Jump to content

ATEİSTLERDE OLMASI GEREKEN STANDARTLAR

Recommended Posts

• İleti 169
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateizmin varlığı temellendirmek gibi bir yükümlülüğü yoktur ateizm teizmin iddialarını paçavraya çevirdikten sonra gerisi ateizmi ilgilendirmez.

Bunları yapmak için de , zaten bir ateistin kafayı çalıştıran bir birey olması gerekir...

Sitelerde Paylaş

Bunları yapmak için de , zaten bir ateistin kafayı çalıştıran bir birey olması gerekir...

Haklısınız ama Kuran'ı literal harfi harfine doğru kabul etmek noktasında bir ateistin sahip olması gereken tek özellik bir balığın karnında 3 gün yaşanamayacağı veya 950 yıl henüz birisinin yaşamadığı veya asanın yılan olmadığı veya bir nehrin birden ikiye bölünmediği hatta çamurdan kuş yapılmadığı hatta tüm hayvanlardan birer çift toplanamayacağı toplandı diyelim bir gemiye sığdırmanın imkansızlığı v.b .v.b v.b

Çok da zor değil.

Sitelerde Paylaş

Yalnız ateizm sadece kuran saçma sapan zırva bir şeydir demekle olup bitecek iş değil. Bunu demek evet bir aşama, bir farkındalık, bir bilinç ama tamam oldu da bitti ateist oldu tü tü tü durumu olmaz.

Her mevzunun gelişme aşamaları, en az minimum standardı ve gelişmişlik düzeyleri vardır. Ben oldum tamam bu kadarı bana yeter diye bir durum olamaz. O bakımdan başlık doğru ve yerinde ama içeriğini dolduramamış başlığın... Yani ateistleri ne bakımdan eleştiriyor doğrusu benim zihnimde biz iz bırakmadı. Daha çok bir sataşmayı andırıyor bakalım ne tepki verecekler gibi... Yoklama çekme gibi bir şey olmuş.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çok iyi hatırlıyorum, ibrahim ölüler nasıl dirilecek demiş de allah kuşları al parçala tepeye koy sonra onları çağır demiş de... Bunu müslümken okuduğumda bir tuhaf olmuştum. Şimdi biz buna inanıyoruz öyle mi allahtan geldi diye... İçimden geçen buydu ama bunu dışa vurmaya son derece çekiniyordum. İçimden geçeni bastırıyordum. Böyle bir zırvayı kahveye gitsem memmedağa da sallar anlatırdı. Allah şimdi bunu anlatıyordu öyle mi, evreni yaratan güç... Kuşları al parçala, tepeye koy, çağır gelsinler...

Hangi peygamber kıssasını okusam içime bir sıkıntı çöküyordu. Lan bu allah bildiğin masalcı dede... Habire saçma sapan masallar sallıyor. Ama gel de bunu dışından söyle! Olmuyordu bir türlü! Şartlanmışlık böyle bir şey. Kuran'da ilgi ile okuduğum bir yusuf masalı olmuştur. O biraz haa bak sen öyle mi olmuş filan diye okunabiliyor. Bir öyküsü bir senaryosu var yani olayın. Ama başka da bir şey yok... Zırva yani, tümden, esastan zırva...

Ama müslümken ve etrafın müslümlerle çevriliyken bu ne yaa bu ne salakça bir masal de bakalım! Denmiyordu o zaman... İyice bir bilinçlenip islamdan çıkmadan diyemedim.

Sitelerde Paylaş

Ama müslümken ve etrafın müslümlerle çevriliyken bu ne yaa bu ne salakça bir masal de bakalım! Denmiyordu o zaman... İyice bir bilinçlenip islamdan çıkmadan diyemedim.

Ben de seninle hemen hemen aynı pozisyondayım. 8 yaşında kuran öğrendim.Sürekli etrafım dinle çevrili idi. Namaz,oruç, kuran okumak, mevlitler,

....vs.vs... Nurcu takılanlardan süleymancılara... Gerçi bunlara asla bulaşmadım... Küçükten sürekli olarak bir insanın beynine böyle yükleme yapınca, resmen robota dönüyorsun, hatta fanatiklik seviyesine geliyorsun. Bunları atlatmak o kadar kolay değil. Ben Tüm Müslüman olan kişilerden, dinlerini baştan sona elden geçirmelerini, inandıkları yaratıcının göndermiş olduğu kitabı, birebir mealiyle okumalarını en çok isteyenlerdenim....

Birazcık kafayı çalıştıracaklar,,birazcık...

Sitelerde Paylaş

birebir mealiyle okumalarını en çok isteyenlerdenim....

Birazcık kafayı çalıştıracaklar,,birazcık...

Anlatırsam uzun gider. Kısa tutmak için şunu belirteyim ki işi bilen müslümler bu kuran denen şeyde bir bot olmadığını biliyorlar. Ben arkadaşlardan altı kişilik bir kuran inceleme ekibi kurmuştum. Her akşam bir bölümü inceliyorduk. Bu çalışmadan haberi olan abi dedikleri bir herif beni kenara çekti "sen kafir olacaksın dinden çıkacaksın" dedi. "Kuran incelenmez. Sadece iman edilir." Bu çalışmayı derhal bırakmamızı istedi yoksa ebediyen cehennemden çıkamamakla tehdit etti. Kepazelik yani, kutsal dedikleri kitabının incelenmesi yasak olan bir din!!!

Öbürleri tırsıp çil yavrusu gibi dağıldı. Ben devam edip son satırına kadar inceledim. Ebedi cehennemi garantiledim. Muhoyla bilmem işitçi talibancı botçu püsürcü bir yığın orangutanla sonsuza kadar cennete tıkılıp kalmaktan yırttım!

Iyi yırttım muhoyla o orangutanlara iki dakika sabredemem, sonsuza kadar, karabasan gibi!!!

Sitelerde Paylaş

Kriterleri okuyunca, daha önce de benzeri savları duyduğumuzdan olsa gerek, oldukça basmakalıp ve anlamsız geldiler açıkçası. Zaman zaman benzer başlıklar burada açılır, tartışılır ama ne yazık ki genelde pek bir sonuca ulaşılamaz. Kimseye de beş kuruş faydası olmaz...

Ateist, deist vb. olmak için öyle sıra dışı, üstün bir zekaya sahip olmaya gerek yok; en önemli kriter cesaret. Özellikle kişinin din geçmişi aktif, dinle bağlantısı kuvvetli ise, adamda, ezberini bozup ateistim/dinsizim diyebilmesi için mangal gibi bir yürek olması gerekiyor... Öyle kolay bir şey değil doğduğunuzdan bu yana size belletilen şeyleri elinizin tersi ile itmek. Cesur olamayan, korkuları ile yüzleşemeyen zeka küpü olsa, allame-i cihan olsa kendisine bu konuda faydası yok...

Ayrıca bu forumda da akılsız, daha da kötüsü akılsız olduğunun farkında bile değil, hadi onu da geçtim bir o kadar da saygısız, ahlaksız ateistlere şahit olduğum için sıralanan standartların her ateistim diyene indirgenemeyecek kadar üstün olduğunu düşünüyorum. Böyle bir standardizasyon yapılırsa bu bahsettiğim güruh da bu üst skalada yer alacak... Şahsen ben bu vasıfları taşıyanlarla taşımayanların bir arada bulunmasını adil bir sınıflandırma olarak görmüyorum... :D

Sitelerde Paylaş

CiGi said :

Saflik gerceklik dogru olan ateistliktir.Esit adalet dagitimini ancak gercek ateistler yapabilir.

Panteist, deist, agnostik olan insanlar herkese esit mesafede olacak hukuku temin edemezler.
Laik ve ileri demokrasi olan ülkelerde hukuk gercek ateistler tarafindan temin edilir.
T.C. nin carpik curpuk hukukunda uyduruk tanrilar ve dogmatizm oldugu icin muglak oynak ifadeler bulunmakta ve adalet yoktur.Istiklal marsi dahi sadece hanefi sünnilere hitap ederek diger yurttaslari dislar.
Gercek ateistler herkes icin esit olacak sistemin olusmasini savunarak mücadele ederler.Böyle bir sistemde taşa ata ota boka tapanlar kimseyi polarize edemezler dolayisi ile ateistler icin sorunun büyük bir kismi cözülmüs olur ve dogmalarla uyusmaya calisanlarla ilgilenmezler.Gercek ateist hic bir konuda kendini aldatmaz böyle bir lüksü yoktur.
Yüzlerce kez yazdik altini cizdik fakat hala dogmalarla ve beyinlerinde inanc virüsleriyle yasamaya aliskin insanlar ateistleri kendi saflarina cekmeye calisarak esit sistemi savunan ateistleri yaftalamaya calismaktalar...Viz gelir tiris gider cünkü Türkiye Vıcık Demokratik Hurma İslam Cumhuriyeti'nde yasayan dinsizlerin geneli islamin putlarina tapmaktan kurtulamamislardir.Dolayisi ile ne esit sosyal adaleti nede sokakta ki esitligi bilirler.Omurgasiz ve onursuz yasamaya alistiklari icin esit özgürlükler umurlarinda degildir.Adam kayirmanin rüsvetin sahtekarligin hirsizligin tembelligin avantanin adaletsizligin yalakaligin sahtekarligin riyakarligin aldatmanin firsatciligin kol gezdigi bir ülkede insanlari aydinlatabilecek parmakla sayilacak kadar IDEALIST ATEIST AYDIN insan bulunmadigi icin diger insanlar elbette önlerine ne sunulursa onlara inanmaktadirlar...

Sitelerde Paylaş

1.tip insan:Neden musluman oldugunu bilmeyen insandir.

"Iman ettik demekle olmaz,sınanacaksiniz" ayetiyle muhattaptirlar...

Muslumanlarin buyuk cogunlugu boyledir...

Gunu birlik ateist, agnostik olmaya musaittirler...

2.tip insan:Muslumanligi yasamaya calisan ama hep ona gore buna gore yasayan insan...

Mezhepler...

Tarikatlar...

Rivayetler... vs derken uydurulan bir din cikiyor karsimiza...

Din zannettikleri bircok zirvalik yuzunden hersey olmaya musaittir bu tipler...

3. tip insan:Kurani sorgulayan, siyer okuyan, hadis okuyan, diger kutsal kitaplar ve dinleri arastiran, bilimi felsefeyi okuyan ve nihayetinde neden musluman oldugunu bilen insan...

Bu tip insanin önunde uzun bir yol olabilir ama nihayetinde sarsilmaz, suphesiz bir imana sahip olurlar...

Bu yolculuga baslarken ateist olan, yolculuk boyunca ateistlerin de tum argumanlarina kafa yormus biri olarak, "musluman" olmanin onurunu yasiyorum...

Tum surec bana gosterdi ki ateizm "psikolojik bir saplanti"dan baska birsey degil...

Sitelerde Paylaş

2.tip insan:Muslumanligi yasamaya calisan ama hep ona gore buna gore yasayan insan...

Mezhepler...

Tarikatlar...

3. tip insan:Kurani sorgulayan, siyer okuyan, hadis okuyan, diger kutsal kitaplar ve dinleri arastiran, bilimi felsefeyi okuyan ve nihayetinde neden musluman oldugunu bilen insan...

Bu tip insanin önunde uzun bir yol olabilir ama nihayetinde sarsilmaz, suphesiz bir imana sahip olurlar...

Bu yolculuga baslarken ateist olan, yolculuk boyunca ateistlerin de tum argumanlarina kafa yormus biri olarak, "musluman" olmanin onurunu yasiyorum...

Tum surec bana gosterdi ki ateizm "psikolojik bir saplanti"dan baska birsey degil...

Bu 3 gurup içinde en aptal, en ahmak olan tip 3. tip. Bu kadar araştırıp sorguladıktan sonra müslüman kalmak aklı başında bir insanın yapacağı şey değil. Muhakkak bir terslik vardır bu 3. tip insanda.

Bir insan aklını kullanıp düşünecek, araştıracak sonra da hala müslüman (hristiyan, yahudi, hindu,bs.) kalacak ha, olacak şey değil. Aslında bu aptallıktan, ahmaklıktan da öte bir şey.

Sanırım sen kendini 3. tip insan gurubu içine sokarak aslında diğer mdülümanlardan farklı, hatta üstün olduğunu ima ediyorsun ama inan değilsin, aksine onlardan daha da aptalsın, hatta daha ötesi. Onlar bir yere kadar hoş görülebilir ama senin hiç mazeretin yok.

Dexter adlı dizide şöyle bir sahne vardı:

Kadın kocasının kendini aldattığını düşünüyor ve özel dedektif tutuyor, bu özel dedektif de kadının kocasının başka kadınla öpüşürken falan fotoğraflarını çekiyor ve bu fotoğrafları kadına gösteriyor ama kadın fotoğraflarda kocasının başka bir kadınla öpüşüp oynaştığını gördüğü halde kocasının resimlerinin net olmadığını, fotoğraftaki adamın kocasına benzemediğini falan söyleyip kendini kandırma yoluna gidiyor. İşte senin durumun bu kadının durumundan daha acıklı. Sana hem defalarca hem de her açıdan İslam'ın bir arap palavrası olduğu gösterildiği halde aklını, mantığını, sağduyunu devre dışı bırakıp arabın kuyruğunu bırakmıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Mezhepler...

Tarikatlar...

dotttoreciğim, adamlar haklı. bizim bilmediğimiz birşeyi biliyorsun desem, o da yok. tonla konu tartıştık seninle. ayetler, hadisler hepsi ortada. kuranın tanrı değil insan sözü, hatta sorunlu bir insanın sözü olduğu aşikar. burada sanırım kim saplantılı anlayabiliriz.
Sitelerde Paylaş

dotttoreciğim, adamlar haklı. bizim bilmediğimiz birşeyi biliyorsun desem, o da yok. tonla konu tartıştık seninle. ayetler, hadisler hepsi ortada. kuranın tanrı değil insan sözü, hatta sorunlu bir insanın sözü olduğu aşikar. burada sanırım kim saplantılı anlayabiliriz.

Sevgili malta erigi seninle ciddi bir tartismamiz olmadi hic...

Benim tartismalarimin takdiri okuyucularindir, seni mihenk olarak gormemi bekleme(:...

Tartismalarda bir cok gez şunu gordum " biz bunlara cevap verdik falan" ama nedense ciddi bir cevaba hic denk gelmedim(:...

Saplantinin yanina avuntuyu da eklemekte fayda var kanaatindeyim...

Sitelerde Paylaş

Sevgili malta erigi seninle ciddi bir tartismamiz olmadi hic...

Benim tartismalarimin takdiri okuyucularindir, seni mihenk olarak gormemi bekleme(:...

Tartismalarda bir cok gez şunu gordum " biz bunlara cevap verdik falan" ama nedense ciddi bir cevaba hic denk gelmedim(:...

Saplantinin yanina avuntuyu da eklemekte fayda var kanaatindeyim...

aç şekerim o zaman konuyu, cevabını alamadığın her ne ise. bunlara cevap verdik diyen çıktığında da (ki gerçekten verilmiştir), link koymalarını veya cevabı kopyalamalarını rica ederiz.

ben de kendimi mihenk taşı olarak görmüyorum, sorun yok. her Türk gibi, ben de bir "herbokolog"um. her konuda fikrim var ve her konuya bildiğimi iddia ederek dalarım :)

bu konuda biraz ehlillleştirdim kendimi ama huy çıkmıyor elbette :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...