Jump to content

Tanrı ve Ahlak

Recommended Posts

1- teistler yahut deistler ile hiç tartıştığını görmedim...yahut ben şahit olmadım ??

2- mesela burdaki konu.....yazdıkların genel olarak ahlakın kendiliğinden olamayacağı - illakii de bi tasarımcıya ihtiyacı olduğu izlenimini veriyor...

Topu topu birkac tane cahil teist var zaten. Vakit kaybindan baska birsey degiller.

Sen de yazdiklarimdan birsey anlamadigina gore, malesef onlarla ayni kategoridesin..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Topu topu birkac tane cahil teist var zaten. Vakit kaybindan baska birsey degiller.

Sen de yazdiklarimdan birsey anlamadigina gore, malesef onlarla ayni kategoridesin..

sen tanımla ? izah et ? net olarak yaz ?

ahlak nedir ? nerden gelir ?

bir insana (erkek-kadın-çocuk) zorla tecavüz etmek ahlaksızlık mıdır ?.....

bu durum sence ahlaksızlık ise...buna neye göre karar veriyorsun ?

Sitelerde Paylaş

Anlamanin yakinindan bile gecemiyorsun malesef. Eger goreceli degilde objektif mutlak bir kotu-iyi-ahlaktan bahsediyorsan, bu degisik bilinclere gore degismemesi lazim. Sen kalkip insan zihnini ve ustelik "saglikli" dedigin insanlari baz alarak bir cikarim yapamazsin. Onlarin tesadufi evrim sonucunda uydurduklarini dogada vardir diyerek ona atfedemezsin.

Aksine ben bunun illuzyon oldugunu soyleyerek ozel bir anlami olmadigini kabul ediyorum. Sizler amanda gercek diye yirtiniyorsunuz.

Illuzyon olmasi icin daha ne olmasi gerek, ne olsa yanilsama olurdu soylesene ya..

Tecavüz örneğini vermiş ve neden kötü diyoruz, tecavüz edenle etmeyen arasında ne fark olabilir vs vs dedin filan ya, oradan devam edelim.

Tecavüzün ne olduğunu, neden kötü dediğimizi sana tecavüzün tanımı yaparak ve tecavüze uğrayanın hissettiklerini belirterek anlattım yukarıda.

O tanım göreceli değil. Tecavüze uğrayan kadın veya çocuğun hissettiği o duygular gerçek. İllüzyon değil.

Bu durumda senin çok net tanımlanmış kötü davranışı "değişik bilinç" dediğin ve/veya benim referans olarak sağlıklı beyinleri kullandığımı söyleyerek farklıları reddettiğim üzerinden argüman üretmeye kalkman seni zor durumda bırakır.

Duygular illüzyon falan değil cahil. Git o tecavüz mağdurlarına, yıllarca köle gibi çalışıp hakettiği emeklilik ikramiyesini hırsıza çaldırmış bir emekliye, çocuğu bir sapıkça katledilmiş ana babaya bi söyle, ya da bunları yaşadıkları ağır travmalardan kurtarmaya çalışan bilimciye. Hepiniz yanılıyorsunuz de.

Fantezi aleminden, kendi anlamsızlıkla dolu dünyanızdan bi çıkıp öyle bakın insana.

Duyguları evrim uydurmuş diyor manyak...

Geri kalanı Allah falan özel olarak yaratmış sanki.

Sitelerde Paylaş

sen tanımla ? izah et ? net olarak yaz ?

ahlak nedir ? nerden gelir ?

bir insana (erkek-kadın-çocuk) zorla tecavüz etmek ahlaksızlık mıdır ?.....

bu durum sence ahlaksızlık ise...buna neye göre karar veriyorsun ?

Ahlak, gen ve memlerin daha iyi kopyalanabilmesi adina zihinlerce uydurulan yanilsamalardir.

Benim genetik koduma gore de tecavuz ahlaksizliktir, doga beni boyle programlamis, kimseye tecavuz edemem..

Sitelerde Paylaş

Yenebilecek biri var mı diye mi bakıyorsun? Karşındaki akla, mantığa uygun görüşleri de yenilmiş sayılmamak için ısrarla reddettiğin oluyor mu?

Yok, o yıllardır yapar bunu. Bu başlıkta sorduğu soruları milim şaşmadan aynı sözcüklerle aynı biçimde yüzlerce kere sormuştur. Biyoloğu, tıpçısı, fizikçisi, bilgisayarcısı, öğrencisi, mühendisi, işsizi emeklisi her tür insan yanıtlamıştır onu, en sonunda da bıkıp tartışmayı terketmiştir.

Bu da her defa kimse bana cevap veremiyor, ben kazandım falan diye dolanır durur....

Ben sonunda ne olacağını bildiğim halde arada bir buna yazarım ama eskisinden daha çabuk sıkıldığım için daha çabuk kaçıyorum.

Aynı şeyleri yaz yaz, nereye kadar... Ama bu sormaktan bıkmıyor ya?

Sitelerde Paylaş

Ahlak, gen ve memlerin daha iyi kopyalanabilmesi adina zihinlerce uydurulan yanilsamalardir.

Benim genetik koduma gore de tecavuz ahlaksizliktir, doga beni boyle programlamis, kimseye tecavuz edemem..

ne alaka gen ve mem lerin kopyalanması ile - tecavüz ??

tecavüz edince - gen yahut mem lerde BOZULMALAR mı meydana geliyor ???

Sitelerde Paylaş

Tecavüz örneğini vermiş ve neden kötü diyoruz, tecavüz edenle etmeyen arasında ne fark olabilir vs vs dedin filan ya, oradan devam edelim.

Tecavüzün ne olduğunu, neden kötü dediğimizi sana tecavüzün tanımı yaparak ve tecavüze uğrayanın hissettiklerini belirterek anlattım yukarıda.

O tanım göreceli değil. Tecavüze uğrayan kadın veya çocuğun hissettiği o duygular gerçek. İllüzyon değil.

Bu durumda senin çok net tanımlanmış kötü davranışı "değişik bilinç" dediğin ve/veya benim referans olarak sağlıklı beyinleri kullandığımı söyleyerek farklıları reddettiğim üzerinden argüman üretmeye kalkman seni zor durumda bırakır.

Duygular illüzyon falan değil cahil. Git o tecavüz mağdurlarına, yıllarca köle gibi çalışıp hakettiği emeklilik ikramiyesini hırsıza çaldırmış bir emekliye, çocuğu bir sapıkça katledilmiş ana babaya bi söyle, ya da bunları yaşadıkları ağır travmalardan kurtarmaya çalışan bilimciye. Hepiniz yanılıyorsunuz de.

Fantezi aleminden, kendi anlamsızlıkla dolu dünyanızdan bi çıkıp öyle bakın insana.

Duyguları evrim uydurmuş diyor manyak...

Geri kalanı Allah falan özel olarak yaratmış sanki.

Insanlarin yasadiklari duygulanimlari baz alarak birseylerin gercekligini temellendiremeyecegini anlayamiyorsun hala..

Allah askindan yananlari dinleyip allahin gercek oldugunu da dusunelim o zaman ahahhahah

Sitelerde Paylaş

Sana yukarıda bir yerde ne dedik?

İnsan salt genden ibaret bir robot değil. Sen biraz öylesin, onu kabul ediyorum ama senin dışındaki milyarlar öyle değil.

Fenotip=Genotip+Çevre.

Benim gidip uyumam lazım, sen azıcık buna çalış, bir bakın falan.

Hadi iyi geceler.

Sitelerde Paylaş

Sana yukarıda bir yerde ne dedik?

İnsan salt genden ibaret bir robot değil. Sen biraz öylesin, onu kabul ediyorum ama senin dışındaki milyarlar öyle değil.

Fenotip=Genotip+Çevre.

Benim gidip uyumam lazım, sen azıcık buna çalış, bir bakın falan.

Hadi iyi geceler.

Alintiladigin iletide gen ve mem yaziyor guzelim.

Cevre dedigin seyin beyindeki karsiligi mem ahahahhaa

Sitelerde Paylaş

Allah değil, duyguları gerçek beyinsiz. Allah da onlara bu duygulanımı sağlayan gerçek ayrıca.

Gerceklikten neyin kastedildigini hala anlayamadin degil mi?

Bir takim duygular yasadiklari bir gercek tabiki..

Duygularinin nedeni bir yalan oldugu icin, o anlamlarin gercek olmadigini soyluyoruz.

Onlar allah olmadigi icin yalan bir duygulanma yasiyor, sen de aslinda genlerin kopyalanmasina hizmet ettigin icin yalan duygularla yasiyorsun.

Temelde hicbir fark yok

Sitelerde Paylaş

Harbi lan, tecavuz sayesinde genler daha cok kopyalanabilir, niye kotu olsun degil mi?

Cocuk musun sen ya(:

tecavüz genleri BOZAR mı - BOZMAZ mı ?........daha çok kopyalanıp kopyalanması değil sorduğum....senin de dediğin o değildi....kıvırtma şimdi !!!

Sitelerde Paylaş

Nihilizm bir çıkmaz olduğu için, nihilist sonuçta mutlaka tanrı inancına kapı aralamak zorunda hisseder. Bu çaresizlikle tanrının olması olasılığından dem vurur. Bu niye nihilistin kaçınılmaz sonudur?

Çünkü her şeyin sanal olması için, sanal olmayan asıllarının bulunması gerek bir yerde. Aslı olmazsa sanalı da olmazdı. Mutlak bir yoklukta hiç bir illüzyon da olmaz, düşünce de olmazdı.

Asılların bulunduğu başka bir alem inancı ise idealizm. Idealar alemini yaratmış veya orada yaşayan ve sanal ilüzyon yaratan da bir tanrı lazım!!!

Gürp! Ne mi oldu... Sadece nihilist teizm kuyusuna düştü...

Sitelerde Paylaş

Gerceklikten neyin kastedildigini hala anlayamadin degil mi?

Bir takim duygular yasadiklari bir gercek tabiki..

Duygularinin nedeni bir yalan oldugu icin, o anlamlarin gercek olmadigini soyluyoruz.

Onlar allah olmadigi icin yalan bir duygulanma yasiyor, sen de aslinda genlerin kopyalanmasina hizmet ettigin icin yalan duygularla yasiyorsun.

Temelde hicbir fark yok

Hala anlam arıyorsun, bütün çıkış noktan anlam. O yüzden sapla samanı karıştırıp duruyorsun.

Hadi Allah'a duyduğu aşk yüzünden duygulanım yaşayanın o duyguları Allah diye bir şey olmadığı için bir tür yalan, anlamsız diyelim. Tecavüze uğrayanınki de mi anlamsız, yalan, illüzyon?

Sen sürekli başkalarına deyip duruyorsun ama nesnel olmayan sensin, kendine göre bir anlam çerçevesi çizmiş, oradan değerlendiriyorsun.

Sitelerde Paylaş

Alintiladigin iletide gen ve mem yaziyor guzelim.

Cevre dedigin seyin beyindeki karsiligi mem ahahahhaa

Gen ve mem yazdığını gördüm güzelim. Erken gülmüşsün yine.

Mem de tıpkı gen gibi seçilim sürecine tabi olup seçilim baskısıyla geçer. Yani bahsettiğimiz formül içinde, konteks içinde "gen" çerçevesinde değerlendirebiliriz gayet.

Formüldeki çevre ise aile, eğitim, kültür, geniş çevre vb anlamındadır, hepsini birden kapsar. Yani benim genlerimde tecavüz etmek yokmuş da ondan etmiyorum diyemeyiz.

Sitelerde Paylaş

Hala anlam arıyorsun, bütün çıkış noktan anlam. O yüzden sapla samanı karıştırıp duruyorsun.

Hadi Allah'a duyduğu aşk yüzünden duygulanım yaşayanın o duyguları Allah diye bir şey olmadığı için bir tür yalan, anlamsız diyelim. Tecavüze uğrayanınki de mi anlamsız, yalan, illüzyon?

Sen sürekli başkalarına deyip duruyorsun ama nesnel olmayan sensin, kendine göre bir anlam çerçevesi çizmiş, oradan değerlendiriyorsun.

Ben tamamen nesnel gerceklikten bahsediyorum.

Nesnel gerceklikte allah olmadigi gibi, tecavuze ugrayanin duygulari da yok.

Gercekte anlamsizca hareket eden madde var ve bu maddenin kendini kopyalama egilimden dogan insan zihnindeki anlam yanilsamalari var.

Kotuluk olarak anlamlandirdigin seyin, farkli bir evrimsel surecte iyilik olarak tanimlanabilecegini anlayabiliyorsan bunu kavramis olman gerekiyordu. Bir de ateistim diye geciniyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Gen ve mem yazdığını gördüm güzelim. Erken gülmüşsün yine.

Mem de tıpkı gen gibi seçilim sürecine tabi olup seçilim baskısıyla geçer. Yani bahsettiğimiz formül içinde, konteks içinde "gen" çerçevesinde değerlendirebiliriz gayet.

Formüldeki çevre ise aile, eğitim, kültür, geniş çevre vb anlamındadır, hepsini birden kapsar. Yani benim genlerimde tecavüz etmek yokmuş da ondan etmiyorum diyemeyiz.

Ben bos yere gulmem. Memetik evrimin de ne oldugunu bilmeden konusuyorsun.

Egitim kultur vs dedigin tum cevresel etmenler, insan beynindeki nöronlarda kodlanan memetik verilerdir.

Dawkins'in de ne dedigini anlayamamissin ahaha

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...