABD Tayyip'e göz dağı veriyor. Dört koldan sıkıştırdılar.

Anladığım kadarıyla siz Atatürkçü bir darbe düşünüyordunuz... Tamam, ona da karşısınız, ne olursa olsun darbe olmasın diyorsunuz da ben olsa da başka bir tür darbe olacağını söylemeye çalışıyorum.

Sitelerde Paylaş

Bunlar ABD'nin dış politikasını yansıtmayan çok kişisel ve öznel yorumlar. Çok da saçmalar...

Hiç de saçma değil. Rubin adlı CIA eskisi "Çağırın, Ergenekon'da tanıklık yapayım" diyen bir adam.

ABD'nin Türkiye ve Ortadoğuyla ilgili dış politikası da gayet açık, sadece siz kabul etmiyorsunuz yıllardır.

http://www.radikal.com.tr/yazarlar/ezgi-basaran/michael-rubin-cagirin-ergenekon-davasinda-ifade-vereyim-1122735/

Sitelerde Paylaş

Hiç de saçma değil. Rubin adlı CIA eskisi "Çağırın, Ergenekon'da tanıklık yapayım" diyen bir adam.

ABD'nin Türkiye ve Ortadoğuyla ilgili dış politikası da gayet açık, sadece siz kabul etmiyorsunuz yıllardır.

http://www.radikal.com.tr/yazarlar/ezgi-basaran/michael-rubin-cagirin-ergenekon-davasinda-ifade-vereyim-1122735/

Sizi inandırmak (ve kandırmak) ne kadar kolay böyle.. Yalanlardan ve dezinformasyonlardan ne kadar kolay etkileniyorsunuz

Bunlar kişisel zırva.. ABD'nin dış politikası değil. Nasıl inanabiliyorsunuz?

Sizleri görünce Tayyip itinin neden hala başta olduğunu çok iyi anlıyorum.

Sitelerde Paylaş

O darbe olursa İslamcı bir darbe olur zaten. Amerika başka türlü bir darbeyi böyle aşkla destekler mi? Siyasal İslam'ı yaratmış adamlar, on yıllardır misler gibi yararlanıyorlar, kalkıp da Kemalist bir darbe yapacak/yaptıracak değiller herhalde.

Ayrıca dediğim gibi, dibe çok yakınız ve o dibi AKP ile bulmak çok daha iyi. Onların üstüne basıp kendimizi yukarı atma şansımız olur hiç değilse.

Fethullah ve örgütü Tayyip'ten daha tehlikeli, onlardan kurtulmak çok daha zor.

ABD Tayyip'e göz dağı veriyor. Dört koldan sıkıştırdılar.

Anladığım kadarıyla siz Atatürkçü bir darbe düşünüyordunuz... Tamam, ona da karşısınız, ne olursa olsun darbe olmasın diyorsunuz da ben olsa da başka bir tür darbe olacağını söylemeye çalışıyorum.

Türkiye'de İslamcı darbe olmaz. ABD İslamcı darbeyi desteklemez ve istemez. Mısır'ı görmezden geliyorsunuz. Ayrıca Trump da başkan olmak üzere.

Ben Atatürkçü bir darbe düşünmüyorum. Ben bir darbe düşünmüyorum. Benim darbe düşündüğümü hangi yazımda okudunuz?

Sitelerde Paylaş

Türkiye'de İslamcı darbe olmaz. ABD İslamcı darbeyi desteklemez ve istemez. Mısır'ı görmezden geliyorsunuz. Ayrıca Trump da başkan olmak üzere.

Ben Atatürkçü bir darbe düşünmüyorum. Ben bir darbe düşünmüyorum. Benim darbe düşündüğümü hangi yazımda okudunuz?

Darbe düşünmediğinizi, ne türden olursa olsun darbe istemediğinizi biliyorum, bildiğimi de yukarıda belirttim. Bu konuda hemfikiriz zaten.

ABD halkı ırkçı, Müslüman düşmanı ve Tayyip'ten daha sapık olan Trump'ı başkan yapabilir. ABD'nin dış politikasıyla bunların ilgisi yok.

İslamcı darbe derken radikal İslam'ı getirmekten, Mursi sapkını gibi birini başa getirmekten bahsetmiyorum elbette. Ilımlı İslam modeli dediğimiz şeyden sözediyoruz, Türkiye'nin bugünkü hali gibi mesela. Gayet kullanışlı bir yöntem bu. ABD üretimi.

Pekâla... Ben size sorayım o halde.

ABD'nin Türkiye ve Ortadoğuya ilişkin politikası nedir size göre? Ne istiyor?

Sitelerde Paylaş

ABD'nin Türkiye ve Ortadoğuya ilişkin politikası nedir size göre? Ne istiyor?

ABD Türkiye'de İslamcı olmayan, istikrarlı bir demokrasi istiyor.

Aynı şeyleri Ortadoğu için de istiyor ama onların gerçekleşmeyeceğini çok iyi biliyor.

Türkiye için umudu yüksek. Çünkü Türkiye'nin az çok demokratik bir geçmişi var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...