Jump to content

Özgür irade saçmalığı ve müslüman mantığı..

Recommended Posts

• İleti 194
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ne olmadığı belli ama. ruh değil! cin değil! allah değil!

her bilinmeyeni kendinize yontma çabası da ahlaklı bir davranış değil!

Ne olduğunu bilmiyorken ne olmadığını da bilmiyorum haliyle. Sen neyin olmadığını biliyorsan sana saygı duyarım.

Ama yapmadığım bir şeyle beni itham ederek ahlaklı davranış örneği göstermene ise saygı duymuyorum.

Sitelerde Paylaş

Ne olduğunu bilmiyorken ne olmadığını da bilmiyorum haliyle. Sen neyin olmadığını biliyorsan sana saygı duyarım.

Ama yapmadığım bir şeyle beni itham ederek ahlaklı davranış örneği göstermene ise saygı duymuyorum.

yalnızca o mesajını görmüş olsaydım, elbette yapmadığın birşeyle itham ediyor olurdum. ancak her fırsatta materyalizme saldırmak ve bilimsel çalışmalardan metafiziksel anlamlar çıkarmak gibi bir alışkanlığın olduğu için "%96'sının ne olduğu belli değil" cümlesindeki alt metin forumu düzenli takip edenlere aşikar oluyor. ayrıca biliyorum dersem neden bana saygı duyacakmışsın? şu anda böyle birşey söyleyen bariz yalancıdır. neden bir yalancıya saygı duyulacakmış?
Sitelerde Paylaş

yalnızca o mesajını görmüş olsaydım, elbette yapmadığın birşeyle itham ediyor olurdum. ancak her fırsatta materyalizme saldırmak ve bilimsel çalışmalardan metafiziksel anlamlar çıkarmak gibi bir alışkanlığın olduğu için "%96'sının ne olduğu belli değil" cümlesindeki alt metin forumu düzenli takip edenlere aşikar oluyor. ayrıca biliyorum dersem neden bana saygı duyacakmışsın? şu anda böyle birşey söyleyen bariz yalancıdır. neden bir yalancıya saygı duyulacakmış?

Bu forumda deney yapamayacağıma göre yapılanları yazıp sonuçlarını felsefi olarak yorumlamam kadar doğal ne olabilir.

Bilim zaten bu şekilde ilerler.

Bu forum da zaten yorum yapmak için vardır.

Yorumlarımı beğenmiyorsan karşı yorumlar üret sana daha çok saygı duyayım.

Materyalizme saldırmak suç mu, sanki dogmana saldırıyorum gibi ifade etmişsin.

Bir an için bir şeyler biliyor olabileceğini düşünüp saygı duydum, demek ki kaçırdığım bir şeyler var, araştırıp öğrenen başkaları da var diye düşündüm.

Yalancıysan tabi ki saygı duymam. :)

Sitelerde Paylaş

ne bu şimdi, cevap mı verdin? yorumuna karşı yorum yapıyorum işte, ortada farklı birşey mi var? orada yüksek bilimsel bir yüzde vererek imalarda bulunuyorsun, başkaları da elbette sana bilinmeyenin metafizik hiç bir anlama gelmeyeceğini söyleyecek.

Sitelerde Paylaş

ne bu şimdi, cevap mı verdin? yorumuna karşı yorum yapıyorum işte, ortada farklı birşey mi var? orada yüksek bilimsel bir yüzde vererek imalarda bulunuyorsun, başkaları da elbette sana bilinmeyenin metafizik hiç bir anlama gelmeyeceğini söyleyecek.

O bilinmeyen %96 zaten metafizik. Bilinse metafizik olmazdı. :)

Sitelerde Paylaş

ne dediğimi herkes anladı, sen de anladın. bazı kelimelerin günlük kullanımı galattır.

asıl senin varsa hayalgücün dışında bir delilin, vakit kaybetmeden Randy vakfına yollan. parayı kaparsın, oldu mu şekerim ;)

Bu forumda benim cin, peri ve benzerlerini savunmadığımı tartışmaya girdiğim ve bu tartışmaları okuyanlar bilir.

Söylemediğim şeyleri söylemişim gibi yaparak sonra da onlar üzerinden bana saldırarak boşa zaman harcıyorsun malta erigi.

Sitelerde Paylaş

Bizim gordugumuz tek sey madde. Ha maddeden baska bisey varsa, bunu ispatlamasi gereken iddiayi yapan kisi. Birinin ortaya bisey atip, bunun yoklugunu ispatla demesi kadarda sacma bisey yok.

Görülen ve algılanan herşeyin madde olduğuna kim karar veriyor...?

Bunun "madde" olarak tanımlanması gerektiği, hangi bilimsel deneyle kesin sonuca bağlanmıştır...?

Mesela bu dünyanın küre olduğu kadar kesin bir bilimsel bilgi ise, neden milyarlarca insan bunu kabul etmemiş durumdadır..?

Bugün kuran'da "yatak gibi düzledik" denilmesine rağmen artık müslümanlar bile dünyaya "yuvarlak" diyor.

ama "herşey maddedir" iddiasını, özgür düşünebilen nonteistler dahil, 7 milyar civarında insan kabul etmiyor.

Mesela isteyen nesnel olarak algılanan herşeye "varlık" diyebilir. Bunu da "canlı ve cansız varlıklar" olarak ikiye ayırabilir.

Buna "hayır, bu mantıksız olur" diyebilecek hiçbir aklı başında insan olamaz, öyle değil mi..?

Nesnel olmayan varlıkları da, hayali / inançsal / mantıksal ... gibi kendi arasında ayırımlara tabii tutabiliriz.

Görüldüğü gibi, gerçeklerden bahsedeceksek "herşey maddedir" dememize gerek yok.

Bilime göre, eylemsiz nesnelere madde denilir zaten...

Bunun haricinde şunları da, alıntıdan bağımsız / genel olarak belirtmek istiyorum;

Ateizmin şartı materyalizm ise, ateizm de sorun var demektir. ki eğer amaç tanrının olmadığını belirtmek ise böyle bir şart olamaz.

O zaman "herşey madde değil ise, tanrı olup olmadığı bilinemez" noktasına gider. Tanrı konusuna tepki göstermek ise, müslümanın zihnine"tanrının olduğunu düşünüyorsan dine inanmalısın" mesajını vermektir.

Ayrıca tanrı / yaratıcı / bilinç.... bunlar farklı şeyler. "Şunu evrim yaptı" diyen ateist de, doğanın bilinçli bir davranışından bahsetmektedir aslında...

Burası ateistforum ise materyalizm de eleştirilebilmelidir. forumun kuruluş amacı ve ilkelerinde bu anlama gelen ifadelere yer verilmiş. Aksi zaten eleştiriyi "saldırı" olarak gören dinsel anlayışa girerdi. forumlar karşıt görüşleri paylaşmak için vardır.

Materyalizmle ilgili birçok eleştirimi henüz yazmış değilim. materyalizmin bilimsel bilgi olduğu iddiasının geçersizliği konusunda her türlü mantıksal delil mevcut.

sadece naturalizm ile kesişen bölümünün akla mantığa uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Elbette burda materyalizmi savunan çok kişi vardır. ama cevap veremeyince fikire değil, kişiye yönelme takdiği zaten verilecek cevap olmadığını gösterir ( malasef bu duruma çok tanık oluyoruz.)

Sitelerde Paylaş

Bunun "madde" olarak tanımlanması gerektiği, hangi bilimsel deneyle kesin sonuca bağlanmıştır...?

Mesela bu dünyanın küre olduğu kadar kesin bir bilimsel bilgi ise, neden milyarlarca insan bunu kabul etmemiş durumdadır..?

Bugün kuran'da "yatak gibi düzledik" denilmesine rağmen artık müslümanlar bile dünyaya "yuvarlak" diyor.

ama "herşey maddedir" iddiasını, özgür düşünebilen nonteistler dahil, 7 milyar civarında insan kabul etmiyor.

Bilim veriyor, bilimsel metotlar ve bilimsel düşünce karar veriyor. Gerçekler insanların kabul edip etmemesine göre belirlenmez.

Görülen ve algılanan her şey maddedir, değil diyorsan "görülen ve algılanan ama madde olmayan bir şey" göstereceksin.

Sitelerde Paylaş

gorunen hersey madde oldugunu biliyoruz, alet edavatimizla olcuyoruz, olcemezsek bile varligini indirekt olarak farkedebiliyoruz. Sen gorunen ve algilanan biseyin madde olmadigini goster, onun ustune bilim kafa yorsun. Kalkip enerji var, o madde degil deme. Madde ile soylemek isteidigimiz sey varligini olcebildigimiz seyler.

Bir muslumanin dunyaya yuvarlak demesi onun salak oldugunun gostergesi. Niye diye soracak olursan, Kurana ters. Bir insan muslumansa, Kurandaki hersey ona gore dogrudur. Sen istersen uzaya git, dunyanin fotografini cek, musluman adamin dunyanin yuvarlak oldugunu mantiken kabul etmemesi lazim. Ediyorsa, musluman olamaz, kalamaz. Yani bir insan Kuran komple dogrudur, ama suralari yanlistir diye ima ettiginde musluman kalamaz.

Burda hersey maddedir derken, soyledigimiz sey evrendeki hersey karanllik madde, karanlik enerji, atom, isik, enerji veya onlarin transformasyonu ile olusmus seyler. Baska bi nane yok. Ha basla bisey varsada, onu bulacak olan zaten bilim. Yok farkli boyutlar var, ama biz su anda bilmiyoruz, yada farkinda olabiliriz diyebilirsin. Dogru olabilir,ama su anda spekulasyondan ibaret. Kanit gerek.

Mesela isteyen nesnel olarak algılanan herşeye "varlık" diyebilir. Bunu da "canlı ve cansız varlıklar" olarak ikiye ayırabilir.

Buna "hayır, bu mantıksız olur" diyebilecek hiçbir aklı başında insan olamaz, öyle değil mi..?

Nesnel olmayan varlıkları da, hayali / inançsal / mantıksal ... gibi kendi arasında ayırımlara tabii tutabiliriz.

Görüldüğü gibi, gerçeklerden bahsedeceksek "herşey maddedir" dememize gerek yok.

Bilime göre, eylemsiz nesnelere madde denilir zaten...

Nesnel olmayan varlik ne? Nesnel olmayan varlik cin, buyu vs diyorsan, onlar zaten yok.

Insan bilinci falan diyorsan, bunlar tamamen senin kafada olan seyler, bir madde karsiligi var zaten.

tarihinde skander tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Görülen ve algılanan her şey maddedir, değil diyorsan "görülen ve algılanan ama madde olmayan bir şey" göstereceksin.

Sen gorunen ve algilanan biseyin madde olmadigini goster, onun ustune bilim kafa yorsun.

Mesela demokrasi, algılanan ama madde olmayan bir şeydir.

tarihinde vitamin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Fizik yasaları dışında hareket eden maddeler varmıdır ?

Yoksa özgür iradeden bahsedilemez.

İnsanın maddeden ibaret olması sözkonusu değil. o yüzden madde ile insanı tümüyle aynı katagoride değerlendiremeyiz.
Mesela bir taşı uçurumdan aşaya attığınızda direkt yere düşer.
İnsan ise dilerse yamaç paraşütünü alıp süzülür.. dilerse de sırt roketi takıp daha yukarlara doğru uçar.
Bunu yine fizik kanunları kapsamında yapıyor belki ama neticede nereye çekilirse oraya gitmiyor insan...
Madde insanın piyonudur, kuklasıdır, kölesidir.... İnsan maddeyi işler, ona istediği şekli verir. ister parçalar, ister atar, ister satar...
Ancak madde insan üzerinde aynı şeyleri yapamaz. insana karşı acizdir. bir hata yapmağınız sürece maddesel dünya insana zarar veremez.
Zarar verirse zaten bu kendisinin yaptığı bir fiil olamaz. madde düşünemez, karar veremez. Yani madde kendi başına ancak bir hiç hükmündedir.
Sitelerde Paylaş
Şunu da ekleyeyim.....;

İnsanın bilgi, çalışma ve yaratıcı zekası ile 1-2 milyar yılda veya daha kısa sürede yeni bir evren tasarlayıp, yeni maddeler ve evrenler oluşturacak aşamaya gelmesi gayet olası bir durum.

Yani bilinç ve bilgi ile, evrene ve maddeye hükmedilir. ancak maddenin bilinç üzerinde böyle bir imkanı en başta mantıken olamaz. çünkü "hükmedebilme" fiili için dahi, bilinç mutlak bir zorunluluktur.

Sonuçta maddeyi iktidara getirip, insanı etkisiz bir konuma indirgemek ile, aynı şeyi tanrıyla yapmak arasında çok fazla fark bulunmuyor.

Eleştiri konusu yapılan deizm'de bile, insana hükmeden ve insanı etkisizleştiren bir varlıktan bahsedilmiyor.

Çünkü bu teistik inançların bir özelliği. ne yazıkki bu teist anlayış, farkında olmadan ateizme bulaştırılmaktadır.

İyi olan gerçekler daha açıkça ifade edilebilmelidir. o yüzden şunu net bir bilgi ve farkındalık olarak söylüyorum...;

İnsanın sadece madde olduğu, hiçbir irade ve karar alma yeteneğimizin olamayacağı... boş ve temelsiz bir hurafeden başka birşey değil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...