Jump to content

Özgür irade saçmalığı ve müslüman mantığı..

Recommended Posts

İrade dediğimiz şey, aldığımız kararları eyleme çevirebilme dirayetidir. Karar verebiliriz. Tabi kararımız ne kadar bize ait tartışılır. O kararı vermemizi sağlayacak etkenler vardır mutlaka. Örneğin uyku. Uyuyup uyumamaya karar verebiliriz, ancak uykumuzun gelip gelmemesinin kararını veremeyiz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 194
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İçimizde Allah'ı en iyi tanıyan İblis.

İşte, biz günlerdir burada tartışıyoruz, kıvırıyoruz: yok eylemlerin sahibi biz miyiz, yok Allah mı, öyle mi olur, böyle mi olur...

Adam direkt söylüyor işte: benim eylemimin sahibi sensin. Çünkü Allah'ı bizden iyi biliyor. O Allah'a düşman değil, insana düşman. Adem'i kıskanıyor.

(Şeytan Allah'ın düşmanı olmadığı gibi, melekler de Allah'ın dostu değil. Allah'a "düşman" veya "dost" olabilen tek varlık kategorisi var: insan. Meleklerin düzeyinde zaten kötülüğün k'sının ihtimali yok. İşte şeytan, sadece kıskandı ve kibir yaptı. Bu kadar basit bir eylemden dolayı kovuldu ve lanetlendi. Ama biz, insan olarak bunu her gün yapıyoruz. Tolere ediliyoruz, çünkü biz mele-i ala'da değil, mükemmel olmayan, eksik bir varoluş mod'unda yaşıyoruz. Kötüyüz biz. Öyle olmalıyız, insan olmak için: zalim, nankör, şımarık, kibirli.)

Ha, şeytanı sapıttıranın Allah olması, özel bir örnek değil. İnsanlardan sapıtanı da Allah saptırır. Şeytanın da eylemlerinin sahibi Allah, insanın da. Kuran'da daha fundamental ifadeler var: "Allah'ın saptırdığını sen mi doğru yola getireceksin..." gibisinden. Onları bulsanız size iyi copy-paste malzemesi çıkar.

Her ne ise, dediğim beri gibi burada felsefe tarihinin başlangıcından beri çözülmemiş bir paradoks var: özgür irade paradoksu. Bir Tanrı varsa, varlıkların eylemlerinin de sahibidir. Çok başka açıdan bir ifadeyle: evrenin verili herhangi bir andaki durumu, bir sonraki toplam durumunu belirler: determinizm ya da kader denen şey.

Ama varlıklar da kendi eylemlerinin sahibidir. İstersem yaparım, istersem yapmam, bitti. Gerçek bu. Çözerim diyen gelsin.

Kimse Allah'a suçu atmasın: herkes seçiminden, halinden, geldiği yerden pek memnun. Akılları pazara çıkarmışlar herkes gene kendi aklını beğenmiş.

Ballandıra ballandıra anlatmalar, laf geçirmeler, copy-paste'ler, gururlar, eminlikler, ha-ha-ha-hi-hi-ho'lar... Mutluyuz işte hepimiz.

Hiç birimiz İblis kadar dürüst değiliz. Çünkü Allah'ı en iyi o biliyor.

Bu arap palavraları işte insanı böyle yapar, kafa karmakarışık olur.

Kuran'da Allah ben istediğimi saptırırım istediğimi doğru yola iletirim diyor, bu imtihan iddiası ile çelişiyor ama Allah aynı zamanda ben sizi imtihan edeceğim diyor, buna göre de istediğini saptırma, istediğini doğru yola iletme iddiası çelişiyor. İşte bu noktada ne söyleyeceğini bilemeyen müslümanlar sapıtmaya, saçmalamaya başlıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Bu arap palavraları işte insanı böyle yapar, kafa karmakarışık olur.

Kuran'da Allah ben istediğimi saptırırım istediğimi doğru yola iletirim diyor, bu imtihan iddiası ile çelişiyor ama Allah aynı zamanda ben sizi imtihan edeceğim diyor, buna göre de istediğini saptırma, istediğini doğru yola iletme iddiası çelişiyor. İşte bu noktada ne söyleyeceğini bilemeyen müslümanlar sapıtmaya, saçmalamaya başlıyorlar.

Gerçek şu ki, sen, sevdiğini hidayete erdiremezsin, ancak Allah, dilediğini hidayete erdirir; O, hidayete erecek olanları daha iyi bilendir. Kasas/56

Ayeti yanlış yorumlamamalısın Sağduyu. Hidayete erecek olanı daha iyi bildiğini söylediğini unutma.

Kalplerde olanı bilen Allah, kimin hidayete ereceğini kimin yoldan çıkacağını da çok iyi bilir.

Sitelerde Paylaş

Gerçek şu ki, sen, sevdiğini hidayete erdiremezsin, ancak Allah, dilediğini hidayete erdirir; O, hidayete erecek olanları daha iyi bilendir. Kasas/56

Ayeti yanlış yorumlamamalısın Sağduyu. Hidayete erecek olanı daha iyi bildiğini söylediğini unutma.

Kalplerde olanı bilen Allah, kimin hidayete ereceğini kimin yoldan çıkacağını da çok iyi bilir.

Yanlış anlayan sensin, bu ayette ve diğer bir çok ayette Allah "ben dilediğimi doğru yola iletir, dilediğimi saptırırım." demiyor mu?

"Ben dilediğimi saptırırım" cümlesinde özne yani fail yani eylemi yapan kimdir?

Sitelerde Paylaş

Yanlış anlayan sensin, bu ayette ve diğer bir çok ayette Allah "ben dilediğimi doğru yola iletir, dilediğimi saptırırım." demiyor mu?

"Ben dilediğimi saptırırım" cümlesinde özne yani fail yani eylemi yapan kimdir?

Fe men yuridillâhu en yehdiyehu...

Men: Kim

Yuridi: İster

Allahu: Allah

En yehdiye: Onu hidayete erdirir

Çeviri: Allah, her kimi doğruya erdirmek isterse, onun göğsünü İslâm’a açar...

Ancak aradaki farka bak: Kim ister Allah onu hidayete erdirir.

Kimi ister Allah onu hidayete erdirir.

Men kelimesini "kimi" olarak çevirirseniz arada büyük bir fark oluşur. Ancak men "kim" demektir.

Şu çeviriye de bir bakın:

Men kefere billâhi min ba’di îmânihî illâ men ukrihe ve kalbuhu mutmainnun bil îmâni ve lâkin men şeraha bil kufri sadran fe aleyhim gadabun minallâh(minallâhi), ve lehum azâbun azîm(azîmun).

Her kim imanından sonra Allah'a küfür eder, kalbi iman ile yatışmış halde iken baskıyla zorlanan hariç olmak üzere, inkâra göğüs açarsa, böylelerinin üzerine Allah'tan bir gazap iner. Bunlar için büyük bir azap da öngörülmüştür. Nahl/106

Sen karar ver artık, sapmışlık değil de ne bu?

Sitelerde Paylaş

Çeviri: Allah, her kimi doğruya erdirmek isterse, onun göğsünü İslâma açar...

Men kelimesini "kimi" olarak çevirirseniz arada büyük bir fark oluşur. Ancak men "kim" demektir.

Men kefere billâhi min badi îmânihî illâ men ukrihe ve kalbuhu mutmainnun bil îmâni ve lâkin men şeraha bil kufri sadran fe aleyhim gadabun minallâh(minallâhi), ve lehum azâbun azîm(azîmun).

Her kim imanından sonra Allah'a küfür eder, kalbi iman ile yatışmış halde iken baskıyla zorlanan hariç olmak üzere, inkâra göğüs açarsa, böylelerinin üzerine Allah'tan bir gazap iner. Bunlar için büyük bir azap da öngörülmüştür. Nahl/106

bu ayet ile diğer ayet çelişir. Tanrı istediğini doğru yola saptırıp istediğini yanlış yola yöneltiyorsa bunda insanın etkisi yoktur.
Sitelerde Paylaş

Çeviri: Allah, her kimi doğruya erdirmek isterse, onun göğsünü İslâm’a açar...

Men kefere billâhi min ba’di îmânihî illâ men ukrihe ve kalbuhu mutmainnun bil îmâni ve lâkin men şeraha bil kufri sadran fe aleyhim gadabun minallâh(minallâhi), ve lehum azâbun azîm(azîmun).

Birincisi bizim tartıştığımız ayet bu değil. Bırak şark kurnazlığını. Allah bir çok ayette "Ben istediğimi saptırır, stediğimi de doğru yola iletirim." demiyor mu? Mesela aşağıdaki ayet:

Nahl/93. Allah dileseydi, sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat O, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. Yapmakta olduğunuz şeylerden mutlaka sorguya çekileceksiniz.

Büyüttüğüm cümledeki özne yani fail yani eylemi yapan kimdir?

Bu ayet bile kendi içinde çelişiyor. Allah hem dilediğimi saptırır, dilediğimi doğru yola iletirim diyor hem de yaptığınız şeylerden sorguya çekileceksiniz diyor. Hem bir insanı saptırıp hem de neden saptın diye sorgulamak saçmalık değil de nedir? Bu kitabı yazan cahil ve yağmacı arapların tutarlılık gibi bir derdi zaten yoktu, ya okuyanlara ne demeli? Bu kadar açık bir çelişkiyi görmemeyi neye bağlamalı?

Sitelerde Paylaş

Birincisi bizim tartıştığımız ayet bu değil. Bırak şark kurnazlığını. Allah bir çok ayette "Ben istediğimi saptırır, stediğimi de doğru yola iletirim." demiyor mu? Mesela aşağıdaki ayet:

Nahl/93. Allah dileseydi, sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat O, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. Yapmakta olduğunuz şeylerden mutlaka sorguya çekileceksiniz.

Büyüttüğüm cümledeki özne yani fail yani eylemi yapan kimdir?

Bu ayet bile kendi içinde çelişiyor. Allah hem dilediğimi saptırır, dilediğimi doğru yola iletirim diyor hem de yaptığınız şeylerden sorguya çekileceksiniz diyor. Hem bir insanı saptırıp hem de neden saptın diye sorgulamak saçmalık değil de nedir? Bu kitabı yazan cahil ve yağmacı arapların tutarlılık gibi bir derdi zaten yoktu, ya okuyanlara ne demeli? Bu kadar açık bir çelişkiyi görmemeyi neye bağlamalı?

Men yeşau... Bunu iyi araştırın! "Şae"

Ve lev şâallâhu le cealekum ummeten vâhideten ve lâkin yudıllu men yeşâu ve yehdî men yeşâu, ve le tus’elunne ammâ kuntum ta’melûn(ta’melûne). Nahl/93

Sitelerde Paylaş

Men yeşau... Bunu iyi araştırın! "Şae"

Ve lev şâallâhu le cealekum ummeten vâhideten ve lâkin yudıllu men yeşâu ve yehdî men yeşâu, ve le tus’elunne ammâ kuntum ta’melûn(ta’melûne). Nahl/93

Al, araştırdım:

Kalanı da bu linkte: http://www.kuranmeali.org/16/nahl_suresi/93.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Hem istediğini saptırıp hem de saptırdığı insanları sorguya çekmesi nasıl bir salaklık, onu açıkla.

Sitelerde Paylaş

Bu sitede tartismalarda dikkatimi ceken sey, kisilerin, tartisilan kavramlar hakkindaki tanimlarinin, kafalarinda farkli olmasi.

Ahlak ornegin. Ozgur irade vb.

Hepinizin kafasindaki tanimi baska baska. Bu nedenle anlasamiyorsunuz. Tabi herkes boyle degil.

Cok umursamayin burayi. Sinirlenip sinirlenip tartisiyorsunuz, karsinizdaki kisiye birseyler anlatmaya calisiyorsunuz. Komik gorunuyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Bu sitede tartismalarda dikkatimi ceken sey, kisilerin, tartisilan kavramlar hakkindaki tanimlarinin, kafalarinda farkli olmasi.

Hepinizin kafasindaki tanimi baska baska. Bu nedenle anlasamiyorsunuz. Tabi herkes boyle degil.

Cok umursamayin burayi. Sinirlenip sinirlenip tartisiyorsunuz, karsinizdaki kisiye birseyler anlatmaya calisiyorsunuz. Komik gorunuyorsunuz.

Şu iletin bile ozgur iradenin varliginin ispati(:...

Ozgur irade yoktur diyenlere soralim...

1-Ozgur irade yoksa niye ateizm adli bir foruma ihtiyac duyuldu...

2-Ozgur irade yoksa "muslumanlari" neden musluman olduklari icin sucluyorsunuz ki...

3-Ozgur iradenin yok olduguna , kendi iradenizle karsi ciktiginizin farkinda degilmisiniz...

tarihinde Dotttore tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

2-Ozgur irade yoksa "muslumanlari" neden musluman olduklari icin sucluyorsunuz ki...

3-Ozgur iradenin yok olduguna , kendi iradenizle karsi ciktiginizin farkinda degilmisiniz...

ben özgür irade yokturculardan değilim ama mesajına bir itirazım var. müslüman oldukları için müslümanları değil islamı ve muhammedi suçluyorum. müslümanca bir sapıklık yapıp, başkasına zarar vermedikçe bir müslümanla sorunum yok. tam aksine insan olarak değer verdiğim için islamın ne olduğunu anlatmaya çalışıyorum.
Sitelerde Paylaş

Nedir sana göre özgür irade?

Sitelerde Paylaş

ben özgür irade yokturculardan değilim ama mesajına bir itirazım var. müslüman oldukları için müslümanları değil islamı ve muhammedi suçluyorum. müslümanca bir sapıklık yapıp, başkasına zarar vermedikçe bir müslümanla sorunum yok. tam aksine insan olarak değer verdiğim için islamın ne olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Sevgili malta erigi Kurana ne kadar kafa yordugumu tahmin bile edemezsin...

Ama artik sundan hic suphem yok ki, bir Yaratici var ve Kuran O nun kitabi...

Bunun elbetteki nedenleri var, öyle duygusal bir iman degil...

Sitelerde Paylaş

Sevgili malta erigi Kurana ne kadar kafa yordugumu tahmin bile edemezsin...

Ama artik sundan hic suphem yok ki, bir Yaratici var ve Kuran O nun kitabi...

Bunun elbetteki nedenleri var, öyle duygusal bir iman degil...

Neden o kadar kafa yordun ki? Bu kitabın arap yaveleri olduğunu görmek için biraz beyni, aklı, mantığı kullanmak yeterli. Bu kadar çok yorarsan beynini tabii algıların bozulur, eğriyi doğru görmeye başlarsın.

Sitelerde Paylaş

Allah niye özgür iradeyi kullandırmıyor ,

Mesela kadınları..

Niye türbana sokuyor!

Niye, sevgili,flört yapmasını yasaklıyor?

Saçını gösteren ama insan için çalışan dolayısıyla iradesini kullanan bir insanı yakmakla tehdit ediyor!

Senin Allah'ın daha neyin ne olduğunu bimeyen bir salaktır..

Saç kılını tahrik diye gösteren,bilimden bi haber,kendi yarattıklarını yakmakla tehdit eden,insanları birbirine katlettiren garip bir tanrıdır.

Siz kim madde kim!

Sitelerde Paylaş

Lan hadi yazayim dedim, anlatayim, belki anlar. Sonra vazgectim. Sen birseyi anlayamazsin :)

Su sordugun sorular o kadar komik ki, aciyorum size. Su an ne durumda oldugunu bi' bilsen...

Siradan bir insansin. Zeki degilsin bi' kere. Hayir, ne anlayabilirsin ki sen? Hakaret ettigimi dusunme lutfen. Sen hic mi dusunmuyorsun ki Amerikada dindar bir ailede dogsaydin, bu seferde "bir yaratici var onun kitabi da incil" diyecegini?

Bu kadar mi korsunuz? Insan bu kadar basit seyi nasil anlamaz?

Sitelerde Paylaş

Lan hadi yazayim dedim, anlatayim, belki anlar. Sonra vazgectim. Sen birseyi anlayamazsin :)

Su sordugun sorular o kadar komik ki, aciyorum size. Su an ne durumda oldugunu bi' bilsen...

Siradan bir insansin. Zeki degilsin bi' kere. Hayir, ne anlayabilirsin ki sen? Hakaret ettigimi dusunme lutfen. Sen hic mi dusunmuyorsun ki Amerikada dindar bir ailede dogsaydin, bu seferde "bir yaratici var onun kitabi da incil" diyecegini?

Bu kadar mi korsunuz? Insan bu kadar basit seyi nasil anlamaz?

yok, zeki olmasa tartışmayı bu kadar götüremez. dotttore ve forumdaki 1-2 müslüman için durum daha farklı. psikolojik bir durum, hipnotize olmuş gibiler. zaten ateistlerin bir noktadan sonra çileden çıkması da bu yüzden. sanki gösterdiğin beyaza israrla siyah diyor gibi. Adam gerçekten siyah görüyor. inanılmaz ama gerçek...
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...