Jump to content

Özgür irade saçmalığı ve müslüman mantığı..

Recommended Posts

Teyit ettiğimi düşündüğüne göre düşünsel olarak biliyorsun, düşüncelerinin dışında ne olup olmadığından pek emin değilsin.

Bilmiyorum ,bilmiyorsun,bilmiyor yani kimse böyle bir şeyden haberdar değil o zaman yok yargı askıda yok saydım sen de bunu yap tavsiyem budur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 194
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

madde var, bunu biliyoruz. madde dışında birşeyin varlığını iddia eden, kanıtlamakla mesuldür. kanıtlayamıyorlarsa da, yoktur. her palavrayı ciddiye almak gibi bir mecburiyet yok.

Maddenin var olduğunu nasıl biliyorsun? Kanıtladın mı? Elinde bir tek zihninde oluşturulan bir gerçeklik algısı var. Beynin dış dünyadan gelen sinyallerden bir sahne oluşturuyor sen de ona gerçek diyorsun.

Kırmızı renk algıladığında gerçekte o şeyin kırmızı olduğunu bilmiyorsun. Sana gelen belli bir frekanstaki ışık, beynin de o frekansı kırmızı olarak algılamanı sağlıyor. O şeyin gerçekte kırmızı olup olmadığından emin olamazsın. O şeyin madde olduğundan da emin olamazsın. Pekala bir matematiksel fonksiyonu işleyip gerçeklik sahnesi oluşturuyor olabilirsin.

Bunun böyle olmadığını kanıtla maddenin var olduğunu kabul edeyim. Sonra da ben madde dışında bir şeyin varlığını kanıtlayayım.

Sitelerde Paylaş

tuhaf Matrix hikayeleri ile ilgilenmiyorum. gözlemlenebiliyosa, ölçülebiliyorsa, var demektir. geri kalanı inanç olur. her tuhaf inancı da ciddiye alacak değilim. hele milyarlarca gerizekalının olduğu bir dünyada...

iddiada bulunan, iddiasını kanıtlar.

Sitelerde Paylaş

tuhaf Matrix hikayeleri ile ilgilenmiyorum. gözlemlenebiliyosa, ölçülebiliyorsa, var demektir. geri kalanı inanç olur. her tuhaf inancı da ciddiye alacak değilim. hele milyarlarca gerizekalının olduğu bir dünyada...

iddiada bulunan, iddiasını kanıtlar.

Maddenin var olduğunu iddia ettin birşey kanıtlamadın ki!

Sitelerde Paylaş

Haydaa adam göz önünde ortada olanın kanıtını istiyor işte idealizm böyle bir üfürüktür.

Ben de varlığından emin olabileceğin tek şey, kesin bildiğin tek şeyden bahsediyorum bilinç. Maddesel değil.

Gördüğünü düşündüğün dış dünya ise bir konstrüksiyon, neyin görüntüsü olduğundan emin olamayız, özünde ne olduğu belli değil. Madde diyorsan kanıtla.

Sitelerde Paylaş

Ben daha fazla konuşmak istemiyorum sayın vitamin . Resmen burda elimde bardak var diyorum siz diyorsunuz ki o bardak mı kanıtla hadi ya da sen yoksun hadi kanıtla var olduğunu. Ortada olanın kanıtını istiyorsunuz nüanslarda takılıp kalıp Sofistler gibi laf ebeliği yapıyorsunuz retorik kasıyorsunuz. her konunuz böyle bilim bu saçmalıkları kabul etmez.

Sitelerde Paylaş

Ben daha fazla konuşmak istemiyorum sayın vitamin . Resmen burda elimde bardak var diyorum siz diyorsunuz ki o bardak mı kanıtla hadi ya da sen yoksun hadi kanıtla var olduğunu. Ortada olanın kanıtını istiyorsunuz nüanslarda takılıp kalıp Sofistler gibi laf ebeliği yapıyorsunuz retorik kasıyorsunuz. her konunuz böyle bilim bu saçmalıkları kabul etmez.

aynen öyle. ben de bu sebeple cevap vermeyi kestim. "maddeyi kanıtla" diyen biriyle tartışmak, havanda su dövmek olur. sidik yarışından başka birşey değil bundan sonrası.
Sitelerde Paylaş

Öyle bir şey demiyorum onu sen öyle anlıyorsun. Ben sana evet o bardaktır diyorum sen daha ileri gidip onun ne olup olmadığı ile ilgili çıkarımlar yapıyorsun ve onun madde olduğunu söylüyorsun.

Ben de sana madde olduğunu nasıl kanıtlıyorsun diye soruyorum. Çünkü sen deneyimlenebilenin ötesinde bir takım çıkarımlar yapıyorsun.

Ben de onun matematiksel bir fonksiyon olduğunu söylersem bunu yanlışlayabilir misin?

Sitelerde Paylaş

Öyle bir şey demiyorum onu sen öyle anlıyorsun. Ben sana evet o bardaktır diyorum sen daha ileri gidip onun ne olup olmadığı ile ilgili çıkarımlar yapıyorsun ve onun madde olduğunu söylüyorsun.

Ben de sana madde olduğunu nasıl kanıtlıyorsun diye soruyorum. Çünkü sen deneyimlenebilenin ötesinde bir takım çıkarımlar yapıyorsun.

Ben de onun matematiksel bir fonksiyon olduğunu söylersem bunu yanlışlayabilir misin?

Evren işlem yapmaz matematik yoktur içinde bunu söylediğin an evrenin = 1/2 y+x= karekok e işlemini yapmasını beklersin

Böyle bir saçmalık yok,evren sadece olandır,ortada vardır ve işlem yapmak gibi bir derdi olmaz.İşlemi biz onu anlamak için kıyas olarak kendimizi referans alarak yaparız fonksiyondan kastınız buysa eğer bu absürdtür.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evren işlem yapmaz matematik yoktur içinde bunu söylediğin an evrenin = 1/2 y+x= karekok e işlemini yapmasını beklersin

Böyle bir saçmalık yok,evren sadece olandır,ortada vardır ve işlem yapmak gibi bir derdi olmaz.İşlemi biz onu anlamak için kıyas olarak kendimizi referans alarak yaparız fonksiyondan kastınız buysa eğer bu absürdtür.

Konuyla ilgili link vereyim ki böyle bir şeyi uydurduğumu düşünme. Mathematical universe hypothesis

Neyse, zaten benim orada belirtmek istediğim madde çıkarımınızın sağlam bir zemine oturmadığı.

Kaldı ki maddenin ne olduğunu bile bu durumda bilmiyorsunuz. Bilmeye kapalı bir alanla ilgili kesin cevaplar veriyorsunuz.

Bunun absürdlüğünü vurguluyorum. Çünkü siz deneyimlenebilenin ötesinde bir takım çıkarımlar yapıyorsunuz.

Buna da metafizik denir, materyalizm o yüzden metafizik kategorisindedir.

Sitelerde Paylaş

Hayda . Bana bilmediğim şeyler söylemiyorsun matematik evren,holografik evren,matriks evren bilirim bunları hepsi absürd metafizik çıkarımlar teizmden hiçbir farkı yok.

Materyalizm ortada olanı bilimin yöntemlerince tanımlananı ve bilimin olmayanı kabul eder hepsi bu madde de bilimde neyse odur tanımı neyse odur metafizik bir öge değildir.

Sitelerde Paylaş

Hayda . Bana bilmediğim şeyler söylemiyorsun matematik evren,holografik evren,matriks evren bilirim bunları hepsi absürd metafizik çıkarımlar teizmden hiçbir farkı yok.

Materyalizm ortada olanı bilimin yöntemlerince tanımlananı ve bilimin olmayanı kabul eder hepsi bu madde de bilimde neyse odur tanımı neyse odur metafizik bir öge değildir.

Bu evren modelleri neye göre senin absürdünden daha absürd? Hepsi bilimsel hipotezler, ben daha yanlışlayanı görmedim, sadece olamaz, edemez gibi laflar dolanıyor ortalıkta.

Materyalizmin açıklaması zaten bilimsel olsa alternatif açıklamalar ortaya çıkamazdı ki. Herkes kabul ederdi.

Bu durumun varlığı zaten üzerinde ısrar ettiğin şey üzerinde daha çok düşünmen gerektiğini gösteriyor.

Sitelerde Paylaş

İnsanı "sadece madde" olarak görmek, onu fişe takılıp başkaları tarafından kumanda edilen ve alınıp satılabilen bir robot konumuna indirgemek anlamına gelir;

cJutRkm.jpg

Sayın ahmak,hangi materyalist böyle cevaplar verir ..

Senin gibi,soyut,somut nedir bilmeyen bir mal hazırlamış bunu..

Müslümanlar allah konusunda sıkışınca,aklını göster der..

Senin de bu mallardan bir farkın yok...

Sitelerde Paylaş

Bu evren modelleri neye göre senin absürdünden daha absürd? Hepsi bilimsel hipotezler, ben daha yanlışlayanı görmedim, sadece olamaz, edemez gibi laflar dolanıyor ortalıkta.

Materyalizmin açıklaması zaten bilimsel olsa alternatif açıklamalar ortaya çıkamazdı ki. Herkes kabul ederdi.

Bu durumun varlığı zaten üzerinde ısrar ettiğin şey üzerinde daha çok düşünmen gerektiğini gösteriyor.

Olamaz değil olabilir ama çöp,spekülasyon .Madde ise ortada orda burda şurda her yerde.Masal anlatıyorsunuz yani bunlar teori değil bilimsel spekülasyon.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Olamaz değil olabilir ama çöp,spekülasyon .Madde ise ortada orda burda şurda her yerde.Masal anlatıyorsunuz yani bunlar teori değil bilimsel spekülasyon.

Benim spekülasyonum senin spekülasyonundan daha doğru diyorsun sonra da bilimsellikten bahsediyorsun.

Madde adını verdiğin şey başka bir şeyin görüntüsü. O başka şeyin ne olduğu bilinemez durumda materyalizm açısından. Çünkü bilme işlemi için bilinç gerekli. Ama sen bilinç diye bir şey yoktur dediğinde ortada kalıyorsun. Sonra da ısrarla bildiğinden bahsediyorsun. Bir taş çevresindekileri ne kadar bilebiliyorsa sen de o kadar bilirsin. Sıfır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...