Jump to content

Zamane Reklamları ve Verdikleri Mesajlar

Recommended Posts

Televizyon, Radyo, Sosyal Medya vs. kitlesel iletişim araçlarında yayınlanan reklamlar uzun zamandır canımı sıkıyor.

Şöyle ki;

Daha önce (yaklaşık 5-6 sene öncesine kadar) bir ürünün reklamı yapılırken, bahse konu olan ürün tanıtılır, faydaları anlatılır ve hedef kitle ikna edilmeye çalışılırdı. Çeşitli reklam formatları vardı, mesela özellikle mizah içeren reklamlar çok sevilirdi ve genelde o döneme ait sevilen kişiler reklamlarda oynardı. Bazı reklamlar devam filmi niteliğinde çekilirdi, ilgi görürdü, ciddi bir yaratıcılık vardı. Bazen hüzünlendiren reklamlar olurdu, günlerce konuşulurdu. Toplumu birleştirmeye yönlendiren mesajlar içeren reklamlara rastlamak mümkündü.

Reklamlardaki söylem çok kibardı, “alınız, deneyiniz, içiniz, tavsiye ediniz” şeklinde.

Şu sıralar emir kipi içeren reklamlar moda oldu. Ürünün faydasını anlatmaktan ziyade ürüne özendirme çabaları, ürüne sahip olduğunuzda hayatınızda repütasyonunuzun nasıl artacağını anlatma çabaları vs.

Örnek verirsek:

- Hayat Kısa, Anı Yaşa ( Sana ne amk, hayat benim yaşarım yaşamam, sana mı soracağım)

- Aşk beklemez, şu parfümü sık ve onu baştan çıkart. (Lan o. Çocuğu belki anama alacam parfümü sana amk.)

…. Örnekler çoğaltılabilir.

Diğer bir husus, markanın zorla bize reklamını yaptırmaya çalışması. Yok efendim şu twitter adresini beğen, yok arkadaşına tavsiye et. Lan bedavaya neden tavsiye edeyim seni, bana ne faydası var senin kot pantolon 1 milyon tane satınca.

Eskiden memnun kaldıysanız, memnuniyetinizi dostlarınızla da paylaşın denirdi.

Devamlı eskiden şöyleydi, böyleydi geyiği yapmak istemiyorum ama, toplum bilinci, eğitim düzeyi, farkındalık zamanla doğru orantılı arttığı halde, reklam sektörünün dilinin yozlaşıyor olmasına hayret ediyorum.

Sizlerin görüşleri varsa paylaşırsanız mutlu olurum.

Yada yeni tabirle: SENDE HEMEN PAYLAŞ, MUHABBETTEN KOPMA J

Sitelerde Paylaş

Reklamın iyisi kötü olmaz denir ama, izleyici için geçerli bir görüş değil bu... Mesela eskiden Schweppes'in leopar serili reklamları vardı, seyri inanılmaz keyifliydi. :)

Asıl konuya dönecek olursam; reklam, izleyicisine ürünü deneme ihtiyacı hissettirdiği oranda başarılıdır. Eğer bu algıyı oluşturmuş ise, kullandığı dil ister emir kipli olsun ister şiir dili, önemi yok. Zaten reklam sloganı olan bu ifadeleri, kısa ve öz olarak geçerler. Amaç hedef kitleyi ürüne yöneltmek ve ürünü kullanmasını, markanın hafızalarda yer etmesini sağlamak. Önce fayda sunulup ihtiyaç hissettirilir, sonra da izleyici ürünü almaya yöneltilir. ''Sağlığınız için .......... için'' gibi.

Hatta agresif görünen bu söylemlerin özellikle seçiliyor olması satış işinin stratejisi, püf noktası olabilir diye düşünüyorum...

Diğer bir husus, markanın zorla bize reklamını yaptırmaya çalışması. Yok efendim şu twitter adresini beğen, yok arkadaşına tavsiye et. Lan bedavaya neden tavsiye edeyim seni, bana ne faydası var senin kot pantolon 1 milyon tane satınca.

Bu da son derece masrafsız, etkili ve kolay bir yöntem. Memnun müşteri iyi bir reklam aracıdır, yani eskaza bile tıklayıp tavsiye etseniz firma için kar kardır...

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hadi babalı birşey var ya,o kamu spotumudur nedir,onun sonundaki ifadeye dikkat ettiniz mi?

''SİGARAYI BIRAKIN..''

Resmen emir veriyor..

Tayyip diyor ya,bırakın şu sigarayı filan diye,Tayyip'in adamları da aynen ifadeye dokunmadan tvye böyle birşey koyuyorlar..

Sigara sağlığa zararlı filan de,bırak ne demek?

İster bırakır,ister içer,SANANE..

Sigaradan tiksinen biri olarak yazıyorum bunu..

Şunu da ekleyeyim..Bu ülkeyi ateistler yönetse ve bir kamu spotu yapılsa ve sonda da ''namazı bırakın'' dense,iyi mi olur yani?

Tv'yi açın ve ülkeyi yobazların yönetemediğini kendi gözlerinizle görün..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hatta agresif görünen bu söylemlerin özellikle seçiliyor olması satış işinin stratejisi, püf noktası olabilir diye düşünüyorum...

Agresif söylemleri halkımızın özellikle çok sevdiğini düşünüyorum, ne de olsa asrın lideri de aynı üslubu kullanıyor :)

''SİGARAYI BIRAKIN..''

Resmen emir veriyor..

Evet işte bende ona takılıyorum, öküze söyler gibi emir kipler falan. Lan askeriye mi burası.

Zaten gösteriyorsun reklamda herif kalp krizi geçiyor, daha ne emir kipiyle hönkürüyon suratımıza.

"Sigarayı bırakmak sağlığınız için çok önemlidir" falan de..

Ama abi işte bizim milletin %60'ı için yapılıyor bu reklamlar, çok normal

Sitelerde Paylaş

o değilde sigara içipde kanser olanların sgk tedavi masraflarını karşılamıyacakmış. buna ne demeli. içtin içtin biz sana içme dedik şimdi geber diyor devlet. yıllarca vergi öde ama bi kanser olursan devlet kıçına basıyor tekmeyi.

adam ülke değil de aşiret yönetir gibi davranıyor. böyle sert, nemrut baba tipleri olur ya, aynen öyle.
Sitelerde Paylaş

Mehmet Öz, ''bana gelen hastaya öncelikle sigara kullanıp kullanmadığını sorarım, eğer sigara kullanıyorsa tedaviyi kabul etmem, enerjimi gerçekten iyileşmek isteyen hastalar için harcarım'' demişti. Adam son derece haklı, iyileşmek istemeyen için çaba sarf etmeye gerek yok...

SGK'dan önce sigara içenlerin tedavi masrafları benim cebimden çıkıyor, ucu bana da dokunuyor yani. Adam kanser olmuş hala sigara içmeye devam ediyor, anlamak gerçekten mümkün değil. Sigara paketlerinin üzerinde bir sürü iğrenç resim, toplum içerisinde sigara kullanıcısı olduğu için ikinci sınıf muamele görmek vs. kişiyi sigaradan caydırmıyor.

Sigara bağımlılarına eroin bağımlısı muamelesi yapılmalı belki de. Sigara içerken yakalananı apar topar kliniğe mi kapatıp tedaviye bu şekilde başlamak belki tek çözüm yoludur, bilemiyorum...

Sitelerde Paylaş

Eee, toplumun psikolojisi otoriterizme doğru dönüşüyor; reklamlar da buna göre yeniden yapılanıyor. Bu normal.

Cumhuriyet özgür irade, özgür bireyler demekti. Reklamları da ona göre yumuşak mesajlarla ikna etmeye yönelik oluyordu.

Ama başkanlık rejimine hazırlık sürecinde artık "Yapın, edin, kullanın" tarzı reklamlar moda. Toplum buna uyum sağlıyor olmalı ki reklamcılar da ona göre spotlar hazırlıyor.

Sitelerde Paylaş

Mehmet Öz, ''bana gelen hastaya öncelikle sigara kullanıp kullanmadığını sorarım, eğer sigara kullanıyorsa tedaviyi kabul etmem, enerjimi gerçekten iyileşmek isteyen hastalar için harcarım'' demişti. Adam son derece haklı, iyileşmek istemeyen için çaba sarf etmeye gerek yok...

SGK'dan önce sigara içenlerin tedavi masrafları benim cebimden çıkıyor, ucu bana da dokunuyor yani. Adam kanser olmuş hala sigara içmeye devam ediyor, anlamak gerçekten mümkün değil. Sigara paketlerinin üzerinde bir sürü iğrenç resim, toplum içerisinde sigara kullanıcısı olduğu için ikinci sınıf muamele görmek vs. kişiyi sigaradan caydırmıyor.

Sigara bağımlılarına eroin bağımlısı muamelesi yapılmalı belki de. Sigara içerken yakalananı apar topar kliniğe mi kapatıp tedaviye bu şekilde başlamak belki tek çözüm yoludur, bilemiyorum...

sigara içenlerden alınan vergi ne olacak? ya da akraba evliliklerinden doğan çocuklarla da ilgilenmeyelim. evlenmeseydi kuzeniyle, gerizekalı bebesinin tedavi masrafını ben mi ödeyeceğim? bırakın bu lafları, nazi kafası bunlar. Türkiye'de hala sigara içen büyük bir çoğunluk var. o zaman onlar sgk piriminden muaf olsun da görelim sağlık sistemine ne oluyor.

ayrıca dünyanın artık çok az ülkesinde eroin bağımlılarına karşı bahsettiğin ilkel uygulamalar var. ülkenin medeni olabilmesi için önce kafanızı medenileştirin.

tarihinde malta erigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Senin kafa dağılmış,seni de kliniğe kapatıp tedaviye başlamak gerekir bence..

Sigara içenlerin tedavi masrafı cebinden çıkıyormuş diye bik bik ötme..

Sosyal bir devlet ne olursa olsun vergisini veren vatandaşına bakacak kardeşim,lamı cimi yok..

İster sigara içsin ister içmesin!

Ödediğimiz vergileri diyanete,saraylara,yandaşlara ayakkabı kutularına,gemiciklere dağıtırken sorun yok değilmi!

O paralarla tüm memleket kanser olsa bakılır be..

Hadi basta git..

Sitelerde Paylaş

sigara içenlerden alınan vergi ne olacak? ya da akraba evliliklerinden doğan çocuklarla da ilgilenmeyelim. evlenmeseydi kuzeniyle, gerizekalı bebesinin tedavi masrafını ben mi ödeyeceğim? bırakın bu lafları, nazi kafası bunlar. Türkiye'de hala sigara içen büyük bir çoğunluk var. o zaman onlar sgk piriminden muaf olsun da görelim sağlık sistemine ne oluyor.

ayrıca dünyanın artık çok az ülkesinde eroin bağımlılarına karşı bahsettiğin ilkel uygulamalar var. ülkenin medeni olabilmesi için önce kafanızı medenileştirin.

Sigara kullanıcıları için ayrı bir fon oluşturulsun, tedavi giderlerini kendi fonlarından karşılasınlar oldu mu? Aynı uygulama akraba evliliği yapanlar için de geçerli olsun... Hayret bir şey! Evet, sigara içen bir kişi, toplum için hem maddi hem de manevi olarak külfet. Akraba evliliğinin de bir farkı yok. Asıl ilkellik bu gerçeği yaygara ile ört bas etmektir.

Eğer kişi uyuşturucu bağımlılığın had safhasındaysa -ki sigaranın da benim nezdimde farkı yok- klinik tedavisinden başka bir çaresi de yoksa gayet makul ve kabul edilebilir bir yöntem. Sen galiba, modern tıbbın gerek duyduğu tedavi tekniklerini, ortaçağın delileri tedavi ettikleri sandıkları yöntemlerle karıştırıyorsun.

Senin kafa dağılmış,seni de kliniğe kapatıp tedaviye başlamak gerekir bence..

Sigara içenlerin tedavi masrafı cebinden çıkıyormuş diye bik bik ötme..

Sosyal bir devlet ne olursa olsun vergisini veren vatandaşına bakacak kardeşim,lamı cimi yok..

İster sigara içsin ister içmesin!

Ödediğimiz vergileri diyanete,saraylara,yandaşlara ayakkabı kutularına,gemiciklere dağıtırken sorun yok değilmi!

O paralarla tüm memleket kanser olsa bakılır be..

Hadi basta git..

Ödediğin vergilerle saray, diyanet yapılmasının yanlışlığının bu konuyla ne ilgisi var soytarı? Gözlük alnında çayırlarda yayılıp istediğin gibi ziftlenme özgürlüğüne sahipsin. Senin hezeyanlarına cevap vermeye değmez...

Sitelerde Paylaş

Sigara kullanıcıları için ayrı bir fon oluşturulsun, tedavi giderlerini kendi fonlarından karşılasınlar oldu mu? Aynı uygulama akraba evliliği yapanlar için de geçerli olsun... Hayret bir şey! Evet, sigara içen bir kişi, toplum için hem maddi hem de manevi olarak külfet. Akraba evliliğinin de bir farkı yok. Asıl ilkellik bu gerçeği yaygara ile ört bas etmektir.

Eğer kişi uyuşturucu bağımlılığın had safhasındaysa -ki sigaranın da benim nezdimde farkı yok- klinik tedavisinden başka bir çaresi de yoksa gayet makul ve kabul edilebilir bir yöntem. Sen galiba, modern tıbbın gerek duyduğu tedavi tekniklerini, ortaçağın delileri tedavi ettikleri sandıkları yöntemlerle karıştırıyorsun...

hiç birşey bilmediğin ve benim çok ama çok iyi bildiğim bir konuda atıp tutuyorsun. bu sebeple yanlışında ısrar etme.

ilk paragrafa cevap bile yazmaya gerek yok, leş gibi nazizm kokuyor. toplum olmak, medeniyet, şehirlilik böyle birşey değil. bu ülkenin ne yazık ki eğitimli kesimi bile şu kafayı atamıyor işte. bir konudan değilse, başka bir konudan açığa çıkıyor. bu sebeple gittim, çok iyi ettim. toplumun her ferdinin farklı zayıflıkları, farklı becerileri vardır. birbirimizden kalan boşlukları hepimizin yararına doldurabilmeyi öğrendiğimiz gün toplum oluruz. burda müslümanlara zart-zurt ediyoruz ama ahlaklı bir müslüman şu senin yazdıklarını söylemez. özellikle de belli tarikat mensupları.

Sitelerde Paylaş

Ödediğin vergilerle saray, diyanet yapılmasının yanlışlığının bu konuyla ne ilgisi var soytarı?

1-Soytarı sensin..sigara içenlerde insandır,her insan sigaranın zararlı olduğunu bilir ama iradesi zayıftır,bırakamaz..

Bu insanları kötüleyerek bir yere varamazsın,devlet vergi,sgk primi aldığı her vatandaşına ba-ka-cak, bitmiştir..

2-çok ilgisi var,kafan dağıldığı için anlayamıyorsun!

Sitelerde Paylaş

Ödediğin vergilerle saray, diyanet yapılmasının yanlışlığının bu konuyla ne ilgisi var soytarı? Gözlük alnında çayırlarda yayılıp istediğin gibi ziftlenme özgürlüğüne sahipsin. Senin hezeyanlarına cevap vermeye değmez...

adamla tartışırken hücum etme şekline bak? hoş mu şimdi bu? kendini iyi hissettiği, mutlu bir anında fotoğrafını çekmiş, iyi göründüğünü düşünerek buraya koymuş. sen de fotoğrafını koy istersen, biri illa dalga geçilecek birşey bulur. hiç senden beklemediğim bir yaklaşım doğrusu.
Sitelerde Paylaş

hiç birşey bilmediğin ve benim çok ama çok iyi bildiğim bir konuda atıp tutuyorsun. bu sebeple yanlışında ısrar etme.

ilk paragrafa cevap bile yazmaya gerek yok, leş gibi nazizm kokuyor. toplum olmak, medeniyet, şehirlilik böyle birşey değil. bu ülkenin ne yazık ki eğitimli kesimi bile şu kafayı atamıyor işte. bir konudan değilse, başka bir konudan açığa çıkıyor. bu sebeple gittim, çok iyi ettim. toplumun her ferdinin farklı zayıflıkları, farklı becerileri vardır. birbirimizden kalan boşlukları hepimizin yararına doldurabilmeyi öğrendiğimiz gün toplum oluruz. burda müslümanlara zart-zurt ediyoruz ama ahlaklı bir müslüman şu senin yazdıklarını söylemez. özellikle de belli tarikat mensupları.

Bilmediğim konularda fikir beyan etmem, yanlış bir şey söylemişsem de gösterirseniz memnun olurum.

İlk paragrafta da, sizin söylediklerinize karşılık ironi yapmaya çalıştım. Yoksa sakat doğan çocukların hiçbir suçu yok, elbette vatandaş olarak her türlü sağlık hizmetini alma hakları bulunuyor. Bunlar ayrı şeyler, benim söylediklerim ise apayrı...

Fobilerinizle yaşıyorsunuz, bunu sadece sizin için söylemiyorum. Ne hikmetse hiç alakasız konularda bile yolun sonu faşizm, nazizme çıkıyor. Gerçekten artık iyice baydı bu durum...

Ve ahlak kimsenin tekelinde değildir, yani isnat ettiğiniz şeylerin arkasında duramaz, içini dolduramazsanız döner dolaşır sizi bulur bu ithamlarınız...

adamla tartışırken hücum etme şekline bak? hoş mu şimdi bu? kendini iyi hissettiği, mutlu bir anında fotoğrafını çekmiş, iyi göründüğünü düşünerek buraya koymuş. sen de fotoğrafını koy istersen, biri illa dalga geçilecek birşey bulur. hiç senden beklemediğim bir yaklaşım doğrusu.

Resim gayet güzel bir resim. Kendisi çok da iyi görünüyor. Resmi görünce biraz ehli keyif biri olarak göründüğünden olsa gerek, karenin geri kalan kısmını elinde sigarası ile tasavvur ettim.

Orduyu karıştırırsınız malta eriği...

Sitelerde Paylaş

Bilmediğim konularda fikir beyan etmem, yanlış bir şey söylemişsem de gösterirseniz memnun olurum.

İlk paragrafta da, sizin söylediklerinize karşılık ironi yapmaya çalıştım. Yoksa sakat doğan çocukların hiçbir suçu yok, elbette vatandaş olarak her türlü sağlık hizmetini alma hakları bulunuyor. Bunlar ayrı şeyler, benim söylediklerim ise apayrı...

Fobilerinizle yaşıyorsunuz, bunu sadece sizin için söylemiyorum. Ne hikmetse hiç alakasız konularda bile yolun sonu faşizm, nazizme çıkıyor. Gerçekten artık iyice baydı bu durum...

Ve ahlak kimsenin tekelinde değildir, yani isnat ettiğiniz şeylerin arkasında duramaz, içini dolduramazsanız döner dolaşır sizi bulur bu ithamlarınız...

Resim gayet güzel bir resim. Kendisi çok da iyi görünüyor. Resmi görünce biraz ehli keyif biri olarak göründüğünden olsa gerek, karenin geri kalan kısmını elinde sigarası ile tasavvur ettim.

Orduyu karıştırırsınız malta eriği...

bahsettiğim bağımlılık tedavisiydi ama bunu uzatmak istemem. hem kişisel-ailevi konular, hem de konu ile alakalı değil.

Konunun neden nazizme bağlandığını sakin kafayla kendi yazdıklarını bile okusan anlarsın. ayrıca şuanda Türkiye'de tedavi görüyorum ve sgk karşılamasa ben ödeyemezdim. şu anda ya çoktan ölmüştüm, ya da ölmeyi bekliyordum. iyileşme oranı %50, iyi ki az bulmayıp, paraya kıydı devlet. sigaradan kaynaklı bir hastalık değil ama yine de hasta olmam benim suçumdu. bunun için ölmeyi hakettiğimi düşünmüyorum. hele sırf param yetmediği için ölmek, olacak iş değil.

son söylediğini anlamadım. tam olarak nedir orduyu karıştırmak? argo deyim veya atasözü gibi mi? daha önce duymamıştım.

tarihinde malta erigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bahsettiğim bağımlılık tedavisiydi ama bunu uzatmak istemem. hem kişisel-ailevi konular, hem de konu ile alakalı değil.

Konunun neden nazizme bağlandığını sakin kafayla kendi yazdıklarını bile okusan anlarsın. ayrıca şuanda Türkiye'de tedavi görüyorum ve sgk karşılamasa ben ödeyemezdim. şu anda ya çoktan ölmüştüm, ya da ölmeyi bekliyordum. iyileşme oranı %50, iyi ki az bulmayıp, paraya kıydı devlet. sigaradan kaynaklı bir hastalık değil ama yine de hasta olmam benim suçumdu. bunun için ölmeyi hakettiğimi düşünmüyorum. hele sırf param yetmediği için ölmek, olacak iş değil.

son söylediğini anlamadım. tam olarak nedir orduyu karıştırmak? argo deyim veya atasözü gibi mi? daha önce duymamıştım.

Öncelikle çok geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda tekrar sağlığınıza kavuşursunuz... Ölmeyi elbette hak etmiyorsunuz, hiçbir canlı hak etmez. İnsan yaşamından, sağlığından daha önemli ne olabilir ki evrende? İşte bunu anlatmaya çalışıyorum ben de...

Artık sigara kullanıcılarını caydırıcı projeler eskiye nazaran çok daha faal olarak yürütülüyor. Örneğin şirketler sigara içen personel almamaya özen gösteriyor, artık açık alanlarda, parklarda da sigara kullanımına kısıtlama getirilecek vs... Sigara konusunda toplumda bilinç artışı ile birlikte güzel bir işbirliği var. Bu alan daraltma ne kadar etkili olacak, hep birlikte göreceğiz. Kısacası tüm bu çabalar, yasaklar öyle ya da böyle insana, insan hayatına yatırımdır. Okuyoruz, duyuyoruz; Türkiye'de akciğer kanserine yakalanan hasta oranının Avrupa'nın çok üstünde olduğunu söyleniyor. Yoksa kimsenin keyfinin kahyası değiliz elbette...

Özetle, sağlığa zararı %100 olarak bilinen bir madde için suyu daha fazla bulandırmaya gerek yok. Yazdıklarıma ister katılırsınız, ister faşizan bulursunuz sizin bileceğiniz iş, ben sigara kullanımına karşılık alınan önlemlere şahsım adına tam destek veriyorum.

Orduyu karıştırmak: orduyu bile, araya nifak sokup birbirine düşürme potansiyeline sahip kişileri tasvir eden bir tabir. Ekşi sözlük standartlarında bir açıklama oldu, en azından ben bu anlamda kullanmıştım. :)

Tekrar çok geçmiş olsun, sağlıkla kalın.

Sitelerde Paylaş

toz şekerin zararlı olduğunu doktorlar açıklıyor dünyaca kabul görmüş. şeker hastası olan insanlara devlet insülin vermeyecek anlamı çıkıyor.

Tuz içinde öyle diyorlardı, masalardan tuzluk da kalkmıştı... Nasıl bir savunmadır yahu bu, insan akıl sır erdiremiyor...

Sitelerde Paylaş

Öncelikle çok geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda tekrar sağlığınıza kavuşursunuz... Ölmeyi elbette hak etmiyorsunuz, hiçbir canlı hak etmez. İnsan yaşamından, sağlığından daha önemli ne olabilir ki evrende? İşte bunu anlatmaya çalışıyorum ben de...

Artık sigara kullanıcılarını caydırıcı projeler eskiye nazaran çok daha faal olarak yürütülüyor. Örneğin şirketler sigara içen personel almamaya özen gösteriyor, artık açık alanlarda, parklarda da sigara kullanımına kısıtlama getirilecek vs... Sigara konusunda toplumda bilinç artışı ile birlikte güzel bir işbirliği var. Bu alan daraltma ne kadar etkili olacak, hep birlikte göreceğiz. Kısacası tüm bu çabalar, yasaklar öyle ya da böyle insana, insan hayatına yatırımdır. Okuyoruz, duyuyoruz; Türkiye'de akciğer kanserine yakalanan hasta oranının Avrupa'nın çok üstünde olduğunu söyleniyor. Yoksa kimsenin keyfinin kahyası değiliz elbette...

Özetle, sağlığa zararı %100 olarak bilinen bir madde için suyu daha fazla bulandırmaya gerek yok. Yazdıklarıma ister katılırsınız, ister faşizan bulursunuz sizin bileceğiniz iş, ben sigara kullanımına karşılık alınan önlemlere şahsım adına tam destek veriyorum.

Orduyu karıştırmak: orduyu bile, araya nifak sokup birbirine düşürme potansiyeline sahip kişileri tasvir eden bir tabir. Ekşi sözlük standartlarında bir açıklama oldu, en azından ben bu anlamda kullanmıştım. :)

Tekrar çok geçmiş olsun, sağlıkla kalın.

sigara içenlere yapılan ayrımcılık da yanlış. bu insanlar bağımlı yapılırken göz yumulduysa, şimdi devir değişti sana iş yok denemez. insanların aileleri var. bu konu kişiden kişiye farklı. "ben neden içmiyorum", "bilmemkim 30 sene içti, bıraktı" diye genellenemez. kimi insanın iradesi zayıftır. ben arada casinoya gitmeyi severim ama alışkanlık haline getirmem. bununla beraber casinoda "bir daha girmek istersem benden 50000 alın" diye kağıt imzalayıp, sonra o 50000 ile tekrar giden adam gördüm. holding sahibi falan da değil, kebapçı. bağımlılık bazan çok kuvvetlidir. bir kadına bağımlı olup intihar eden adamlar var.

nifak sokan tip gibi göründüğüme üzüldüm. oysa tam tersine olumlu davranmaya, hatalı olduğumu düşündüğümde kabul edip yazmaya özen gösteriyorum. bilhassa muhattabım ateistse... belki de kişisel sağlık durumum nedeni ile saldırgan görünmüşümdür.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...