Jump to content

Özgür irade saçmalığı ve müslüman mantığı..

Recommended Posts

O zaman makineden hayalet nasıl ortaya çıkar bilimsel olarak göster.

Aynı kendin gibi biriyle karşılaştığında nasıl anlaşacaksınız, merak ediyorum. Biriniz kızıp diğerine bir tokat yapıştırdığında, "Neden bana vurdun?" "Ben sana vurmadım ki" "Hayır, vurdun." "Hayır, ben vurmadım. Her şey senin kafanda. Kanıtla benim vurduğumu?" cümleleri havada uçuşur artık. En sonunda tımarhanede dialog devam eder.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 194
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Makineler bilinç sayesinde yapılabiliyor. bu gerçeği herkes kabul ediyor herhalde öyle değil mi..?

Son derece kesin ve mantıksal bir doğru; mesela bir bilgisayar kendi kendini üretemez. bunu biliyoruz.

Peki insana gelince onun varlığında etken olan bilinç, nasıl sadece ruhsal varlıklar olarak düşünülebilir....?

Böyle birşeyi, ancak dinsel düşünce sayesinde varsayabiliriz.

Materyalistler bunu iddia ediyor. çünkü bilinçten bahsettiğimizde ortaya getirilen savunma budur.

İşte materyalizmin çıkmazlarından biri de budur. Materyalizm din temelinde varsayımlar üreterek sonuç çıkarmaktadır.

"Ruhani varlıkları geçersizleştirmek için, herşeyi madde varsaymak zorundayız" düşüncesi, dinlere bağımlı olarak üretilmiştir.

Bu iddia, dinlerden bağımsız, gerçek bir bilimsel felsefenin sonucu olamaz.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sayın ahmak,hangi materyalist böyle cevaplar verir ..

Senin gibi,soyut,somut nedir bilmeyen bir mal hazırlamış bunu..

Müslümanlar allah konusunda sıkışınca,aklını göster der..

Senin de bu mallardan bir farkın yok...

Sayın güçlü ahmak...;

Hangi materyalist böyle cevaplar verir...? Kıvırmayan materyalist elbette...
Somut olan herşeyin madde olduğuna kim karar veriyor... madde kendisi mi karar vermiş?
Düşüncende yanılabiliyorsan, nesnel herşeyin sadece madde olduğu konusunda nasıl "asla yanılmaz" oluveriyorsun...?
böyle komik ve çelişkili bir iddia kabul edilebilir mi?
"Duygular soyuttur " diyorsan, zaten herşeyin madde olmadığını kabul ediyorsun demektir.
O halde "soyut varlık" kavramı da, sonuçları ile ispatlanabiliyorsa, mantıksal olarak doğru demektir.
"Aklını göster" cevabının çok da saçma olduğu söylememez.
Çünkü henüz her tür düşünce faaliyetini beyinden takip edemiyoruz.
"Müslümanın her dediğinin tersini iddia edeceğim " dersen, adamlar seni kuklası yapar işte böyle...
Ben müslüman şunu demiş, hristiyan onu demiş diye zihnime pranga çakmıyorum.
Dinlere göre zihnimi sabitlemek zorunda değilim.
Bilimi ön kabullerle, sorgulamadan ele alan zihniyetin birkaç masalını hatırlatayım ;
İnsanın hiçbir iradesi karar alma yetisi yoktur.
Düşünceler zihin yanılsamasıdır.
Hayalgücü ve duygular önemsizdir.
Hayatın amacı yoktur.
İnsan tüm çalışması ve yaratıcı zekasına rağmen maddeye dönüşüp yokolup gidecek bir hiçtir. madde ise herşeydir (tıpkı Allah gibi)
Varoluşta hiçbir planlama faktörü olamaz.
Varoluşta bir akıl unsuru var ise, bunun tanrı olup olmadığını bilemeyiz ve açıklayamayız.
Bizde bu düşünce gücü yok.
Ortak paydalarda buluşarak birlik olmak, barış eşitlik, özgürlük gibi hedefler belirlemek, başarıya inanmak bir aldanıştır. idealist düşünmek bir yanılgıdır. başarı diye birşey yoktur. hepsini determizm denilen, bir çeşit fizikötesi açıklanamayan güç yapmaktadır.
İnsan dahil herşey sadece maddedir.
İyi / kötü yoktur... veya iyiyi doğruyu biz belirleyemeyiz "
Bu şekilde hurafeden ibaret temelsiz hikayeler ortaya atarak, "O masala inanma gel benim masalıma inan" diyerek, teizmle mucadele edilemez.
Bunun için önce insan aklının çok önemli olduğunu bilmek şarttır. insanlığın potansiyelinin çok büyük olduğunun farkında olmak gerekir.
Ama haklı olduğunuz bir taraf var; böyle acziyetin tarihini yazan arabesk söylemlerle gerçekten de yokolup gitmeye mahkumsunuz.
tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Aklını göster" cevabının çok da saçma olduğu söylememez.

Çünkü henüz her tür düşünce faaliyetini beyinden takip edemiyoruz.
"Müslümanın her dediğinin tersini iddia edeceğim " dersen, adamlar seni kuklası yapar işte böyle...

Seni kuklası yaptıkları kesin, hala hayali bir şeyler arayıp duruyorsun.

Sende bu kafa oldukça müslümanlar da hristiyanlar da top gibi oynar seninle.

Sitelerde Paylaş

Mesajını okumadım bile,nasıl cevap vereceğini tahmin ediyorum.

Yine götünden sallamışsındır.

Yukarıda kırmızı bildirimi görünce yazdım.

genelde senin gibi malı kale almıyorum,

çünkü,devamlı saçmalıyorsun,

ama saçmalamanın da sınırını aştığında,bir kaç kelime yazmaya mecbur hissediyorum.

tarihinde strong tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dindarr adlı üyeyle aranda yarım parmak fark var biliyorsun di mi? Mindsurfer ve sen Müslümanımsı Ateistler olarak burdasınız.

Kaynağa gerek yok Wikipedi bile idealizmi anlatmışken (senin anlayamadığın şekilde) buna değmez. Anlıyorum sizi ama bilinç aramak insanoğlunun bir hastalığı siz de evrende matematik gibi düzene dayanan bilinci hatırlatan şeyler arıyorsunuz zor tabi.

Wiki'de belirtilen bir yorumdur. Mutlak bir bilgi olarak yazılmamış. Diyelim ki felsefecilerin %50 si idealizmi "zihin dışında gerçeklik olmadığını belirten görüş" olarak ele alıyor. Diğer %50si de "felsefe, düşünce gücü ve en doğruyu aramak" şeklinde ele alıyor....

Bu durumda, "idealizm" kavramı en azından görecelidir. Her iki görüşe de saygı duymak gerekir.

Ancak kelime anlamı olarak, bahsettiğim görüş daha mantıklı. diğer anlamdaki idealizme "ruhanilik" veya "hayalcilik" filan denilmesi daha mantıklı olur.

Ben şahsen "sadece iç dünyanın gerçek olduğu, maddesel dünyanın olamayacağı" gibi bir saçmalığa inanmıyorum. bahsettiğin arkadaşımızın da böyle bir iddiasını henüz görmedim. Başka inanan varsa da, bu herkesi bağlamaz.

Dinlere benzerlik konusuna gelirsek; Sizin materyalizm dediğiniz anlayışı, sonuçları ile birlikte değerlendirdiğimizde, dinlerle benzerliklerini saysak, sayfalarca yer tutar.
Materyalizmi sadece bilimsel olarak ele alanları ayrı tutuyorum. mesela bunu naturalist anlamda görenler var.
ancak materyalizmi geniş olarak ele aldığımızda içinde sayısız çelişki barındırıyor.
Kemikleşmiş inançlardaki dogmalarla bir anda yüzleşmek zor oluyor ve bazı insanlara ağır geliyor. bu yüzden bu konuları ara ara ekliyorum.
Çoğunluğuna cevap veremiyorsunuz. aşalayıcı damgalayıcı ifadeler, açıkça çaresizliğin bir ifadesi. bunun çaresizlik ve cehalet haricinde hiçbir tanımı yok.
Bir görüşe karşı hakaretin, tüm gelişmiş toplumlarda açıklaması budur.
Materyalizm mevcut şekliyle kesinlikle bir inançtır. ve dinlere en yakın nonteist felsefedir.
Koyu materyalistlerde nasıl dinsel ve islamcı davranışlar olduğu konusunda, bende uzun bir liste var.
Materyalist iddilardaki çelişki ve sorunlar da say say bitmez.
Hepsi %100 doğru olmayabilir. ama materyalizmin "mutlak bir bilimsel veri olduğu" iddiasını geçersiz hale getirmek için yeterlidir.
Sitelerde Paylaş

Konuşmalarından, başkalarının aşadan salladıklarıyla beslendiğini anladığımız bazı kişilere de şunu belirteyim;

"okuyun da anlayın" diye yazmıyorum zaten....

Bu tarz kişileri, sadece gerçeklerin okuyucuya sunulması için bir araç olarak değerlendiriyorum.

Bunu söylerken küçümseme amacım yok. ancak bir insanın saygıdeğer olması için de çevresindekilere saygılı davranması gerekir.

Sitelerde Paylaş

Otomatik arabalar bu aralar gündemde ve gelecekte günlük hayatımızın birer parçası haline gelecekler.

Bu arabalar kaza yaptıklarında suçlu kim olacak?

Arabanın kendisi mi? Neden? Kendisine yüklenen programın dışında bir şey yapmadığı için mi?

Arabadaki yolcular mı? Neden? Sorumluluk almadıkları için mi? Hangisi daha sorumlu, ön koltukta oturan mı arka koltukta oturan mı?

Arabanın üreticisi mi? Neden? Silah kullanılarak bir insan öldürülünce silah üreticisi de sorumlu tutuluyor mu?

Yoksa ortada bir suç var ama suçlu yok durumu mu? Yazgı, bir şey yapılamaz, kader böyleymiş mi diyeceğiz?

O zaman insan için neden farklı bir uygulama var?

Sitelerde Paylaş

Bir araba düşünelim,

O araba,kendisini yapan mühendisin yaptığı tasarımın limitlerinin dışına çıkabilir mi?

Örneğin..

Maksimum hızı 260 km/saat iken 400/km/saat yapabilirmi?

Yakıt tüketimini çok düşürüp,çok arttırabilir mi?

Arabada olup biten herşey mühendisin bilgisi dahilinde gerçekleşmez mi?

İnsanı yaratan Allah,davranışlarımızı yani irademizi belirleyen tabi irademizin % 99'undan sorumlu olan beynimizdeki nöron sayısı,sinaps sayısı( nöronlar arası iletişim ağı) ,DNA dizilimi,gen ekspresyonu,hormonal denge,çevresel faktör(aile) her şeyi kendi belirlemektedir..

İnsanlar bu sınırı geçemezler..

Bilim bunu söyler..

Özgür irade eğer bir yaratıcı varsa, yoktur ..

Ürün,yaratıcının iradesinden başka bir şekilde davranamaz.

Bir dolmakalemin yaratıcısı varsa ,insanında yaratıcısı vardır diyen müslüman,dolmakalemin yaratıcısının iradesinden farklı davranamayacağını akıl edemez.

aynı konuyu açtım. yorumlarla düşünceni sulandırmışlar. insan özgür iradesi %99 genetiktir ve diğer %1'i elinde olmayan yetiştirilmeye bağlıdır. bu nedenle özgür irade denen şeyden bahsedilemez. ben günah işliyorsam, günah işlemem için bana verilen beyinden dolayı işliyorum. bende düşündüm bunu ve bence günah-sevap ilişkisinin çöktüğü konu.

hah derler ki şimdi o zaman tecavüzcüye, hırsıza bir ceza verilmemeli. demek ki verilmemeli. irade edip bunun kötü bişey olduğunu anlayamayacak türde bir beyine sahip demek ki. biz burda mantıklı, ahlaklı olsun diye bir şeyi sorgulamıyoruz. gerçek ne ise onu arıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Özgür irade yoksa ceza vermeyelim diye bir saçmalık yok yapan beyinse o beynin sahibi cezasını alır çünkü sinek düşünün iradesi yok sizi ısırıyor öldürecek misiniz yoksa onun suçu yok mu diyeceksiniz?

Özgür iradenin olmaması ateistler için sorun değil teistler için sorun çünkü özgür iradenin olmaması özgür seçimi ortadan kaldıracağı için Tanrı'nın sınav sistemi çökmüş olur seçemiyorum ki sınav olayım her şey beynimle ilgili neyin sınavından bahsediyorsun? Olay bu.

Özgür irade çok büyük ihtimal ilüzyondur çok çok çok ve çok büyük ihtimal.

Sitelerde Paylaş

Özgür irade yoksa ceza vermeyelim diye bir saçmalık yok yapan beyinse o beynin sahibi cezasını alır çünkü sinek düşünün iradesi yok sizi ısırıyor öldürecek misiniz yoksa onun suçu yok mu diyeceksiniz?

Özgür iradenin olmaması ateistler için sorun değil teistler için sorun çünkü özgür iradenin olmaması özgür seçimi ortadan kaldıracağı için Tanrı'nın sınav sistemi çökmüş olur seçemiyorum ki sınav olayım her şey beynimle ilgili neyin sınavından bahsediyorsun? Olay bu.

Özgür irade çok büyük ihtimal ilüzyondur çok çok çok ve çok büyük ihtimal.

Dediğin gibi. İnsanı sinek gibi düşünürsen içgüdüsel bunu yapıyor.

Sitelerde Paylaş

İnsanın doğuştan gelen karakterini seçme konusunda iradesi yoktur. ve doğuştan gelen karakterinin az bir kısmını değiştirebilir.

Bunu hepimiz kendimizden de gayet iyi biliyoruz.

Değişebilen kısmındaki iradesini ise, dindeki tehdit ve baskı faktörü ortadan kaldırıyor ve bu şekide sonsuz hayatla imtihan yapılma imkanı kalmıyor.

Zaten sadece inanç üzerinden imtihan yapılamaz.

Çocukken kötü karakterli olup da, sonradan çok iyi olan bir insan varsa, burda aile ve çevresinin olumlu davranışlarının büyük payı var demektir. Bu faktör de, dinde belirtilen imtihan şartlarını bozar.

Diğer taraftan insanın kendi hayatına yön verebileceği, kendi seçimlerini yapıp kendi kararlarını alabileceği bir iradesi vardır.

Tamamen nedenlerden bağımsız bir irade olamaz. ancak varolan nedenlerde insanın bir katkısı olduğu da bir gerçek.

Suçluların cezalandırılması konusunda ise, ceza yerine tedavi yöntemleri belirlemek, bence çok daha akıllıca olur.

Gelecekte bilimin gelişmesi ile muhtemelen suç denilen davranışlar olmayacak.

Sitelerde Paylaş
  • 5 months later...

Kurmaca bir evrende bugün ki müslümanlar,hristiyanlığın egemen olduğu toplumda doğmuş olsa,bugün ki hristiyanlarda islamın egemen olduğu topraklarda doğmuş olsaydı.Bugünün müslümanları,kurmaca evrenin hristiyanları islamın kusursuz bir din olmadığını söyleyecek,İslamı eleştirip,islam karşıtlığı yapacaklardı.Bugünün hristiyanları,kurmaca evrenin müslümanları da bunları cehennem odunu kafirler olarak görecekti.Demek ki bugün ki müslümanların İslamı kusursuz görmesinin nedeni öğretiler ve bu öğretilerin yaptığı bağımlılık.Bu bağımlılık yaşamlarına anlam kattığı için de,bu bağımlılığı boşluğa düşmemek için,ölümüne savunuyorlar. Bugün ki müslümanlar musevi dininin egemen olduğu toplumda doğmuş olsaydı,bugün İslam kusursuz diyenler,Muhammed yalancı,Kuranı o yazdı,Kuran Allahın sözü değil diyerek,İslam karşıtlığı yapacak,İslamı eleştireceklerdi.Bu durumda müslümanların,bir dine bağımlı hale gelenlerin özgür iradesinin olması olanaksızdır diyebilirmiyiz.Çünkü,bu kişinin dinini savunmasının nedeni,bağımlılık yapan öğretilerdir.Dinini, onun yaşamına anlam kattığı,mutluluk,huzur verdiği için, savunmaktadır,bu yüzden de dinini kusursuz görmektedir.Bu durumda bir müslümanın İslam hakkında ki yorumları dikkate alınabilir mi?Ya da bu korkulara sahip birinin özgür iradesinden bahsedilebilir mi?

Ben bu dine bana huzur,mutluluk verdiği için inanıyorum,yaşamıma anlam katan bu din, kusursuzdur,kuranda çelişki,tutarsızlık,mantıksızlıktır yok desem.Benim için önemli olan ne oluyor bu durumda.O dinin bana verdiği mutluluk,huzur,yaşamıma kattığı anlam.Bu durumda da kusursuzdur,çelişki,tutarsızlık,mantıksızlık yoktur gibi sözlerim anlamsızlaşır,bu sözler dikkate bile alınmamalıdır.Çünkü ben korkularım nedeniyle gerçeğin üzerini örterim,çelişkili,tutarsız,mantıksız bir durumu tutarlı,çelişkisiz,mantıklı diye savunabilirim.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...