Jump to content

Özgür irade saçmalığı ve müslüman mantığı..

Recommended Posts

"Seni, derini değiştirip değiştirip sonsuza dek yakarım" diyen bir otorite varken, özgür iradeden sözedebilir miyiz? "Seçimlerimizin sonuçlarına daima katlanmalıyız, sonuçta kendi kararındı, sorumluluk üstlenmek zorundayız, sonuçta kendi kararındı, ceza belli ve sen onu göze alıyorsan elbette inanmamakta özgürsün" gibi bir yanıt vermeyeceğini umuyorum.

Üzgünüm... Sana o yanıtı vereceğim.

Çünkü örneğini verdiğin şey "özgür irade" değil, "özgürlük". İkisi birbirinden farklı şeyler.

Çok basit; kanun bana "hız sınırını geçersen seni 160 bin lira cezalandırırım" diyor. Ben de "özgür irademle" hız sınırını geçiyorum ve ilerideki radar çevirmesine düşüyorum. Geçmiş olsun. Kanun bana bu "özgürlüğü tanımamış".

Konuyu basite aldığımı düşünme: Biri ötekine indirgenemeyen kavramlar bunlar.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 194
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Çünkü örneğini verdiğin şey "özgür irade" değil, "özgürlük". İkisi birbirinden farklı şeyler.

Çok basit; kanun bana "hız sınırını geçersen seni 160 bin lira cezalandırırım" diyor. Ben de "özgür irademle" hız sınırını geçiyorum ve ilerideki radar çevirmesine düşüyorum. Geçmiş olsun. Kanun bana bu "özgürlüğü tanımamış".

Baya agir bi trafik cezasi olmus(:...

Daha gecen hafta hiz ihlali yuzunden 412 lira ceza kesmis mobese(:...

Keske baska bi benzetme yapsaydin(:...

Sitelerde Paylaş

Etki ve tepki varsa, bir taşın, bir amipin, bir sineğin, bir farenin, bir insanın aynı etkiye verdiği tepki neden birbirlerinde farklı peki?

topu duz bir duvara atarsan gelis acisi ile seker, topu yamuk bir duvara firlatirsan farkli bir aciyla seker. Duvari farkli bir maddeden insa edip bir de yamuk yaparsan bu sefer hem yamuk hem farkli bir hizda seker.

Bu sebeple ayni etkiye farkli tepkiler veriyoruz.

Sitelerde Paylaş

Zaman yok, etki tepki var...

Ozgur irade yok, etki tepki var...

Din yok, etki tepki var...

Etki tepki yok, etki tepki var...

Arkadas neymis bu etki tepki ya(:...

Ayrica maddenin "irade" diye bi ozelligi yok diye insanin "ozgur iradesinin" olamayacagini soylemissin...

Maddenin gorme, isitme,koklama duyulari da yok, o yuzden gorme yok, isitme yok, koklama yok, cunku etki tepki var...

Gormek, isitmek ve koklamak vs gibi duyular etkiye verilen tepkidir. Bu tepkiler beyinde her an doner durur. Bu tepkileri olusturan beyin arada yanlislikla "ben" diye bir yanilsama da yaratiyor ve saniyorsun ki "ben" kokladim, "ben" duydum. "sen" diye bisey yok, etkiler tepkileri dogururken "ben" yanilsamasi ortaya cikiyor.

Sitelerde Paylaş

Zaman yok, etki tepki var...

Ozgur irade yok, etki tepki var...

Din yok, etki tepki var...

Etki tepki yok, etki tepki var...

Arkadas neymis bu etki tepki ya(:...

Ayrica maddenin "irade" diye bi ozelligi yok diye insanin "ozgur iradesinin" olamayacagini soylemissin...

Maddenin gorme, isitme,koklama duyulari da yok, o yuzden gorme yok, isitme yok, koklama yok, cunku etki tepki var...

bunlar da etkiye tepkidir zaten.
Sitelerde Paylaş

Baya agir bi trafik cezasi olmus(:...

Daha gecen hafta hiz ihlali yuzunden 412 lira ceza kesmis mobese(:...

Keske baska bi benzetme yapsaydin(:...

Doğrusunu istersen ben de attım. Ama hız limitinin değişik yüzdelerde aşılmasında değişik ceza uygulanıyor. Sanırım sen bayağı aşmışsın.

Sitelerde Paylaş

Allahin psikolojik problemleri var.

İblis dedi ki: Öyle ise beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım. ARAF-16

Iblis (veya herhangi bir kimse) Allahin dilemedigi bir seyi yapmaz, yapamaz!!!

Yukardaki ayette de Iblis Allahin ona verdigi görevi yapiyor...

Ama Allah ona Kuranda devamli hakaretler yagdiriyor, lanet ediyor vs.

Bu normal mi, arkadaslar?

Sitelerde Paylaş

Ozgur irade filan yok arkadaslar. Ozgur iradeyi nasil anladiginiz da onemli. "Saniyorum" burada tartisan kisilerin kafasindaki ozgur irade tanimini anladim.

Belki de, ozgur irade var demenizin nedeni robot oldugunuz gercegini kabul etmek istememeniz. Size robot degilmisiz gibi gelebilir ama biz de bir robotuz aslinda.

Sitelerde Paylaş

bunlar da etkiye tepkidir zaten.

Hayir efendim etki tepki diyerek gecistiremezsin...

Saglamasini yapmadigin muddetce bu iddiani dogrulamadigini bilmen gerekli...

Oncelikle insan madde ve maddeye askin bir varliktir...

Şu ozellikleriyle maddedir...

1-Kutlesi olmasi itibariyle maddedir.

2-Hacmi olmasi itibariyle maddedir.

3-Eylemsizligi olmasi itibariyle maddedir.

Şu ozellikleriyle maddeye aşkindir.

1-Canli olmasi itibariyle maddeden aşkindir.

2-Iradesi-bilinci olmasi itibariyle maddeden aşkindir.

3-Duygulari olmasi itibariyle maddeden aşkindir.

4-Duyulari olmasi itibariyle maddeden aşkindir.

Simdi maddeden aşkin özellikleri maddeye bagimli olmasi bir cevap degil.

Yani ben tutup beyindeki goz merkezini tahrip ettigimde " gormenin" maddeye ait bir ozellik oldugunu temmellendirmis olmuyorum...

Peki saglamasi ne mi?...

Herseye cevap oldugunu dusundugunuz ve karsimizda olan maddenin gecmiste kendiliginden sureclerle olusturdugu duyu,duygu,bilinc sahibi canlinin benzerini yapmaniz...

Hatta bu sefer bi avantajiniz var, kendiliginden olan bir seyi "bilincinizi" kullanarak tekrarlayacaksiniz...

Ee ama bilim o seviyeye gelmedi diyip siyrilamazsiniz...

Ben sadece gecmiste ,herseye cevap dediginiz maddenin " kendiliginden" yaptigi olayi tekrarlamanizi istiyorum...

Ne o yoksa madde herseye cevap degil mi?...

Yoksa "kendiliginden olan" bir sey sizin bilincinize baskin mi cikti...

Sitelerde Paylaş

İşemeye başlayan birinin pat diye işemeyi durdurabiliyor olması işeme eylemi üzerinde (doğa yasaları üzerinde/etki-tepki) bir kontrolü olduğunu gösterir.

Kişi işeyecektir ama...

İşte o amanın sağında işemeye devam edebilir, işemeyi durdurabilir, gülen surat şekli çizebilir gibi ihtimaller mevcuttur.

Bu ihtimaller mikro alemindeki indeterminist işleyişlerin sonucudur. Yani sinyaldeki gürültüdür (noise). Gürültülü bir sinyal analiz edildiğinde aynı veri kümesinden birbirinden farklı sonuçlar çıkartılabilir ve hiçbiri yanlış değildir.

Yaratıcılık da böyle bir şeydir. Farklı düşünceler, farklı kararlar, farklı yargılar, hayatın kendisi bu gürültünün sonucudur. Bunu hayatın tamamında görmekteyiz. Tek tip bir yapı yok, her şey çeşitlilik barındırıyor.

Doğada mutlak bir determinizm yoktur, yeterli bir determinizm vardır (büyük ölçekte). Bundan dolayı sınırlı bir özgür irademiz vardır.

Sitelerde Paylaş

Yani ben tutup beyindeki goz merkezini tahrip ettigimde " gormenin" maddeye ait bir ozellik oldugunu temmellendirmis olmuyorum...

Peki saglamasi ne mi?...

Herseye cevap oldugunu dusundugunuz ve karsimizda olan maddenin gecmiste kendiliginden sureclerle olusturdugu duyu,duygu,bilinc sahibi canlinin benzerini yapmaniz...

Hatta bu sefer bi avantajiniz var, kendiliginden olan bir seyi "bilincinizi" kullanarak tekrarlayacaksiniz...

Ben sadece gecmiste ,herseye cevap dediginiz maddenin " kendiliginden" yaptigi olayi tekrarlamanizi istiyorum...

Maddenin bilince dönüşemeyeceği konusunda bilimsel araştırmalarınız varmı?

Ne buldunuz da kesin yoktur diyorsunuz?

Canlılarda maddeden başka ne buldunuz?

İspat?

Bak kardeşim şizofreniyi,depresyonu, maddesel olan ilaçlar dizginliyor, yakında bu hastalıklar yok edilecek, çünkü bu ilaçlar tamamen maddesel dengesizlik zemininde üretiliyor ve başarılı..

Şizofren olacak kardeşine imam çare bulamayacak ama doktorun maddesel ilaçları çok çare olacak, buna emin ol..

Yana yakıla materyalist doktor arayacaksın!

tarihinde Tremor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ez cümle,

Müslüman mantığı(1);bir resmin,sandalyenin,masanın yaratıcı varsa insanın da yaratıcısı olmalıdır..

Müslüman mantığı(2):Resim,sandalye,masada ki hatalardan yaratıcısı sorumludur ki bunu hiçbir müslüman bunu inkar etmez!Bozuk sandalyeyi, masayı yapan ustanın yüzüne fırlatırlar.

Müslüman mantığı(3);insandaki hatalar,yaratıcıya ait değildir,tamamen insan hatasıdır,yani resmi yapan değil resmin kendisi suçludur,Ressamın kendisi yani Allah'ta hata yoktur..

Sitelerde Paylaş

İspat?

Materyalizmin yüklediği nitelikleriyle "kendinde madde"nin bilinci oluşturması mümkün ise....

devam edelim...

Bütün maddesel süreçler dört temel kuvvet (kütleçekim, elektromanyetik radyasyon, güçlü nükleer kuvvet, zayıf nükleer kuvvet) üzerinden gerçekleşir.

Bilişsel süreçlerin bile temeline bu yasaları koyarak, deneyimlediğimiz bütün fenomenleri açıklamaya çalışırsak mekanik materyalizmi onaylamalıyız.

Bu durumda en rasyonel açıklamalarımız şunlardır;

"Maddesel süreçlerle açıklanamayan her şey yanılsamadır"

1)Benlik yanılsamadır. Bizi oluşturan fiziksel kimyasal süreçler dağıldığında biz de hiçliğe karışmış olacağız

2)Algılarımız epifenomendir, yanılsamadır; doğada renk, ses, koku, tat, acı... vb yoktur.

3)Duygularımız yalnızca kimyasal etkileşimdir. dolayısıyla sevgi, şefkat, saygı, üzüntü, mutluluk... vb duygular da yalnızca metabolik süreçlerdir ve baş ağrısı ya da açlık hissiyle eşdeğerdir.

4)Ahlaki dediğimiz davranışlarımız da yalnızca maddenin davranışlarıdır. Maddenin davranışlarından bazılarını iyi bazılarını kötü olarak kategorize etmemiz yanılgıdır, anlamsızdır. Dolayısıyla; adaletsizliğe karşı çıkmak, ezilenleri korumak, paylaşmak, dürüst olmak... gibi davranışlar da kulağını kaşımak ya da tıraş olmakla eşdeğerdir.

5)Özgür irade yanılsamadır. Fizik yasaları evrenseldir, mutlaktır, değiştirilemez ve karşı konulamazdır. Kütle çekimine kapıldığınızda fizik yasalarına uygun olarak düşersiniz; bunu böyle murat ettiğiniz için değil! Beyninizi oluşturan madde laboratuvar ortamında izole koşullarda nasıl hareket ediyorlarsa beyninizin bütünlüğü içinde de aynı şekilde hareket ediyorlar. O halde özgür irade bunun neresinde?

Materyalizmden ödün vermeden çözmemiz gereken problemlerden birkaçını yukarıda zikrettim. Cevap verilmeye değer bulup zaman ayıran olursa... şimdiden teşekkürler!..

Sitelerde Paylaş

İspat?

Bak kardeşim şizofreniyi,depresyonu, maddesel olan ilaçlar dizginliyor, yakında bu hastalıklar yok edilecek, çünkü bu ilaçlar tamamen maddesel dengesizlik zemininde üretiliyor ve başarılı..

Şizofren olacak kardeşine imam çare bulamayacak ama doktorun maddesel ilaçları çok çare olacak, buna emin ol..

Yana yakıla materyalist doktor arayacaksın!

Maddesel olarak algıladığın o ilaçların madde olarak bir fonksiyonları yok.

Onlar bir bilginin (maddesel olmayan bir şeyin) maddesel ifadeleridir.

O nedenle şizofreni, depresyonu gibi maddesel olmayan davranışları etkileyebiliyorlar. Aynen bir düşüncenin başka bir düşünceyi etkilemesi gibi.

Rastgele madde yığınlarının bir bilgi değerleri yoktur o nedenle bu davranışlara bir etkileri de yoktur.

Materyalizmin yüklediği nitelikleriyle "kendinde madde"nin bilinci oluşturması mümkün ise....

devam edelim...

Bütün maddesel süreçler dört temel kuvvet (kütleçekim, elektromanyetik radyasyon, güçlü nükleer kuvvet, zayıf nükleer kuvvet) üzerinden gerçekleşir.

Bilişsel süreçlerin bile temeline bu yasaları koyarak, deneyimlediğimiz bütün fenomenleri açıklamaya çalışırsak mekanik materyalizmi onaylamalıyız.

Bu durumda en rasyonel açıklamalarımız şunlardır;

"Maddesel süreçlerle açıklanamayan her şey yanılsamadır"

1)Benlik yanılsamadır. Bizi oluşturan fiziksel kimyasal süreçler dağıldığında biz de hiçliğe karışmış olacağız

2)Algılarımız epifenomendir, yanılsamadır; doğada renk, ses, koku, tat, acı... vb yoktur.

3)Duygularımız yalnızca kimyasal etkileşimdir. dolayısıyla sevgi, şefkat, saygı, üzüntü, mutluluk... vb duygular da yalnızca metabolik süreçlerdir ve baş ağrısı ya da açlık hissiyle eşdeğerdir.

4)Ahlaki dediğimiz davranışlarımız da yalnızca maddenin davranışlarıdır. Maddenin davranışlarından bazılarını iyi bazılarını kötü olarak kategorize etmemiz yanılgıdır, anlamsızdır. Dolayısıyla; adaletsizliğe karşı çıkmak, ezilenleri korumak, paylaşmak, dürüst olmak... gibi davranışlar da kulağını kaşımak ya da tıraş olmakla eşdeğerdir.

5)Özgür irade yanılsamadır. Fizik yasaları evrenseldir, mutlaktır, değiştirilemez ve karşı konulamazdır. Kütle çekimine kapıldığınızda fizik yasalarına uygun olarak düşersiniz; bunu böyle murat ettiğiniz için değil! Beyninizi oluşturan madde laboratuvar ortamında izole koşullarda nasıl hareket ediyorlarsa beyninizin bütünlüğü içinde de aynı şekilde hareket ediyorlar. O halde özgür irade bunun neresinde?

Materyalizmden ödün vermeden çözmemiz gereken problemlerden birkaçını yukarıda zikrettim. Cevap verilmeye değer bulup zaman ayıran olursa... şimdiden teşekkürler!..

Yukarıdaki açıklamamdan hareketle burada madde bir yanılsama olarak ortaya çıkmaktadır.

Bilgi daha temel görünmektedir. Madde ise onun bizdeki algısıdır, render edilmiş halidir. Öyle evrimleşmiş olmalıyız.

"It from bit"

Sitelerde Paylaş

Bak şimdi.

Halkın özgür iradesi var mıdır?

Hayır .insanlardan oluştuğu için yoktur.insanlarin hareketi halkı oluşturur.

İnsanlarin özgür iradesi var mı?

Hayır .hücrelerden oluştuğu için yoktur. Hücrelerin hareketleri insanı oluşturur.

Hücrenin özgür iradesi varmı?

Hayır.organik ve in organik molekülerden oluştuğu için yoktur. Bu molekülerin hareketi hücreyi oluşturur.

Molekülerin özgür iradesı varmı?

Hayır atomlardan ve atom hareketlerinden oluşur.

...

Karar yok, özgürlük yok ,etki ve tepki var.

Bu nasıl bir toptan indirgemecilik, nasıl bir düz mantık ki?

Hücrelerin, moleküllerin, onları oluşturan atomların vs insan gibi bir bilinci yok. Kendilerinin farkında değiller, duyum ve bilgiyi değerlendirmek gibi süreçlere sahip değiller, bilinçleri yok.

Lafa bak... "Hücrenin özgür iradesi yoktur, o halde hücre yığınından mevcut insanın da özgür iradesi olmaz."

Bütün o hücreler bir araya gelip bir de beyin diye bir şey oluşturmuş, nasıl çalıştığına falan da bir bak istersen. Tövbe tövbe...

Sitelerde Paylaş

Bu hiçbir açıdan denk bir örnek değil ama. Biri bir kere mahsus ve gayet tolere edilebilir bir cezayken diğeri tolore edilmesi neredeyse imkansız olan ve sonsuza dek süreceği bilinen bir ceza.

Bazı durumlarda özgürlüğü kullanıp kullanmamak da muhakemeye ihtiyaç duyar. Dolayısıyla ortaya bir irade koymak gerekir. Ayrıca ortada bir çok net bir yasak varsa özgürlükten sözedebilmek ne kadar doğru? Trafik kuralını çiğneme özgürlüğümüz yok, olmadığı için para cezasına çarptırılıyoruz zaten. Bazı kuralları ihlal ettiğimizde ehliyetimize el koyuluyor, bazen de hapse atılıyoruz. Trafik kurallarını çiğneme özgürlüğümüz yok, bunlar negatif özgürlükler alanına da girmez.

Allah bize yapmamız ve yapmamamız gerekenleri, diğer bir deyişle hakkımızda hayırlı olanları ve olmayanları söyler. Onlara uymak ve uymamak bizim tercihimize bağlı diyerek özgür irademiz varmış gibi düşünmek biraz kandırmaca gibi duruyor.

Sonunda tolore edilmesi mümkün olmayan cezalar var çünkü. Cehennem.

Bir de Kur'an her şey hakkında konuşur, mutfağımıza ve yatak odamıza kadar karışıp yöntemler dikte eder. Biz kullar düşünmeye gerek olmaksızın söylenenleri yapmaya zorlanırız vs.

Sitelerde Paylaş

Peki saglamasi ne mi?...

"1-Canli olmasi itibariyle maddeden aşkindir."

Değildir,canlı madde yığınıdır.

"2-Iradesi-bilinci olmasi itibariyle maddeden aşkindir."

Irade-bilinç canlının sinirsel aktivitelerinin ürünüdür. Örneğin bilinç dışarıdan spesifik algılar ile algılanan etkinin noron sistemleri(duyu, ara, motor noron) ile elektrik akımı ile beyine iletilir. beyinde noronlar arası akson ve dentrit kolları arasında kurulan köprüler ile bilgi oluşur. Bu bilgi iletinin norondaki sodyum potasyum dengesini bozması ile algılanır ve tepki verilir.ne kadar çok köprü kurulursa o kadar bilgi kayıt edilir. Bu dışarıdan etki sonucu oluşan köprüler bilincinizi oluşturur.

"3-Duygulari olmasi itibariyle maddeden aşkindir."

Duyular beynin yan lobları ve amigdala ile kraniyal sinir sisteminin limbik sinir sistemi ile verdiği norotransmitter tepkidir.

Duyu olarak algıladığın durum norotransmitter madde ile hücrelerin uyarılmasıdır.

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu nasıl bir toptan indirgemecilik, nasıl bir düz mantık ki?

Hücrelerin, moleküllerin, onları oluşturan atomların vs insan gibi bir bilinci yok. Kendilerinin farkında değiller, duyum ve bilgiyi değerlendirmek gibi süreçlere sahip değiller, bilinçleri yok.

Lafa bak... "Hücrenin özgür iradesi yoktur, o halde hücre yığınından mevcut insanın da özgür iradesi olmaz."

Bütün o hücreler bir araya gelip bir de beyin diye bir şey oluşturmuş, nasıl çalıştığına falan da bir bak istersen. Tövbe tövbe...

yukarıda yazdım efendim.
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...